Huolettaa

Tuleva perinnön jako.

Eli miten se määräytyy. Miehelläni on lapsi edellisestä suhteesta jossa he eivät olleet avokkinsa kanssa naimisissa. Miellä on kaksi yhteistä lasta meidän avoliitosta.
Naimisiin meno huolettaa siltä osin että miten perintö jakautuu. Jos menemme naimisiin tekemättä avioehtoa niin tarkoittaako se sitä että myös minun omaisuudestani, mikä on muuttunut yhteiseksi avioliiton myötä, niin osuus menee myös mieheni lapselle, jos nyt satutaan vaikka samaan aikaan menehtymään tai jotakin?
11903
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

eli jos sinä kuolet ensin, niin sun miehesi perii ns. avio-osan eli 50% sun perinnöstä ja sun lapset 50% eli 25%/nenä

Sitten kun sun mies kuolee hänet perii hänen lapset eli perintö jakaantuu tässä tapauksessa 3 osaan.

Testamentilla tämän miehen lapsen voi rajata pois sinun perinnöstä.

Ja taas jos mies kuolee ensin, sinä saat 50% ja hänen lapset 50% (3osaan jaettuna) Sinut perii taas sinun lapset, mutta ei miehen lapsi

Äänestä
  • Sen verran korjausta, että leski saa aviopuolison kuoleman jälkeen vainajan omaisuudesta tasinkona 50% vain, jos on itse ollut tyhjätasku. Tasinko menee nimittäin niin, että kummankin varallisuus ja velat lasketaan yhteen ja mitä velkojen jälkeen pariskunnan varallisuudeksi jää, niin leskelle tulee jäädä siitä 50%. Eli jos leski onkin varakkaampi, niin hän ei saa tasinkoa lainkaan, mutta voi kyllä kieltäytyä maksamasta tasinkoa vainajan kuolinpesälle.

    Jos pariskunnan yhteenlaskettu omaisuus oli 100 rahaa, josta vainaja omisti 70 rahaa ja leski 30 rahaa, niin tasingon tarkoituksena on, että tasataan se 100 rahaa. Kummallekin eli leskelle ja kuolinpesälle tulee jäädä 50 rahaa. Ja niinpä leski saa esimerkkitapauksessa 20 rahaa, ei 35 rahaa, joka olisi puolet vainajan omaisuudesta. Yleinen väärinkäsitys, mutta näin menee. Sen, mitä tasingon jälkeen kuolinpesään jää, jakavat vainajan perilliset yhtäsuurin osuuksin, jos ei ole esim. testamenttia.

    Äänestä

Mun mies on ollut naimisissa josta on 4 lasta. Olen puhunut hänelle usein naimisiin menosta, mutta vastaus on aina sama että hän on ollut kerran ja se riittää. Olen kyllä sanonut että minä en ole ollut kertaakaan ja haluaisin mennä kun kerran rakkautta riittää. No kun naimisiin ei mennä meillä taitaa sitten olla tulevaisuudessa perinnön jakokin helppoa. Kaikki mitä omistamme on minun nimissäni mies on näin halunnut. Ainoa mitä on yhteistä on asuntolaina. Molemmat käymme töissä mutta miehenihän maksaa elausmaksuja jotka ovat hänen omia maksujaan.

Äänestä

jos asia huolettaa. Meillä on sekä avioehto sekä testamentti juuri näitä asioita varten jotta kaikki menee lakipykälien mukaan.

Äänestä

Elikkä avioehto tehdään jos mennään naimisiin:)

Tokihan VAIN minun lapset saavat periä minun omaisuuden.

Äänestä
  • Sinun lapsesi perivät sinut ja miehesi lapsi perii hänet, jos ette mene naimisiin.

    Jos menette naimisiin, avioehdolla voitte pitää tilanteen ennallaan.

    Äänestä

  • Eli jos teillä on omaisuutena yhteisenä kotina käytetty asunto (ts. ette asu vuokralla), niin leskellä on avioehdosta huolimatta elinikäinen asumisoikeus kotiin (ja irtaimiston hallinta).

    Eli vaikka kuollut omistaa asunnon 100%, niin leski saa siihen jäädä asumaan. Lapset maksavat perintöveron, mutta sitä pienentää "lesken hallintaoikeus".

    Äänestä

  • Panacea kirjoitti:

    Sinun lapsesi perivät sinut ja miehesi lapsi perii hänet, jos ette mene naimisiin.

    Jos menette naimisiin, avioehdolla voitte pitää tilanteen ennallaan.

    Mieheni lapsi periii kolmannen mieheni perinnöstä ja meidän yhteiset lapset perivät loput meidän yhteiset lapset perivät kokonaan minut!

    Äänestä

Avioehto on reiluinta kaikkien osapuolten kannalta, millaisessa perheessä vain.

Äänestä

Nämä asiat kysytään juristilta (löytyy pankistasi ja vaikka kunnan ilmaisesta oikeusapuneuvonnasta), ei netistä. Alahan laputtaa!

Äänestä
  • perinnöttä vai mistä kenkä puristaa?? *reps*

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sitten joskus kirjoitti:

Tuleva perinnön jako.

Eli miten se määräytyy. Miehelläni on lapsi edellisestä suhteesta jossa he eivät olleet avokkinsa kanssa naimisissa. Miellä on kaksi yhteistä lasta meidän avoliitosta.
Naimisiin meno huolettaa siltä osin että miten perintö jakautuu. Jos menemme naimisiin tekemättä avioehtoa niin tarkoittaako se sitä että myös minun omaisuudestani, mikä on muuttunut yhteiseksi avioliiton myötä, niin osuus menee myös mieheni lapselle, jos nyt satutaan vaikka samaan aikaan menehtymään tai jotakin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu