Yritin muuton jälkeen virittää Philips VHS-DVD:n kanavia. Niitä ei löytynyt ainoatakaan! Se on siis pelkkä katselulaite? Mikä tallennin pitää ostaa tilalle, kun kyseessä on digi-tv?
VHS-DVD
elAkim
7593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tietenkään se ei löydä kanavia koska niitä ei enää analogisina ole antenniverkossa. Tietty jos muutit kaapelitaloon niin pitäisi jokunen vielä löytyä analogisiakin, tosin riippuu operaattorista mutta suurimmilla kaapelioperaattoreilla (Welho, TTV, Elisa, dna/LumoTV, Finnet, Sonera) on vielä analogisia kanavia helmikuulle asti.
Ratkaisu ongelmaasi:
OSTA DIGIBOKSI! Ei tallentava laitteesi ole muuten mennyt turhaksi, tarvitset vain ulkoisen virittimen (eli digiboksin). On rahan haaskausta ja luonnon raiskaamista heittää muuten toimiva laite roskiin vain siksi ettei voi analogisia kanavia enää vastaanottaa, siihen digiboksi on oiva ratkaisu ja sillä voi pidentää analogisten tallentimien käyttöaikaa huomattavasti eli laite menee roskiin vasta sitten kun se on oikeasti rikki.
Tai no...eihän roskiin saa elektroniikkaa heittää ollenkaan vaan se pitäisi toimittaa SER-keräykseen.
Ja vielä että tuon boksin kytkemisen jälkeen tallenteiden laatu on aivan helvetin paljon parempi verrattuna vannhaan analogiseen virittimeen.
miksei voitu kehittää digi "vhs:ää", nauhurin joustavuus sekä dvd kuvanlaatu?
Siis digitaalinen versio VHS:stäkö? Sitähän joskus 90-luvulla kokeiltiin ja meinattiin tuoda se markkinoillekin mutta se hävisi taistelun, samalla tavalla kuin Sonyn Beta ja Philipsin V-2000 hävisivät taistelun JVC:n VHS:lle.
Sen sijaan analoginen VHS varustettuna digivirittimellä...ei taida löytyä ostajia kun koko VHS alkaa olla sellasta kauraa että kaupoista on pirun vaikee löytää enää pelkkää VHS:ää, DVD-VHS:iä kyllä on mutta nekin taitavat kadota muutaman vuoden sisään. DVD on se joka korvaa VHS:n, pelkässä ajansiirrossa sitten tallentava digiboksi jos ei arkistointiominaisuutta tarvitse.
kyllä sillä voi nauhoittaa (osta joku halpis digipoxi)käytä vain AV-kanavaa,ellet osaa käyttää niin lahjoita laite minulle tai no voinhan muutaman egen maksaakin
Tytär sanoo myös että se on helppoa. Hän muutti kuitenkin kauas. Eilen oli eräs kurssitettu mies asentamassa VHS-DVD tallenninta 2 tuntia. Laite ei edellenkään löydä kanavia! Tv näkyy nyt boksin kautta tai ilman poksia.
Taidan hankkia tallentavan boksin, ehkä se asentuisi? Hakkaan kirveellä silpuksi tuon ongelmalaitteen ja laitan sekajätteeseen! stn, prkl!
Voisiko joku ystävällinen selittää mahdollisimman seikkaperäisesti miten mun tulee laitteet kytkeä toisiinsa ja mitä mun täytyy tehdä askel askeleelta ennen kuin pysytyn kanavia tallentamaan.
Eli siis mulla on:
-TV jossa 1 scart paikka,
-philipsin ihan perus digiboxi,ilman tallennusominaisuuksia antenniverkkoon, (talo antenniverkossa-mainitsen tämän siksi kun joku kuitenki irvii että älä käytä antennia kaapelitaloudessa tms),
-sitten mulla on Philpsin tallentava DVD-laite, -sekä ihan ikiaikaset videot.
Kanavien katselu onnistuu digiboxi-tv-yhdistelmällä moitteettomasti, mutta sitten kun tahdon nauhottaa tai tallentaa jotakin, ei filmille tule kuin mustaa. Eli siis ongelma taitaa olla siinnä että laitteet ei löydä digikanavia? Videoiden liittäminen ei ole välttämätöntä, kun on tuo dvd-tallennin,mutta ne nyt sattuu olla olemassa.
Olen koittanut ottaa yhteyttä digitv.n asiakaspalveluun kuten myös philipsin asiakaspalveluun, puhelimella en päässyt kumpaankaan läpi ja tunnin jonotus alkoi jo vituttamaan. Philipsille lähetin myös sähköpostia mutta eipä vastausta tullut sitäkään kautta. Eli voisko joku ihana ihminen neuvoa tässä onglemassa avutonta. Päreethän tässä palaa ja kohta paiskon kaikki tallentimet ikkunasta ulos jos ei apua tule...