niin pahalta tuntuu....muutama tunti kastroinnin jälkeen pupuni kuoli,ei mikään pieni pupu.
kuolinsyytutkimusta odotellessa sitten!
tyttökaveri jäi odottamaan tapaamista jota ei koskaan tullutkaan:(
miten tästäkin siten edetä ja syyttely ei nyt auta tuomaan rakasta pupuani takaisin.
lepää rauhassa
kuolinsyytutkimusta odotellessa sitten!
tyttökaveri jäi odottamaan tapaamista jota ei koskaan tullutkaan:(
miten tästäkin siten edetä ja syyttely ei nyt auta tuomaan rakasta pupuani takaisin.
lepää rauhassa
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hui kamala... oma kanini oli juuri leikkauksessa mutta selvisi siitä onneksi hyvin! Eläinlääkäri kuitenjkin muistutti minua siitä että leikkaus ei ole ollenkaan yhtä helppo kuin esimerkiksi koiran tai kissan! Kanit ovat paljon herkempiä nukutukselle kuin isommat eläimet... riskit kanin leikkauksessa ovat valitettavasti olemassa! :( toivottavasti saatte kuolinsyyn seliville! jaksamisia!
nukutuksestä hän kyllä heräsi mutta kuukahti sitten sen jälkeen....
Voi kuinka ikävää, pahoitteluni. Muille kastrointia / sterilointia suunnitteleville vinkkinä se, että kannattaa ehdottomasti valita
tarkkaan kuka kanin leikkaa. Kaikki eläinlääkärit eivät ole perehtyneet yhtä hyvin kaneihin kuin toiset...Siltikin riski on aina olemassa.
Hei,
otan osaa kanisi puolesta..
höh:( mulla oli ittelläni melko sama tilanne vuosi sitten. vein hermeliiniurokseni (ikää 1v) kastroitavaksi juuri kaneille erikoistuneeseen eläinlääkäriin. hän oli kyllä pätevä, lekkauksia hänellä oli useita viikossa.
lääkäri sitten soitti minulle että kani on nyt leikattu mutta sillä oli komplikaatioita ja lopetti hengittämisen kesken leikkauksen. se saatiin kuitenkin elvytettyä mutta kun haettiin se kotiin, niin se vaan hoiperteli koko yön ja aamulla se oli tosi huonovointinen. ei syönyt tai juonut. vietiin se taas lääkäriin ja saatiin lääkettä ja ohjeeksi pakkoruokintaa. no seuraava yö oli sitten ihan kamala:( kani kärsi ja oli tosi huonona. minä valvoin sen vierellä koko yön ja aamulla aikaisin veimme sen sitten lopetettavaksi.
se oli niin kamalaa, olen vieläkin surullinen siitä.. nyt minulla on ranskanluppapika ja en uskalla sitä viedä leikkaukseen, ettei sille käy huonosti. haluaisin sille kuitenkin tyttökaverin, mutta minkäs teet..
niin ja sille hermeliinilleni tehtiin ruumiinavaus. sillä oli tulehdus haimassa, varmaan tuli siinä leikkauksessa.
en minä ainakaan sitä lääkäriä syytä. hän teki parhaansa. ei se ole kenenkään syy. mutta voimia sinulle. kannattaa varmaan ostaa sille tytölle jo valmiiksi leikattu poikakaveri..
elikkäs...itselläni oli juurikin 9 kk ikäinen ranskanluppa noin reilu viisikiloinen ja sain 3,5 kg:sen nukutusannoksen ei mitään hengityslaitteita tai muuta.ainoastaan tuo rauhoittava ja sama nukutusaine kun kissalle annetaan kastroinnissa.
hieman ihmeissäni olin mutta luotin lääkärin ammattitaitoon vaikka hieman epäröin:( mutta ajattelin että pieni operaatio vaan kun lääkäri niin sanoi.ja kaikki aikaisemmat kanit oli hengissä selvinneet sieltä:)
kehon lämpötila laski nopeasti hieman ja pidin pupun lämpimänä.se heräsi noin kolmen tunnin kuluttua leikkauksesta ja oli jotenkin seko ja narskutteli hampaitaan,sanoisinko agressiivisen oloinen josta heti huolestuin,sillä kanini oli aina ollut tosi kesy ja hyppeli syliin heti kun näki minut ja nuoleskeli kättäni ja nukkui sylissä.
tästä heräämisestä meni noin tunti kun se poistui peiton sisältä noin metrin päähän kuolemaan.itkin koko illan ja soitin lääkärille muttei vastannut puhelimeen....seur. päivänä sain sitten yhteyttä ja kerroin miten kävi. samana päivänä kani lähetettiin helsinkiin ...ilmoitttosin ei vähääkään lohduta!ilmoitan vielä kuolinsyyn sitten myöhemmin. että tälläin päättyi tää...enää en uskalla kaneja viedä kastroitavaksi ainakaan:(
nyt kun kerroit että kanisi narskutteli hampaitaan, niin muistin että niin teki meidänkin poika. se oli ihan kamalaa. välillä se narskutti niin kovaa että hyvä kun hampaat pysyivät suussa. sitten se sai semmoisia ihme kohtauksia. varmaan jotakin sydänkohtauksia. mutta sitten päätin että viedään se mielummin lopetettavaksi. sille olisi jäänyt pysyvä aivovamma jos se olisi säilynyt hengissä. lääkäri joutui pistämään 3 nukutuspiikkiä ennen kuin pupu vihdoin nukahti. reppana oli taistelija loppuun saakka.
ÄKILLINEN SYDÄNKUOLEMA!
jota tälläinen maallikko ei sitten millään ymmärrä että miksi,koska sydän normaali jne. papereitten mukaan.