Olen menossa Frankfurtiin parin kuukauden päästä muutamksi päiväksi ja olisi kiva saada jotain matkavinkkejä.
Eli missä kannattaa käydä? Onko metroa ja muutenkin miten kaupungissa kannattaa matkustaa? Onko sellaisia turistibusseja? Miten parhaiten pääsee lentokentältä keskustaan?
Matkavinkkejä
7
2740
Vastaukset
- kysymyksiin
Tästä linkistä löytyy tärkeimmät tiedot, eli lyhyesti:
S-Zugilla (siis paikallisjunalla) pääsee halvalla keskustaan.
Zeil on ostoskatu, jossa pääsee liioista euroista kätevästi eroon.
Maintowerista näkee kauas, jos on kirkas ilma.
Keskiaikaiselta näyttävä vanhakaupunki on noin viisikymmentä vuotta vanha, mutta muuten viihtyisä ja käymisen arvoinen paikka.
Metro on. Busseja on. Myös sight seeing busseja.
Kansainvälinen meininki. - jatkoa:
Niin, se linkki:
http://www.frankfurt-tourismus.de/cms/tourismussuite/en/home.html - teutooni
Hei,
Metro löytyy, keskustassa paljon ravintoloita baareja. Eritoten Alt-Sachsenhausen joen toisella puolella on loistava bile-alue, livemusabaareinen jne.
Lentokentältä pääsee keskustaan ehdottomasti nopeiten ja halvimmalla junalla. 15-20min ja maksaa muutaman euron. Unohtaisin taksit, bussit sun muut.
Katso ihmeessä Suomalaiset Saksassa keskustelufoorumi. http://www.suomalaiset.de
Sieltä löytyy ajankohtaista keskustelua eri kaupunkien tapahtumista ja muutenkin hyvää infoa Saksasta. Nuo tapahtuma-alueet tosin vaativat rekisteröitymisen (ilmainen) foorumille.
Terveisiä Frankfurtista,
teutooni- reissaajat
Tuli frankfurtista vähän reeperbahn mieleen... hirveästi tissibaareja yms... ei paikka minun makuuni! tosin hyvä klubi on living (sijaitsee pilvenpiirtäjän juurella €-symbolin takana) eikä ole tissibaari ;)
- Alkuperäinen vaimo
reissaajat kirjoitti:
Tuli frankfurtista vähän reeperbahn mieleen... hirveästi tissibaareja yms... ei paikka minun makuuni! tosin hyvä klubi on living (sijaitsee pilvenpiirtäjän juurella €-symbolin takana) eikä ole tissibaari ;)
Hyvä jos on tissibaareja, jos mentäisiin miehen kanssa sellaisissakin käymään ;)
- mm--.
Alkuperäinen vaimo kirjoitti:
Hyvä jos on tissibaareja, jos mentäisiin miehen kanssa sellaisissakin käymään ;)
Sopiiko siis perheelle? Lento varattu Frankfurtiin.. Onko kaikki ruokapaikat siis tuollaisia?? Suositelkaa jotain ravintolaa.
- Frankku
mm--. kirjoitti:
Sopiiko siis perheelle? Lento varattu Frankfurtiin.. Onko kaikki ruokapaikat siis tuollaisia?? Suositelkaa jotain ravintolaa.
Kaupungista löytyy monia hyviä ja asiallisia ruokapaikkoja, tästä osoitteesta voi tutkailla www.restaurant-kritik.de
Kiva lounaspaikka lötyy "toiselta puolelta jokea". Eli kun suunnistaa keskustasta päin siltoja kohti, toisella puolella on noin kilometri kirkolta käveltynä joen rannassa hyvä italialainen lounasravintola (iltaisin kiinni).
Tissibaarikadut rautatieaseman tuntumassa näkyvät kauas punaisine jouluvaloineen, niille ei eksy vahingossa. Moniin niistä ei päästetä naisasiakkaita sisään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4215097Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1602966Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575912529- 421778
- 551743
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!501706- 871537
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei101257MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim151177Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein1671114