Mepu 130 ongelma

OhraOskari

Meillä ensimmäistä syksyä käytössä Mepu 130 vaunukuivuri vuosimallia -86. Muuten on toiminut kuin huussinhaka mutta sellainen ongelma on ilmennyt että viljaa kertyy säiliön toiselle laidallepaljon enemmän kuin toiselle. Uunin päällä kun seisoo ja kurkistaa luukusta sisään niin vilja kertyy aina vasemmalle laidalle. Kun oikein täyttä kuivurillista yrittää kuivattaa niin ylitäyttymisenrele katkaisee koneen kun vilja kertyy vasemmalla laidalla melkein kattoon asti ja oikella laidalla on juuri ja juuri kennot peitossa. 10 kuutiota saa kerralla kuivattua mutta jos 12 kuutiota yrittää niin ongelmia on. Onko muilla saman laisia kokemuksia vai onko kuivurissa jokin vialla? Tämän syksyn viljat on jo onneksi kuivattu.

4

6656

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mepu 130

      Onko se viljan hajoittajarumpu tukkeutunut
      oljista? Se tulee olla puhdas.
      Koko rumpu tulee nostaa ihan niin ylätasoon
      kuin se vain sopii pyörimään.Minulla on
      kokemusta mepusta 17v ajalta ja hyvin toimii.
      Viljavarastona talven yli mepua ei tule
      käyttää,sillä jos kuivaamoon menee jyrsijöitä
      ne ruoppaa viljaa uunin puhalluskuiluun.
      Seuraavana kesänä kun laitetaan lämmitys
      päälle sytyy vilja palamaan.

      • Nimetön

        nosto ei välttämättä vaikuta jos vilja kertyy toiseen laitaan. Itsellä oli ennen samanlainen mepu ja sekin täyttyi toispuoleisesti.Tein yläkuljettimen ja levitinlautasen väliin säädettävän ohjainpeltin jolla sai vahän ohjattua mihin kohtaan lautasta vilja tippuu. Säätö kun löytyi niin alkoi täyttymään tasaisesti. Nykyisessä ei sitä ongelmaa ole ollut.


    • mepu 170

      irroita yli täytön johdot(2kplmusta kumi johto) sähkö kaapista ongelma poistuu.........niin ja muista irroittaa johto ennen kuin irroitat ne ettet saa sähkö iskua! omastani hajosi salpa rele kun tuo antura oli viallinen ja niitä SALPA RELEITÄ EI ENÄÄ SAA UUSIA MISTÄÄN! yli täytön antura voi sekoittaa koko koneen! salpa relettä on käytetty noissa vanhoissa mepuissa muistaakseni alle -91 mallisissa

    • Anonyymi

      Meillä valkopunainen Mepu 130. Firman huollon jälkeen ei poltin enää pelannut! Alin ja oikeimmalla ollut kontaktori ( öljypoltin) pelasin kun painoi väkisin meisselillä tuota kontaktoria ...hmm monta miestä käynyt vaan ei pelaa...heti kun päästät tuosta kontakotorista sammuu poltin...olisko tuo ylitäytön johto sitten uudelleen kiinnitetty?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe