2. NIMENI ON PAUL, JOKA TULI TAKAISIN ELÄMÄÄN
Julkaistu Global Revival News'in luvalla:
Internet-sivu: http://www.crown-house.com/Revival/grn.htm
Sähköposti: [email protected]
Varhaiset vuoteni
Hei! Nimeni on Athet Pyan Shinthaw Paulu. Olen kotoisin Myanmar'ista (entinen Burma). Haluan kertoa teille todistukseni siitä, mitä minulle tapahtui, mutta ensin haluaisin antaa teille lyhyen selvityksen kasvuvuosistani.
Synnyin vuonna 1958 Bogalen kaupungissa, joka sijaitsee Irawadi-joen suistoalueella eteläisessä Myanmarissa. Vanhempani, jotka olivat hartaita buddhalaisia kuten suurin osa Myanmarin kansasta, antoivat minulle nimen Thitpin (joka suomeksi käännettynä merkitsee 'puu'). Elämämme oli hyvin yksinkertaista kasvuaikanani. 13-vuotiaana jätin koulunkäynnin ja aloin työskennellä kalastusaluksella. Pyydystimme kaloja ja joskus myös katkarapuja Irawadin alueen lukuisista joista ja virroista. Kuudentoista ikäisenä minusta tuli veneen johtaja. Siihen aikaan asuimme Ylä-Mainmahlagyon saarella (Mainmahlagyon merkitsee suomeksi Kauniin naisen saarta), joka sijaitsee pohjoiseen päin Bogalesta, jossa olin syntynyt. Tämä paikkakunta on noin 100 mailia lounaaseen Yangon'ista (Rangoon), joka on maamme pääkaupunki.
Eräänä päivänä ollessani 17-vuotias, saimme suuren joukon kaloja verkkoihimme. Tämän kalapaljous veti suurta krokotiilia meidän puoleemme. Se seurasi venettämme ja yritti hyökätä kimppuumme. Olimme kauhuissamme ja aivan suunniltaan ollen soudimme veneemme joen rantaan niin nopeasti kuin vain kykenimme. Krokotiili seurasi meitä ja murskasi veneemme pyrstöllään. Huolimatta siitä ettei kukaan kuollut tässä tapahtumassa, se vaikutti voimakkaasti elämääni. En halunnut enää kalastaa. Pieni veneemme upposi krokotiilin hyökkäyksessä ja meidän oli tuona iltana palattava kotikyläämme matkustajalaivalla.
Pian tämän jälkeen isäni työnantaja siirsi hänet Yangon Cityyn. 18-vuotiaana minut lähetettiin buddhalaisluostariin harjoittelijamunkiksi. Useimmat vanhemmat Myanmarissa yrittävät lähettää poikansa buddhalaisluostariin ainakin joksikin ajaksi, sillä vanhemmille on kunniaksi se, että heidän poikansa on tämän kaltaisessa palveluksessa. Olemme kunnioittaneet tätä tapaa monien satojen vuosien ajan.
Antautunut Buddhan opetuslapsi
Kun olin 19 vuotta ja kolme kuukautta vanha (vuonna 1977), minusta tuli tavallinen munkki. Luostarin vanhin munkki antoi minulle uuden buddhalaisnimen, kuten maassamme on tapana. Nyt minua kutsuttiin U Nata Pannita Asthinthuriya'ksi. Kun meistä tulee munkkeja, emme enää käytä sitä nimeä, jonka vanhempamme syntyessämme meille antoivat. Elin luostarissa, jota kutsutaan Mandalay Kyaisan Kyaing. Luostarin vanhinta munkkia kutsuttiin U Zadila Kyar Ni Kan Sayadaw (U Zadila on hänen arvonimensä). Hän oli siihen aikaan kaikkein kuuluisin buddhalaismunkki koko Myanmarissa. Kaikki tunsivat hänet. Ihmiset kunnioittivat häntä laajasti ja arvostivat häntä suurena opettajana. Sanon että hän oli, sillä 1983 hän äkillisesti kuoli jouduttuaan tuhoisaan auto-onnettomuuteen. Hänen kuolemansa järkytti kaikkia. Siihen aikaan olin ollut kuusi vuotta munkkina.
Yritin olla niin hyvä munkki kuin vai saatoin ja seurasin kaikkia buddhalaisuuden ohjeita. Eräässä vaiheessa muutin asumaan hautausmaalle, jossa elin ja mietiskelin jatkuvasti. Jotkut munkit, jotka todella haluavat tulla tuntemaan kaikkia Buddhan totuuksia, tekevät saman kaltaisia asioita kuin minä tein. Jotkut menevät syvälle metsiin, jossa he elävät itsensä kieltämisessä ja köyhyydessä. Minä tavoittelin pääsyä eroon itsekkäistä ajatuksista ja haluista, halusin paeta sairautta ja kärsimystä ja halusin päästä vapaaksi tämän maailman piiristä. Hautausmaalla en pelännyt haamuja. Yritin päästä sellaiseen sisäiseen rauhaan ja itsekuriin, että jos vaikka hyttynen laskeutui käsivarrelleni annoin sen pistää itseäni sen sijaan että olisin huitaissut sen pois.
Vuosikausia yritin kovasti tulla niin hyväksi munkiksi kuin vain voin ja olla vahingoittamatta ketään. Opiskelin pyhiä buddhalaiskirjoituksia aivan kuten kaikki esi-isäni ennen minua.
Elämäni eteni munkkina kunnes tulin hyvin, hyvin sairaaksi. Olin siihen aikaan Mandalayssa ja minut oli pakko viedä sairaalahoitoon. Lääkärit tekivät joitakin kokeita ja kertoivat minulla olevan saman aikaisesti sekä keltakuumeen että malarian! Oltuani sairaalassa noin kuukauden ajan vointini vai huononi. Lääkärit kertoivat, ettei minulla ollut mitään mahdollisuuksia parantua ja lähettivät minut pois sairaalasta tekemään valmisteluja kuolemaa varten.
Tämä on lyhyt kuvaus menneisyydestäni. Nyt haluan kertoa teille jotakin niistä ainutlaatuisista asioista, joita minulle tapahtui tämän jälkeen...
Näky joka muutti elämäni ikuisiksi ajoiksi
Sen jälkeen kun minut oli päästetty pois sairaalasta menin takaisin luostariin, jossa toiset munkit huolehtivat minusta. Tulin yhä heikommaksi ja vaivuin tajuttomuuteen. Myöhemmin sain tietää, että todellisuudessa olin kuolleena kolmen päivän ajan. Ruumiini alkoi jo mädäntyä ja haista ja sydämeni lakkasi sykkimästä. Ruumiini oli jo valmistettu polttohautausta varten ja käynyt läpi buddhalaiset puhdistamisrituaalit.
Vaikka olin häipynyt pois ruumiistani muistan mieleni ja henkeni olleen täysin valppaat. Olin äärimmäisen voimakkaassa myrskyssä. Valtava tuuli tasoitti koko maaston kunnes pystyssä ei ollut enää ainuttakaan puuta tai mitään muutakaan, vain paljas tasanko. Kävelin jonkin aikaa erittäin nopeasti tätä tasankoa pitkin. Missään ei ollut ainuttakaan toista ihmistä - olin aivan yksin. Jonkin ajan kuluttua ylitin erään joen. Joen toisella puolella näin aivan hirveän kauhistuttavan tulisen järven. Buddhalaisuudessa meillä ei ole käsitystä tämän kaltaisesta paikasta. Aluksi olin hämmennyksissäni enkä tiennyt paikan olevan helvetti ennen kuin näin Yaman, helvetin kuninkaan (Lukuisissa kulttuureissa läpi Aasian nimitetään helvetin kuningasta Yamaksi.) Sen kasvot ja ruumis olivat leijonan kaltaiset, mutta sen jalat sellaiset kuin naga'lla (käärmeenhenki). Sillä oli useita sarvia päässään. Sen kasvot olivat raivoisat ja olin äärettömän peloissani. Vapisten kysyin siltä sen nimeä. Se vastasi "Olen helvetin kuningas, Tuhoaja."
Hirveän kauhistuttava tulinen järvi
Helvetin kuningas käski minun katsoa tuliseen järveen. Katsoin ja näin sahramin värisiä kaapuja, joita buddhalaismunkit käyttävät Myanmarissa. Katsoin tarkemmin ja näin kaljuksi ajetun miehen pään. Kun katsoin miehen kasvoja näin hänen olevan U Zadila Kyar Ni Kan Sayadaw (se kuuluisa munkki, joka oli kuollut auto-onnettomuudessa vuonna 1983). Kysyin helvetin kuninkaalta, miksi minun entinen johtajani oli suljettu tähän kidutuksen järveen. "Miksi hän on tässä tulijärvessä? Hän oli hyvä opettaja. Hänellä oli jopa opetuskasetti 'Oletko koira vai mies?', joka oli auttanut tuhansia ihmisiä ymmärtämään, että heidän arvonsa ihmisinä on paljon suurempi kuin eläinten." Helvetin kuningas vastasi, "Kyllä, hän oli hyvä opettaja, mutta hän ei uskonut Jeesukseen Kristukseen. Siksi hän on helvetissä."
Minun käskettiin katsoa myös erästä toista henkilöä, joka oli tulessa. Näin miehen, jonka hyvin pitkät hiukset olivat kiedottu hänen päänsä vasemmalle puolelle. Hän oli myös pukeutunut kaapuun. Kysyin helvetin kuninkaalta, "Kuka tämä mies on?" Tämä vastasi, "Hän on se jota te palvotte: Gautama (Buddha)." Olin hyvin levoton kun näin Gautaman helvetissä. Vastustin, "Gautamalla oli hyvä etiikka ja moraalinen luonne, miksi hän on kärsimässä tässä tulijärvessä?" Helvetin kuningas vastasi minulle, "Ei sillä ole mitään merkitystä kuinka hyvä hän oli. Hän on täällä koska hän ei uskonut Iankaikkiseen Jumalaan."
Sitten näin toisen miehen, joka näytti siltä kuin hänellä olisi ollut sotilaan varustus. Hänellä oli suuri haava rinnassaan. Kysyin, "Kuka tämä mies on?" Helvetin kuningas sanoi," Tämä on Aung San, Myanmarin kapinallisjohtaja." Minulle kerrottiin, "Aung Sun on täällä koska hän vainosi ja tappoi kristittyjä, mutta ennen kaikkea muuta hän on täällä koska hän ei uskonut Jeesukseen Kristukseen." Myanmarissa ihmisillä on yleinen sanontatapa, 'Sotilaat eivät koskaan kuole, he elävät edelleen." Minulle kerrottiin että helvetin legioonilla on sananpartena 'Sotilaat eivät koskaan kuole, mutta he joutuvat helvettiin ikuisiksi ajoiksi'.
Katsoin ja näin vielä yhden miehen tulijärvessä. Hän oli hyvin kookas mies ja pukeutunut sotilasasuun. Hänkin piti miekkaa ja kilpeä käsissään. Tällä miehellä oli haava otsassaan. Tämä mies oli kookkaampi kuin kukaan, jonka olen koskaan nähnyt. Hänen pituutensa oli kuusi kyynärää plus yksi vaaksa. Helvetin kuningas sanoi, "Tämän miehen nimi on Goljat. Hän on helvetissä koska hän pilkkasi Iankaikkista Jumalaa sekä tämän palvelijaa Daavidia." Olin hämilläni, koska en tiennyt keitä Goljat tai Daavid olivat. Helvetin kuningas sanoi, "Goljatista kerrotaan kristittyjen Raamatussa. Et tunne häntä nyt, mutta kun sinusta tulee kristitty, tulet tuntemaan kuka hän on."
Sitten minut vietiin paikkaan, jossa näin sekä rikkaitten että köyhien valmistautuvan syömään ilta-ateriaansa. Kysyin, "Kuka valmistaa ruuan näille ihmisille?" Helvetin kuningas vastasi, "Köyhien on keitettävä oman ruokansa, mutta rikkaat hankkivat toiset keittämään ruuan itselleen." Kun rikkaitten ruoka oli valmistettu, he istuutuivat syömään. Heti kun he aloittivat tuli esiin paksua savua. Rikkaat söivät niin nopeasti kuin pystyivät rauhoittaakseen omaatuntoaan. Heillä oli vaikeuksia hengittää paksun savun takia. Heidän oli syötävä nopeasti, sillä he pelkäsivät menettävänsä rahansa. Heidän rahansa oli heidän jumalansa.
Toinen helvetin kuningas tuli luokseni. Näin myös olennon, jonka tehtävänä oli lämmittää tulia tulijärven alla niin että se pysyi kuumana. Tämä olento kysyi minulta, "Oletko sinäkin menossa tuliseen järveen?" Vastasin, "En! Olen täällä vain katselemassa! Tämän tulta lämmittävän olennon olemus oli todella kauhistuttava. Hänellä oli kymmenen sarvea päässään ja hänen kädessään olevan keihään päässä oli seitsemän terävää piikkiä. Olento kertoi minulle, "Olet oikeassa. Olet todella tullut vain katselemaan. En voi löytää nimeäsi täältä." Hän sanoi, "Sinun täytyy mennä takaisin samaa tietä, jota tulit." Hän osoitti minulle aution tasangon suuntaan, jota pitkin olin kävellyt ennen kuin tulin tulijärvelle.
Ratkaisun tie
Kävelin pitkän aikaa kunnes vuosin verta. Minun oli kuuma ja tunsin suura kipua. Lopulta kun olin kävellyt arviolta kolme tuntia tulin leveälle tielle. Kuljin tätä tietä pitkin jonkin aikaa kunnes tulin tienhaaraan. Toinen tie, joka lähti vasemmalle, oli leveä. Oikealle lähtevä tie oli pienempi. Tienhaarassa oli tieviitta, jossa luki että vasemmalle vievä tie oli niitä varten jotka eivät usko Herraan Jeesukseen Kristukseen. Pienempi tie oikealle oli Jeesukseen uskovia varten.
Minua kiinnosti se, mihin leveämpi tie johti, joten aloin kulkea sitä pitkin. Noin kolmensadan metrin päässä edelläni käveli kaksi miestä. Yritin saada heidät kiinni niin että olisin voinut kävellä heidän kanssaan. Mutta vaikka kuinka kovasti koetin en voinut saavuttaa heitä, joten käännyin takaisin ja palasin tienhaaraan. Katselin edelleen näitä kahta miestä kun he kävelivät tietä pitkin poispäin minusta. Kun he saavuttivat tienpään heidät äkillisesti puukotettiin. Nuo kaksi miestä huusivat kovassa kivussa! Minä myös huusin kun näin mitä heille tapahtui! Tajusin että suurempi tie johti sitä pitkin kulkevat suureen vaaraan.
Katselin Taivaaseen
Aloin kävellä uskovaisten tietä sen sijaan. Matkattuani noin tunnin ajan tien pinta vaihtui puhtaaksi kullaksi. Se oli niin puhdas, että kun katselin alas saatoin nähdä oman kuvajaiseni täydellisesti. Näin miehen seisovan edessäni. Hänen yllään oli valkoinen viitta. Kuulin myös kaunista laulua. Oi, se oli niin kaunista ja puhdasta! Se oli paljon parempaa ja merkityksellisempää ylistystä kuin meillä on kirkoissa täällä maan päällä. Kysyin häneltä, "Mikä on nimesi?" mutta hän ei vastannut. Kun olin kysynyt hänen nimeään kuusi kertaa, mies vastasi, "Minä olen se jolla on taivaan avain. Taivas on todella erittäin kaunis paikka. Et voi mennä sinne nyt, mutta jos seuraat Jeesusta Kristusta sinä pääset sinne kun elämäsi maan päällä loppuu." Tämän miehen nimi oli Pietari.
Sitten Pietari pyysi minua istumaan ja hän osoitti minulle paikkaa pohjoisen suunnassa. Pietari sanoi, "Katso pohjoiseen ja näe Jumala luomassa ihmistä." Näin Iankaikkisen Jumalan etäältä. Jumala sanoi enkelille, "Tehkäämme ihminen." Enkeli vetosi Jumalaan ja sanoi, "Ole hyvä, älä tee ihmistä. Hän tulee tekemään väärin ja murehduttamaan sinua.(Burman kielessä kirjaimellisesti: 'Hän saa sinut menettämään kasvosi.')" Mutta Jumala loi kuitenkin ihmisen. Jumala puhalsi ihmiseen ja tämä tuli eläväksi. Hän antoi hänelle nimen 'Adam'. (Huom! Buddhalaiset eivät usko ihmisen luomiseen, joten tällä kokemuksella oli merkittävä vaikutus munkkiin).
Takaisinlähetettynä ja uudelleen nimitettynä
Siten Pietari sanoi, "Nouse nyt ja palaa sinne mistä tulit. Puhu ihmisille, jotka palvovat Buddhaa ja epäjumalia. Kerro heille, että heidän on mentävä helvettiin, jos he eivät muutu. Myöskin niiden, jotka rakentavat temppeleitä ja epäjumalia on mentävä helvettiin. Kaikki ne, jotka antavat uhreja munkeille saadakseen itselleen ansiota, joutuvat myös helvettiin. Kaikki ne jotka rukoilevat munkkeja ja kutsuvat heitä 'Pra'ksi ( munkeille kunnioitusta osoittava arvonimi) joutuvat helvettiin. Ne jotka manaavat ja 'antavat elämän' epäjumalille joutuvat helvettiin." Pietari käski minun palata maahan ja todistaa asioista, jotka olin nähnyt. Hän myös sanoi, "Sinun on puhuttava uudessa nimessäsi. Tästä alkaen sinua on kutsuttava nimellä Athet Pyan Shinthaw Paulu (Paul, joka palasi elämään).
En halunnut palata. Halusin mennä Taivaaseen. Enkelit aukaisivat kirjan. Ensin he etsivät lapsuuteni nimeä (Thitpin) kirjasta, muta he eivät voineet löytää sitä. Sitten he etsivät sitä nimeä, joka minulle annettiin kun tulin buddhalaismunkiksi (U Nata Pannita Ashinthuriya), mutta sitäkään ei ollut kirjoitettu kirjaan. Sitten Pietari sanoi, "Sinun nimeäsi ei ole kirjoitettu tänne. Sinun on palattava ja todistettava Jeesuksesta buddhalaisille ihmisille."
Kävelin takaisin kultaista tietä pitkin. Jälleen kuulin kaunista laulua, jonka kaltaista en ole kuullut koskaan ennen tai sen jälkeen. Pietari käveli kanssani kunnes minun oli aika palata maan päälle. Hän näytti minulle tikkaat, jotka ulottuivat Taivaasta taivaalle. Tikkaat eivät ulottuneet maahan asti vaan loppuivat keskitaivaalle. Tikkailla näin useita enkeleitä, toiset menivät ylös Taivaaseen ja toiset alas tikapuita pitkin. He olivat erittäin kiireisiä. Kysyin Pietarilta, "Keitä he ovat?" Pietari vastasi, "He ovat Jumalan sanansaattajia. He raportoivat Taivaaseen kaikkien niiden nimet, jotka uskovat Jeesukseen Kristukseen samoin kuin niiden nimet, jotka eivät usko." Sitten Pietari sanoi, että oli minun aikani mennä takaisin.
Se on haamu
Seuraava asia, jonka tiedostin, oli itkevien äänet. Kuulin oman äitini itkevän, "Poikani, miksi sinä jätit meidät nyt?" Kuulin myös useiden muiden itkevän. Tajusin makaavani laatikossa. Aloin liikkua. Äitini ja isäni alkoivat huutaa, "Hän elää! Hän elää!" Toiset ihmiset, jotka olivat kauempana, eivät uskoneet vanhempiani. Sitten asetin käteni laatikon reunoille ja nousin istumaan. Monet ihmiset joutuivat kauhun valtaan. He huusivat, "Se on haamu!" ja juoksivat pakoon niin nopeasti kuin heidän jalkansa vain kantoivat.
Ne, jotka jäivät paikoilleen, olivat kykenemättömiä puhumaan ja tärisivät. Huomasin istuvani haisevan liemen ja ruumiin eritteiden keskellä, joita oli kolmen ja puolen kupillisen verran. Tämä neste oli tullut ulos vatsastani ja sisältäni, sinä aikana, jonka ruumiini oli maannut arkussa. Tästä ihmiset tiesivät, että todella olin ollut kuollut. Arkun sisäpuolella oli eräänlainen muovilakana kiinnitettynä arkunpuuhun. Tämä muovi oli asetettu sinne juuri ruumiin nesteiden varalta, sillä monista kuolleitten ruumiista erittyy paljon samankaltaista nestettä kuin minusta.
Myöhemmin sain tietää, että olin ollut vain hetkisen päässä polttohautaamisen liekeistä. Myanmarissa ihmiset asetetaan arkkuun, kansi naulataan kiinni ja sitten koko arkku poltetaan. Silloin kun tulin takaisin elämään, äidilleni ja isälleni oli sallittu vielä viimeisen kerran katsoa ruumistani. Muutaman hetken kuluttua arkkuni kansi olisi naulattu kiinni ja minut olisi polttohaudattu!
Välittömästi aloin selittää asioita, joita olin nähnyt ja kuullut. Ihmiset olivat hämmästyneitä. Kerroin heille miehistä, jotka olin nähnyt tulisessa järvessä. Kerroin heille, että vain kristityt tietävät totuuden. Meitä ja meidän esi-isiämme on petetty tuhansien vuosien ajan! Kerroin, että kaikki mihin me uskoimme oli valhetta. Ihmiset olivat hämmästyneitä, sillä he tiesivät minkä kaltainen munkki olin ollut ja kuinka innokkaasti olin seurannut Buddhan opetuksia.
