lahot hirret?

Jos hirsimökin hirressä on vähän lahoa joka on kuivunut ja kohteeseen ei pääse kosteus, niin onko tästä haittaa? Kyseessä on Käsin veistetty pyöröhirsimökki ja hirsien halkaisija 30-40cm.Pehmeää on muutamassa hirressä pari senttiä vajaan metrin matkalla. laho on ollut hirsissä jo mökkiä veistettäessä.
21386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No jos se siinä on jo veistettäessä ollut ja ei pääse leviämään kun olosuhteet lahoamiselle on poistettu niin vaikea sitä on keksiä miksi siitä sen enempää haittaa olisi. Siis jos nyt oletetaan että se ei pölise sisäilmaan,heikennä rakennetta tms.

Äänestä

Jos niin krantuksi rupeaa,niin sitten on kaikki kelomökitkin ala-arvoisia ja asumiskelvottomia. Niissähän on koroja ja krösöjä hirret täynnään, joita myös voi "äkkinäinen lahovaurioiksi" kutsua.

Ne on luonnollisia puun ominaisuuksia. Tämän voin metsän ja puun kanssa 70 vuotta tekemisissä olleena vakuuttaa.

Jos puun ominaisuuksia ei uskalla mökissä hyväksyä, on parasta teettää muovista sileä "virheetön" mökki.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mökin rakentaja kirjoitti:

Jos hirsimökin hirressä on vähän lahoa joka on kuivunut ja kohteeseen ei pääse kosteus, niin onko tästä haittaa? Kyseessä on Käsin veistetty pyöröhirsimökki ja hirsien halkaisija 30-40cm.Pehmeää on muutamassa hirressä pari senttiä vajaan metrin matkalla. laho on ollut hirsissä jo mökkiä veistettäessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu