Olen menossa Frankfurtiin parin kuukauden päästä muutamksi päiväksi ja olisi kiva saada jotain matkavinkkejä.
Eli missä kannattaa käydä? Onko metroa ja muutenkin miten kaupungissa kannattaa matkustaa? Onko sellaisia turistibusseja? Miten parhaiten pääsee lentokentältä keskustaan?
Matkavinkkejä
7
2693
Vastaukset
- kysymyksiin
Tästä linkistä löytyy tärkeimmät tiedot, eli lyhyesti:
S-Zugilla (siis paikallisjunalla) pääsee halvalla keskustaan.
Zeil on ostoskatu, jossa pääsee liioista euroista kätevästi eroon.
Maintowerista näkee kauas, jos on kirkas ilma.
Keskiaikaiselta näyttävä vanhakaupunki on noin viisikymmentä vuotta vanha, mutta muuten viihtyisä ja käymisen arvoinen paikka.
Metro on. Busseja on. Myös sight seeing busseja.
Kansainvälinen meininki. - jatkoa:
Niin, se linkki:
http://www.frankfurt-tourismus.de/cms/tourismussuite/en/home.html - teutooni
Hei,
Metro löytyy, keskustassa paljon ravintoloita baareja. Eritoten Alt-Sachsenhausen joen toisella puolella on loistava bile-alue, livemusabaareinen jne.
Lentokentältä pääsee keskustaan ehdottomasti nopeiten ja halvimmalla junalla. 15-20min ja maksaa muutaman euron. Unohtaisin taksit, bussit sun muut.
Katso ihmeessä Suomalaiset Saksassa keskustelufoorumi. http://www.suomalaiset.de
Sieltä löytyy ajankohtaista keskustelua eri kaupunkien tapahtumista ja muutenkin hyvää infoa Saksasta. Nuo tapahtuma-alueet tosin vaativat rekisteröitymisen (ilmainen) foorumille.
Terveisiä Frankfurtista,
teutooni- reissaajat
Tuli frankfurtista vähän reeperbahn mieleen... hirveästi tissibaareja yms... ei paikka minun makuuni! tosin hyvä klubi on living (sijaitsee pilvenpiirtäjän juurella €-symbolin takana) eikä ole tissibaari ;)
- Alkuperäinen vaimo
reissaajat kirjoitti:
Tuli frankfurtista vähän reeperbahn mieleen... hirveästi tissibaareja yms... ei paikka minun makuuni! tosin hyvä klubi on living (sijaitsee pilvenpiirtäjän juurella €-symbolin takana) eikä ole tissibaari ;)
Hyvä jos on tissibaareja, jos mentäisiin miehen kanssa sellaisissakin käymään ;)
- mm--.
Alkuperäinen vaimo kirjoitti:
Hyvä jos on tissibaareja, jos mentäisiin miehen kanssa sellaisissakin käymään ;)
Sopiiko siis perheelle? Lento varattu Frankfurtiin.. Onko kaikki ruokapaikat siis tuollaisia?? Suositelkaa jotain ravintolaa.
- Frankku
mm--. kirjoitti:
Sopiiko siis perheelle? Lento varattu Frankfurtiin.. Onko kaikki ruokapaikat siis tuollaisia?? Suositelkaa jotain ravintolaa.
Kaupungista löytyy monia hyviä ja asiallisia ruokapaikkoja, tästä osoitteesta voi tutkailla www.restaurant-kritik.de
Kiva lounaspaikka lötyy "toiselta puolelta jokea". Eli kun suunnistaa keskustasta päin siltoja kohti, toisella puolella on noin kilometri kirkolta käveltynä joen rannassa hyvä italialainen lounasravintola (iltaisin kiinni).
Tissibaarikadut rautatieaseman tuntumassa näkyvät kauas punaisine jouluvaloineen, niille ei eksy vahingossa. Moniin niistä ei päästetä naisasiakkaita sisään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859