Kun Myanmarissa joku kuolee, hänen nimensä, ikänsä kirjoitetaan arkun ulkoreunaan. Kun munkki kuolee, munkin nimi, ikä ja palvelus vuosien määrä kirjoitetaan arkun sivulle. Minut oli jo merkitty kuolleeksi, mutta kuten voitte nähdä, minä elän nyt!
Loppusanat
Sen jälkeen kun 'Paul joka palasi takaisin elämään' koki edellä kerrotun hän on pysynyt uskollisena Herran Jeesuksen Kristuksen todistajana. Burmalaiset pastorit ovat kertoneet meille, että hän johdattanut satoja muita munkkeja uskomaan Kristukseen. Hänen todistuksensa on mitä ilmeisimmin täysin vailla kompromisseja. Sen vuoksi hänen sanomansa on loukannut monia ihmisiä, jotka eivät voi hyväksyä, että on vain yksi tie Taivaaseen: Herra Jeesus Kristus. Huolimatta suuresta vastustuksesta, hänen kokemuksensa olivat niin todelliset hänelle ettei hän ole horjunut. Monivuotisen buddhalaisuuden ja tiukan buddhalaisoppien seuraamisen jälkeen, hän välittömästi kuolleista herättyään julisti Kristuksen evankeliumia ja kehotti toisia munkkeja luopumaan kaikista vääristä jumalista ja seuraamaan Jeesusta Kristusta koko sydämellään. Ennen sairautensa ja kuolemansa aikaa hänellä ei ollut minkään kaltaista kosketusta kristillisyyteen. Kaikki mitä hän oppi noiden kolmen päivän aikana, jotka hän oli kuolleena, oli täysin uutta hänelle.
Saadakseen sanomansa mahdollisimman monien kuultavaksi, tämä uuden ajan Lasarus alkoi äänittää kasetteja ja videoita, joissa on hänen kertomuksensa. Poliisi ja buddhalaisviranomaiset Myanmarissa ovat tehneet kaikkensa kerätäkseen kokoon nämä nauhat tuhoamista varten. Tämä todistus, jonka juuri luitte on käännetty eräältä tuollaiselta kasetilta. Meille on kerrottu, että nykyisin on vaarallista Myanmarin kansalaisille pitää hallussaan näitä äänitteitä.
Hänen peloton todistuksensa on johtanut hänet vankilaan ainakin kerran, missä vallanpitäjät epäonnistuivat yrityksissään vaientaa hänet. Vapautumisensa jälkeen hän jatkoi todistamista siitä mitä oli nähnyt ja kuullut. Hänen nykyisestä olemassaolostaan ei ole varmoja tietoja. Yksi burmalainen tiedote kertoi meille hänen olleen taas vankilassa, ja tulleen siellä surmatuksi, kun taas toinen lähde kertoi hänen vapautuneen vankilasta ja jatkavan todistamistaan.
Julkaistu Global Revival News'in luvalla:
Internet-sivu: http://www.crown-house.com/Revival/grn.htm
Sähköposti: [email protected]
Varhaiset vuoteni
Hei! Nimeni on Athet Pyan Shinthaw Paulu. Olen kotoisin Myanmar'ista (entinen Burma). Haluan kertoa teille todistukseni siitä, mitä minulle tapahtui, mutta ensin haluaisin antaa teille lyhyen selvityksen kasvuvuosistani.
Synnyin vuonna 1958 Bogalen kaupungissa, joka sijaitsee Irawadi-joen suistoalueella eteläisessä Myanmarissa. Vanhempani, jotka olivat hartaita buddhalaisia kuten suurin osa Myanmarin kansasta, antoivat minulle nimen Thitpin (joka suomeksi käännettynä merkitsee 'puu'). Elämämme oli hyvin yksinkertaista kasvuaikanani. 13-vuotiaana jätin koulunkäynnin ja aloin työskennellä kalastusaluksella. Pyydystimme kaloja ja joskus myös katkarapuja Irawadin alueen lukuisista joista ja virroista. Kuudentoista ikäisenä minusta tuli veneen johtaja. Siihen aikaan asuimme Ylä-Mainmahlagyon saarella (Mainmahlagyon merkitsee suomeksi Kauniin naisen saarta), joka sijaitsee pohjoiseen päin Bogalesta, jossa olin syntynyt. Tämä paikkakunta on noin 100 mailia lounaaseen Yangon'ista (Rangoon), joka on maamme pääkaupunki.
Eräänä päivänä ollessani 17-vuotias, saimme suuren joukon kaloja verkkoihimme. Tämän kalapaljous veti suurta krokotiilia meidän puoleemme. Se seurasi venettämme ja yritti hyökätä kimppuumme. Olimme kauhuissamme ja aivan suunniltaan ollen soudimme veneemme joen rantaan niin nopeasti kuin vain kykenimme. Krokotiili seurasi meitä ja murskasi veneemme pyrstöllään. Huolimatta siitä ettei kukaan kuollut tässä tapahtumassa, se vaikutti voimakkaasti elämääni. En halunnut enää kalastaa. Pieni veneemme upposi krokotiilin hyökkäyksessä ja meidän oli tuona iltana palattava kotikyläämme matkustajalaivalla.
Pian tämän jälkeen isäni työnantaja siirsi hänet Yangon Cityyn. 18-vuotiaana minut lähetettiin buddhalaisluostariin harjoittelijamunkiksi. Useimmat vanhemmat Myanmarissa yrittävät lähettää poikansa buddhalaisluostariin ainakin joksikin ajaksi, sillä vanhemmille on kunniaksi se, että heidän poikansa on tämän kaltaisessa palveluksessa. Olemme kunnioittaneet tätä tapaa monien satojen vuosien ajan.
Antautunut Buddhan opetuslapsi
Kun olin 19 vuotta ja kolme kuukautta vanha (vuonna 1977), minusta tuli tavallinen munkki. Luostarin vanhin munkki antoi minulle uuden buddhalaisnimen, kuten maassamme on tapana. Nyt minua kutsuttiin U Nata Pannita Asthinthuriya'ksi. Kun meistä tulee munkkeja, emme enää käytä sitä nimeä, jonka vanhempamme syntyessämme meille antoivat. Elin luostarissa, jota kutsutaan Mandalay Kyaisan Kyaing. Luostarin vanhinta munkkia kutsuttiin U Zadila Kyar Ni Kan Sayadaw (U Zadila on hänen arvonimensä). Hän oli siihen aikaan kaikkein kuuluisin buddhalaismunkki koko Myanmarissa. Kaikki tunsivat hänet. Ihmiset kunnioittivat häntä laajasti ja arvostivat häntä suurena opettajana. Sanon että hän oli, sillä 1983 hän äkillisesti kuoli jouduttuaan tuhoisaan auto-onnettomuuteen. Hänen kuolemansa järkytti kaikkia. Siihen aikaan olin ollut kuusi vuotta munkkina.
Yritin olla niin hyvä munkki kuin vai saatoin ja seurasin kaikkia buddhalaisuuden ohjeita. Eräässä vaiheessa muutin asumaan hautausmaalle, jossa elin ja mietiskelin jatkuvasti. Jotkut munkit, jotka todella haluavat tulla tuntemaan kaikkia Buddhan totuuksia, tekevät saman kaltaisia asioita kuin minä tein. Jotkut menevät syvälle metsiin, jossa he elävät itsensä kieltämisessä ja köyhyydessä. Minä tavoittelin pääsyä eroon itsekkäistä ajatuksista ja haluista, halusin paeta sairautta ja kärsimystä ja halusin päästä vapaaksi tämän maailman piiristä. Hautausmaalla en pelännyt haamuja. Yritin päästä sellaiseen sisäiseen rauhaan ja itsekuriin, että jos vaikka hyttynen laskeutui käsivarrelleni annoin sen pistää itseäni sen sijaan että olisin huitaissut sen pois.
Vuosikausia yritin kovasti tulla niin hyväksi munkiksi kuin vain voin ja olla vahingoittamatta ketään. Opiskelin pyhiä buddhalaiskirjoituksia aivan kuten kaikki esi-isäni ennen minua.
Elämäni eteni munkkina kunnes tulin hyvin, hyvin sairaaksi. Olin siihen aikaan Mandalayssa ja minut oli pakko viedä sairaalahoitoon. Lääkärit tekivät joitakin kokeita ja kertoivat minulla olevan saman aikaisesti sekä keltakuumeen että malarian! Oltuani sairaalassa noin kuukauden ajan vointini vai huononi. Lääkärit kertoivat, ettei minulla ollut mitään mahdollisuuksia parantua ja lähettivät minut pois sairaalasta tekemään valmisteluja kuolemaa varten.
Tämä on lyhyt kuvaus menneisyydestäni. Nyt haluan kertoa teille jotakin niistä ainutlaatuisista asioista, joita minulle tapahtui tämän jälkeen...
Näky joka muutti elämäni ikuisiksi ajoiksi
Sen jälkeen kun minut oli päästetty pois sairaalasta menin takaisin luostariin, jossa toiset munkit huolehtivat minusta. Tulin yhä heikommaksi ja vaivuin tajuttomuuteen. Myöhemmin sain tietää, että todellisuudessa olin kuolleena kolmen päivän ajan. Ruumiini alkoi jo mädäntyä ja haista ja sydämeni lakkasi sykkimästä. Ruumiini oli jo valmistettu polttohautausta varten ja käynyt läpi buddhalaiset puhdistamisrituaalit.
Vaikka olin häipynyt pois ruumiistani muistan mieleni ja henkeni olleen täysin valppaat. Olin äärimmäisen voimakkaassa myrskyssä. Valtava tuuli tasoitti koko maaston kunnes pystyssä ei ollut enää ainuttakaan puuta tai mitään muutakaan, vain paljas tasanko. Kävelin jonkin aikaa erittäin nopeasti tätä tasankoa pitkin. Missään ei ollut ainuttakaan toista ihmistä - olin aivan yksin. Jonkin ajan kuluttua ylitin erään joen. Joen toisella puolella näin aivan hirveän kauhistuttavan tulisen järven. Buddhalaisuudessa meillä ei ole käsitystä tämän kaltaisesta paikasta. Aluksi olin hämmennyksissäni enkä tiennyt paikan olevan helvetti ennen kuin näin Yaman, helvetin kuninkaan (Lukuisissa kulttuureissa läpi Aasian nimitetään helvetin kuningasta Yamaksi.) Sen kasvot ja ruumis olivat leijonan kaltaiset, mutta sen jalat sellaiset kuin naga'lla (käärmeenhenki). Sillä oli useita sarvia päässään. Sen kasvot olivat raivoisat ja olin äärettömän peloissani. Vapisten kysyin siltä sen nimeä. Se vastasi "Olen helvetin kuningas, Tuhoaja."
Hirveän kauhistuttava tulinen järvi
Helvetin kuningas käski minun katsoa tuliseen järveen. Katsoin ja näin sahramin värisiä kaapuja, joita buddhalaismunkit käyttävät Myanmarissa. Katsoin tarkemmin ja näin kaljuksi ajetun miehen pään. Kun katsoin miehen kasvoja näin hänen olevan U Zadila Kyar Ni Kan Sayadaw (se kuuluisa munkki, joka oli kuollut auto-onnettomuudessa vuonna 1983). Kysyin helvetin kuninkaalta, miksi minun entinen johtajani oli suljettu tähän kidutuksen järveen. "Miksi hän on tässä tulijärvessä? Hän oli hyvä opettaja. Hänellä oli jopa opetuskasetti 'Oletko koira vai mies?', joka oli auttanut tuhansia ihmisiä ymmärtämään, että heidän arvonsa ihmisinä on paljon suurempi kuin eläinten." Helvetin kuningas vastasi, "Kyllä, hän oli hyvä opettaja, mutta hän ei uskonut Jeesukseen Kristukseen. Siksi hän on helvetissä."
Minun käskettiin katsoa myös erästä toista henkilöä, joka oli tulessa. Näin miehen, jonka hyvin pitkät hiukset olivat kiedottu hänen päänsä vasemmalle puolelle. Hän oli myös pukeutunut kaapuun. Kysyin helvetin kuninkaalta, "Kuka tämä mies on?" Tämä vastasi, "Hän on se jota te palvotte: Gautama (Buddha)." Olin hyvin levoton kun näin Gautaman helvetissä. Vastustin, "Gautamalla oli hyvä etiikka ja moraalinen luonne, miksi hän on kärsimässä tässä tulijärvessä?" Helvetin kuningas vastasi minulle, "Ei sillä ole mitään merkitystä kuinka hyvä hän oli. Hän on täällä koska hän ei uskonut Iankaikkiseen Jumalaan."
Sitten näin toisen miehen, joka näytti siltä kuin hänellä olisi ollut sotilaan varustus. Hänellä oli suuri haava rinnassaan. Kysyin, "Kuka tämä mies on?" Helvetin kuningas sanoi," Tämä on Aung San, Myanmarin kapinallisjohtaja." Minulle kerrottiin, "Aung Sun on täällä koska hän vainosi ja tappoi kristittyjä, mutta ennen kaikkea muuta hän on täällä koska hän ei uskonut Jeesukseen Kristukseen." Myanmarissa ihmisillä on yleinen sanontatapa, 'Sotilaat eivät koskaan kuole, he elävät edelleen." Minulle kerrottiin että helvetin legioonilla on sananpartena 'Sotilaat eivät koskaan kuole, mutta he joutuvat helvettiin ikuisiksi ajoiksi'.
Katsoin ja näin vielä yhden miehen tulijärvessä. Hän oli hyvin kookas mies ja pukeutunut sotilasasuun. Hänkin piti miekkaa ja kilpeä käsissään. Tällä miehellä oli haava otsassaan. Tämä mies oli kookkaampi kuin kukaan, jonka olen koskaan nähnyt. Hänen pituutensa oli kuusi kyynärää plus yksi vaaksa. Helvetin kuningas sanoi, "Tämän miehen nimi on Goljat. Hän on helvetissä koska hän pilkkasi Iankaikkista Jumalaa sekä tämän palvelijaa Daavidia." Olin hämilläni, koska en tiennyt keitä Goljat tai Daavid olivat. Helvetin kuningas sanoi, "Goljatista kerrotaan kristittyjen Raamatussa. Et tunne häntä nyt, mutta kun sinusta tulee kristitty, tulet tuntemaan kuka hän on."
Sitten minut vietiin paikkaan, jossa näin sekä rikkaitten että köyhien valmistautuvan syömään ilta-ateriaansa. Kysyin, "Kuka valmistaa ruuan näille ihmisille?" Helvetin kuningas vastasi, "Köyhien on keitettävä oman ruokansa, mutta rikkaat hankkivat toiset keittämään ruuan itselleen." Kun rikkaitten ruoka oli valmistettu, he istuutuivat syömään. Heti kun he aloittivat tuli esiin paksua savua. Rikkaat söivät niin nopeasti kuin pystyivät rauhoittaakseen omaatuntoaan. Heillä oli vaikeuksia hengittää paksun savun takia. Heidän oli syötävä nopeasti, sillä he pelkäsivät menettävänsä rahansa. Heidän rahansa oli heidän jumalansa.
Toinen helvetin kuningas tuli luokseni. Näin myös olennon, jonka tehtävänä oli lämmittää tulia tulijärven alla niin että se pysyi kuumana. Tämä olento kysyi minulta, "Oletko sinäkin menossa tuliseen järveen?" Vastasin, "En! Olen täällä vain katselemassa! Tämän tulta lämmittävän olennon olemus oli todella kauhistuttava. Hänellä oli kymmenen sarvea päässään ja hänen kädessään olevan keihään päässä oli seitsemän terävää piikkiä. Olento kertoi minulle, "Olet oikeassa. Olet todella tullut vain katselemaan. En voi löytää nimeäsi täältä." Hän sanoi, "Sinun täytyy mennä takaisin samaa tietä, jota tulit." Hän osoitti minulle aution tasangon suuntaan, jota pitkin olin kävellyt ennen kuin tulin tulijärvelle.
Ratkaisun tie
Kävelin pitkän aikaa kunnes vuosin verta. Minun oli kuuma ja tunsin suura kipua. Lopulta kun olin kävellyt arviolta kolme tuntia tulin leveälle tielle. Kuljin tätä tietä pitkin jonkin aikaa kunnes tulin tienhaaraan. Toinen tie, joka lähti vasemmalle, oli leveä. Oikealle lähtevä tie oli pienempi. Tienhaarassa oli tieviitta, jossa luki että vasemmalle vievä tie oli niitä varten jotka eivät usko Herraan Jeesukseen Kristukseen. Pienempi tie oikealle oli Jeesukseen uskovia varten.
Minua kiinnosti se, mihin leveämpi tie johti, joten aloin kulkea sitä pitkin. Noin kolmensadan metrin päässä edelläni käveli kaksi miestä. Yritin saada heidät kiinni niin että olisin voinut kävellä heidän kanssaan. Mutta vaikka kuinka kovasti koetin en voinut saavuttaa heitä, joten käännyin takaisin ja palasin tienhaaraan. Katselin edelleen näitä kahta miestä kun he kävelivät tietä pitkin poispäin minusta. Kun he saavuttivat tienpään heidät äkillisesti puukotettiin. Nuo kaksi miestä huusivat kovassa kivussa! Minä myös huusin kun näin mitä heille tapahtui! Tajusin että suurempi tie johti sitä pitkin kulkevat suureen vaaraan.
Katselin Taivaaseen
Aloin kävellä uskovaisten tietä sen sijaan. Matkattuani noin tunnin ajan tien pinta vaihtui puhtaaksi kullaksi. Se oli niin puhdas, että kun katselin alas saatoin nähdä oman kuvajaiseni täydellisesti. Näin miehen seisovan edessäni. Hänen yllään oli valkoinen viitta. Kuulin myös kaunista laulua. Oi, se oli niin kaunista ja puhdasta! Se oli paljon parempaa ja merkityksellisempää ylistystä kuin meillä on kirkoissa täällä maan päällä. Kysyin häneltä, "Mikä on nimesi?" mutta hän ei vastannut. Kun olin kysynyt hänen nimeään kuusi kertaa, mies vastasi, "Minä olen se jolla on taivaan avain. Taivas on todella erittäin kaunis paikka. Et voi mennä sinne nyt, mutta jos seuraat Jeesusta Kristusta sinä pääset sinne kun elämäsi maan päällä loppuu." Tämän miehen nimi oli Pietari.
Sitten Pietari pyysi minua istumaan ja hän osoitti minulle paikkaa pohjoisen suunnassa. Pietari sanoi, "Katso pohjoiseen ja näe Jumala luomassa ihmistä." Näin Iankaikkisen Jumalan etäältä. Jumala sanoi enkelille, "Tehkäämme ihminen." Enkeli vetosi Jumalaan ja sanoi, "Ole hyvä, älä tee ihmistä. Hän tulee tekemään väärin ja murehduttamaan sinua.(Burman kielessä kirjaimellisesti: 'Hän saa sinut menettämään kasvosi.')" Mutta Jumala loi kuitenkin ihmisen. Jumala puhalsi ihmiseen ja tämä tuli eläväksi. Hän antoi hänelle nimen 'Adam'. (Huom! Buddhalaiset eivät usko ihmisen luomiseen, joten tällä kokemuksella oli merkittävä vaikutus munkkiin).
Takaisinlähetettynä ja uudelleen nimitettynä
Siten Pietari sanoi, "Nouse nyt ja palaa sinne mistä tulit. Puhu ihmisille, jotka palvovat Buddhaa ja epäjumalia. Kerro heille, että heidän on mentävä helvettiin, jos he eivät muutu. Myöskin niiden, jotka rakentavat temppeleitä ja epäjumalia on mentävä helvettiin. Kaikki ne, jotka antavat uhreja munkeille saadakseen itselleen ansiota, joutuvat myös helvettiin. Kaikki ne jotka rukoilevat munkkeja ja kutsuvat heitä 'Pra'ksi ( munkeille kunnioitusta osoittava arvonimi) joutuvat helvettiin. Ne jotka manaavat ja 'antavat elämän' epäjumalille joutuvat helvettiin." Pietari käski minun palata maahan ja todistaa asioista, jotka olin nähnyt. Hän myös sanoi, "Sinun on puhuttava uudessa nimessäsi. Tästä alkaen sinua on kutsuttava nimellä Athet Pyan Shinthaw Paulu (Paul, joka palasi elämään).
En halunnut palata. Halusin mennä Taivaaseen. Enkelit aukaisivat kirjan. Ensin he etsivät lapsuuteni nimeä (Thitpin) kirjasta, muta he eivät voineet löytää sitä. Sitten he etsivät sitä nimeä, joka minulle annettiin kun tulin buddhalaismunkiksi (U Nata Pannita Ashinthuriya), mutta sitäkään ei ollut kirjoitettu kirjaan. Sitten Pietari sanoi, "Sinun nimeäsi ei ole kirjoitettu tänne. Sinun on palattava ja todistettava Jeesuksesta buddhalaisille ihmisille."
Kävelin takaisin kultaista tietä pitkin. Jälleen kuulin kaunista laulua, jonka kaltaista en ole kuullut koskaan ennen tai sen jälkeen. Pietari käveli kanssani kunnes minun oli aika palata maan päälle. Hän näytti minulle tikkaat, jotka ulottuivat Taivaasta taivaalle. Tikkaat eivät ulottuneet maahan asti vaan loppuivat keskitaivaalle. Tikkailla näin useita enkeleitä, toiset menivät ylös Taivaaseen ja toiset alas tikapuita pitkin. He olivat erittäin kiireisiä. Kysyin Pietarilta, "Keitä he ovat?" Pietari vastasi, "He ovat Jumalan sanansaattajia. He raportoivat Taivaaseen kaikkien niiden nimet, jotka uskovat Jeesukseen Kristukseen samoin kuin niiden nimet, jotka eivät usko." Sitten Pietari sanoi, että oli minun aikani mennä takaisin.
Se on haamu
Seuraava asia, jonka tiedostin, oli itkevien äänet. Kuulin oman äitini itkevän, "Poikani, miksi sinä jätit meidät nyt?" Kuulin myös useiden muiden itkevän. Tajusin makaavani laatikossa. Aloin liikkua. Äitini ja isäni alkoivat huutaa, "Hän elää! Hän elää!" Toiset ihmiset, jotka olivat kauempana, eivät uskoneet vanhempiani. Sitten asetin käteni laatikon reunoille ja nousin istumaan. Monet ihmiset joutuivat kauhun valtaan. He huusivat, "Se on haamu!" ja juoksivat pakoon niin nopeasti kuin heidän jalkansa vain kantoivat.
Ne, jotka jäivät paikoilleen, olivat kykenemättömiä puhumaan ja tärisivät. Huomasin istuvani haisevan liemen ja ruumiin eritteiden keskellä, joita oli kolmen ja puolen kupillisen verran. Tämä neste oli tullut ulos vatsastani ja sisältäni, sinä aikana, jonka ruumiini oli maannut arkussa. Tästä ihmiset tiesivät, että todella olin ollut kuollut. Arkun sisäpuolella oli eräänlainen muovilakana kiinnitettynä arkunpuuhun. Tämä muovi oli asetettu sinne juuri ruumiin nesteiden varalta, sillä monista kuolleitten ruumiista erittyy paljon samankaltaista nestettä kuin minusta.
Myöhemmin sain tietää, että olin ollut vain hetkisen päässä polttohautaamisen liekeistä. Myanmarissa ihmiset asetetaan arkkuun, kansi naulataan kiinni ja sitten koko arkku poltetaan. Silloin kun tulin takaisin elämään, äidilleni ja isälleni oli sallittu vielä viimeisen kerran katsoa ruumistani. Muutaman hetken kuluttua arkkuni kansi olisi naulattu kiinni ja minut olisi polttohaudattu!
Välittömästi aloin selittää asioita, joita olin nähnyt ja kuullut. Ihmiset olivat hämmästyneitä. Kerroin heille miehistä, jotka olin nähnyt tulisessa järvessä. Kerroin heille, että vain kristityt tietävät totuuden. Meitä ja meidän esi-isiämme on petetty tuhansien vuosien ajan! Kerroin, että kaikki mihin me uskoimme oli valhetta. Ihmiset olivat hämmästyneitä, sillä he tiesivät minkä kaltainen munkki olin ollut ja kuinka innokkaasti olin seurannut Buddhan opetuksia.
Kun Myanmarissa joku kuolee, hänen nimensä, ikänsä kirjoitetaan arkun ulkoreunaan. Kun munkki kuolee, munkin nimi, ikä ja palvelus vuosien määrä kirjoitetaan arkun sivulle. Minut oli jo merkitty kuolleeksi, mutta kuten voitte nähdä, minä elän nyt!
Loppusanat
Sen jälkeen kun 'Paul joka palasi takaisin elämään' koki edellä kerrotun hän on pysynyt uskollisena Herran Jeesuksen Kristuksen todistajana. Burmalaiset pastorit ovat kertoneet meille, että hän johdattanut satoja muita munkkeja uskomaan Kristukseen. Hänen todistuksensa on mitä ilmeisimmin täysin vailla kompromisseja. Sen vuoksi hänen sanomansa on loukannut monia ihmisiä, jotka eivät voi hyväksyä, että on vain yksi tie Taivaaseen: Herra Jeesus Kristus. Huolimatta suuresta vastustuksesta, hänen kokemuksensa olivat niin todelliset hänelle ettei hän ole horjunut. Monivuotisen buddhalaisuuden ja tiukan buddhalaisoppien seuraamisen jälkeen, hän välittömästi kuolleista herättyään julisti Kristuksen evankeliumia ja kehotti toisia munkkeja luopumaan kaikista vääristä jumalista ja seuraamaan Jeesusta Kristusta koko sydämellään. Ennen sairautensa ja kuolemansa aikaa hänellä ei ollut minkään kaltaista kosketusta kristillisyyteen. Kaikki mitä hän oppi noiden kolmen päivän aikana, jotka hän oli kuolleena, oli täysin uutta hänelle.
Saadakseen sanomansa mahdollisimman monien kuultavaksi, tämä uuden ajan Lasarus alkoi äänittää kasetteja ja videoita, joissa on hänen kertomuksensa. Poliisi ja buddhalaisviranomaiset Myanmarissa ovat tehneet kaikkensa kerätäkseen kokoon nämä nauhat tuhoamista varten. Tämä todistus, jonka juuri luitte on käännetty eräältä tuollaiselta kasetilta. Meille on kerrottu, että nykyisin on vaarallista Myanmarin kansalaisille pitää hallussaan näitä äänitteitä.
Hänen peloton todistuksensa on johtanut hänet vankilaan ainakin kerran, missä vallanpitäjät epäonnistuivat yrityksissään vaientaa hänet. Vapautumisensa jälkeen hän jatkoi todistamista siitä mitä oli nähnyt ja kuullut. Hänen nykyisestä olemassaolostaan ei ole varmoja tietoja. Yksi burmalainen tiedote kertoi meille hänen olleen taas vankilassa, ja tulleen siellä surmatuksi, kun taas toinen lähde kertoi hänen vapautuneen vankilasta ja jatkavan todistamistaan.
Vastaukset 58
Vanhimmat
En usko tosin sen menestykseen, koska tarinasta puuttuivat matrix-tyyppiset erikoisefektit.
Vastaavan osaa kirjoittaa kuka tahansa, on vain kysymys siitä, kuka on tarpeeksi tyhmä uskoakseen kaiken. Maassa, jossa raha merkitsee enemmän kuin elämä, sitä ollaan valmiit hankkimaan mitä ihmeellisimmillä tavoilla. Eniten pyrkimällä julkisuuteen.
Tai mitäpä väliä uskotko itsekään kyseiseen tarinaan, totuus tulee silti todeksi vasta kun itse kokee. Kaikki saa uskoa mihin huvittaa...niin kauan kuin usko on vain uskoa...Totuus on pimeän peitossa.
kukaan ei voi sanoa että tämä on totta mihin minä uskon ja mihin sinä uskot ei ole.
Siinä puhuu Ego, pahin vihollinen mihin Jeesus opetuksissaan usein vertauskuvin puuttuu ja meitä varoittelee. Emme voi tuntea Hengen ääntä ja ohjausta ja olemassaoloa ennen kuin olemme itse nöyrtyneet ja antautuneet "minä en tiedä mitään, vain sinä tiedät kaiken".
Tutkimattomat on Jumalan tiet.
Älä tuomitse ettei sinua tuomita.
Raamatussakin sanotaan aivan selvästi, että "Minä olen täällä ja tuolla" "Ja katso sisääsi minä olen myös siellä".
Jumala on kaikkivaltias, ainoa joka todella on olemassa ja me olemme kaikki osasia Hänestä. Hänen henkensä virtaa kaikessa, jopa mitättömämmässä hyönteisessä ja ruohon korressa. Hän yksin on kaiken luonut. Mikään ei ole todella (ehkä näennäisesti) erillään Hänestä. Mikään ei hengittäisi tai liikkuisi ilman Hänen henkeään. Jopa valitusti kootussa Raamatussa Jumala sanoo että kun loi maan Hän loi maan tomusta ihmisen ja puhalsi häneen oman henkensä, elämän hengen. Jos ymmärrämme tämän emme voi tuhota mitään elämää. Hän on kaikkialla.
Kaikki olemme saman Jumalan lapsia...koska ei ole kuin Yksi...monta muotoa mutta YKSI. "MINÄ OLEN"
"MINÄ OLEN SE JOKA MINÄ OLEN"
Miten Jumala, kaikkia rakastava, itse RAKKAUS (RAKKAUDESSA EI OLE EHTOJA, VAIN MEIDÄN EGO KESKEISESSÄ ITSEKKÄÄSSÄ RAKKAUDESSA ON EHTOJA)
voisi valita omista lapsistaan ketkä heittää ikuiseen kärsimykseen ja ketkä ottaa siipiensä suojaan. Jos Jumala olisi tällainen kuin monet ääri Kristityt haluavat muita pelotellen käännyttää niin minä ja monen muun sydän (missä myös Jumalan henki, puhdas henki asustaa) sanoo että Jumala ei silloin olisi Jumala.
Mitä sana myötätunto sinulle merkitsee joku?
Myötätunto on myötätuntoa,,,,ei se valitse että nyt olen myötätuntoinen ja nyt en. Myötätunto on myötätuntoa joka virtaa kaikille...mitä virheitä ikinä oletkaan tehnyt, Myötätunto näkee jokaisen puhtaan sisimmän ja antaa ANTEEKSI. myötätunto ei voi olla antamatta anteeksi koska se ei olisi silloin myötätuntoa.
Ennen kuin mielen sekaiset äänet ja egon "minä tiedän" on vaiennettu et voi edes kuulla hengen ääntä ja tuntea sen lämmintä myötätuntoista läsnäoloa ja ohjausta jokaisessa hetkessä.. tässä ja nyt.
Jeesus sanoo"Mene kammioosi ja sulje oviperässäsi"
vertauskuva: mene mielen tuollepuolen ja kuuntele sydäntäsi, siellä voi kuulla Hänen äänen, rakkauden äänen...kun mieli on hiljaa on vain yksi ja se on Hän joka hengittää kaikkialla.
Tarinasi olen kuullut enenkin ja koska se jättää vain vähän ärsytystä ja kylmän fiiliksen, en viitsi siihen sen enempää paneutua.
Ihmettelen eikö kristityt ikinä keskity omaan suhteeseen Rakkauteen ja Jumalan äänen myötätunnon kuuntelemiseen, kokemiseen (suunnattomaan autuuteen joka on Hänen läheisyydessään on mahdollista kokea) vaan keskittyvät vain muiden pelotteluun ja käännyttämisiin. (Siinä puhuu ego eikä Jumala).
Jumala on kaikkivaltias, kaikki mitä On...ei Hän meidän apuaan tarvitse työssään vaan meidän pitää avata omaa sydäntämme että Hän pääsee sinne sisään ja kuulemme Hänen Äänen ja voimme loistaa Hänen valossaan ja valollaan ja olla Hänen myötätuntonsa vuodattajia ja lohduttajia muille Hänen kärsiville lapsilleen.
Hänen läsnäolossaan ei ole "muttia" tai "entä jossia" tai "minä ja tuo toinen", ei eletä tulevaisuutta tai mennyttä..vaan eletään tässä hetkessä, tyytyväisinä, ja iloiten antaumuksen tuomasta ilosta ja hengen läsnäolosta joka on Tässä ja Nyt. Ihan lähellä. Emme voi elää tulevaisuudessa koska emme tiedä mitä seuraavalla askeleellamekaan tapahtuu, emmekä voi elää mennessä sillä mennyt on mennyt ja sitä ei saa takaisin. Mitä voimme tehdä,,,elää TÄSSÄ HETKESSÄ. Ei ole muuta kuin tämä hetki. Ja eläkäämme tämä hetki mahdollisimman hyvin...rakkaudessa ja myötätunnossa...ja mitä tärkeintä nöyrtymisessä. Jumala on RAKKAUS.
"Etsikää ja te löydätte" Meille on annettu kaikki tiet auki etsiä, eksyä, kokea ja löytää...ei Jumala sano "Etsikää ja jos eksyttä joudutte ikuiseen kärsimykseen".
Ponnistelkaa, uskaltakaa etsiä vaikka se tarkoittaisi että joudutte käymään todella pohjalla ja joudutte koettelemuksiin mutta alhaalta ei voi kiivetä kuin ylös ja lopulta löydätte takaisin kotiin. Rakkauteen, myötätuntoon. Älkäämme yrittäkö muuttaa toisiamme tai maailmaa...muuttakaamme itseämme. Nöyrtykää, palvelkaa. Tulkaamme Jeesuksen kaltaisiksi.
Totuus on Totuus. Totuus on Yksi. Ei uskomus.
Usko on tärkeää päämäärään pyrkiessämme, mutta usko ei yksin riitä. Ponnistelkaa. Kuunnelkaa sydäntänne. Tulkaamme epäitsekkäiksi. Kyllä me vielä löydämme. Etsivä löytää. Usko voi muuttua tiedoksi ja silloin meidän ei tarvitse väitellä, puhua mitään...olemme vain hiljaisuudessa yhtä Totuuden kanssa. Meissä virtaa totuus ja silloin jokainen tekomme on totuudenmukaisia ja täynnä esimerkkiä muille ilman yhtään todistelu tai sanaa.
Ihmettelen kun niin usein törmään kristittyjä lehtiä lukiessani aina tähän samaan tarinaan...Ei kauheesti vakuuta, sama tarina joka näyttää olevan useille kristityille valtti kortti oman uskomuksiensa todisteluun ja puolusteluun.
meitä on miljardeja olentoja täällä maailmassa ja maailmankaikkeudessa.. ja yhtä monta tarinaa. Tarinat on tarinoita.
Uskokaa kuin itse koette. Kokemusta ei voi kukaan teiltä pois viedä. Minä uskon ilman sanojakin kun näen Jumalaa lähellä olevalla henkilöllä lootuksen kaltaisen sydämen ja rakkauden joka loistaa Jumalassa elävän ihmisen silmistä. Silloin ei tarvita sanoja. Jumala on Rakkaus. Jumala on meidän kaikkien, eikä vain joidenkin valittujen.
OM
Raikasta Kesää!
Tutkiessamme Raamatun käsityksiä ympäristöstämme, huomioiden niin etiikan kuin modernin fysiikan
asettamat standardit, pystymme jokainen henkilökohtaisesti arvioimaan, onko Raamatun sanan takana:
"Kaikkitietävä" ja "moraalisesti täydellinen" Jumala
-- tai --
Primitiivisen, alkukantaisen taikauskoisen aavikkokansan mielikuvitus.
Yksi ominaispiirre on, että muinaisen israelilaisen kansan "löytämä" Jumala omaa yhtä rajatun
maailmankuvan kuin kyseinen alkukantainen nomaadikansa itse.
Oheisessa dokumentissa löydämme muutamia esimerkkejä Raamatun ja sen edustaman Jumalan
käsityksistä, jotka modernin etiikan ja tieteen puntaroimina voidaan käsittää primitiivisinä, useasti jopa loukkaavina.
Lähde: Raamatun suomennos 1933, 1938. Luku- ja säenumerointi saattaa vaihdella suomennoksen versiosta riippuen.
Raamatun käsitys naisesta, tasa-arvosta.
1. Kor. 14:34-35 "Olkoot vaimot vaiti teidänkin seurakunnankokouksissanne, sillä heidän ei ole lupa puhua,
vaan olkoot alamaisia, niinkuin lakikin sanoo. Mutta jos he tahtovat tietoa jostakin, niin kysykööt kotonaan
omilta miehiltään, sillä häpeällistä on naisen puhua seurakunnassa."
1. Tim. 2:11-12 "Oppikoon nainen hiljaisuudessa, kaikin puolin alistuvaisena; mutta minä en salli, että vaimo
opettaa, enkä että hän vallitsee miestänsä, vaan eläköön hän hiljaisuudessa."
3. Moos. 12:2-5 "Puhu israelilaisille ja sano: Kun vaimo tulee hedelmälliseksi ja synnyttää poikalapsen,
olkoon hän saastainen seitsemän päivää; yhtä monta päivää kuin hänen kuukautisensa kestävät, hän olkoon
saastainen. (4) Mutta vaimo pysyköön kotona kolmekymmentä kolme päivää puhdistavan verenvuotonsa
aikana; älköön hän koskeko mihinkään, mikä on pyhää, älköönkä tulko pyhäkköön, ennenkuin hänen
puhdistuspäivänsä ovat kuluneet umpeen. (5) Mutta jos hän synnyttää tyttölapsen, olkoon hän saastainen
kaksi viikkoa, samoinkuin kuukautisissaan, ja pysyköön kotona kuusikymmentä kuusi päivää puhdistavan
verenvuotonsa aikana."
5. Moos. 22:5 "Nainen älköön käyttäkö miehen tamineita, älköönkä mies pukeutuko naisen vaatteisiin; sillä
jokainen, joka niin tekee, on kauhistus Herralle, sinun Jumalallesi."
1. Kor. 11:7-10 "Miehen ei tule peittää päätänsä, koska hän on Jumalan kuva ja kunnia; mutta vaimo on
miehen kunnia. Sillä mies ei ole alkuisin vaimosta, vaan vaimo miehestä; eikä miestä luotu vaimoa varten,
vaan vaimo miestä varten. Sentähden vaimon tulee pitää päässään vallanalaisuuden merkki enkelien
tähden."
Efes. 5:22-24 "Vaimot, olkaa omille miehillenne alamaiset niinkuin Herralle; sillä mies on vaimon pää ..
Mutta niinkuin seurakunta on Kristukselle alamainen, niin olkoot vaimotkin miehillensä kaikessa alamaiset."
3. Moos. 15:19-30 "Ja kun naisella on vuoto, niin että verta vuotaa hänen ruumiistansa, olkoon hän
kuukautistilassaan seitsemän päivää, ja jokainen, joka häneen koskee, olkoon saastainen iltaan asti. (22) Ja
jokainen, joka koskee istuimeen, mihin hyvänsä, jolla hän on istunut, pesköön vaatteensa ja peseytyköön
vedessä ja olkoon saastainen iltaan asti. (23) Ja jos joku koskee esineeseen, joka on hänen vuoteellaan tai
istuimella, jolla hän on istunut, olkoon saastainen iltaan asti. (29) Ja kahdeksantena päivänä hän ottakoon
kaksi metsäkyyhkystä tai kaksi kyyhkysenpoikaa ja tuokoon ne papille, ilmestysmajan ovelle. (30) Ja pappi
uhratkoon toisen syntiuhriksi ja toisen polttouhriksi. Näin pappi toimittakoon Herran edessä hänelle
sovituksen hänen saastaisesta vuodostaan."
Kol. 3:18 "Vaimot, olkaa miehillenne alamaiset, niinkuin sopii Herrassa."
1. Moos. 3:16 "Ja naiselle hän (Jumala) sanoi: Minä teen suuriksi sinun raskautesi vaivat, kivulla sinun pitää
synnyttämän lapsia; mutta mieheesi on sinun halusi oleva, ja hän on sinua vallitseva."
Edellä mainittuun "rakkauden" Jumalan kannanottoon vedoten kirkko vastusti aikoinaan anestesia-, eli puudutuslääkkeiden käyttöönottoa naisten synnytystuskien lieventämiseen.
5. Moos. 25:11-12 "Jos kaksi miestä tappelee keskenään ja toisen vaimo tulee auttamaan miestään sen
käsistä, joka häntä lyö, ja ojentaa kätensä ja tarttuu tämän häpyyn, niin hakkaa poikki hänen kätensä
säälimättä."
5. Moos. 22:28-29 "Jos joku tapaa neitsyen, joka ei ole kihlattu, ja ottaa hänet kiinni ja makaa hänen
kanssaan ja heidät siitä tavataan, niin mies, joka makasi hänen kanssaan, antakoon tytön isälle
viisikymmentä hopeasekeliä, ja tyttö tulkoon hänen vaimokseen, koska hän raiskasi hänet; hän älköön
hyljätkö häntä koko elinaikanansa."
Sananl. 11:22 "Kultarengas sian kärsässä on kaunis nainen, älyä vailla."
Sananl. 9:13 "Tyhmyys on nainen, levoton ja yksinkertainen, eikä hän mistään mitään tiedä."
Sananl. 31:3 "Älä anna voimaasi naisille, vaellustasi kuningasten turmelijatarten valtaan."
3. Moos. 21:9 "Jos papin tytär häpäisee itsensä haureudella, niin hän häpäisee isänsä; hänet poltettakoon
tulessa."
2. Moos. 22:18 "Velhonaisen älä salli elää."
5. Moos. 21:10-14 "Kun lähdet sotaan vihollisiasi vastaan ja Herra, sinun Jumalasi, antaa heidät sinun käsiisi
ja sinä otat heistä vankeja ja vankien joukossa näet kaunisvartaloisen naisen ja mielistyt häneen ja tahdot
ottaa hänet vaimoksesi, niin vie hänet kotiisi, ja hän ajattakoon hiuksensa ja leikatkoon kyntensä. Ja hän
riisukoon vaatteensa, joissa hänet vangittiin ... sitten saat yhtyä häneen ja naida hänet, niin että hän tulee
vaimoksesi. Mutta jos hän ei sitten enää sinua miellytä, niin päästä hänet menemään vapaana äläkä myy
häntä rahasta."
3. Moos. 27:2-7 "Arvioitse mies, joka on kahdenkymmenen ja kuudenkymmenen vuoden välillä,
viiteenkymmeneen hopeasekeliin pyhäkkösekelin painon mukaan; mutta jos se on nainen, arvioitse hänet
kolmeenkymmeneen sekeliin."
5. Moos. 22:13-21 "Jos joku on ottanut vaimon ja yhtynyt häneen, mutta sitten hylkii häntä ... ja sanoo:
Minä otin tämän naisen vaimokseni, mutta kun ryhdyin häneen, en tavannut hänessä neitsyyden merkkiä ...
(20) Jos syytös on tosi, jos tytössä ei tavattu neitsyyden merkkiä, silloin vietäköön tyttö isänsä talon ovelle,
ja kaupungin miehet kivittäkööt hänet kuoliaaksi."
Tuom. 21:21 "Kun näette Siilon tyttärien tulevan ulos karkeloimaan, niin rynnätkää viinitarhoista ja
ryöstäkää jokainen itsellenne vaimo Siilon tyttäristä ja lähtekää Benjaminin maahan."
