Aion vaihtaa kotisivuni toiselle palveluntarjoajalle, mutta miten onnistuu domainin siirto?
Domainin siirto?
3
2929
Vastaukset
- ,,,,,
Yleensä domainin siirron hoitavat se palvelutarjoaja kenelle siirryt. Joko ilmaiseksi tai muutamalla eurolla joten kannattaa tiedustella heiltä, vaikka sivuilla tuosta ei mitään mainittaisi.
Laita sivuillesi ilmoitus, että olet vaihtamassa palveluntarjoajaa sillä tuosta tulee päivän parin katkos jona aikana domainisi ei toimi.
Palveluntarjoajasta riippuen sinulla voi olla käytössä myös http://palveluntarjoajasi.com/~tunnuksesi/ tai vastaavanlainen osoite joka toimii tuon siirronkin aikana, joten tämä kannattaa myös sivuillasi mainita. - Sivuntekijä 9
Olisi tietysti asiaa auttanut aika lailla, jos olisit kertonut mikä domainpääte sinulla on?
Fi, net, com tms
Kaikille on yhteistä, että palveluntarjoaja sen siirtää, useinmiten vielä ilman kustannuksiakin.
Olethan heille taas rahaa tuova asiakas, esim kuukausimaksuina.
Jos sinulla on fi pääte, niin olet saanut Viestintävirastolta, eli Ficoralta valtuutusavaimen.
Sellainen pitkä numerosarja. Se sinun pitää toimittaa tuolle uudelle operaattorille. Sillä valtuutat heidät siirtämään sivusi uuteen palvelimeen.
Jos se sinulta on hävinnyt, niin veloituksetta saa uuden Ficoralta. Ja se toimitetaan vain sinulle, sitä ei saa sivuntekijä, eikä operaattori suoraan.
Jos päätteesi on joku muu, niin silloin teet valtakirjan paperille ja valtuutat sillä siirtämään tuon domainin.
Tuleva operaattorisi selvittää sinulle asiaa lisää. - testaajax..
Toivottavasti sinulla on riittävästi oikeuksia rekisteröimäsi domain nimen hallintaan, nimittäin nameserver tiedot pitää vaihtaa oikeiksi, esim:
Name Servers:
ns1.uusipalveluntarjoaja.net
ns2.uusipalveluntarjoaja.net
Jos sinulla ei ole riittävästi oikeuksia muutoksen tekemiseen niin ilmoita palveluntarjoajalle, että haluat muuttaa kyseiset nimipalvelintiedot oikeiksi. Jos palveluntarjoaja tietää homman ja haluaa auttaa niin hommassa ei pitäisi ilmetä ongelmia.
Kun nimimuutos tulee voimaan internetissä 1-3 vuorokauden kuluessa niin kannattaa olla uudella palvelimella sivut paikoillaan niin hommeli toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html684430Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2464193Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat223394Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1613295Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis683066Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos752899Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1192583Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1722441- 482215
- 241820