Sharjah

Olis matka varattu Sharjahiin Lou'Lou'a Beach Resortiin joulukuun lopulle,
niin että minkäslainen paikka se on?
Minkälainen ranta hotellilla on?
Onko helppo päästä ostoksille?
Ja kaikkee muutaki asiaankuuluvaa vois joku kertoa? :)
Kiitos jo etukätee! =)
51165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sharjahista muistetaan aina kertoa, etta siellä viinan hallussapito ja juonti on rikos

Äänestä
  • Tämä otettu Finnmatkojen sivuilta:

    Sharjah´ssa ei alkoholia myydä eikä tarjoilla lainkaan, omia juomia saa nauttia hotellihuoneessa. Dubain lentokentällä voi tehdä ostoksia (alkoholiakin) myös maahan saavuttaessa. Maahan saa tuoda alkoholipitoisia juomia enintään 4 pulloa/hlö.

    Että alkoholia saat kaikessa hiljaisuudessa hotellihuoneessa juoda, mutta humalassa ei saa yleisillä paikoilla esiintyä.

    Äänestä

Tosin paikkana niin erillainen kuin Dubai... kuten tuossa jo muut mainitsivatkin mm. alkoholi ei ole sallittu siina Emiirikunnassa.

Sharjahissa on kuitenkin paljon enemman museoita ja erillaisia keskuksia kuten Wild Life Center, johon suosittelen vierailua.. oma lemmikki siella on "aavikko kissa", jonka kasvot ovat sirot ja pienet MUTTA korvat todella suuret - sen naama on ihan sydamen muotoinen.

Eye of Emirates ja Al Qasba Canal ovat nakemisen ja kokemisen arvoisia... seka paljon muuta.

Eihan se matka sielta kuitenkaan loputtomiin kesta jos haluaa kayda visiitilla Dubaissa tai vaikka illallisella. Voi ottaa viiniakin ja vakevampaakin jos kayttaytyy muuten siististi taxissa hotellille palatessa. (Omassa huoneessa ei kukaan kiella nauttimasta - mutta - ei siita aaneen puhuta.)

Äänestä
  • Nimittäin perheen kanssa tullaan, mutta olisi ne yömyssyt silti kiva ottaa, vaikkapa sitten vaan omalla parvekkeella? TUIflyn koneella tullaan. Tilataanko juomat sieltä vai kannattaako ostaa Dubaista? Kiitti vastauksista!

    Äänestä

  • Dubain kentällä? kirjoitti:

    Nimittäin perheen kanssa tullaan, mutta olisi ne yömyssyt silti kiva ottaa, vaikkapa sitten vaan omalla parvekkeella? TUIflyn koneella tullaan. Tilataanko juomat sieltä vai kannattaako ostaa Dubaista? Kiitti vastauksista!

    Voitte ostaa pullon lentokoneesta tai suomesta kentalta. Sharjahissa en suosittele yomyssyn ottoa omallakaan parvekkeella - huoneessa voitte sen tehda (mikali ei ongelmia synnys!).

    Sharjahin hotelleissa ei ole alkoholi myyntia!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


|Lindaa kirjoitti:

Olis matka varattu Sharjahiin Lou'Lou'a Beach Resortiin joulukuun lopulle,
niin että minkäslainen paikka se on?
Minkälainen ranta hotellilla on?
Onko helppo päästä ostoksille?
Ja kaikkee muutaki asiaankuuluvaa vois joku kertoa? :)
Kiitos jo etukätee! =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu