Saako turvavyön

Saako turvavyön muistutusääntä millään pois??
Häiritsee kun se aina piippa..Etenkin kun matkustajan ottaa kyytiin ja lähtee ajamaan ennen kun hän on laittanut turvavyön kiinni..
125047
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Auto on Mondeo 2002

Äänestä
  • ongelmaan on helppo ratkaisu ja laillinen.
    älä aja jos kaikilla ei ole turvavyö kiinni.
    Eihän sitä autolla saisi ilman vöitä ajaa

    Äänestä

Mutta kun ihmisillä tapana avata vyönsä juuri ennen kun auto on pysähtynyt.
Ei kai löydy vastausta tähän.

Äänestä

Häiritsee kun piippaa? No eipä ole ihme, sillä olet huonohermoinen kiirehtijä. Malta edes se hetki, että kyydissä olija saa vyön kiinni. Voit säästää jopa hänen henkensä.

Äänestä

Huollossa otatin pois. Helppo juttu.
Netistäkin taitaa löytyä koti-ohjeet jostain.

Äänestä
  • Piippausääni on aktiivinen turvalaite ja se huomauttaa jotain puuttuvan (turvavyö). Jos ääni häiritsee jotakuta, on hermoissa vikaa.

    Ottakaa ihmeessä myöskin valoista kertova pling-pling-pling ääni pois, ettei vaan käämit pala autosta noustessa.

    Äänestä

  • Satans piippa! kirjoitti:

    Piippausääni on aktiivinen turvalaite ja se huomauttaa jotain puuttuvan (turvavyö). Jos ääni häiritsee jotakuta, on hermoissa vikaa.

    Ottakaa ihmeessä myöskin valoista kertova pling-pling-pling ääni pois, ettei vaan käämit pala autosta noustessa.

    palaa autoillessa, niin ei tarvitse vapaa-aikana täällä polttaa toisten kirjoitusten takia :)

    Äänestä

Pyydä istumaan perse ilmassa kunnes saa vyön kiinni, niin ei piippaa.

Äänestä
  • (myös nämä tekopyhät turvavyöintoilijat)

    Asia on niin että ei edes tallista voi peruttaa ulos ilman turvavyötä kun jo viheltää.

    Poistatin heti uudesta ilman kustannuksia.

    Kytkekää te ko. summerilähtö vielä autoradioon ja vääntäkää volume-nuppi kaakkoon

    Äänestä

  • vinkunaa. kirjoitti:

    (myös nämä tekopyhät turvavyöintoilijat)

    Asia on niin että ei edes tallista voi peruttaa ulos ilman turvavyötä kun jo viheltää.

    Poistatin heti uudesta ilman kustannuksia.

    Kytkekää te ko. summerilähtö vielä autoradioon ja vääntäkää volume-nuppi kaakkoon

    Peugeottina huutaa onneksi vain kun nopeus ylittää 20 km/h.

    Äänestä

Mulla ei piippaa kuin kuskin penkistä (2006 Trend), toivoisin että piippaisi apukuskin ja myös takamatkustajien istuimista, niin tampiompikin kyytiläinen älyäis vetää vyön kiinni käskemättä.

Omat hermot kestää kyllä hienosti tallista peruuttamisen aikaisen piippauksen, tosin joskus vyö tulee silloinkin laitettua kiinni ihan vahingossa.

Äänestä

Luin mielenkiinnosta ketjun viestit läpi. Monenlaista neuvojaa taas liikkeellä, mutta kukaan ei vastannut (ei tiennyt?) alkuperäiseen kysymykseen!

Turvavöiden muistutuksen pois ottaminen on melko arvelluttavaa ja sitä kannattaisi vielä kuitenkin miettiä.

Meitä on moneksi, joku halusi taannoin jopa automaattisia valoja pois!

Tässä kuitenkin alkuperäiselle kysyjälle ohje:

http://www.mirez.co.uk/Beltminder.htm

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muistutus ääntä kirjoitti:

Saako turvavyön muistutusääntä millään pois??
Häiritsee kun se aina piippa..Etenkin kun matkustajan ottaa kyytiin ja lähtee ajamaan ennen kun hän on laittanut turvavyön kiinni..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu