Poikaani ei koulunkäynti liiemmin kiinnosta, eikä sen puoleen minukaan poikani koulunkäynti, koska se näyttää olen väkinäistä jo peruskoulun viidennellä.
Minun mielestäni riittää kun poika osaa lukea ja laskea riittävästi ja laskukukoneetkin on keksitty, ellei muuten onnistu. Mitä hyötyä on esim. uskonnonopetuksesta, tai historiasta ym. hömpästä? Kielien opetus on ainoa, jota minäkin kannatan.
Ammatin vuoksikaan ei poikani kannattasi tuskailla ja puurtaa, sillä hän voi jatkaa minun liikkeitäni, jota ovat toimineet hyvin kansakoulupohjalla tähänkin asti.
Mitä laki sanoo jos ilmoitan kylmän viileästi, ettei poikani tulee enää syksyllä kouluun ? Voidaanko käyttää jotain pakkokeinoja asiassa? Minähän voin sanoa, että poikaa opetetaan kotona, vaikkei näin olisikaan.
Vituttaa kun kuulee jatkuvaa ja päivittäistä mankumista kouluun menosta, jossa vain urheilu kiinnostaa.
Minun mielestäni riittää kun poika osaa lukea ja laskea riittävästi ja laskukukoneetkin on keksitty, ellei muuten onnistu. Mitä hyötyä on esim. uskonnonopetuksesta, tai historiasta ym. hömpästä? Kielien opetus on ainoa, jota minäkin kannatan.
Ammatin vuoksikaan ei poikani kannattasi tuskailla ja puurtaa, sillä hän voi jatkaa minun liikkeitäni, jota ovat toimineet hyvin kansakoulupohjalla tähänkin asti.
Mitä laki sanoo jos ilmoitan kylmän viileästi, ettei poikani tulee enää syksyllä kouluun ? Voidaanko käyttää jotain pakkokeinoja asiassa? Minähän voin sanoa, että poikaa opetetaan kotona, vaikkei näin olisikaan.
Vituttaa kun kuulee jatkuvaa ja päivittäistä mankumista kouluun menosta, jossa vain urheilu kiinnostaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomessa ei ole koulupakkoa vaan oppivelvollisuus. "Suomen kansalainen on oppivelvollinen kymmenen vuoden ajan siitä vuodesta alkaen, jolloin hän täyttää seitsemän vuotta. Oppivelvollisuus päättyy silloin, kun oppilas on täyttänyt seitsemäntoista vuotta tai kun hän on suorittanut peruskoulun oppimäärän - siitä riippumatta, kumpi tapahtuu ensin. Oppivelvollisuus ei tarkoita pakollista läsnäoloa koulussa, vaan oppilaat voivat hankkia vastaavat tiedot ja taidot myös muulla tavoin. Käytännössä kuitenkin lähes kaikki suomalaiset käyvät yhdeksänvuotisen peruskoulun. Oppivelvollisen huoltajan on huolehdittava siitä, että oppivelvollisuus tulee suoritetuksi."
Koulussa ei ole pakko käydä,mutta tällöin on hankittava maksullinen kotiopettaja,joka käy kotonasi opettamassa poikaasi.Ilmoitus sosiaalitoimelle ja anomus sieltä.Jos estät poikaasi menemästä kouluun etkä hanki kotiopettajaa,poikasi voidan viedä nuorisokotiin tai koulukotiin,joten koulun oppimäärä on suoritettava,muuten ei pärjää ammattikoulussa tai lukiossa eikä pääse niihin.
minun lapseni on jo monen muunkin lapsi kotiopetuksessa ja siihen ei tarvita kotiopettajaa,koulun ja opettajan tai rehtorin kanssa suunnitellaan yhdessaä tentti päivistä ja oppilas käy tenttimässä aineet.Se on sitten eri asia tarviiko oppilas vanhempien ja oppilaan itsensä mielstä ylimmäräistä opetusta .
käy lukemassa www.vapaus.net sivu!!!!
Mutta vanhemmat näyttää tarvitsevan jotain opetusta...
Kouluun ei ole pakko mennä, mutta silloin pitää olla joku vaihtoehto opetukselle esim. että sinä opettaisit poikaasi kotona ja hän kävisi vain koululla tenttimässä.
Ellet järjestä jotakin vaihtoehtoista opetusta pojalle hänet voidaan huostaanottaa.
Itse olen kotiopetuksen kannalla ja kun joskus lapsia saan, niin jo nyt olen sitä vaihtoehtoa ruvennut harkitsemaan vakavasti, sillä nykyään koulussa mielestäni ei opi muutakuin ropottimaista käyttäytymistä tulevaa uraputkea varten eikä siellä ole aikaa ottaa lasta huomioon yksilönä, sekä on kauhea kilpailuttaminen, paineet, koulukiusaaminen ym...
Hyvä kysymys!
Itse olen opettaja, ja siinä tilanteessa, etten aio viedä 7-vuotiastani tulevana syksynä kouluun, jollei kunta järjestä lapsen tarvitsemaa erityisopetusta. En muuten aio jäädä itse töistäkään pois.
On mahdollista saada joka ikiselle lapselle oma, räätälöity opetus. Lakipykäliä en tähän aikaan vrk:sta osaa siteerata mutta hyvältä kuulostaa teidän kummankin kiinnostus vieraisiin kieliin.
Tärkein tietoni kysymykseesi on se, että tässä valtiossa ei olla vielä tänäkään päivänä saatu romaneja sanktioitua millään tavoin siitä, että perinteisesti lapset (koululaiset) voivat olla esim. sairaalassa sukulaisen luona, reissussa, raveissa viikkotolkulla, kuukausitolkulla riippuen suvun vanhempien touhuista.
Miksi sitten valkolaisten tarvitsisi? Se, mihin virkavalta vetoaa on peruskoulun päästötodistus. Romaneilla ei ole niin nuukaa, entä meillä muilla: jos lapsellasi on hyvät näkymät, ja hän itse on samanhenkinen kuin sinä huoltajana antakaa palaa. Tämä on neuvoni. Erinomaista kerrankin tavata anarkisti. Vai?
Että olet Opettaja?
Miksi et vie lastasi kouluun?
Ihan tässä uteliaisuus heräsi.
Kun silloin kun minulla lapsi kävi koulua, olisko siitä nyt n.7-8 vuotta, ja yritettiin saada hänet siirrettyä koti- tai muuhun -opetukseen. Niin siitä vasta kalabaliikki tuli. Kaikenmaailman uhkauksia ja solvauksia.
Poikaa kiusattiin koulussa, oppilaat sekä Opettaja osallistuivat tähän touhuun ja vaikka loppujenlopuksi saatiin koulua vaihdettua niin siellä kiusaaminen jatkui koska (en tiennyt silloin) nämä kaksi opettajaa, nykyinen ja edellinen olivat ystävyksiä. Lauleskelivat samassa kirkkokuorossa ja kertoivat ilmeisesti toisilleen ties mitä. Kävin jopa vanhempainillassa ja siellä tämä uusi opettaja tutki minua kun halpaa makkaraa. Ihmettelin kyllä syytä mutten osannut yhdistää asiaa mihinkään koska ei tullut mieleenikään että toisella paikkakunnalla sijaitsevassa koulussa olisi Opettajana entisen luokanopettajan kaveri. Tästä riittäisi todella pitkään kirjoittamista mutta tässä ne pääasiat. Onneksi koulu on nyt ohi mutta pojaltani se pilasi monta vuotta. Kaipa ne halusi minulle kostaa jotain nämä opet. Tuli vähän sellainen olo näin jälkikäteen ajateltuna.
Kyllä, olen opettaja. Ja peräti ala-asteikäisten ihmislasten, enkä esim auto- tai ratsastuskoulun.
Uskokaa nyt hyvät ihmiset, että laki säätää oppivelvollisuuden muttei koulupakkoa. Vai oletteko kuulleet, että joku tenttisi vaikka telinevoimistelun yksityisoppilaana tai kotoa käsin?
Jollet tule kouluun, saat päästötodistuksen, jos tentit tietyt aineet/osoitat saavuttaneesi jonkun vn tason, mikä jossain on epämääräisesti määritelty. Ei esim Edu Kettusen lapsi käynyt perskoulua ollessaan vanhempiensa kanssa yli vuoden purjehtimassa.
Päästötodistusta et saa, jollet osoita saavuttaneesi...jne.
Mutta kukaan ei vie sua vankilaan, jos teet kuten romanit. Mutta ei ne todistustakaan silloin anna. Se olisi virkarikos.
Lastani en vie kouluun, koska hän on kehitysvammainen, ja kunnan kuspäät haluavat säästää rahaa eivätkä toteuttaa vammaishuoltolakia tässä kohdin. Katsotaan.
Opettajissa löytyy k-päitä kuten poliittisen vallan hallitsijoissakin. Jos teitä kohdeltiin huonosti oli mahdollisesti kyseessä
A) Virkavirhe
B) Virkavallan väärinkäyttö
Lastasi olisi pitänyt auttaa ja tukea.
Siksikin tällaiset palstat ovat olemassa. Jos tilanteesi olisi nyt ajankohtainen, voisit saada täältä jotain hyviä neuvoja heti, ja ilmaiseksi.
Sinulle luokanopettaja haluaisin sanoa, että otapa rauhallisemmin - puheesi vaikuttaa aivan liian tunneperäiseltä, puhumattakaan v-täytteisestä sisällöstä!
Olen kyllä samaa mieltä siitä, että ei sinne kouluun tarvitse tunkea, mikäli vaihtoehtoinen ratkaisu on parempi. Perustelut, joita täällä on esitetty, edustavat pääasiassa idiotismia. Historia hömppää?! Rahamies, muista sanasi siinä vaiheessa, kun poikasi alkaa tyhmyyttään kannattaa rasisteja tai vastaavaa. Toisekseen, hän on lapsesi, sinä vanhempi! Sinun tehtäväsi on asettaa hänelle rajat eikä vain oman vitutuksesi takia antaa periksi - luuletko olevasi ainoa vanhempi, jonka lapsi kitisee, koska ei ymmärrä, miten tämä maailma toimii?!
Oma uusi näkökulmani tähän keskusteluun: tiedättekö, mitä lapsi jää vaille jäädessään pois koulusta?
Ryhmässä toimimisen tunteen, yhteenkuuluvuuden tunteen, sosiaalisten taitojen kehitys jää jälkeen jne. Ettekö ymmärrä, että kannustatte vesaanne nykyideaaliin "minä, minä, minä, minä, minulle kaikki, tallaan muut jalkoihin, mutta mitä sillä on väliä"
KOULUN YKSI KESKEINEN FUNKTIO ON INTEGROIDA KANSALAISET YHTEISKUNTAAN RIITTÄVIN HENKISIN VALMIUKSIN!! Ja sinä luokanopettaja haluat nähtävästi käyttää sairasta lastasi hyväksesi pyrkiessäsi "vittuilemaan" ja maksattamaan päättäjillä heidän puutteelliset päätöksensä...HÄPEÄ ja katso itseäsi peiliin!
...ihmisten kirjoituksilta nämä vaikuta, vaan vähintääkin pikkasen pakkasella pihalle jääneiden.
Opettajan osalta ymmärrän ratkaisun, koska ei ole saanut palveluja vammaiselle lapselleen ja hänellä on resursseja opettaa lasta.
Sen sijaan en ymmärrä hänen kielenkäyttöään enkä asennettaan. Mielestäni hänen ei opettajana pitäisi kannustaa selvästi ajattelemattomia ja lasten eduista piittaamattomia kanssaeläjiään vastuuntunnottimiin päätöksiin. Miten se lapsi yhteiskuntaan sopeutuu, jos ei tapaa muita ikäisiään ja "saa tukiopetusta" esim. rahaa levittelevältä selvästi yläkerrasta köyhältä isältään.
mutta koulutodistusta ei saa ja entäs jos sen joskus tarvitseisi?
Itse olen kotiopetuksen kannalla, sillä nykyaikana koulussa oppii mielestäni väärää yhteishenkeä ja väärän asenteen elämää varten.
Lapsi oppii kotona aivan hyvin (jopa paremmin) ja voi käydä vaan koululla tenttimässä.
Seurustelu taidotkaan eivät jää puutteelliseksi eikä ryhmässä toimiminen, jos lapsella on jokin säännöllinen harrastus esim.partio.
Kun omat lapseni tulevat kouluikään pidän heidät kotiopetuksessa, jos he myöhemmin tahtovat, niin toki he saavat mennä kouluunkin, jos he sitä haluavat.
Mulla on nyt 4kk, 2v, 4v ja 5v lapset ja jo nyt olen tavallaan toiminut "kotiopettajana" vanhin lapsista osaa jo lukea sekä kirjoittaa sekä 4.v poikakin tulee hyvin perästä.
Joka päivä me ulkoillessamme tutkimme kasveja ym.
ja lapset ovat todella innostuneita ja linnut ovat heidän suosikkejaan, tunnistavat jo melkoisen määrän eri lintulajeja.
Opettelemme yhdessä kotiaskareita (mitä koulussa ei kunnolla opi).
Esim. joka päivä teemme yhdessä ruokaa ja Ella 5.v ja Tomi 4.v osaavat pyöräyttää, vaikka tuosta vaan lihapullataikinan tai esim.lättytaikinan ym.
Uskon, että lapsistani kasvaa tasapainoisempia ja omia valloittavia persoonia, jos he ainakin lapsuutensa saa viettää turvallisessa ympäristössä ihmisten parissa jotka tuntevat heidät parhaiten ja heidät parhaimmat ja heikoimmat kohtansa jolloin opetus on paljon yksilöllisempää eikä tyyliin, että tän viikon aikana jokaisen täytyy oppia 1-10 kertotaulu tms.
Lapsillani on myös jo nyt paljon harrastuksia (muskari,kuvataidekerho, jalkapallo), että he ovat tekemisissä myös toisten lasten kanssa eli en usko, että heiltä jäisi sosiaaliset taidotkaan puutteelliseksi.
Henkilökohtaisesti suosittelen muitakin vanhempia rohkeasti vain koittamaan kotiopettamista, jos omat resurssit siihen riittävät.