Olen suunnitellut lähteväni yksin parin viikon reissulle Japaniin marras-joulukuussa (ennen Joulua). Japan Rail Pass tulee hankittua ja osin siitä syystä en haluaisi tehdä "lukkoon lyötyjä" matkasuunnitelmia tietyllä ja kireällä aikataululla.
Toki ensimmäisen kohteen hotelli tulee varattua Suomesta pariksi päiväksi, mutta entä sen jälkeen???
Onnistuuko hotellihuoneen tai muun majoituksen saaminen ilman varausta kyseisenä ajankohtana? Saako paikallisilta helposti apua hotellin etsinnässä ja varauksessa jos vaikka tietää matkakohteen pariakin päivää ennen?
Budjetti on joustava, joten aivan halvimpaakaan majoituspaikkaa ei tarvitsisi löytää, toki semmoiset kelpaa!
Vai onko järkevämpi varata suosiolla kaikki etukäteen vaikka malliin Tokio, Kioto, Beppu, Nagoya a´3pv/paikka?
tarvitseeko hotellivarausta
2
642
Vastaukset
- Nimetön
Olen lähdössä Japaniin kolmen viikon päästä ja olen siellä 2 viikkoa. Olen varannut ainoastaan 5 viimeistä yötä Tokiosta. Muutaman yön olen erään perheen luona Hiroshimassa ja sieltä käsin varailen tarvittavat majapaikat (internetin välityksellä) mm. Osakaan ja Kyotoon. Luotan siihen, että hotelleja löytyy niin ettei tarvitse yöpyä junissa tai karaokebaareissa :-).
Reilun kuukauden päästä olen varmaan viisaampi näissä asioissa... Tein itse vastaavan tyyppisen reissun muutama vuosi sitten.
Itse asustelin lähinnä ryokaneissa ja niissä hotelliketjun hotelleissa missä passilaiset saivat alennusta (nyt yht`äkkiä nimi ei tule mieleen).
Mitään ongelmia huoneen saamisessa lyhyellä varoitusajalla ei ollut.
Minulla oli tapana edellisenä iltana soittaa valitsemaani majapaikkaan varmistaakseni ja varatakseni majoituksen.
Paikallisilta saa helposti apua hotellin etsinnässä ja sitä kyllä tulet tarvitsemaan, etenkin jos majapaikka on vaatimaton ja hieman syrjässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p907138Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576218Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite583563Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293299Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1911791Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171508Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181236- 601233
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11140Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11117