1. Kun. 11:1-4 Solomolla 700 vaimoa ja 300 sivuvaimoa.
On myöskin huomattava, ettei yksikään nainen kelvannut Jeesukselle opetuslapseksi (todennäköisyys, että kahdentoista miehen valitseminen olisi ollut pelkkää sattumaa on 0,02%, eli käytännöllisesti katsoen mahdottomuus), eikä ainoatakaan naista kutsuttu myöskään Jeesuksen "viimeiselle aterialle". On epäselvää, miten kukaan vapautta, ihmisoikeuksia ja tasa-arvoa arvostava nainen tai mies voisi koskaan kunnioittaa, seurata tai ylistää Raamatun, kristinuskon peruspilarin "pyhää inspiraatiota".
Jumalan suhtautuminen invalideihin.
3. Moos. 21:16-23 "Ja Herra puhui Moosekselle sanoen: .. Älköön lähestykö kukaan, jossa on joku
vamma, älköön kukaan sokea tai ontuva, kukaan kasvoiltaan tahi jäseniltään muodoton, jalkansa tai
kätensä taittanut, kyttyräselkäinen tai surkastunut, silmävikainen tai ihotautinen tai rupinen tai
kuohittu. .. Älköön hän tulko esiripun luo älköönkä lähestykö alttaria, koska hänessä on vamma, ettei
hän häpäisisi minun pyhäkköäni."
5. Moos. 23:1 "Älköön kukaan, joka on kuohittu musertamalla tai leikkaamalla, pääskö Herran seurakuntaan."
Jumalan lääketieteellinen tuntemus.
Kun Raamatun "kaikkitietävä" Jumala ilmoittaa lääkereseptin pitalitautia vastaan, ovat odotuksemme
luonnollisesti korkeat. "Kaikkitietävän" Jumalan lääketieteellistä osaamista voi jokainen itse punnita,
lukiessamme millä keinoin Jumala neuvoo meidän puhdistavan rakennuksia pitalitarttumasta;
3. Moos. 14:49-57 "Ja pappi ottakoon talon puhdistamiseksi kaksi lintua, setripuuta, helakanpunaista lankaa ja isoppikorren. Ja teurastakoon toisen linnun saviastian päällä, jossa on raikasta vettä. Ja ottakoon setripuun, isoppikorren ja helakanpunaisen langan ja elävän linnun, kastakoon ne teurastetun linnun vereen
ja raikkaaseen veteen ja pirskoittakoon sitä taloon seitsemän kertaa. Näin hän puhdistakoon talon linnun verellä ja raikkaalla vedellä, elävällä linnulla, setripuulla, isoppikorrella ja
helakanpunaisella langalla. Ja sitten hän päästäköön elävän linnun lentämään ulkopuolelle kaupunkia kedolle. Kun hän näin on toimittanut talolle sovituksen, on se puhdas. Tämä on laki
kaikkinaisesta pitalitaudista ja syyhelmästä, pitalista vaatteissa ja taloissa."
Pyhä Henki paljastaa lääketieteellistä osaamistaan edelleen kohdassa 3. Moos. 13:47-59, varoittaen myös vaatekappaleen voivan sairastua pitalitautiin, aiheuttaen mm. leviävää kankaan tai nahan vihertymistä, punertumista ym...
Orjuuden hyväksyttävyys.
3. Moos. 25:44-46 "Mutta orjasi ja orjattaresi, jotka hankit itsellesi, ostakaa kansoista, jotka asuvat teidän ympärillänne .. Ja jättäkää ne jälkeenne perinnöksi lapsillenne, pysyväksi perintöomaisuudeksi; niitä saatte pitää ainaisesti orjinanne."
5. Moos. 15:17 ".. niin ota naskali ja pistä se hänen korvansa läpi oveen; olkoon hän sitten sinun orjasi ainiaan. Samoin tee myös orjattarellesi."
1. Moos. 9:25 "Niin hän sanoi: Kirottu olkoon Kanaan, olkoon hän veljiensä orjain orja."
2. Moos. 21:2 "Jos sinä ostat hebrealaisen orjan, niin hän palvelkoon kuusi vuotta, mutta seitsemäntenä hän pääsköön vapaaksi maksutta."
2. Moos. 21:7 "Jos joku myy tyttärensä orjaksi, älköön tämä pääskö vapaaksi, niinkuin miesorjat pääsevät."
2. Moos. 21:20-21 "Jos joku lyö orjaansa tai orjatartaan sauvalla, niin että tämä kuolee hänen käsiinsä, niin häntä rangaistakoon. Mutta jos se elää päivän tai kaksi, niin älköön lyöjää rangaistako, sillä se on hänen omaa rahaansa."
Tiit. 2:9 "Kehoita palvelijoita olemaan isännilleen kaikessa alamaisia, heille mieliksi, etteivät vastustele."
1. Piet. 2:18-19 "Palvelijat, olkaa kaikella pelolla isännillenne alamaiset, ei ainoastaan hyville ja lempeille, vaan nurjillekin. Sillä se on armoa, että joku omantunnon tähden Jumalan edessä kestää vaivoja, syyttömästi kärsien."
Jooel 3:8 "Minä myyn teidän poikianne ja tyttäriänne Juudan poikien käsiin, ja he myyvät ne sabalaisille, kaukaiselle kansalle. Sillä Herra on puhunut."
Luuk. 12:47 (Jeesus puhuu) "Ja sitä palvelijaa, joka tiesi herransa tahdon, mutta ei tehnyt valmistuksia eikä toiminut hänen tahtonsa mukaan, rangaistaan monilla
lyönneillä."
Raamatun orjuuttaa puoltavat säkeet ovat ihmiskunnan historian aikana monesti toimineet orjuuden sekä ihmisten sorron pyhittäjinä, esimerkkinä Etelävaltioissa Yhdysvaltain sisällissotaa edeltävänä aikana, kuten myös muutama vuosi sitten Etelä-Afrikassa Dutch Reformed Churchin johdosta apartheidin moraalisena pyhittäjänä. Orjuutta puoltavia säkeitä löytyy Raamatusta enemmänkin, kuin pelkästään tässä kuvatut.
"Pyhää" kansakiihkoilua?
5. Moos. 23:3 "Älköön ammonilainen ja mooabilainen pääskö Herran seurakuntaan; älkööt heidän jälkeläisensä edes kymmenennessä polvessa koskaan pääskö Herran seurakuntaan."
Ap. 16:6 "Pyhä Henki esti heitä julistamasta sanaa Aasiassa."
Matt. 10:5-6 "Nämä kaksitoista Jeesus lähetti ja käski heitä sanoen: Älköön tienne viekö pakanain luokse, älkääkä menkö mihinkään samarialaisten kaupunkiin, vaan menkää ennemmin Israelin huoneen kadonneitten lammasten tykö."
Matt. 15:24 "Jeesus vastasi ja sanoi: Minua ei ole lähetetty muitten kuin Israelin huoneen kadonneitten lammasten tykö."
Joh. 4:22 "Sillä pelastus on juutalaisista."
Ilm. 2:6 "Mutta se sinulla on, että sinä vihaat nikolaiittain tekoja, joita myös minä (Jeesus) vihaan."
Ilm. 2:9 "Ja mitä pilkkaa sinä kärsit niiltä, jotka sanovat olevansa juutalaisia, eivätkä ole, vaan ovat saatanan synagooga."
Room. 2:10 "Mutta kirkkaus ja kunnia ja rauha jokaiselle, joka tekee sitä, mikä hyvä on, juutalaiselle ensin, sitten myös kreikkalaiselle!"
Hes. 3:5 "Sillä ei sinua lähetetä outokielisen ja kankeapuheisen kansan tykö, vaan Israelin heimon tykö."
2. Aik. 14:12 "Niin Herra antoi Aasan ja Juudan voittaa etiopialaiset, ja etiopialaiset pakenivat."
Vastaavan luonteista eri kansoja paremmuusjärjestykseen leimaavaa materiaalia löytyy Raamatusta enemmänkin, kuin tässä esitetyt esimerkit. Olettaisi silti "moraalisesti täydellisen" Jumalan osoittavan puolueettomuutensa tämän luonteisessa kysymyksessä. Mainittakoon myös, että antisemitismiä harjoittavat järjestöt ovat hyvällä menestyksellä käyttäneet vastaavanlaisia kohtia (eritoten Ilm. 2:6,9,15, 3:9, ja Matt. 23:1-39) rotu- ja juutalaisvihaa lietsovan propagandansa peruspilareina -- olettaisi "kaikkitietävän" Jumalan osanneen ennakoida tämän antaessaan kannanottojaan.
Raamatun käsitys alkoholin käytöstä.
Ajoittain Raamattu suosittelee alkoholia murheiden ja ongelmien ratkaisuna -- jokainen voi itse pohtia kyseisten sananlaskujen viisautta, suosittelisimmeko me Raamatun tarjoamaa ratkaisua hädässä olevalle ystävälle? --
Sananl. 31:6 "Antakaa väkevää juomaa menehtyvälle ja viiniä murhemielisille."
Sananl. 31:7 "Sellainen juokoon ja unhottakoon köyhyytensä älköönkä enää vaivaansa muistelko."
Edellytetään myös kuninkaiden juovan viiniä, vastoin tahtoaankin, oksentamis- ja sammumistilaan asti --
Jer. 25:27-28 "Sano heille: Näin sanoo Herra Sebaot, Israelin Jumala: Juokaa ja juopukaa, oksentakaa ja kaatukaa, älkääkä enää nousko .. Mutta jos he eivät tahdo ottaa maljaa sinun kädestäsi ja juoda, niin sano heille: Näin sanoo Herra Sebaot: Teidän täytyy juoda."
Joh. 2:1-11 -- Jeesus muuttaa veden viiniksi.
1. Tim. 5:23 "Älä enää juo vain vettä, vaan käytä vähän viiniä vatsasi tähden ja usein uudistuvien vaivojesi vuoksi."
Maapallon muoto.
Jes. 40:22 "Hän (Herra) istuu korkealla maanpiirin päällä, kuin heinäsirkkoja ovat sen asukkaat; hän levittää taivaan niinkuin harson, pingoittaa sen niinkuin teltan asuttavaksi.
Jes. 44:24 ".. Minä olen Herra, joka teen kaiken, joka yksinäni jännitin taivaan, joka levitin maan - kuka oli minun kanssani?"
Dan. 4:8 "Puu kasvoi ja vahvistui, niin että sen latva ulottui taivaaseen ja se näkyi kaiken maan ääriin."
Miten korkea tulisi puun olla, jotta se olisi havaittavissa koko maailmassa? Sfäärin muotoisten taivaankappalaitten yhtenä ominaispiirteenä on, että koko pinta-ala ei ole nähtävissä samanaikaisesti yhdestäkään pisteestä. On ilmeistä, että Raamatun kirjoittajat uskoivat, kuten muinoin oli yleistä, litteään maahan, jolloin Raamatun kuvaaman Jumalan "kaikkitietoisuus" ei tässäkään suhteessa ole helposti havaittavissa. Samoja pulmia kohtaa myös seuraava säe -- valtakuntia oli Jeesuksen aikaan Afrikassa, Amerikassa, Aasiassa, Euroopassa jne --
Mat. 4:8 "Taas perkele otti Jeesuksen kanssansa sangen korkealle vuorelle ja näytti hänelle kaikki maailman valtakunnat ja niiden loiston."
Ympyrän muotoinen taivaankappale ei yleisen käsityksen mukaan ole neliskulmainen, mutta Raamattu edustaa silti eriävää mielipidettä --
Ilm. 7:1 "Sen jälkeen minä näin neljä enkeliä seisovan maan neljällä kulmalla ja pitävän kiinni maan neljää tuulta."
Ilm. 26:8 "Ja hän lähtee villitsemään maan neljällä kulmalla olevia kansoja, Googia ja Maagogia, kootakseen heidät sotaan."
Maapallo tuettu?
1. Sam. 2:8 ".. Sillä maan tukipylväät ovat Herran, hän on asettanut niiden päälle maanpiirin."
Psa. 104:5 "Sinä asetit maan perustuksillensa, niin että se pysyy horjumatta iankaikkisesti."
Job. 9:6 "Hän (Herra) järkyttää maan paikaltaan, ja sen patsaat vapisevat;"
Jes 19:10 "Maan peruspylväät murskataan, ja kaikki palkkalaiset ovat murheellisella mielellä."
1. Aik. 16:30 "Maan piiri pysyy lujana, se ei horju."
Ps. 93:1 ".. Niin pysyy maanpiiri lujana, se ei horju."
Job 26:7 "Pohjoisen hän kaarruttaa autiuden ylle, ripustaa maan tyhjyyden päälle."
Aurinkokunnan luonne.
Joos. 10:12-14 "Silloin puhui Joosua Herralle .. Aurinko, seiso alallasi Gibeonissa, ja kuu Aijalonin laaksossa .. Niin aurinko pysyi paikallansa keskitaivaalla päiväkauden,
kiirehtimättä laskemaan."
Job. 9:7 "Hän (Herra) kieltää aurinkoa, ja se ei nouse, ja hän lukitsee tähdet sinetillään;"
Auringon "pysäyttäminen" ei estäisi auringon liikkumista taivaalla, joka johtuu maapallon pyörimisliikkeestä. Monet säkeet Raamatussa viittaavat vanhaan harhakäsitykseen, jonka mukaan maapallo olisi aurinkokunnan ja universumin keskipiste. Tämä olikin "kaikkitietävää" Jumalaa edustavan kirkon virallinen näkemys aina 1600-luvun loppuun asti. Lisäksi on outoa, että vaikka väitetty auringon "pysäyttämisen" ihme on täytynyt olla nähtävissä koko maailmassa, ei ihmettä olla dokumentoitu (Raamatun lisäksi) missään muualla.
Jes. 38:8 "Katso, minä annan aurinkokellon varjon siirtyä takaisin kymmenen astetta .. Ja aurinko siirtyi aurinkokellossa takaisin kymmenen astetta, jotka se jo oli laskeutunut."
Aam. 8:9 "Ja on tapahtuva sinä päivänä, sanoo Herra, Herra, että minä annan auringon laskea sydänpäivällä ja teen maan pimeäksi keskellä kirkasta päivää."
Raamattu tarjoaa lisää vallankumouksellista tähtitiedettä ilmoittamalla kuun jonakin päivänä loistavan yhtä voimakkaana kuin aurinko tänä päivänä. Tämä edustaa muinaista harhaluuloa, jonka mukaan kaikki taivaankappaleet olisivat itsevalaisevia, kuu mukaanlukien.. --
Jes. 30:26 "Ja kuun valo on oleva kuin auringon valo."
Raamattu kyseenalaistaa jälleen "kaikkitietävää" alkuperäänsä julistamalla, että vettä löytyy myös taivaan yläpuolelta:
1. Moos. 1:7 "Ja Jumala teki taivaanvahvuuden ja erotti vedet, jotka olivat taivaanvahvuuden alla, vesistä, jotka olivat taivaanvahvuuden päällä; ja tapahtui niin."
Uskomus, että taivaankannen yläpuolella olisi vettä, on peräisin muinaisista Babylonian uskonnoista, joissa uskottiin, että alussa oli tyhjyyden sijaan loputtomasti vettä. "Taivaankannen yläpuolella" vierailleet astronautit eivät tosin ole havainneet tätä Raamatun kuvaamaa "Jumalan luontityön" tärkeätä osaa.
Veden kiertokulku.
Saarn. 1:7 "Kaikki joet laskevat mereen, mutta meri ei siitänsä täyty; samaan paikkaan, johon joet ovat laskeneet, ne aina edelleen laskevat."
Job 38:22 "Oletko käynyt lumen varastohuoneissa, ja oletko nähnyt rakeiden varastot?"
Varastohuoneet eivät yleisen käsityksen mukaan ole osana veden kiertokulkua.
Jer. 5:22 "Ettekö pelkää minua, sanoo Herra, ettekö vapise minun edessäni, joka olen pannut hiekan meren rajaksi, ikuiseksi määräksi, jonka ylitse se ei pääse."
Meri, Jumalan uhittelusta huolimatta, on useaan otteeseen ympäri maailmaa tulvinut yli "ikuisen rajansa".
Jumalan käsitys eläinkunnasta.
Lepakko ei ole lintu --
5. Moos. 14:12-18 "Mutta nämä ovat linnuista ne, joita älkää syökö: kotka, partakorppikotka, harmaa korppikotka .. haikara, sirriäislajit, harjalintu ja yölepakko."
Jänikset eivät märehdi --
3. Moos. 11:6 "Jänistä, joka kyllä märehtii, mutta jolla ei ole sorkkia: se olkoon teille saastainen;"
Heinäsirkat, kuten hyönteiset yleisesti, eivät ole nelijalkaisia, eivätkä liiku neljän jalan varassa --
3. Moos. 11:21-23 "Kuitenkin saatte siivellisistä pikkueläimistä, jotka liikkuvat neljällä jalalla, syödä niitä, joilla jalkojen yläpuolella on kaksi säärtä hypelläksensä niillä maassa. Niistä te saatte syödä seuraavia: heinäsirkkalajeja, solam-sirkkalajeja, hargol-sirkkalajeja ja haagab-sirkkalajeja. Mutta kaikkia muita siivellisiä pikkueläimiä, joilla on neljä jalkaa, inhotkaa."
Nykytiede ei ole vielä havainnut etanoiden sulavan --
Psa. 58:9 "Olkoot he niinkuin etana, joka sulaa mataessaan, niinkuin vaimon keskoiset, jotka eivät aurinkoa näe."
Yhdenkään käärmelajin ruokavalioon ei kuulu tomu --
1. Moos. 3:14 "Ja Herra Jumala sanoi käärmeelle: .. Vatsallasi sinun pitää käymän ja tomua syömän koko elinaikasi."
Ajoittain Raamattu kertoo tapahtumista, jotka terveen rationaalisen mielen omaavan henkilön silmissä vaikuttavat liioitelluilta, epäloogisilta tai jopa mahdottomilta. Toisinaan selonteot saattavat omata jopa farssinomaisiakin piirteitä. Dokumentti sisältää lyhyen katsauksen Raamatun absurdiin arkirealismiin, sekä tarjoaa esimerkkejä kirjan kyseenalaistettavissa olevista selonteoista.
Lähde: Raamatun suomennos 1933, 1938.
2. Aik. 7:5, 8-9 -- Raamattu ilmoittaa kuningas Salomon uhranneen 22 000 härkää ja 120 000 lammasta yhdessä viikossa. Tämä merkitsee hänen teurastaneen yli 845 eläintä tunnissa, yli 14 eläintä minuutissa, tauotta seitsemän vuorokauden ajan.
1. Moos. 4:15 -- Kain merkitään, jotta muut ihmiset käsittäisivät hänen olevan Jumalan suojelema. Jumala katsoo toimeenpiteen tarpeelliseksi siitäkin huolimatta, että Raamattu ilmoittaa maailmassa tällöin elänneen vain kolme ihmistä (Aatami, Eeva ja Kain).
2. Moos. 28:34-35 -- Jumala ilmoittaa että pyhään paikkaan astuminen ilman kelloja saattaa johtaa kuolemanrangaistukseen.
5. Moos. 1:1 -- Mooses puhuu koko Israelin, arviolta kaksimiljoonaiselle kansalle, samanaikaisesti. On huomattava, että tämä tapahtui ennen television, radion ym. massamedian yleistymistä.
Kuningas Salomon rakennuttama temppeli oli mitoiltaan ainoastaan 35 x 12 metriä (1. Kun. 6:2, 1 kyynärä = 0,593802 metriä), mutta pienistä mitoistaan huolimatta:
1. Kun 5:15-16 ilmoittaa temppelin rakentamisen vaatineen 150 000 rakentajaa.
1. Kun 6:38 ilmoittaa rakennustyön kestäneen 7 vuotta.
1. Aik. 23:4 ilmoittaa rakennustyötä valvoneen 24 000 työnjohtajaa, sekä 6 000 henkilön toimineen päällysmiehinä ja tuomareina.
1. Aik. 22:14 ilmoittaa rakennustyön vaatineen yli 3 500 000 kiloa kultaa, yli 35 000 000 kiloa hopeata ja tämän lisäksi "mittaamattoman paljon rautaa sekä vaskea hirsien ja kivien lisäksi" (1 talentti = 35-40 kg).
Kuningas Aahas oli kuollessaan 36-vuotias (2. Kun. 16:2). Hänen kuoltuaan tuli kuninkaaksi hänen 25-vuotias poikansa Hiskia (2. Kun. 16:20, 18:1-2). Täten Aahaksen oli täytynyt siittää Hiskia jo kymmen- tai yksitoistavuotiaana.
5. Moos. 25:5-9 -- Veljen kuoltua miehellä on velvollisuus siittää lapsia hänen veljensä leskelle. Jos mies kieltäytyy, hänen kälynsä tulee sylkeä häntä silmille vanhimpien edessä.
Psa. 121:6 -- Kerrotaan Jumalan suojaavan seuraajiaan kuun poltteelta (jota verrataan auringon poltteeseen).
2. Kor. 12:2 -- Ilmoitetaan taivaita löytyvän ainakin 3 kappaletta.
Gal. 1:8-9 -- Paavali uhkaa kiroavansa taivaasta lähetetyn enkelin, jos tämä uskaltaa saarnata evankeliumia joka eroaa Paavalin versiosta.
1. Moos. 7:2-4,10 ilmoittaa Nooan keränneen arkkiinsa seitsemässä päivässä vähintään yhden parin jokaisesta eläin-, lintu- ja hyönteislajista. Eri lajeja löytyy maailmasta, hyönteislajit mukaanlukien, noin 10 miljoonaa. Otettaessa kaksi yksilöä per laji, lastattavien organismien määräksi tulee 20 miljoonaa, mikä merkitsee, että arkkiin lastattiin melkein 2000 yksilöä minuutissa, yli 30 yksilöä sekunnissa, arkin yhdestä ainoasta ovesta, yötä päivää seitsemän vuorokauden ajan.
Heb. 7:1-3 -- Ilmoitetaan, että Melkisedekillä, Jumalan ylipapilla, ei ole isää, ei äitiä, ei sukua, ei alkua eikä loppua. Tämä siitäkin huolimatta, että 1. Tim. 6:15 ilmoittaa vain ja ainoastaan Jumalan olevan kuolematon.
3. Moos. 21:10 kieltää ylimmäisiä pappeja ehdottomasti repimästä vaatteitaan, tästä tärkeästä käskystä huolimatta ylimmäinen pappi repii vaatteensa Jeesuksen oikeudenkäynnin aikana (Matt. 26:65, Mark. 14:63).
Matt. 26:15 kertoo ylipappien "maksaneen 30 hopearahaa" Juudakselle maksuksi petoksestaan. Tämä siitä huolimatta, että Juudeassa käytettiin Jeesuksen aikaan kuparirahoja, ja punnittavan hopean käyttö maksuvälineenä oli lopetettu jo yli 150 vuotta ennen Jeesuksen syntymää. Hopeasekelit otettiin käyttöön Juudeassa vasta vuonna 67 jKr., mutta näitä ei kolikkojen standardisoituessa enää punnittu maksettaessa.
Matt. 27:38 ja Mark 15:27 ilmoittaa että Jeesus ristiinnaulittiin samanaikaisesti kahden ryövärin kanssa. Tämä siitä huolimatta, että ryöväreitä ei yleisen roomalaisen käytännön mukaan ristiinnaulittu. Ristiinnaulinta oli rangaistus, jota sovellettiin poliittisille tai uskonnollisille kiihkoilijoille.
Matt. 27:9-10 kertoo Juudaksen lunnasmaksun ja kuoleman olleen profeetta Jeremiaan ennustama, mutta Matt. 27:9-10:n siteeraamaa kohtaa ei löydy Jeremiaan kirjasta lainkaan. Sen sijaan kyseinen kohta löytyy Sakarjan kirjasta (Sak. 11:12-13 - tosin asiayhteyttä tutkittaessa on selvää, että kyseisellä kohdalla ei ole mitään tekemistä tulevan messiaan kanssa).
Joh. 19:25-30 paljastaa Jeesuksen ristin äärellä seisoneen hänen sukulaisiaan ja ystäviään sekä heidän antaneen viiniä Jeesukselle. On silti historiallinen fakta, että teloitettavien välittömään läheisyyteen ei turvallisuussyistä koskaan päästetty ketään, eritoten ei sukulaisia tai ystäviä, jotka saattaisivat auttaa teloitettavaa pakenemaan.
Matt. 27:51-53 tietää kertoa että Jeesuksen kuolemaa seurasi maanjäristys, jonka sivuvaikutuksena monet kuolleet heräsivät henkiin. Jostakin syystä nämä malttoivat odottaa haudoissaan Jeesuksen ylösnousemukseen asti, jonka jälkeen heränneet ruumiit miehittivät kaupungin. Siitä huolimatta että Matt. 27:51-53 ilmoittaa monen ihmisen nähneen nämä herätetyt kuolleet, ei kukaan Jerusalemin asukas kokenut tapausta dokumentoinnin arvoiseksi, eivätkä historioitsijat tai Raamatun muut evankeliumit ole tapahtumasta lainkaan tietoisia.
1. Moos. 4:17 -- Kain rakentaa ja kansoittaa kokonaisen kaupungin kahden sukupolven aikana.
1. Moos. 15:18 -- Jumala julistaa Egyptin, Jordanin, Saudi-Arabian, Libanonin, Syyrian, Jemenin ja osan Irakista kuuluvan vain juutalaisille.
Vähän sen jälkeen, kun Jumala on tuhonnut egyptiläisten kaikki karjaeläimet, hevoset mukaan lukien (2. Moos. 9:3-6), ja aiheuttanut egyptiläisille ja heidän jo tapetulle karjalleen paiseita (2. Moos. 9:9-11) ja tappanut egyptiläisten karjaeläinten esikoiset (2. Moos. 12:12,29), ilmoittaa Raamattu egyptiläisten sotilaiden seuranneen Moosesta ratsain (2. Moos. 14:9) ...
Sotakelpoisia aikuisia miehiä, joita osallistui suureen kansanvaellukseen, oli israelilaisilla tietojen mukaan yli 600 000 kpl (4. Moos. 1:45-46, 2. Moos. 12:37), ja näin ollen voimme, arvioiden naisten, lasten ja vanhusten määrän, arvioida noin 2 000 000 israelilaisen jättäneen Egyptin. Raamattu ilmoittaa tämän tapahtuneen aikana, jolloin Egyptin yhteenlasketun väestön määrä, juutalaiset mukaan lukien, on arkeologisten perusteiden nojalla arvioitu olleen alle 1 500 000 henkeä. Raamatun julistamasta israelilaisten valtavasta määrästä huolimatta heitä löytyy myöhäisemmässä vaiheessa enää vain 7000 kpl (1. Kun. 20:15).
2. Moos. 17:14 -- Jumala ilmoittaa 'pyyhkivänsä pois amalekilaisten muiston taivaan alta.' Amalekilaisten muisto on tästä huolimatta pysyvästi säilytettynä Raamatussa tänäkin päivänä.
4. Moos. 22:21-30 -- Aasintamma näkee enkelin, tunnistaa sen enkeliksi, ja tämän jälkeen puhuu ihmiskieltä (oletettavasti hepreaa) omistajalleen. Omistaja ei näe tapahtuneessa mitään erikoista, vaan ryhtyy argumentoimaan aasin kanssa.
Sitkeä kansa? Ensin amalekilaiset tuhotaan täydellisesti, 'vihkien kaiken kansan tuhon omaksi miekan terällä' (1. Sam. 15:3,7-8), vähän tämän jälkeen amalekilaiset tuhotaan täydellisesti toistamiseen, 'jättämättä yhtään miestä tai naista henkiin' (1. Sam. 27:8-9). Miltei heti sen jälkeen, kun amalekilaiset on 'hävitetty täysin' jo kahdesti, ilmoittaa Raamattu amalekilaisten suorittaneen tuhoisan ryöstöretken Siklagiin (1. Sam. 30:1), jonka seurauksena Daavid hävittää heidät kolmannen kerran (1. Sam. 30:17-18).
2. Kun. 6:5-7 -- Rautakirves ui tai kelluu veden pinnalla.
1. Kor. 11:14 -- Julistetaan pitkien hiusten olevan miehelle häpeäksi - tästä huolimatta valtaosa Jeesusta kuvaavista luonnoksista esittää hänet pitkähiuksisena.
4. Moos. 11:31-33 -- Herran lähettämä tuuli puhaltaa viiriäisiä israelilaisten leiriin. Israelilaisia on yli 600 000 (4. Moos. 11:21), ja jokainen israelilainen kerää viiriäisiä vähintään 10 hoomer-mitan verran (4. Moos. 11:32, 1 hoomer = 10 eefaa = 360 litraa). Tämä tarkoittaa israelilaisten keränneen 360 x 10 x 600 000 = 2 160 000 000 litraa viiriäisiä kahdessa päivässä.
2. Aik. 13:17 -- 500 000 israelilaista sotilasta kaatuu yhdessä taistelussa (tämä on enemmän kaatuneita kuin yhdessäkään taistelussa toisen maailmansodan aikana, ja Yhdysvaltain sisällissodan suurimmassa taistelussa, Gettysburgissa, hävinnyt osapuoli menetti 5 000 miestä).
1. Moos. 38:8-10 -- Jumala surmaa miehen siksi, että mies kieltäytyy siittämästä lasta hänen veljensä leskiintyneen vaimon kanssa.
Joh. 6:24-30 -- Suuri ihmisjoukko vaatii Jeesukselta tunnustekoa, joka vahvistaisi heidän uskoaan. Tämä tapahtuu välittömästi sen jälkeen, kun Jeesus on ruokkinut suuren ihmisjoukon viidellä leivällä ja kahdella kalalla - yksi vakuuttavimmista tunnusteoista mitä Jeesuksen ikinä kerrotaan suorittaneen.
1. Kun. 3:12 kertoo Jumalan tehneen kuningas Salomon viisaimmaksi ihmiseksi, mitä koskaan tulee elämään maan päällä. Tästä huolimatta Salomo rakasti monta muukalaiskansan naista, vastoin Jumalan määräyksiä (1. Kun. 11:1-2), jotka taivuttivat hänet palvomaan pakanajumalia, vastoin Jumalan käskyjä (1. Kun. 11:4-11), jonka jälkeen Salomo 'käänsi sydämensä pois Herrasta' (1. Kun. 11:9).
Ilm. 8:7 kuvaa kaiken maan ruohon tuhoutuneen tulen ja rakeitten johdosta, jonka jälkeen ilmestyvää heinäsirkkaparvea kielletään kuitenkin vahingoittamasta ruohoa (Ilm. 9:4).
San. 8:13, 16:6 julistaa 'Herran pelon' ohjaavan meidät pois pahasta. 1. Joh. 4:18 valistaa että 'pelkoa ei rakkaudessa ole, vaan täydellinen rakkaus karkoittaa pelon.' Lopuksi 2. Joh. 1:6 tietää kertoa että he, jotka Jumalaa rakastavat, 'vaeltavat hänen käskyjensä mukaan.'
Joh. 12:34 -- Ihmisjoukko (puhuen kaikki yhdessä samanaikaisesti?) esittää Jeesukselle 22-sanaisen kysymyksen.
Kuningas Salomo, jonka Jumala teki viisaimmaksi ihmiseksi maan päällä (1. Kun. 3:12), rakennuttaa temppelin asuinsijaksi Jumalalle (1. Kun. 8:13, Ap. 7:47) siitä huolimatta, että Jumala ei asu ihmisten rakennuttamissa temppeleissä (Ap. 7:48-49).
Hes. 26:15-21 -- Jumala ennustaa Tyyron kaupungin tuhoutuvan, ja olevan ikuisesti raunioitettu. Nebukadnessar ei silti koskaan onnistunut valtaamaan Tyyroa, ja kaupunki on olemassa, asuttuna, vielä tänäkin päivänä.
Matt. 1:20-23, Luuk 1:26-33 -- Enkeli julistaa Joosefille ja Marialle heidän tulevan lapsensa (Jeesus) olevan 'Pyhästä Hengestä', hänen 'tulevan olemaan suuri', 'Jumalan poika' jne. sekä myöhäisemmässä vaiheessa Jeesuksen kastetta seuraavat mitä eriskummallisimmat tapahtumat (Matt. 3:13-17, Mark. 1:9-11). Näistä kaikista esitetyistä Pyhän Hengen vihjeistä huolimatta Jeesuksen omaiset yrittävät estää Jeesusta suorittamasta tehtäväänsä, epäillen Jeesuksen olevan 'poissa suunniltaan' (Mark. 3:21), ja Jeesus kuvaa itse tilannetta sanoin 'Ei ole profeetta halveksittu muualla kuin sukulaistensa kesken ja kodissaan' (Mark. 6:4-6).
Matt. 1:23 ilmestyy Joosefille unessa enkeli, joka kertoo, että tulevan messiaan nimeksi on annettava Immanuel, jotta ennusmerkki kävisi toteen. Tästä huolimatta Joosef antaa pojalle nimeksi Jeesus (Matt. 1:25).
Johannes Kastajan kerrotaan ymmärtäneen Jeesuksen todellisen henkilöllisyyden jo kastaessaan hänet (Joh. 1:31-34, Matt. 3:11-14). Silti, kasteen jälkeen, Johannes lähettää opetuslapsensa tiedustelemaan Jeesukselta, onko hän messias (Matt. 11:2-3).
2. Kun. 13:21 -- Kuollut, haudattava mies virkoaa henkiin koskettuaan Elisan luita.
Matt. 10:1-8 tietää kertoa Jeesuksen antaneen opetuslapsilleen "vallan ajaa ulos saastaisia henkiä, ja parantaa kaikkinaisia tauteja". Tästä huolimatta opetuslapset eivät kykene tähän tilaisuuden tullen (Matt. 17:14-16).
Kaikkitietävä Jumala erehtyväinen? Ensin Jumala asettaa Saulin israelilaisten kuninkaaksi, ja vakuuttaa Saulin vapauttavan israelilaiset filistealaisten käsistä (1. Sam. 9:15-17). Myöhemmin Jumala silti katuu tehneensä Saulin Israelin kuninkaaksi (1. Sam. 15:35), ja lopuksi Saul suorittaa itsemurhan, filistealaisten vyöryessä israelilaisten kaupunkeihin (1. Sam. 31:4-7).
Joh. 21:25 spekuloi, että jos Jeesuksen kaikki maanpäälliset teot kirjattaisiin, ei 'koko maailmaan mahtuisi ne kirjat, jotka pitäisi kirjoittaa.' Silti "Apostolien Teot" (Ap. 1:1-2) alkaa lauseella 'Edellisessä kertomuksessani kirjoitin, oi Teofilus, kaikesta, mitä Jeesus alkoi tehdä ja opettaa, hamaan siihen päivään asti, jona hänet otettiin ylös.'
Room. 10:17-18, Kol. 1:23 -- Raamattu kertoo että evankeliumi oli saarnattu kaikissa maailman valtioissa jo Paavalin aikoihin.
Jeesus julistaa perustavansa seurakuntansa Pietarille, ja antavansa hänelle 'taivasten valtakunnan avaimet' (Matt. 16:18-19). Silti, hetkeä myöhemmin Jeesus toruu Pietaria saatanaksi; "mene pois minun edestäni, saatana; sinä olet minulle pahennukseksi, sillä sinä et ajattele sitä, mikä on Jumalan, vaan sitä, mikä on ihmisten." (Matt. 16:23)
5. Moos. 7:15 -- Mooses lupaa kansalleen Jumalan poistavan kaikki taudit.
Mark. 8:23 -- Jeesus parantaa sokean sylkemällä tämän silmille.
Oliko Paavali perkeleestä? 1. Joh. 3:8-10 valistaa jokaisen synnintekijän olevan "perkeleestä". Kirjeessään Timoteeukselle (1. Tim. 1:15) Paavali, jonka kerrotaan mm. kirjoittaneen puolet Uuden Testamentin kirjoista, paljastaa olevansa synnintekijöistä suurin.
Oliko Jeesus itse Saatana? Saatana, jonka lempinimi Lucifer merkitsee "valontuojaa" tai "kointähteä", kuvataan Raamatussa "kointähtenä", joka toivoo "nousevansa taivaaseen" (Jes. 14:12-13). Yllättävänä käänteenä Jeesus, joka tässä vaiheessa on noussut taivaaseen, paljastaa silti Raamatun lopussa: "Minä olen Daavidin juurivesa ja hänen suvustansa, se kirkas kointähti" (Ilm. 22:16).
Uskon sivuvaikutukset? -- Jeesus täsmentää näitä mm. seuraavasti:
Mark. 16:17-18 "Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä, nostavat käsin käärmeitä, ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, ei se heitä vahingoita; he panevat kätensä sairasten päälle, ja ne tulevat terveiksi."
Joh. 14:12 "Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka uskoo minuun, myös hän on tekevä niitä tekoja, joita minä teen, ja suurempiakin, kuin ne ovat, hän on tekevä."
Luuk. 10:19 "Katso, minä olen antanut teille vallan tallata käärmeitä ja skorpioneja ja kaikkea vihollisen voimaa, eikä mikään ole teitä vahingoittava."
Matt. 10:8 (Jeesus julistaa seuraajilleen:) "Parantakaa sairaita, herättäkää kuolleita, puhdistakaa pitalisia, ajakaa ulos riivaajia."
Joh. 8:51 "Totisesti, totisesti minä sanon teille: jos joku pitää minun sanani, hän ei ikinä näe kuolemaa."
Joh. 11:26 "Eikä yksikään, joka elää ja uskoo minuun, ikinä kuole. Uskotko sen?"
Kokemus on osoittanut, että kristinuskoisilla ei, uskostaan huolimatta, ilmene kaikkia Jeesuksen lupaamia sivuvaikutuksia.
Kuinka moni kristityistä täyttää Jeesuksen heille asettamat vaatimukset?
Matt. 5:48 "Olkaa siis te täydelliset, niinkuin teidän taivaallinen Isänne täydellinen on."
Luuk. 14:26 "Jos joku tulee minun tyköni eikä vihaa isäänsä ja äitiänsä ja vaimoaan ja lapsiaan ja veljiään ja sisariaan, vieläpä omaa elämäänsäkin, hän ei voi olla minun opetuslapseni."
Luuk. 6:30 "Anna jokaiselle, joka sinulta anoo, äläkä vaadi takaisin siltä, joka sinun omaasi ottaa."
Kuinka moni kristitty pystyy julistamaan olevansa täydellinen, vihaavansa vanhempiaan, vaimoaan ja lähimpiä sukulaisiaan, ja antavansa omaisuutensa välittömästi sitä pyytävälle? On muistettava, että Jeesus tuskin vaatisi seuraajiltaan mitään, mihin ei katsoisi heidän kykenevän.
Miltä kristinuskon Jumala näyttää? Raamattu helpottaa hahmottamista paljastamalla Jumalan omaavan mm. seuraavat piirteet:
Kasvot (2. Moos. 33:11,20,23, 4. Moos. 6:25-26, 17:9, 20:9 jne.)
Huulet (Psa. 17:4) ja suu, jonka ollaan myös todettu sylkevän tulta (Jes. 1:20, 2. Sam. 22:9).
Tulinen kieli (Jes. 30:27)
Sieraimet (2. Sam. 22:9), joista tupruaa savua (Psa. 18:8).
Käsivarret (Jes. 30:30)
Valkoiset hiukset (Dan. 7:9).
Silmät (Psa. 11:4) ja korvat (2. Sam. 22:7).
Kädet (Psa. 28:5, 2. Moos. 24:11), joita käytetään mm. ihmisten vitsomiseen "vaskirumpujen ja kanteleiden" säestyksellä (Jes. 30:31-32).
Sormet (Psa. 8:4).
Sisäelimet, sisukset (Jer. 31:20).
Jalat, jalkapohjat (Psa. 18:10, Jes. 37:25, 2. Moos. 24:10).
Pukeutuu valkoisiin vaatteisiin (Dan. 7:9), suurta kokoa (Jes. 6:1).
Hengittää (Jes. 30:28).
Omistaa myös sulalliset siivet lentämistä varten (Psa. 91:4, 18:1, 36:8), tosin hänen ilmailuharrastuksensa ei rajoitu pelkästään omien siipien käyttöön (Psa. 18:11).
Miten todennäköistä Vanhan Testamentin kuvausten varjossa on, että varhaisten israelilaisten "löytämä" jumala sittenkin on pelkästään taikauskoisen, alkukantaisen kansan mielikuvitusta ja mytologiaa? Kuvaukset siivekkäästä, tulta syöksevästä ihmismäisestä jumalasta lienevätkin samaa sarjaa lohikäärmeiden, kyklooppien ja yksisarvisten hevosten kanssa.
Raamatun kyseenalainen oppi. Ovatko "rajattoman viisauden" omaavan Jumalan tai hänen poikansa Jeesuksen tarjoamat opit järkeviä, käyttökelpoisia tai hyödyllisiä 2000-luvun suomalaiselle?
Miten "rakkauden" Jumala kehoittaa meitä toimimaan uhmaikäisen tenavan kanssa?
5. Moos. 21:18-21 "Jos jollakin on uppiniskainen ja kovakorvainen poika, joka ei ota kuullakseen, mitä hänen isänsä ja äitinsä sanovat, eikä tottele heitä, vaikka he kurittavat häntä .. Silloin kaikki hänen kaupunkinsa miehet kivittäkööt hänet kuoliaaksi."
5. Moos. 21:18-21 "Jos jollakin on uppiniskainen ja kovakorvainen poika, joka ei ota kuullakseen, mitä hänen isänsä ja äitinsä sanovat, eikä tottele heitä, vaikka he kurittavat häntä .. Silloin kaikki hänen kaupunkinsa miehet kivittäkööt hänet kuoliaaksi."
Mikä oli Jeesuksen suosittelema tapa välttyä helvettiin joutumiselta?
Matt. 5:29-30 "Jos sinun oikea silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; ... Ja jos sinun oikea kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä luotasi; sillä parempi on sinulle, että yksi jäsenistäsi joutuu hukkaan, kuin että koko ruumiisi menee helvettiin."
Nautintoa pienten lasten pahoinpitelystä?
Psa. 137:9 "Autuas se, joka ottaa sinun pienet lapsesi ja murskaa ne kallioon!"
Jeesuksen, "rakkauden lähettilään", käsitys perheestä?
Luuk. 14:26 "Jos joku tulee minun tyköni eikä vihaa isäänsä ja äitiänsä ja vaimoaan ja lapsiaan ja veljiään ja sisariaan, vieläpä omaa elämäänsäkin, hän ei voi olla minun opetuslapseni."
Miten meidän tulee toimia vakavan sairauden iskiessä?
Jaak. 5:14-15 "Jos joku teistä sairastaa, kutsukoon tykönsä seurakunnan vanhimmat, ja he rukoilkoot hänen edestään, voidellen häntä öljyllä Herran nimessä. Ja uskon rukous pelastaa sairaan."
Miten toimia myrkyllisen käärmeen purtua?
4. Moos. 21:8 "Tee itsellesi käärme ja pane se tangon päähän, niin jokainen purtu, joka siihen katsoo, jää eloon."
Mitä viisauden hedelmiä kristinuskon "rajaton" Jumala tarjoaa maanviljelijälle?
5. Moos. 22:10 "Älä kynnä yhtaikaa härällä ja aasilla."
3. Moos. 19:19 "Älä anna karjassasi kahden erilaisen eläimen pariutua."
3. Moos. 19:19 "Älä kylvä peltoosi kahdenlaista siementä."
3. Moos. 19:9 "Kun te korjaatte eloa maastanne, niin älä leikkaa viljaa pelloltasi reunoja myöten äläkä poimi tähkäpäitä leikkuun jälkeen."
