ei liielmälti näy...ainakaan tuolla etelä-savon suunnalla.
Kuinkas teilläpäin ja vieläköhän olisi toivoa että nousisivat vai jäikö suolasienet saamati?
Kuinkas teilläpäin ja vieläköhän olisi toivoa että nousisivat vai jäikö suolasienet saamati?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siis läntisessä Satakunnassa ei juuri ole rouskuja. Eihän muutamaa sientä viitsi ruveta ryöppäämään ja suolaamaan. Eipä taida joulupöydässä olla sienisalaattia... Muutenkin on merkillinen vuosi. Tatit loppuivat kovin aikaisin. Onneksi sentään kantarelleja ja mustavahakkaita on riittänyt.
Jos yöpakkasia ei tule, niin viimeaikaiset sateet voivat tuoda ainakin karvalaukkuja maisemiin. Viime viikonlopussa oli Mikkelin tienoilla pikkuisia karvarouskuja sellaisissa paikoissa joissa niitä on ennenkin ollut, mutta jotka olivat elokuussa melko kuivia ja sienettömiä. - Eikös niitä ravinteita ole sienille parhaiten saatavilla silloin kun puut siirtävät ravinteita lehdistään runkoon talteen?
Muista sienistä sitten: suppilovahverot oli pari viikkoa sitten vasta ihan alullaan, mutta nyt luulisi olevan jo täyskokoista satoa Etelä-Savossakin.
suppiksia saatu jo ämpärillinen viime vkl. Muttakun sitä joulupöydän sienisalaattia kaipailis..
toivotaan, toivotaan :)
Kyllä ne oli tässäkin viikonlopussa e-savon rouskut kiven alla. Mustat torvisienet onneksi oli voimissaan - 13 litraa - ja suppikset tulollaan - 5 litraa. Mutta karvalaukkuja oli hyvin niukasti ja nekin kovin matoisia, haapasieniä ei näkynyt ainuttakaan. Nyt jää juhlapöydät Viron sienten varaan. Nekin pitää ostaa varalta hetikohta pakkaseen.
Toissapäivänä olin Suomen toiseksi suurimman kaupungin keskustassa (Espoon keskuspuistossa) ja poimin tunnissa puoli ämpärillistä musta-, haapa-, kangas- ja karvarouskuja. Kaikki olivat pieniä ja napakoita, joten ne ovat vasta nousemassa. Veikkaan että E-Savossa on viikon päästä sama tilanne.