Pitääkö nyt sitten vain heittää vanhalla kunnon tv:llä vesilintua, kun siinä ei ole Scart-paikkaa eikä minulla ole aavistustakaan, miten siihen saisi digilaitteen.
Aikamoista kansantaloudellista tuhlausta.
Aikamoista kansantaloudellista tuhlausta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
sitten heittää se vanha romu kierrätykseen..
jos sinulla on videot, niin koita laittaa boksista scartti videoon, ja videoista antennijohto televisioon.Videoitten kanavasta en ole varma. Joko AV tai E1 kanavalle, mikä nyt lieneekään , ja televisiooon pitää virittää videokanava, jos sitä ei ennestään ole tehty.
Niitä on kyllä teoriassa olemassa sellaisia bokseja ,jotka saa liitettyä antenniliitäntään televisioon.Niissä on ns. rf-modulaattori.
Niitä voi kysyä liikkeistä, muuta yleensä myyjät eivät ole tietävinäänkään niistä, tai sitten ne ovat juuri "loppuneet" liikkeestä.
Kyllä tietoisuus asiasta on parantunut viime aikoina. Kaupoissa nykyään jo hyllyn reunassa lukee toisissa bokseissa, että toimii myös ilman scartia. Noita on ihan käytännössäkin eikä vain teoriassa.
Minulla on TOPFIELD TF6000COT. Siinä on lähdöt antenniliitäntään (RF LOOP OUT) ja SCART liitäntään. RF on kätevä, jos yhdestä poksista haluaa jakaa usempaan telkkuun, koska kaapelin veto on helppoa. Ainoa haittapuoli on, että joutuu vähän liikkumaan olohuonetta kohti, ennenkuin kaukosäädin toimii ja kaikista telkuista tulee sama kanava. Antennilta poksiin tuleva kaapeli on 25 m pitkä ja poksilta makkariin myös 25 m (ylimääräinen kelalla sängyn alla). Olohuoneessa scart liitäntä. Ei yhtään antennivahvistinta ja kaikki pelaa loistavasti. Mastoon matkaa 55 km. Antenninpaikkaa jouduin siirtämään, kun oli lehtipuita edessä. DIKI ei toiminut, vaikka vanha ANA toimi.
Noin pitkälti ilman vahvistinta. Minulla on 6m kaapeli ja vahvistin eikä toimi kunnolla.
juttu, mutta TOPFIELD TF6000COT:ssa EI OLE rf-modulaattoria.
Sen antenniliitäntä on vain ns. läpimenevä kytkentä
(eli loop out) kuten sanottiinkin.
Siitä siis ei tule boxin muuntamaa digisignaalia joten
muukin juttu sitä myöten ihan huuhaata.
Vehje onkin TF 4000 T ja liitin RF OUT. Muu asia pitää paikkansa.
Sekaannus tuli, kun katsoin vahingossa TF6000COT manuaalia, jonka mukaisia ovat valikot päivityksen jälkeen.
kierrätykseen pistää ,käyt vain ostamassa mikä se nyt oli joku adapteri vai millä nimellä se oli en muista
tällä palstalla saa paljon tietoa asiasta. Tuossa yksi linkki.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=107&conference=4500000000000395&posting=22000000019646851&view_mode=flat
Paremmat digiboxit kuten Topfield 5100PVR toimivat myös ilman SCART-piuhaa,koska niissä RF-modulaattori sisäänrakennettuna...topparissa sitä voi käyttää myös vahvistimena huonolle antennisignaalille eli antennilta ensin piuha sinne keskimmäisiin liittimiin ja sieltä vasta normaaliin antenni tuloon.
tarjoan pullakahvit... ei vaiskaan, joku olut varmaan