Vinkkejä...

Ongelma on tämä... Meillä on 14 viikkoa vanha koiranpentu joka murisee vieraille. On kokeiltu esim. "namikikkaa" eli vieraille ekaks se käteen ja sit sisälle. Ongelma kun ei ole pelkästään kotona vaan myös vieraassa ympäristössä ettei mitään reviirijuttu taida olla kyseessä. Koira kun ei ole vahtivietteistä rotuakaan.
Ääliö kommentit voidaan sitten jättää kirjoittamatta, kiitos!!!!
4397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

onko se vihainen vai pelkääkö se vain?? lisää ihmiskontakteja, rauhallista tutustuttamista kaikkeen ja koiran pelkojen poistoa... kyllä se siitä. jos se on olla nököttänyt kotona, takuulla pelkää kaikkea uutta. Meillä vietiin koiraa eestaas pentuna niin tuli sosiaalinen ja rohkea.

Äänestä
  • pentu ei ole vihainen, voin laittaa vaikka pääni pantiksi (jos tuon ikäisenä olisi jo vihainen niin päässä olisi jotain vikaa). Pentu on vielä epävarma. Tehkää niin, kun menette vieraisiin tai vieras tulee teille, että vieraat eivät millään tavoilla huomioi pentua, ei katsekontaktia ei mitään. Sanokaa vieraille, että HEITTÄÄ namin koiralle, eikä taaskaan mitään huomioimista. Antakaa pennun rauhassa itsekseen mennä haistelemaan vieraita, ei mitään houkuttelemisia yms. Sitten vasta jos pentu tulee luottavaisin mielin vieraan luo niin sitten voi vaikka jo tarjota kättä haisteltavaksi ja osoittaa vähän huomiota.

    Ole itse rauhallinen niissä tilanteissa missä pentu pelkää. Älä hössötä sille vaan juttele vieraille rauhallisella äänellä ja jätät pennun murinat huomioimatta.

    Muista, että aina edetään pennun mukaan eikä sitä saa pakottaa mihinkään. Menkää paikkoihin jossa on paljon ihmisiä ja anna pennun katsella rauhassa ilman, että kukaan tulee tekemään tuttavuutta. Näin pentu oppii, että ihmisistä ei kannata suuremmin välittää, ne ei tee pahaa eikä kukaan tule väkisin silittämään. Minkä rotuinen koira on? Jotkut koirat ovat pidättyväisiä vieraita kohtaan jota ei saa pois millään ihmis kotakteilla.

    Äänestä

Paras tapa on sanoa vieraille ja tuntemattomille yleensäkin että eivät välitä koirasta. Ei saa edes katsoa eikä tarjota mitään namujakaan. Sisälle tullaan muina miehinä. Sama kadulla, sinä olet muina miehinä ja sinuna sanoisin kaikille tuntemattomille että ei saa silittää koiraa. Kaikki tutustuminen tulee olla koiran ehdoilla. Jos sitä ei kiinnosta mennä tutustumaan niin sitten ei mene. Jos haluaa istua ja murista niin muriskoon mutta kukaan ei saa sitä mennä lääppimään tai yrittää houkutella luokse.

Namuja voi vieraat tiputtaa maahan mutta se tulee tehdä niin että koiraan ei katsota. Jos se ottaa sen namun niin annetaan vain ottaa eikä edelleenkään yritetä tehdä tuttavuutta.

Jos koira on todella perso nameille ja sinulla on paljon tuttuja voi kokeilla ns makkararinkiä. Eli kaikille paljon herkkuja käteen, iso ympyrä ja sitten koira vapaaksi. Ihmiset ovat ihan paikallaan kyykyssä eikä kukaan katso koiraan. Esillä olevassa kädessä on herkkuja. Hieman voi houkutella mutta ei tuijoteta silmiin.

Sitten kun koira tällä tavalla on vähitellen oppinut että vieraat ovat jees juttu ja joku sitä rapsuttelee niin sivuttain ja kyljestä. Ei missään tapauksessa kumartuen koiran yli ja edestä.

Niin, ja vie koirasi paikkaan jossa on paljon ihmisiä. Mene kyykkyyn ja ota sen turvaan ja sitten vain katsotte ihmisiä niin kauan kuin se on rento. Yhden koiran kanssa istuttiin ostoskeskusksessa tunti mutta kyllä se siitä relasi.

Äänestä
  • Jospa se tästä alkaa menemään, kun vaan harjoitellaan tarpeeksi( ehkä hätäilin liikaa). Pentu on rodultaan Tanskandoggi, kun joku taisi sitä kysäistä. Rotuhan on melko sitoutuva perheeseensä ja hieman välinpitämätön vieraita kohtaan, mutta tuo välinpitämättömyys ei tarviis tulla esille murinan muodossa. Kiitos vielä kaikille asiallisista viesteistä! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Ongelma on tämä... Meillä on 14 viikkoa vanha koiranpentu joka murisee vieraille. On kokeiltu esim. "namikikkaa" eli vieraille ekaks se käteen ja sit sisälle. Ongelma kun ei ole pelkästään kotona vaan myös vieraassa ympäristössä ettei mitään reviirijuttu taida olla kyseessä. Koira kun ei ole vahtivietteistä rotuakaan.
Ääliö kommentit voidaan sitten jättää kirjoittamatta, kiitos!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu