Perheellemme jää toimeentulotuki normeista ylijäämää n. 20 euroa kuussa.
Hain tukea sähkölaskuun joka on n.60 euroa.
Minulle sanottiin että meidän pitää säästää normista ylijäävät 20 euroa joka kuukausi ja maksaa sähkölaskut niillä.
Voidaanko perhe velvottaa elämään toimeentulotukinormeilla ja kaikki sen yli jäävä säästämään sähkölaskuun?
En pysty lasten kanssa sellaiseen, nytkään ei rahat tahdo riittää...
Hain tukea sähkölaskuun joka on n.60 euroa.
Minulle sanottiin että meidän pitää säästää normista ylijäävät 20 euroa joka kuukausi ja maksaa sähkölaskut niillä.
Voidaanko perhe velvottaa elämään toimeentulotukinormeilla ja kaikki sen yli jäävä säästämään sähkölaskuun?
En pysty lasten kanssa sellaiseen, nytkään ei rahat tahdo riittää...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sähkölasku kuuluu asumismenoihin ja on otettu huomioon normilaskelmassa. Olet kai ilmoittanut sen hakukaavakkeessa ja laitanut laskun tositteeksi?
Sähkölasku on siis samoja menoja kuin esimerkiksi vuokra, ylimääräiset terveydenhoitomenot jne...Toimeentulotuen pitäisi siis kattaa asumisen ja ruuan ja muut peruskulut.
Ehkä he ovat tarkoittaneet että sähkölaskua ei oteta erikseen huomioon.
Laita sähkölasku seuraavan kuukauden hakemukseen sen kuukauden sähkölaskun lisäksi ja kerro asia kaavakkeessa. Jos se on otettu huomioon aikaisemmassa normilaskussa niin et sitä sitten varmaan saa korvattua.
Meilläpäin hakemus tehdään joka kuukausi erikseen.
En nyt ole aivan varman mitä tarkoitit.
Sähkölasku kuuluu toimeentulotuen piiriin samalla tavalla kuin vuokra niinkuin tuo toinen vastaajakin totesi.
En ole varma olenko nyt tajunnut mitä tarkoitit tuolla 20 eurolla. Jos ne ovat muualta tulevaa tuloa, niin voi olla että joudutte sen 20 euroa pistämään sitä sähkölaskua kohti, mutta siinä tapauksessa kaiken järjen mukaan teidän pitäisi vielä saada jäljelle jäävä 40 euroa sossusta.
Jos teillä ei ole mitään tuloja, niin heidän pitäisi siinä tapauksessa maksaa normin LISÄKSI teille sähkölaskun määrä takaisin sen jälkeen kun olette heille todistaneet että ootte sen maksaneet.
Mulla ei muita tuloja itsellä kuin tt-tuki ja asumistuki, ja en ole tajunnut että he hyvittävät VANHOJAKIN sähkölaskuja (kun joskus olen voinut maksaa vasta eräpäivän jälkeen ne). Lähetin kerran sossuun 6 vanhaa laskua joita ei ole aiemmin laskettu heidän laskelmissa, sain muutaman sata euroa tavallisen normin lisäksi. Ihan mukava juttu oli.
Vaikka yli jäisi satanen tai jopa yli niin ei voida velvoittaa säästämään.
Valitusta vaan hallinto-oikeuteen. Noin 500 e/kk on katsottu sellaiseksi määräksi että vasta sen yli menevä ylijäämä voidaan jaksottaa seuraavalle kuukaudelle.
johon voi viitata kun tekee valituksen - mutta ensin pitää tehdä se oikaisuvaatimus kunnan toimielimelle (sosiaalilautakunta/perusturvalautakunta tms).
http://www.oikeus.fi/40480.htm
t. http://www.petrinurminen.net