Miksi FST lähettää esim. norjan ja tanskan kielisissä ohjelmissaan tekstin RUOTSINKIELISENÄ, vaikka koko Suomen kansalle on opetettu vuosikymmeniä, että kaikki pohjoismaalaiset ymmärtävät toistensa kieltä.
Yritin eilenkin katsoa Retkikunta Tangaroaa ja Norjaa ristiin rastiin, mutta ei ohjelmista saanut tolkkua, kun teksti oli vieraalla kielellä.
Meillä on Sonyn monitori-TV, jossa ei ole lainkaan teksti-TV:tä, joten tuollaiset ohjelmat jäävät katsomatta väärän tekstityksen vuoksi.
.
Yritin eilenkin katsoa Retkikunta Tangaroaa ja Norjaa ristiin rastiin, mutta ei ohjelmista saanut tolkkua, kun teksti oli vieraalla kielellä.
Meillä on Sonyn monitori-TV, jossa ei ole lainkaan teksti-TV:tä, joten tuollaiset ohjelmat jäävät katsomatta väärän tekstityksen vuoksi.
.
Vastaukset 5
Vanhimmat
koulussa? Kyllä on. FST itse todistaa sen juuri kuvaamallasi tavalla. Ruotsilla ei pärjää kuin Ruotsissa, ja suomalainen ei yleensä edes siellä ruotsilla.
Paras kieli suomalaiselle Ruotsissa on englanti. Miksi antaisimme ruotsalaisille äidinkielen edun heidän kanssa keskustellessamme, tai jopa neuvotellessamme?
Ja miksi ihmeessä meidän pitää vieläkin opetella Suomen ruotsalaisia varten ruotsia? Pakolla! Väkisin!
Aloittaja kyselee ja ihmettelee aivan oikeutetusti sitä, että norjankielinen ohjelma on täysin turhaan tekstitetty ruotsiksi, kun kerran kaikki pohjoismaalaiset ymmärtävät toistensa kieltä.
vain niin paljon ylimääräisiä resursseja, että tehdään tällaista turhaa ruotsinkielistä tekstiä. Toisaalta vielä kummallisemmalta asia rupeaa tuntumaan, kun ottaa huomioon, että Finnpanelin mukaan FST:llä on 0,2% katsojia, joista siitäkin yli 70% on suomenkielisiä.
FST:lle on niin vaikeaa löytää kohdeyleisöä Suomesta.
Ongelma lienee lähinnä kielessä ja sen murteessa. Sitä ymmärtäviä on häviävän vähän Suomessa, missä lähinnä FST:n ohjelmat näkyvät.
Ilmeisesti tästä asiasta ei ole tehty markkinatutkimusta, mutta esim. kaupallisista TV-yhtiöistä voi havaita, että tuo vieras kieli ei taida olla kaupallisestikaan kovin myyvä.
Samalla ruotsalaisten vaatimukset kaikkien SVT-kanavien ilmaisnäytöstä Suomessa vain kasvavat.
Wideroos: SVT Europa räcker inte!
http://www.sfp.fi/start/nyhetsarkiv/artikel-31-163.html
RKP on tehnyt puoluehallituksen kokouksessa (Förleksskolan'issaan) päätöksen, että FST:n ohjelmien katsojaluvut (4.000-9.000) voidaan julkistaa 40 vuoden kuluttua, jos perustuslakivaliokunta katsoo sen tuolloin välttämättömäksi.
99% osaa niin hyvin suomea, että suomenkielinen tekstitys olisi parasta.
Ruotsinkielinen teksti ei taida avautua kuin muutamalle prosentille FST:n katsojista.