Mitä neuvoa Jumala tarjoaa luonnonsuojelijalle?
5. Moos. 22:6 "Jos kulkiessasi tapaat puusta tai maasta linnun pesän, jossa on pojat tai munat ja emo makaamassa poikien tai munien päällä, niin älä ota emoa poikineen, vaan päästä emo lentämään ja ota vain pojat, että menestyisit ja kauan eläisit."
Mitä tulisi tehdä joutuessaan ryöstön kohteeksi?
Luuk. 6:30 "Älä vaadi takaisin siltä, joka sinun omaasi ottaa." Mitä vihjeitä Jumala tarjoaa valokuvaajille, kuvataiteilijoille ja kuvanveistäjille?
2. Moos. 20:4 "Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla."
Jumalan ravintoa koskevat säädökset? Huomautettakoon, että ihminen ei selviä hengissä täysin rasvattomalla ravinnolla;
3. Moos. 3:17 "Tämä olkoon teille ikuinen säädös sukupolvesta sukupolveen, missä asuttekin: mitään rasvaa tai verta älkää syökö." Jumalan varoitus tähtitieteilijöille.
5. Moos. 4:19 "[Ota siis itsestäsi tarkka vaari] ettet, kun nostat silmäsi taivasta kohti ja katselet aurinkoa ja kuuta ja tähtiä, kaikkea taivaan joukkoa, anna vietellä itseäsi kumartamaan ja palvelemaan niitä."
Jumalan viesti maapallon ylikansoittumisesta ja koskemattoman luonnon katoamisesta huolestuneelle?
1. Moos. 1:28 "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja tehkää se itsellenne alamaiseksi; ja vallitkaa meren kalat ja taivaan linnut ja kaikki maan päällä liikkuvat eläimet."
Millaista lohtua Raamattu tarjoaa murhemieliselle työttömälle?
2. Tess. 3:10 "Kuka ei tahdo työtä tehdä, ei hänen syömänkään pidä."
Miten Jeesus suhtautuu tulevaisuuden suunnittelemiseen?
Matt. 6:34 "Älkää siis murehtiko huomisesta päivästä, sillä huominen päivä pitää murheen itsestään."
Miten Jeesus suhtautuu rahan säästämiseen?
Matt. 6:19-20 "Älkää kootko itsellenne aarteita maan päälle, missä koi ja ruoste raiskaa ja missä varkaat murtautuvat sisään ja varastavat."
Luuk. 12:33 "Myykää, mitä teillä on, ja antakaa köyhille."
Jeesus katsoo myöskin oikeudenmukaiseksi varastaa köyhiltä antaakseen rikkaille:
Luuk. 19:23-26 "Ja hän sanoi vieressä seisoville: Ottakaa häneltä pois se leiviskä ja antakaa sille, jolla on kymmenen leiviskää. - Niin he sanoivat hänelle: Herra, hänellä on jo kymmenen leiviskää. - Minä sanon teille: jokaiselle, jolla on, annetaan; mutta jolla ei ole, siltä otetaan pois sekin, mikä hänellä on."
Miten tulee toimia, jos joutuu pahoinpitelyn kohteeksi?
Matt. 5:39 "Älkää tehkö pahalle vastarintaa; vaan jos joku lyö sinua oikealle poskelle, käännä hänelle toinenkin."
Ovatko nämä neuvot parhaimpia mahdollisia? Opettaisimmeko me yllä mainittuja esimerkkejä Jumalan ja Jeesuksen "rajattomasta viisaudesta" lapsillemme? Loistaako kristinuskon Jumalan väitetty "kaikkitietoinen, kaikenkattava viisaus" edellä mainituista kohdista?
-Copyright by Thomas Mannfred Carlsson-
Noi Raamatun paikat jotka olet kopioinut, ovat vain irrallisia jakeita, vaikka niitä pitäisi lukea kokonaisuutena, aina vähintään koko luku kerralla, että voi ymmärtää mistä on kysymys.
On erittäin helppoa otta irrallisia Raamatun kohtia ja väittää, että katso nyt näin täällä sanotaan, mutta kokonaisuus jätetään kertomatta, muistuttaa erästä muinaista naapurivaltiomme politiikaa.
Sulla on väärä asenne lähestyä Raamattua, lueppa tämä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000005&posting=22000000000550393
Sanoit kirjoittajalle:" --kokonaisuus jätetään kertomatta--. Sulla on väärä asenne lähestyä Raamattua--."
Ja :"--olet kopioinut vain irrallisia jakeita."
Itse et esittänyt ensimmäistäkään jaetta buddhalaisten alkuperäisistä pyhistä kirjoituksista. Toit tänne kristinuskon oikeaksi osoittavana "totuutena" yhden ainoan ihmisen yhden ainoan henkilökohtaisen kuvauksen kokemuksistaan ( mitenkään vähättelemättä hänen kokemuksiensa arvoa ja todellisuutta hänelle itselleen ).
Kirjoitit" :--pitäisi lukea kokonaisuutena, aina vähintään koko luku kerralla, että voi ymmärtää mistä on kysymys."
Aivan totta. Olipa kysymys sitten Raamatusta tai vaikkapa buddhalaisten alkuperäisistä opetuksista. Ilman että perehtyy asioihin kokonaisvaltaisesti itse, ei voi sanoa mitään puolesta tai vastaan. Ei pitäisi omaa käsitystä muodostettaessa luottaa siihen, mitä hyvää tai pahaa joku ihminen jostakin uskonnosta oman henk.kohtaisen kokemuksensa perusteella meille puhuu. Meidän pitäisi tutkia itse - alkuperäisiä opetuksia - ja meidän pitäisi tutkia puolueettomasti.
Kaikessa ystävyydessä :-)
...yrittää taitamattomasti mustamaalata Kristinuskoa johtuu siitä, että rakastat pahanpuhumista ja toisten ihmisten, jopa Luojasi, syyttämistä aiheetta !
Olet lisäksi sotkenut lähes totaalisesti VT:n Mooseksenuskoisuuden ja UT:n Kristinuskon keskenään, vaikka niillä on yhtä paljon eroa kuin kuun ja auringon kirkkaudella !
Siunausta Jeshuassa ja tule ihmeessä ymmärrykseen ennen Suurta Tuomiopäivääsi !
täällä mellastavat tuotte vain yksittäisiä säkeitä/kappaleita!!! lähetä seuraavaksi koko uusi testamentti palstalle kokonaisuudesaan niin voimme yhdessä sitä lukea ja tulkita!
Taion sinulle Gandalfmaisesti viisautta!
No eikös tämä kirjoittaja, joka oli kokenut tämän, ollut monta vuotta Budhalainen, jopa munkki ja hän luuli, että se on oikea tie, mutta hänelle näytettiin se, että hänen uskonto on väärä ja johtaa vain helvettiin ja sekin näytettiin, että on vain yksi tie taivaaseen ja se tie on Jeesus tie.
Eikö sinulle riitä yhden ihmisen todistus??? Pitäisikö sinulle olla sitten kymmenen tai sata tälläistä tapahtumaa että uskoisit??
Raamattu sanoo, että vaikka he näkisivät kuolleitten heräävän, eivät ne usko.
"Eikö sinulle riitä yhden ihmisen todistus ?"
Ei. Jollekin toiselle yhden ihmisen todistus voi riittää, mutta minulle se ei riitä. On paljon ihmisiä, jotka ovat jättäneet kristinuskon ja kääntyneet johonkin toiseen uskontoon. Riittäisikö tällaisen kristillisyydestä pois kääntyneen yksilön todistus sinulle - niin että lähtisit seuraamaan hänen jalanjälkiään ? Epäilen, ettei :-) Edelleen pidän ykkösasiana sitä että henkilö uskonratkaisua tehdessään ei tukeudu jonkun yksittäisen ihmisen todistukseen, vaan tutkii itse ja niin perusteellisesti kuin mahdollista sen uskonnon alkuopetuksia, josta hän on kiinnostunut.
On myös paljon näitä "kuolemanrajakokemuksia", eivätkä suinkaan kaikki kliinisesti kuolleet, jotka ovat käyneet "tuolla puolen" katso käyneensä kristittyjen taivaassa tai helvetissä. On olemassa runsaasti dokumentoituja tapauksia, joissa kuolleeksi todettu kokee käyneensä esim. islamilaisten paratiisissa, jos hän on ollut muslimi. Miten ihmiset näitä rajatilakokemuksia ovat tulkinneet, on riippunut suuresti heidän uskonnäkemyksistään.
"Pitäisikö sinulle olla sitten kymmenen tai sata tälläistä tapahtumaa että uskoisit?"
Hyvä Joku, minä en todellakaan katso tarpeelliseksi tai järkeväksi ryhtyä kiistelemään tai väittelemään eri uskontojen "hyvyydestä" tai "huonoudesta" tai siitä mikä uskonto on lopulta se oikea, mikä väärä - sellainen sanasota ei johtaisi mihinkään myönteiseen, luulen.
Minusta on oikeasti hieno asia, että omaat vahvan vakaumuksen, että saat siitä onnea ja mielenrauhaa ja tulevaisuudentoivoa :-)
Minullakin on oma uskoni, jonka koen itselleni sopivaksi, ja jossa pysyn.
Kaikkea hyvää sinulle :-)
Siinähän sinä juuri virheen teetkin, kun sinä uskot uskontoon. Mikään uskonto ei voi pelastaa ketään ihmistä vaan ainoastaan Jeesuksen kautta voit päästä Taivaaseen Jumalan luokse. Jeesus on sanonut: Minä olen Tie, Totuus ja Elämä.
Toivon, että alkaisit lukemaan Raamattua, niin sieltä varmasti löydät sisäisen rauhan ja tien taivaaseen.
Sillä jompaan kumpaan jokainen ihminen pääsee tai joutuu, siis taivaaseen tai helvettiin, kumpaan sinä haluat?
Hyvää kesää. ;)
"Toivon, että alkaisit lukemaan Raamattua, niin sieltä varmasti löydät sisäisen rauhan ja tien taivaaseen."
Olen kyllä lukenut koko Raamatun läpi. Olen tuntenut syvää sisäistä rauhaa jo monen vuoden ajan - taivaskaipuuta minulla ei ole.
Hyvää kesää myös sinulle, ole onnellinen uskossasi :-)
Kuka olet? Olen miettinyt tässä viime aikoina näitä uskon asioita..minä olen saanut kristillisen kasvatuksen,mutta silti olen toiminut vastoin kasvatustani..olen tehnyt huorin..ja kadun sitä syvästi.Mitä minun pitäisi tehdä,että saisin anteeksiannon Jeesukselta?
Jossakin kohtaa UT:ssa Jeesus sanoo huoralle että "mene äläkä enää syntiä tee". Ei hän vaadi mitään muuta.
Mutta oletko todella tehnyt HUORIN eli ottanut maksun seksistä??? Huora = maksullinen nainen. Seksi 2 ihmisen välillä rakkauden tai nautinnon vuoksi, vain, on eri asia.
Oletpa nähnyt paljon vaivaa näkemyksesi esittämiseksi. Oletko ymmärtänyt, että Raamattu sisältää paljon vertauskuvallisia lauseita, joiden ymmärtämiseksi tarvitaan Pyhän Hengen apu? Usko on uskon, ei ihmisjärjen asia, siksi Raamattua ei voi tulkita pelkällä ihmisymmärryksellä. Me elämme tänä päivänä uuden liiton aikaa. Jeesus on tullut täyttämään lain vaatimukset puolestamme, yksin Hänen uhrinsa vastaanottaen voimme pelastua. Uusi liitto, jonka Jeesus toi maanpäälle on rakkauden liitto. "Uuden käskyn minä annan teille, että toisianne rakastatte"...(Joh. 13) Mitäpä hyödyttää olla Iankaikkista Jumalaa vastaan, kun Hänessä on ainoa toivomme. Se haittaa vain itseäsi. Kerro toki avoimesti Jeesukselle nämä kaikki näkemyksesi ja tämän hetkinen pettymyksesi Jumalaan. Samoin epäilysi Hänen viisaudestaan, kuten kirjoitit. Pyydä Häntä näyttämään asioiden todellinen tarkoitus. Löydät vielä Jumalan rajattoman Rakkauden ja Viisauden, joka on paljon luotua ihmislogiikkaa ylempi.
Olen eräs henkilö joka uskoo Jeesukseen ja ajattelen näin herättävän ihmisiä ajattelemaan omaa elämän tilannetta, kun laitan tänne näitä kirjoituksia.
Tässä sinulle ja kaikille muillekkin vähän asiaa siitä, että pelastuisit.
Uskonnolliset kääntymykset ja uudestisyntyminen
Mikä on uskonnollisen kääntymyksesi sisältö?
Se voi olla hyvin erilainen eri henkilöillä. Mikä sisällön pitäisi olla, jotta se antaisi Jumalan hyväksymisen? Raamatun Jeesus väittää, että Hän antaa pelastavan kokemuksen, joka on enemmän kuin kaikki uskonnolliset kääntymykset. Ilman sitä sinä olet vain itseäsi pettävä uskonnollinen ihminen, muttet tosi uskovainen. Synny uudesti!
Jumalan olemassaoloon uskominen ei pelasta!
Katso tarkoin Jumala Karitsaa!
Varo ulkoisia pelastuksen välineitä!
Uskonnollinen kääntyminen.
Uskonnollisen kääntymyksen sisältö voi olla hyvin erilainen. Jollekin se merkitsee kokemusta, jonka jälkeen hän uskoo Jumalan olemassaoloon. Toiselle se merkitsee päätöstä ryhtyä hyväksi ihmiseksi voidakseen saavuttaa Jumalan suosion. Kolmannelle se merkitsee rakastumista Jumalaan kohdattuaan ensin Hänen rakkautensa. Kuka on tosi uskovainen siinä merkityksessä, että hän on Jumalan hyväksymä?
Uusi syntyminen.
Raamatun Jeesus väittää, että Hän antaa pelastavan kokemuksen, joka on enemmän kuin kaikki uskonnolliset kääntymykset. Hän ei pidä pelastettuna sitä, joka uskoo Jumalan olemassaoloon ja tekee hyviä tekoja, koska Hän sanoi Nikodeemukselle, joka oli hurskas juutalainen: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle; joka ei synny uudesti ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa." Joh.3:3
Syntymä on jokaisen ihmiselämän alku. Jeesus julistaa, että ihminen tarvitsee elämälleen uuden alun, joka on yhtä perustavaa laatua oleva kokemus kuin syntyminen ihmiseksi. Hän ei siis kutsu ihmiseksisyntymistä uudestisyntymiseksi, vaan puhuu hengellisestä syntymästä. Hän ei opeta jälleensyntymistä, jossa uskotaan sielun vaeltavan ruumista toiseen. Useimmat uskonnolliset ihmiset suuttuvat Jeesukselle, kun he huomaavat, ettei Jeesus pidä heitä tosi uskovaisina. Nikodeemus ei suuttunut, vaan hän oli tarkkaavainen, koska hän tajusi, että häneltä puuttui jotain olennaista.
Hengestä syntyminen.
Jotta voisi syntyä jotain, niin tarvitaan vanhemmat. Jeesus kuvaa hengellistä syntymää seuraavasti: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle; jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan. Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki." Joh.3:5-6 Jeesus ei tässä puhu naisesta ja miehestä syntymisestä, vaan tuo esiin vallankumouksellisen sanoman: Sinun henkesi voi kokea uuden syntymän. Hän sanoo, että Jumalan Vesi ja Henki ovat ikään kuin vanhempasi, joista sinä synnyt Jumalan lapseksi. "Kaikille, jotka ottivat Jeesuksen vastaan, Hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat Hänen nimeensä, jotka eivät ole syntyneet verestä eikä lihan tahdosta eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta." Joh.1:12-13
Kuinka tämä voi tapahtua?
Nikodeemus ihmetteli miten ihminen voi syntyä uudestaan. Hän ei tiennyt Jumalan lupausta hengellisestä syntymästä, vaikka tunsi tarkoin, mitä Toora sanoo. Ehkä hän tunsi uskonnollista ylpeyttään loukatun, kun Jeesus sanoi hänelle: "Sinä olet Israelin opettaja etkä tätä tiedä!" Ehkä Nikodeemus punastui, mutta hän ei tiuskaissut Jeesukselle takaisin: "Kuule Jeesus, minä olen lukenut Tooraa yli 30 vuotta, joten minä kyllä tiedän paremmin kuin sinä mitä siellä sanotaan."
Nikodeemus oli varmaan lukenut seuraavan kohdan: "Ja minä vihmon teidän päällenne puhdasta vettä, niin että te puhdistutte; kaikista saastaisuuksistanne ja kaikista kivijumalistanne minä teidät puhdistan. Ja minä annan teille uuden sydämen, ja uuden hengen minä annan teidän sisimpäänne. Minä poistan teidän ruumiistanne kivisydämen ja annan teille lihasydämen. Henkeni minä annan teidän sisimpäänne ja vaikutan sen, että te vaellatte minun käskyjeni mukaan, noudatatte minun oikeuksiani ja pidätte ne." Hes. 36:25-27
Nikodeemuksen olisi pitänyt osata yhdistää tämä kirjoitus Jeesuksen sanoihin. Jeesus antoi hänelle niin hyvän vihjeen puhuessaan "vedestä ja Hengestä syntymisestä".
Puhdas vesi henkesi puhdistamiseksi.
Kuka saikaan päähänsä ajatuksen, että Jeesus puhui Nikodeemukselle kastevedestä? Kuinka kastevesi voisi puhdistaa kenenkään sisintä? Se, jolle ulkonainen hurskaus on sisäistä puhtautta tärkeämpää, on keksinyt kasteen sakramentin ihmeitä tekevän valkoisen magian. Vain Jumalan sanat voivat puhdistaa ihmisen hengen. Mooses vertaa Jumalan sanoja vesisateeseen: "Sateena pisaroikoon minun opetukseni, kasteena valukoon puheeni niin kuin vihma vihannalle, niin kuin sadekuuro ruohikolle." 5Moos.32:2
Jeesus kertoo Nikodeemukselle myös niiden Jumalan sanojen sisällön, joilla henkemme voidaan puhdistaa niin, että synnymme Jumalan Hengestä: "Niin kuin Mooses ylensi käärmeen erämaassa, niin pitää Ihmisen Poika ylennettämän, että jokaisella, joka Häneen uskoo, olisi iankaikkinen elämä. Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että Hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka Häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä." Joh.3:14-16
Ilosanoma ristiinnaulitusta ja ylösnousseesta Jeesuksesta on se vesi, jota vihmotaan sinun henkesi päälle. Meneekö se niin kuin vesi hanhen selkään? Usein ongelmana on se, ettei sanoma kosketa kuulijan henkeä. Sitä kuunnellaan vain älyllisesti tai tunteellisesti, muttei avauduta sen tosi merkitykselle.
Sisäistä evankelimi.
Koska israelilaiset kapinoivat Jumalaa vastaan, niin tämä oli lähettänyt käärmeet puremaan heitä. 4Moos.21:9. Jumalan käskystä Mooses teki pronssisen käärmeen ja kiinnitti sen kepin päähän. Ne käärmeen puremat henkilöt, joka katsoivat pronssiseen käärmeeseen jäivät eloon. Parantava voima ei tullut käärmeestä, vaan Jumalalta. Hän armahti ihmisen, joka katsoi kepin päässä olevaan käärmeeseen. Ihmisen varsinainen teko ei ollut katsominen, vaan nöyrtyminen, sillä katsoessaan siihen hän totteli Jumalaa ja tunnusti ansaitsevansa Jumalan hänelle langettaman rangaistuksen. Kepin päässä piti olla käärmeen kuva, koska käärmeet olivat se rangaistus, jonka Jumala oli heille määrännyt.
Kaikki me olemme kapinoineet Jumalaa vastaan, ja siksi meidän henkemme kouristelee kuolontuskissa. Nyt Jeesus on evankeliumin kautta korotettu kaikkien ihmisten katseltavaksi. Hänen ristiinnaulitsemisessaan sinä näet ansaitsemasi rangaistuksen! Vai etkö tahdo nähdä sitä käärmettä? Jos minä Jeesusta katsoessani näen Hänet ristiinnaulittuna minun syntieni tähden, niin minä puhdistun kaikesta mikä saastuttaa henkeäni ja saan uuden hengen. Perustuuko sinun Jumala-suhteesi tähän kokemukseen? Jos ei, niin et ole pelastettu, olkoot kokemuksesi ja oppisi mitkä hyvänsä.
Mistä tiedät, että olet sisäistänyt evankeliumin kyllin syvällisesti?
Jeesuksen antama esikuva kertoo sen. Käärmeen myrkky ei enää vaikuta sisimmässäsi. Et enää kapinoi Jumalaa vastaan, vaan tunnustat: "Jeesus Kristus on minun Herrani ja Jumalani."
Pelastumisen esteenä valhepelastus.
Pronssinen käärme on hyvä esimerkki siitä, miten Jumalan antamat asiat helposti muuttuvat ihmisten käsissä taikauskoksi. Myöhemmin israelilaiset palvoivat tuota prossista käärmettä epäjumalana. Krusifiksi on samalla tavalla taikakalu monille kristitylle. Silti Jumala on voinut jonkun kohdalla käyttää krusifiksia kirkastamaan evankeliumin hänelle. Sama vaara on evankelioimistilaisuudessa, kun päätös antaa elämänsä Jeesukselle ilmaistaan käden nostolla tai tulemalla katumuspenkkiin yleisön eteen. Ne eivät itsessään puhdista ketään, mutta Jumala on joidenkin kohdalla ottanut ne vastaan nöyrtymisen ilmauksina siitä, että henkilö tunnustaa, että Jeesus kuoli hänenkin syntiensä tähden. Nämä tilanteet ovat muuttuneet valheellisen pelastuksen lähteiksi silloin, kun ihmiset luulevat tulleensa niiden kautta uskoon, vaikkeivat sisäistäneet niissä evankeliumia.
Usein ihmiset ovat sulkeneet sydämensä evankeliumilta juuri siksi, että heillä on joku uskonnollinen kokemus, jonka perusteella he katsovat jo olevansa sisäpuolella Jumalan valtakunnassa. Jumalan kannalta he ovat vieraita lapsia, joita Hän ei tunnusta omikseen. Voi heitä! He ovat niin lähellä, mutta kuitenkin ulkopuolella. "Koetelkaa itseänne, oletteko uskossa, tutkikaa itsenne. Vai ettekö tunne itseänne, että Jeesus Kristus on teissä? Ellei, niin ette kestä koetusta " 2Kor.13:5 Mitä Jeesus sinulle merkitsee? Tutki sydämesi! Löydätkö sieltä vastalauseita Jumalalle vai Jeesuksen? Jos löydät hengestäsi kapinaa niin nöyrry tunnustamaan syntisi ja katso Jeesukseen, joka on kärsinyt sinun ansaitsemasi rangaistuksen. Rakkaus ja rangaistus kohtaavat ristillä.
Täällä on lisää hyviä kirjoituksia:
http://www.icon.fi/~erkkik/index.htm
”Minä opetan teille lain käskyt ja säädökset, kuten Herra, minun Jumalani, käski minun tehdä. Teidän tulee noudattaa niitä siinä maassa, jonka nyt menette ottamaan haltuunne. 6 Noudattakaa niitä ja pitäkää ne, sillä ne ovat muiden kansojen silmissä osoitus teidän viisaudestanne ja ymmärryksestänne…Kun kohotatte katseenne taivasta kohden ja näette auringon, kuun ja tähdet, taivaan kaikki joukot, älkää langetko niiden lumoihin, älkää kumartako älkääkä palvoko niitä. NE ON HERRA TEIDÄN JUMALANNE JÄTTÄNYT MUILLE KANSOILLE” 5. moos. 4
Siinäpä sinulle ja muille kaltaisillesi, jotka niin kovasti yritätte meitä helvettiin kammeta.
Siis kun noudatan samaa logiikkaa millä kiihkouskovaiset (ja sinä) tällä palstalla meuhkaavat, niin tuossapa lukee selvästi, että käskyt ja säädökset on tehty noudatettavaksi SIINÄ MAASSA, johon Mooses joukkoineen lähti. Ja mainitaan myös, että taivaan kaikki joukot on Herra teidän Jumalanne jättänyt MUILLE KANSOILLE!!!! ELI SAMA JUMALA, eri usko JA USKON TAVAT! Mooseslaiset siten pysykööt käskyissään ja tulkitkoot Raamattua miten lystäävät, mutta anna meidän muiden, jotka emme ole mooseksen heimolaisia uskoa mihin meidät on luotu ja miten meidän herramme (joka muuten näyttääkin olevan sama kuin sinun Herrasi) on meitä opettanut!
Enpä minä ole kirjoittanut Mooseksesta (Vanha Testamentti) vaan Jeesuksesta (Uusi Testamentti) joten opettele Jeesuksen käskyt, ole hyvä.
Sinun on turha väittää, että sinä kuoltuasi häviäisit kokonaan olemasta, vaan sinä ja me kaikki menemme(joudumme) joko Taivaaseen tai Helvettiin sitä sinun on turha kiistää ja siitä minä en ala kiistelemään.
tutstunut Ut:hen ja VT:hen ja olen jopa lukenut raamatusta poisjätetyt (Sensuroidut) osat, oletkos sinä?
Kun se Vanha Testamentti on ikäänkuin esipuhe Uudelle testamentille (jätätkö muistakin kirjoista esipuheen lukematta?)... Uuden testamentin totuus on rakkaus, sitähän se jeesuskin opetti ja opetti vielä, että hänen luokseen pääsevät kaikki heikot,lapset, syntiä tehneet, kiusatut ym., ym.
Missäs olen väittänyt, että kuoltuani häviän olemasta? Me kaikki kylläkin pääsemme suoraan "taivaaseen", koska Jumala on rakkaus ja hän rakstaa kaikkia, ei hän harhautunutta helvettiin heitä, vaan hän rakastaa häntä entistä enemmän, koska hän kyllä ymmärtää ihmismielen heikkoudet. Enkä minäkään ala kiistelemään tuosta aiheesta helvettiin vai taivaaseen.
minun pointtini oli se, jonka olet jo onnistuneesti unohtanut, että Maailmassa on monta uskontoa ja yksikään ei niistä ole toista oikeampi! Raamatussa monessakin kohtaa mainitaan, että maailmassa on monta uskontoa ja tuo minun ottamani lainaus myös sen sanoo. jumalahan siinä itse mooseksellle sanoi, että teidän tulee uskoa näin ja muut uskovat toisella tavalla kuinka hän (jumala) on toisille opettanut! Jos me kaikki saisimme rauhassa toteuttaa omaa uskontoamme!
Mitenkä olet lukenut Raamatun?? Varmaankin silmät kiinni.
//Me kaikki kylläkin pääsemme suoraan "taivaaseen"//
Raamatussa Jeesus sanoo, että kukaan ei voi päästä isän(Jumala) tykö muutoin kun minun kauttani. Vain ja ainoastaan Jeesus tie vie taivaaseen, Jeesus on sanonut, että minä olen Tie, Totuus ja Elämä.
Joten et sinä pääse automaattisesti taivaaseen, vaan sinun on tehtävä oma henkilökohtainen ratkaisu, että voisit päästä isän Jumalan luokse taivaaseen.
Siunausta Jeesuksessa! ;)
Aamen, noin se on. Vain Jeesuksen kautta pelastuu, ei auta, vaikka ajattelisi, että pääsee taivaaseen. Eihän punainen pallo muutu vihreäksi, jos ajattelet, että se on vihreä. Samalla tavalla, vaikka ajattelet teologiassasi, että kaikki pääsevät taivaaseen, niin näin ei välttämättä ole. Voit olla väärässä. Ja ainakin jos olet perustanut kyseisen näkökantasi Raamattuun, niin silloin olet 100% väärässä. Edellisessä postauksessa oli selitys. Eli vain Jeesukseen uskomalla pelastuu.
Jaa, no jos sinä luet silmät kiinni, niin se selittääkin jo aika plajon ajatusmaailmastasi. Minulla kun on tapana lukea silmät auki, kuten ehkä muillakin normaaleilla ihmisillä... Voi hyvä luoja, että sinä olet aivopesty, toivottavasti saat oman elämäsi takaisin!
Siunausta Gandalfista!
----------
JEES: "Eihän punainen pallo muutu vihreäksi, jos ajattelet, että se on vihreä" No helvetti, muttuuhan, jos haluan nähdä punaisen pallon vihreänä, näen sen vihreänä! Tuohonhan tuo kiihkoilu juuri perustuukin. Te alatte aina siunailemaan meitä jeesuksessa kun huomaatte, että jäätte väittelyssä jälkeen, tuota se aivopesu tekee. Se on nin helppo piiloutua sinne Ramatuun taakse sen sijaan, että ottaisi itse elämänsä haltuun...
"Voit olla väärässä"
Tietenkin voin olla väärässä, voit sinäkin, mutta on se outoa, kun te yritätte talloa jalkoihinne kaikki muut maailman uskonnot ja uskomusjärjestelmät vain sen takia, että uskotte sokeasti ihmisten tulkinnasta syntyneeseen kirjoitukseen.... Tulkaa nyt taas sitten kivittämään ja tappamaan kaikki ne muut ihmiset, jotka eivät usko laillanne, niinkuin krisitnuskon nimissä on ennenkin tehty. Sehän se on oikein ja moraalista.
"Ja ainakin jos olet perustanut kyseisen näkökantasi Raamattuun, niin silloin olet 100% väärässä."
Just joo. Ja sinä olet sitten varmaan 100 % oikeassa, koska uskot johonkin kirjoitukseen, joka on kopioitu ja käännetty monta kertaa ja vieläpä tehty käännöksistä käännöksiä ja uudelleen tulkintoja. Tuohan se onkin todella varma kriteeri saada 100 % oikeaa tietoa! HALOO, onko kaikki kotona?
Miksi sotket uskonnon ja uskon???
Uskonnot on ihan eri asia kun usko, etkö sitä vielä käsitä???
Jos joku on tappanut uskonnon siivellä, niin hän ei ole ollut oikea uskovainen.
Älä tapa, kuuluu eräs käsky, joten sinne päin myös HALOO.
Surkeeta tulee olemaan sinulla sitten viimeisellä tuomiolla ellet tee parannusta kun siihen on vielä mahdollisuus.
Hyvää kesää ja siunausta tiedät kyllä missä nimessä.
"Uskonnot on ihan eri asia kun usko, etkö sitä vielä käsitä???"
ÄLÄ! IHANKO TOTTA? Kun tuntuu ettet sinä sitä käsitä. Oletkos sinä oikea uskovainen kun tapat oman uskosi siivellä toisten ihmisten uskontoja ja elämänkatsomuksia? Sekö sitten on oikein? Se älä tapa käsky, kun sisältää vähän muutakin....
Tulikos taas hyvä olo kun sait herjattua taas toisia ihmisiä vaiheteeksi siitä miten surkeaa sinun mielestäsi minulla on viimeisellä tuomiolla? Oletkos ihan varma että sinä pääset puhtailla papereilla siitä viimeisestä tuomiostasi läpi, kun kuljet näillä palstoilla toisten uskontoja herjaamassa? Äläkä nyt yritä heittää mitään vain-jeesukseen-uskovat-voivat- pelastua-paskaa. Ei se Jeesus taida kovin hyvällä katsoa tuota teidän kiihkoilijoiden käännytys-ja herjaus politiikkaakin, mitä te yritätte vielä perustella muka raamatulla!
`en ole tullut tuomaan rauhaa vaan miekan`
Vapaus valita.
Vapautesi valita merkitsee sitä, että sinä vastaat valintasi seurauksista. Jos me olisimme Jumalan robotteja, emme voisi valita väärin. Valitsisimme aina oikein, koska meidät olisi ohjelmoitu tekemään niin. Valinnanvapaus on ihmisen osa, jota eläimillä ei ole. Valitsitko hyvän vai pahan?
Vapaus valita väärin.
Koska ihmisillä on vapaus valita väärin, niin maailmassa on paljon pahuutta. Jumala on kokonaan hyvä Jumala. Mikään pahuus ei ole Hänestä. Jumalalla on niin hyvä itsetunto, että Hän on voinut antaa meille vapauden kapinoida Luojaamme vastaan. Kuinka Jumala on uskaltanut antaa meille näin suuren vapauden? Eikö Hän välitä siitä, mitä seurauksia siitä voi olla meille? Näin joku syyttää Häntä tämän vapauden antamisesta. Pahuuden alkuperä ei siis ole Jumalassa, vaan väärinkäytetyssä vapaudessa.
Vapaus on syy pahuuden olemassaoloon.
Pahuuden alkuperä.
Syyllinen pahuuden olemassaoloon on se, joka on tehnyt Jumalan tahdon vastaisia valintoja. Syytätkö Häntä siitä, että Hänen lähellään on vapaus? Hänen hyvyytensä voi saada sinut käyttämään oikein vapauttasi. Jumala luottaa hyvyyden voimaan. Pahuuden hetkellinen voitto vain lopulta korostaa hyvyyden kirkkautta. Hän on osoittanut huolenpitonsa vapauden saaneita kohtaan varoittamalla väärien valintojen seurauksista. Jopa Jumalan enkeleillä on vapaus valita oma tiensä. Paholainen on langennut enkeli, joka vietteli ihmiskunnan pahuuden tielle.
Rakkaus rohkaisee hyvyyteen.
Rakkaus ei pakoita.
Jos Jumala tahtoisi pakottaa koko ihmiskunnan tahtoonsa, Hän kyllä pystyisi siihen. Koska Hän on rakkaus, niin Hän haluaa, että ihmiset vapaaehtoisesti valitsisivat hyvän. Hän ilmestyi meille Jeesuksessa Kristuksessa, että me ymmärtäisimme Hänen luonteensa. Jeesus ei pakota eikä ylipuhu ketään seuraajakseen. Kun muutamat loukkaantuivat Jumalan sanaan ja hylkäsivät Jeesuksen, niin Hän sanoi jäljelle jääneille opetuslapsilleen, "tahdotteko tekin mennä pois?" Joh.6:67 Paavali käyttäytyi Jeesuksen esimerkin mukaisesti ja sanoi: "ei niin, että tahdomme vallita teidän uskoanne, vaan me yhdessä autamme teitä teidän iloonne." 2Kor.1:24 "Minä puhun niinkuin ymmärtäväisille; arvostelkaa itse, mitä minä sanon." 1Kor.10:15.
Kirkon uskonnollinen monopoli on vastoin Jumalan evankeliumia.
Pakkokristillisyys.
Valinnan vapaus on tuntunut monista kirkon johtajista vaaralliselta. Siksi he ovat laittaaneet ihmisille esteitä, etteivät nämä tekisi vääriä valintoja. He haluavat eristää jäsenensä syntisestä maailmasta ja harhaoppisista, etteivät nämä joutuisi huonoille teille. Tätä tehdessään he väittävät olevansa Jumalan asialla. Eivätkö he käsitä, ettei Jumallalle riitä se, että ihmiset ulkonaisesti varjeltuvat syntiseltä elämältä? Hän tahtoo sydänten muuttuvan niin, etteivät ihmiset enää halua tehdä syntiä, vaikka kukaan ei uhkailisikaan synnin tuomiolla. Tuomion pelko voi varjella monia tekemästä syntiä, mutta se ei riitä Jumalalle.
Hän haluaa, että ihminen oppii vihaamaan ja inhoamaan syntiä ja siksi varjeltuu siitä. Ihmissydän voi muuttua sellaiseksi vain Jeesuksen Kristuksen tuntemisen kautta. Ne jotka tahtovat vallita seurakuntalaisten uskoa tekevät elämää rajoittavia sääntöjä ja pystyttävät uskontunnustuksia ja sanovat. "Näin me opetamme ja joka vastustaa tätä uskoa ei saa sijaa meidän seurakunnassamme". Inhimillinen arvovaltaisuus ja herroina hallitseminen luo ilmapiirin, joka on vastoin Jumalan läheisyyden luomaa ilmapiiriä.
Jos Jumala antaa vapauden, miten sinä uskallat sitä rajoittaa.
Rakkaus herää vapaudessa.
Aidossa Jumalan seurakunnassa on tuo vapauden ilmapiiri, jossa kaikki uskaltavat olla oma itsensä. Oikeaan uskoon pakotetuista tulee kauheita teeskentelijöitä, mutta vapauden ilmapiirissä tehdyt hyvät ratkaisut synnyttävät vakaita periaatteen ihmisiä. Ketkä uskovaiset uskaltavat olla Jumalan seuraaja niin, että antavat ihmisille sen vapauden, jonka Jumalakin antaa? Niitä ovat ne, jotka mielellään tekevät Jumalan tahdon omassa elämässään. Heillä vapaus ei ole pahuuden verhona, vaan voimana hyvyyteen. He tuntevat Jumalansa ja myös veljensä ja sisarensa Jeesuksessa ja kokevat yhteyden heidän kanssaan yli kaikkien rajojen.
Sinulla on siis vapaus valita väärin, mutta myös vastuu valintojesi seurauksista. Jos otat vastuun teoistasi ja tahdot sopia välisi Jumalan kanssa, niin Jeesuksen kautta saat kaiken anteeksi, koska Hän on maksanut Jumalalle sinun syntivelkasi. Voit aloittaa elämäsi alusta evankeliumin voimassa.
Tässä yhteydessä miekka tarkoittaa, Jumalan sanaa eli Raamattua.
Kyllä minä Raamattuni tunnen!
Siitä minä olen vai iloinen.
KAIKILLA meillä on vastuu valintojemme seurauksista (raamatustako sen vasta olet oppinut?, minä olen tiennyt sen jo lapsesta asti)Tossa sulle vielä Raamattua. Ja älä turhaan yritä todistella sellaisille ihmisille uskosi oikeutta, joka ei ole kansaasi ja joill aon oma usko. Eivät hekään juokse mesoamasssa "teidän" palstoillanne...Usko miten uskot ja anna toisten uskoa niinkuin he uskovat! That's all I have to say.
-------
"Kuulkaa siis: Minä lähetän teidän luoksenne profeettoja, viisaita miehiä ja lainopettajia. Toiset heistä te tapatte ja ristiinnaulitsette, toisia ruoskitte synagogissanne ja ajatte takaa kaupungista toiseen. 35 Näin te tulette syypäiksi kaikkeen viattomaan vereen, joka maan päällä on vuodatettu, hurskaan Abelin verestä aina Sakarjan, Barakjan pojan, vereen asti, hänen, jonka te tapoitte temppelin ja alttarin välille. 36 Totisesti: tämä sukupolvi joutuu vielä vastaamaan tästä kaikesta! "
------
""Kuulkaa kaikki minua ja ymmärtäkää. 15 Ei ihmistä voi saastuttaa mikään, mikä tulee häneen ulkoapäin. Se ihmisen saastuttaa, mikä tulee hänen sisältään ulos. ..17 Kun Jeesus sitten lähti väkijoukon keskeltä ja tuli kotiin, opetuslapset pyysivät häntä selittämään arvoitukselliset sanansa. 18 Hän sanoi heille: "Oletteko tekin noin ymmärtämättömiä? Ettekö käsitä, ettei mikään ulkoapäin ihmiseen tuleva voi saastuttaa häntä? 19 ... 21 Juuri ihmisen sisältä, sydämestä, lähtevät pahat ajatukset...23 Kaikki tämä paha tulee ihmisen sisältä ja saastuttaa hänet."
------
Kaiken lisäksi Jeesuskin teki "Noitatekoja", joita kovasti teikäälaiäiset aina tuntuvat parjaavan.
minkä ikäisenä "saa" valita. siis "suojeleeko" jumala ennen kuin valitset. kun lapsi kastetaan ottaa herra hänet seurakuntaansa vaaditaanko siitä alkaen herran sanan noudattamista. vai voiko tappaa 5milj. juutalaista ja sit valita herra ja pääsee taivaaseen. kun kaiken muun paitsi itsemurhan saa anteeksi. tämä ei ole pottuilua vaan oikea kysymys. Millainen sadisti antaa tappaa vaikka sen 5milj. ja sit taputtaa olkapäälle ja kutsuu ystävällisesti taivaanvaltakuntaan kunhan vain uskot.
Et voi pelastua jos vain uskot. Vaan Jumalan armosta Jeesuksen kautta.
..minä tässä olen sulle yrittänytkin selittää, että jokaisella on oma vapaa valinta. En edes yritä piiloutua minnekkään, varsinkaan Raamatun taakse, mutta sinähän sitä näköjään teet koko ajan.
LOPPU!
Mitä muuta tavallinen toppahousu voi tehdä kuin uskoa saadakseen HERRAN armon, sori etten tajua.
piiloudun raamatun taakse, kun en siihen sellaisennan usko? Joko on haukut loppu, kun et muuta keksinyt?
SE JOKA SANOO TOISELLE OLET TIETÄMÄTÖN...TODISTAA OMAN TIETÄMÄTTÖMYYTENSÄ.
SILLÄ JOS TIETÄÄ...EI TARVITSE VÄITELLÄ JA ASETTAA KYSYMYKSIÄ. EI TARVITSE HUOLEHTIA TULEVASTA TAI MENNEESTÄ TAI TOISTEN TAI OMASTA KOHTALOSTA.VOI ANTAA ASIOIDEN OLLA OMALLA PAINOLLAAN. SILLOIN VAIN TIETÄÄ JA VOI OLLA HILJAA AUTUUDESSA KOSKA TIETÄÄ. SILLOIN EI OLE TARVETTA TODISTELLA USKOMUKSISTA KOSKA TIETÄÄ.
SILLOIN EI VOI TUOMITA MUITA TAI ARVOSTELLA MIELIPITEITÄ KOSKA TIETÄÄ. KUN TIETÄÄ ON HENGESSÄ KOKONAAN, HILJAA VAPAUDESSA. KUN ON KIINNI OMISSA USKOMUKSISSAAN JA NOSTAA OMIA ARVOJAAN JA USKOMUKSIAAN MUIDEN EDELLE, EI TIEDÄ VAAN ON KOVASTI EGON OTTEISSA, JOKA ON SE KYNNYS, PAHUUDEN LUOJA, KÄRSIMYKSEN TUOJA JOKA MEIDÄN TÄYTYY VOITTAA ENNEN KUIN VOIMME KUULLA JUMALAN ÄÄNEN. JUMALA YKSIN TIETÄÄ!
Tämän palstan aihe on Idän uskonnot. Vaikka kristinusko on lähtöisin nykyään Lähi-Idäksi luokitellulta alueelta, en sitä laske tämän palstan aihepiiriin kuuluvaksi. Juttu, jonka ideana on osoittaa kristinusko itäisiä filosofioita jotenkin paremmaksi elämänkatsomussuunnaksi, on monien ei-kristittyjen, idän filosofioista omaa ajatusta hakeneiden ja löytäneiden vakaumusta kohtaan varmasti äärimmäisen loukkaava.
Yleisesti ottaen Suomi24:ssa ei suosita muualta kopioitujen kirjoitusten julkaisemista, olipa niihin lupa tai ei. Tässä tapauksessa pätee ihan sama juttu. Periaatteessa koko tämä keskusteluketju pitäisi poistaa sen kummemmitta selityksittä ja kehoittaa nimimerkkiä Joku käyttämään kirjalliset resurssinsa toisaalla.
Syntyneessä keskustelussa, olipa se sitten polkaistu käyntiin millaisilla vaikuttimilla tahansa, on kuitenkin sen verran potkua, etten käytä olemassaolevia valtuuksiani, vaan annan sen olla. Toivon kuitenkin, ettei tämänkaltainen yleisty. Keskustelu idän uskontoja sivuavista teemoista on sellaisenaankin kyllin mielenkiintoinen.
...on hyvä esimerkki mitä hihhuleiden aivopesu saa aikaan. Kyllä niitä hulluja maailmaan mahtuu.
Katkelma tarinasta:
--------------------------------------------
Vastustin, "Gautamalla oli hyvä etiikka ja moraalinen luonne, miksi hän on kärsimässä tässä tulijärvessä?" Helvetin kuningas vastasi minulle, "Ei sillä ole mitään merkitystä kuinka hyvä hän oli. Hän on täällä koska hän ei uskonut Iankaikkiseen Jumalaan."
--------------------------------------------
Tämä kertomus oli kaiken kaikkiaan aivan häikäisevän selvä osoitus Raamatun jumalan hyvyydestä. "Ellet tee niin kuin sanon, käristän sinua lälläslää ikuisesti tulessa, sillä minä olen kaikkivoipa!"
Ellei joku vielä tiennyt, niin buddhalaisuus (sen enempää kuin hindulaisuuskaan, jota itse edustan) ei tuomitse ketään ikuiseen kadotukseen. Ei edes kristittyjä. Kiitän, että sinä Joku teet näin hyvää lähetystyötä buddhalaisten ja hindulaisten arvojen leviämisen puolesta :)
itse itsensä ; teoillaan, sanoillaan, valinnoillaan.
Kiitos Vaisnava asiallisesta kannanotostasi :-)
Katso sinä Joku kirjoitukseni paikasta yliluonnolliset ilmiöt/kysymys kristityille ja vastaa niihin ja muista kertoa myös oma porukkasi.
Vaikka Raamattu on mielestäsi niin selvä, niin silti syntyy yhä uusia ja uusia lahkoja tulkintaerimielisyyksien ja lahkojen perustajien "profeettakompleksien" tähden.
Eihän kristityillä ole yksimielisyyttä edes lepopäivän paikasta(lauantai/sunnuntai) saati sitten esim. kasteesta(lapsi/uskovien).
Palaan nyt vanhaan mieliaiheeseeni.
Amerikassa on paljon ihmeteoillaan retostelevia kristillisiä äärijärjestöjä, jotka seisovat avoimesti Bushin puolella mm. vaaleissa.
Ollakseen vakavasti otettavia heidän tulisi pikemminkin profeettojensa ilmestyksissä varoituksia Bushin kannattamisesta, sillä mies on sotakiihkoilija,köyhien riistäjä(Irakin auttaminen on vain bisnestä ja valtapolitiikkaa) ja ilmeisesti valehteli suoraan Irakin joukkotuhoaseista.
Kun tämä ristiretkeläinen puhuu uskontoaan tihkuvaa puhetta äärijärjestöjen säestyksellä, loppukin luottamukseni kristinuskoa kohtaan alkaa karista.
Kuvaamasi tapaus ei todista mitään, sillä millä perusteella juuri se on jumalallinen, kun taas esim. Muhammedin ilmestykset olisivat saatanasta.
Itse uskon kyllä jonkinlaiseen henkimaailmaan, mutta en osaa sanoa mitään sen mahdollisista valtasuhteista.
Onhan se todella valitettavaa, että Jumalan ja Jeesuksen nimeen käydään sotia ja muita oman edun tavoitteita, mutta ne jotka niin tekevät eivät voi olla todella uskossa Jeesukseen.
Jo ensimmäisissä seurakunnissa oli niitä jotka eivät tehneet niin kuin olisi pitänyt vaan olivat pahoja, mutta kuka ne pahat asiat saa aikaan? No Saatana tietenkin josta sanotaan, että se on tuhansien juonien mestari ja se sotkee myöskin sellaisten uskovien ajatukset jotka lankeavat synnin tielle, mutta armo on suuri ja jos ihminen katuu niin Jumala antaa anteeksi ja uudistaa.
Usko ja uskonto on eri asia joten älä yleistä asioita mitä esim. USA:ssa tapahtuu.
Joten pelastua voi vain ja ainoastaan Jeesuksen kautta, onhan hän Tie, Totuus ja Elämä!
Siunausta Jeesuksessa!!! ;)
TÄÄLLÄ KESKUSTELLAAN IDÄN USKONNOISTA.JOS ET HALUA KESKUSTELLA VAAN KÄÄNNYTTÄÄ JA KOKO AJAN TODISTELLA KUINKA KAIKKI MUUT ON VÄÄRÄSSÄ, NIIN ETKÖS VOIS SIIRTYÄ TUONNE KRISTINUSKO-JA RAAMATTU-PALSTOILLE?KIITTI.
Vastasin vain minulle esitettyihin kysymyksiin. Onhan se varmaankin sallittua, vai???
ET OLE `VASTANNUT KYSYMYKSIIN` NIIN KUIN SINÄ ITE ASIAT NÄET VAAN OLET KOKO AJAN VÄITTÄNYT ETTÄ SUN VASTAUKSET ON `TOTUUS KAIKILLE` ETTEI NE OLE VAIN SUN TOTUUTTA. EI OLE TOSIAAN MITÄÄN KESKUSTELUA VÄITTÄÄ ETTÄ MINÄPÄS TIEDÄN, SINÄPÄS ET TIEDÄ.
tämän keskustelun olet aloittanut!!! JA vielä väärällä palstalla!!!!! Pitäisiköhän ne dementialääkkeet jo ottaa??
on aloittanut nimi.`Joku`,otsikolla `Kuolleista herännyt.LUE`.
jos tarkkaan katsot, huomaat, että viestinikin oli jokulle suunnattu ;D
Et ottanut kantaa suurimpaan osaan esittämistäni väitteistä, kuten esim. kristinuskon äärimmäiseen pirstaloitumiseen, mikä minusta antaa epäluotettavan kuvan koko hommasta.
Saatana on kiihkoilijoille erinomainen kätyri siitä syystä, että aina kun joutuu väittelyssä tiukille, niin voi sanoa saatanan esittävän juoniaan vastaväittäjän suulla.
Tottakai sillä on merkitystä mitä USA:ssa tapahtuu, sillä kai kristinuskoakin saa arvioida myös sen julistajien toimien perusteella.
Ovatko siis Bushia kannattavien äärijärjestöjen ihmeet mielestäsi saatanan juonia?
Vastaa suoraan!
Älä HUUDA, korvaan sattuu!!!! :(
Lueppa sitten uudestaan toi eka kirjoitus niin varmaan sinäkin huomaat KUKA se siinä puhuu omasta elämästään ja kuolemisestaan, väärä palsta???
Olen jo pitkään ihmetellyt kristin uskoa. Se on kuin mafia tai joku rikosliiga "JOS ET USKO NIIN JOUDUT IKUSEEN KADOTUKSEEN" sinäkö/tekö sen päätätte mihin joudun. Moni ei "uskova" tekee vähemmän syntiä, mutta kun ei maksa veroja (kymmenyksiä) niin go hell, kulkematta taivaanportin kautta.
Budhalaisuus on alkanut kiinnostaa kovasti. Tuntuu vain fiksulta auttaa itseään ja toisiaan. Otan riskin autan omieni kykyjen mukaan itseäni ja muita eläviä. kuitenkin jatkan esiaviollistaseksiä.
Ja joku joka "tietää" budhalaisuudesta tai millä nimellä sitä pitäisi kutsua. niin vois mailata ajatuksia ym. [email protected]
Paljon on kyselty ja on myös vastailtu mutta kaikki tarpeelliset ja oikeat vastaukset löydätte Raamatusta. Tässä on eräs hieno kirjoitus teille kaikille ja nyt en enää vastaa tähän viesti ketjuun, joten ottakaa itse selvää jos jokin asia askarruttaa.
Tässä kirjoitus:
Iankaikkinen rangaistus.
Jos joku paha ihminen vakuuttaisi minulle, että voin joutua helvettiin, niin tuskin uskoisin. Kun täydellisesti hyvä Jeesus Kristus varoittaa minua iankaikkisesta rangaistuksesta, niin tahdon ottaa vaarin Hänen varoituksestaan. Jos pidät jotain varoitusta pelotteluna niin väität, että varoittaja valehtelee. Tämä varoitus iankaikkisesta kohtalostasi on niin vakava asia, että harkitse tarkkaan, ennen kuin käännät selkäsi Jeesukselle.
Iankaikkinen rangaistus vai elämä.
Seisot jyrkänteen reunalla ja näet edessäsi tulisen järven. Katsot liekkeihin ja näet siellä paholaisen ja hänen enkelinsä. He huutavat tuskasta ja vääntelehtivät ahdistuksesta. Kauhuissasi käännät katseesi pois ja näet vierelläsi Jumalan enkelin. Hän tarttuu sinuun ja heittää sinut ikuiseen tuleen.
Tai.
Seisot Jumalan valtaistuimen luona ja näet Hänet kasvoista kasvoihin. Katsot Hänen kirkkauttaan ja olen ihastuksissasi Hänen ihmeellisestä olemuksestaan. Onnellisena katsot ympärillesi ja näet Jumalan enkelit ja suuren joukon Jumalan ihmisiä. Yhdessä muiden kanssa yhdyt ylistämään Jumalaa. Tunnet, että nyt sinä todella vasta elät, ja iankaikkisesti.
Matkalla helvettiin vai taivaaseen.
Jeesus sanoo: "Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät; mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät." Matt.7:13-14 Jeesus puhuu kahdesta portista. Toisesta on vaikea päästä sisälle ja toisesta menee helposti, melkein huomaamattaan muiden mukana.
Kun sinusta tulee Jeesuksen oma, niin siinä tapahtumassa sinä menet sisälle tuosta ahtaasta portista. Kun sinä hylkäät Jeesuksen kutsun, niin sinä menet sisälle tuosta avarasta portista. Jeesuksen seuraajana olet matkalla taivaaseen. Jos et ole Jeesuksen puolella, olet Häntä vastaan. Jumalan vastustajien tie on lavea ja vie siihen rangaistuksen paikkaan, joka on valmistettu Jumalan vihollisille.
"Sitten Hän myös sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä." Matt.25:41 Jeesus on kuollut kaikkien ihmisten puolesta ja on siten valmistanut jokaiselle pääsyn taivaaseen. Kun Hän kuoli ristillä Hän myös tuhosi paholaisen valtakunnan. Käärmeen pää murskattiin ja kadotustuomio julistettiin paholaiselle ja hänen enkeleilleen.
Jeesus tuo selkeästi esille Matt.25:31-46 sen, kuinka kaikki ihmiset tuomitaan sen perusteella, ovatko he rakastaneet Jeesusta vai jättäneet sen tekemättä. Ne jotka pelastuvat, ovat osoittaneet rakkautensa Jeesusta kohtaan käytännön elämässä. Kaiken mitä he ovat tehneet, he ovat tehneet niin kuin Jumalalle eikä ihmisille. Niitä, jotka tuomitaan iankaikkiseen rangaistukseen syytetään vain siitä, mitä hyvää he olivat jättäneet tekemättä - Jeesukselle. Ne ihmiset, jotka eivät ole kuulleet mitään Jeesuksesta tuomitaan heidätkin siitä, etteivät kunnioittaneet Jumalaa. He tuntevat Jumalan tarkatessaan Hänen tekojaan luonnossa, mutta "...vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole Häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet..." Room.1:21
Helvetti on Jumalan vihan paikka
Raamattu julistaa yksiselitteisesti, että pelastus on valmistettu kaikille. Silti joku uskoo, että hänet on ennalta määrätty kadotukseen. Hän tuntee niin, koska hän kokee sielussaan Jumalan vihaa ja tuomiota syntiensä tähden. Näissä tuntemuksissa hän voi luulla, että hänet on jo tuomittu kadotukseen, koska hän ei tahdo nöyrtyä myöntämään, että Jumalan tuomio on oikea. Täällä maan päällä on mahdollista päästä Jumalan vihan alta Hänen armonsa alle. Ahdistuneen ihmisen on hyvä ymmärtää, miksi Jeesus huusi ristillä. "Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit!" Hän maistoi ristillä sen, miltä ihmisestä tuntuu helvetissä.
Jeesus koki Jumalan vihan sinun puolestasi, että sinä voisit kokea Jumalan rakkauden ja hyväksymisen. Siksi vain Jeesus voi tuomita kadotukseen. Hän on siihen arvollinen. "Herra Jeesus ilmestyy taivaasta voimansa enkelien kanssa tulen liekissä ja kostaa niille, jotka eivät tunne Jumalaa eivätkä ole kuuliaisia meidän Herramme Jeesuksen evankeliumille. Heitä kohtaa silloin rangaistukseksi iankaikkinen kadotus Herran kasvoista ja Hänen voimansa kirkkaudesta. " 2Tes.1:7-9
Millaista on helvetissä?
Kadotus on hyljättyjen helvetti. Kun nyt koet Jumalan vihaa niin se ei tarkoita sitä, että Hän tahtoisi sinun joutuvan helvettiin tai, että Hän olisi jo päättänyt heittää sinut sinne. Päinvastoin se on rakkautta, että Hän sinua nuhtelee. Kun voit tehdä syntiä tuntematta siitä Jumalan vihaa, olet paatunut ja lähellä sitä, että sinut hyljätään iankaikkisesti.
Jokainen ihminen, joka tekee syntiä, kokee jossain määrin sielussaan Jumalan vihaa ja saa siten tuntea hitusen siitä, millaista on olla helvetissä. Kadotus on ahdistuksen paikka. Jeesus kuvaa siellä olevaa tunnelmaa meidän maallisilla kokemuksillamme: "Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys." Luuk.13:28 Helvetissä koettu ahdistus on jotain saman tapaista kuin mitä itsemurhaa aikova ihminen kokee. Maanpäälisen itkun ja ahdistuksen keskellä joku onneton päättää tehdä itsemurhan saadakseen helpotuksen tuskaansa. Näin ajatteli myös Juudas Iskariot petettyään Jeesuksen, eikä varmaan tajunnut, että syöksyi ajallisesta ahdistuksesta ikuiseen vaivaan.
Jeesus sanoikin Juudaksesta, että hän on "kadotuksen lapsi". Joh.17:12 Hän itse valitsi tiensä paaduttaessaan sydämensä. Viimeisellä aterialla Jeesus suoraan sanoi kaikkien kuullen, että Juudas kavaltaisi Hänet. Mikä tilaisuus nöyrtyä Jumalan tuomion edessä! Mutta silloinkaan hän ei tunnustanut, että Jumalan tuomio on oikea, vaan piti ylpeydestään kiinni. Kun Jumalan tuomio sitten iski hänen omaantuntoonsa kavaltamisen jälkeen, niin hän tappoi itsensä. Hänen katumuksensa oli vain ylpeän sydämen kokemaa epäonnistumisen tuskaa, eikä armon anomus Jumalalle. Kadotuksen lapsi meni omaan paikkaansa. Helvetti on niiden paikka, jotka mieluimmin tuomitsevat itse itsensä kuin antautuvat Jumalan tuomittaviksi.
Jos olet joskus elämässäsi ollut niin epätoivoinen, että olet hautonut itsemurhaa, niin tiedät vähän jotain siitä millaiselta tuntuu helvetissä. Sitä ahdistusta vain jatkuu ikuisesti, sillä Jeesus, joka kuoli puolestasi, ei valehtele sanoessaan: "Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään." Matt.25:46
Jääkö paikkasi taivaassa tyhjäksi?
Vaikka Jeesus on koko maailman syntien sovitus, niin koko maailma ei ole sovinnossa Hänen kanssaan. Paikkasi taivaassa jää tyhjäksi, jos et anna sovittaa itseäsi Jumalan kanssa. "Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehoittaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa. " 2Kor.5:20
Ymmärrän sen, että sinun on vaikea hyväksyä Jumalan tuomioita itsesi suhteen, mutta Jeesukseen katsomalla se on mahdollista. Me kaikki ansaitsemme helvetin tulen. Jos väitätkö vastaan, niin siinä on syy siihen, miksi Jeesus ei sinua kiinnosta, etkä pääse sisälle ahtaasta portista.
Jeesus Kristus ei todellakaan kuollut ristillä sinun tähtesi minkään vähemmän syyn tähden kuin pelastaakseen sinut iankaikkisesta rangaistuksesta. Olet mieletön, jos et nöyrry tunnustamaan Jumalan edessä, että sinäkin tarvitset tuota Jeesuksen uhria. "Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen." Ilm.20:15 Onko nimesi tuossa elämän kirjassa?
Tässä vielä yksi hyvä sivu.
http://www.kpnet.com/ajanfakta/virtuaalihelvetti.htm
Kun kerran aloit niitä raamatunlauseilla heittelemään, kysytään mitkä olivat Jeesuksen viimeiset sanat ristillä.
Johanneksen evankeliumin mukaan ne ovat:"Se on täytetty!".
Eivät ne kaksi eri lausetta voi olla.
Tässä on ristiriita, jos Raamattu on sanastasanaan totta.
Puhut kyllä laveasti Jeesuksen seuraamisesta, mutta vielä pitäisi löytää se oikea Jeesus.
Luulenpa, että et suo pelastusta esim. katolilaisnaiselle, joka menee iäkseen luostariin Kristuksen morsiameksi.
Ilmeisesti mielestäsi ihmisen tulisi ensin lukea Raamattu ja sitten kysyä rukoillen mihin lahkoon hänen olisi liityttävä pelastuakseen.
Näin moni tekeekin, ja tuloksena tästä varsinkin Amerikassa syntyy kokoajan uusia lahkoja, mikä saa koko toiminnan näyttämään varsin epäilyttävältä.
Et muuten vastannut kysymykseeni Bushia kannattavien lahkojen ihmeistä.
Asiasta aiemmin käymääni keskustelua voit katsoa paikasta herätysliikkeet/Bush antikristus? (hieman yli kuukausi taaksepäin).
En moiti sinua näkemyksesi julkituomisesta väärällä foorumilla, mutta toivon, että muuttaisit asennettasi.
Ts.jos haluat viestiesi jatkossakin täällä säilyvän,
-et herjaa toisten elämänkatsomuksia (emme mekään tee niin teille kristityille)
-et pane viesteihisi asiattomia linkkejä tai kohtuuttoman pitkiä lainauksia
sekä ennen kaikkea:
-pyrit rakentavaan, et hajottavaan keskusteluun
Hyvää kevään jatkoa!
Elämänkatsomusten herjaamisesta sen verran, että ei minunkaan tarkoitukseni ole herjata kristillistä elämänkatsomusta.
Minusta vaan ei ole mitenkään toteennäytetty, että juuri se on ainoa oikea.
Ehkä tämä kaikki kinastelumme on vain sitä sansaraa.
Mielestäni niin Jeesus kuin Buddhakin ovat suuria ihmiskunnan opastajia, joiden sanomisissa on paljon huomioitavaakin.
Itse ajattelen, että koska kaikki ovat eri mieltä joistain asioista, vaikka kuuluisivat samaan uskontoon / aatesuuntaan, niin erilaisista näkemyksistä pitää voida keskustella ja asiallista, tosiasioihin perustuvaa kritiikkiä pitää myös voida esittää.
Mutta kyllä sitä joutuu muutaman ylimääräisen mantran lausumaan :), jos joku tälläkin palstalla lähestyy idän uskontoja asenteella "ylhäältä alaspäin" ja tyyliin "te olette eksyksissä, minä olen totuudessa". Sellainen lähestymistyyli ei ehkä synnytä mitään muuta kuin närää ja eripuraa, ja saa ihmiset sanomaan semmoistakin mitä he eivät välttämättä tarkoita.
Ugh.
Luepa viestini joka on kirjoitettu "hienon tarinan jatkeeksi". "joku uskotko oikeasti itsekkään..."
Voit siteerata kuinka paljon Raamattua tahansa tai moittia toisten siteerauksia ja raamatun lukemista. Mutta vain jos muistat olleesi Jeesuksen opetuslapsi Hänen eläessään voit todella sanoa mitä Hän opetti ja miten Hän opetti ja mitkä olivat tarkoitettu vertauskuviksi ja mitkä ei. Joten minun mielestäni pelkästä rivien lukemisesta ei ole mitään hyötyä. Miksi sinun raamatun ymmärtämisesi olisi mitenkään parempaa kuin jonkun toisen? Oletko niin paljon muita parempi että voit nostaa oman ymmärryksesi muiden edelle? puhuuko siinä taas henki vai ego?
Sen sijaan että saarnaat ja pelottelet ja yrität sillä käännyttää muita ja tyydyttää ajatusta että itse olet oikeassa ja turvassa (sillä sinähän uskot)niin yritä elää Hänen opetustensa mukaisesti, väheksymättä muita, muiden mielipidettä ja eläen epäitsekkäästi auttaen ja palvellen niin kuin Hän teki. Eikä Hän valinnut ketä auttoi tai ymmärsi. Hän ymmärsi ..ymmärtää kaikkia ja auttaa kaikkia.
Luulen että monet toisivat Jeesuksen ja Kristinuskonkin paljon lähemmäs muita lämmöllä ja Rakkaudella kuin ainasella saarnaamisella joka karkoittaa loputkin ns. kristityt eroamaan kirkoista.
Todellinen uskova on minun mielestäni se joka elää kymmentä käskyä (jokaista niistä) noudattaen,
nöyränä, laupiaana, Jumalan läsnäolon tuntien(Jumalan kokija) (en puhu pelkästään uskosta).
Hän ei tunne erillisyyttä. Hän ON.