liput kateissa

Mitä tehdä kun liput tulleet sähkö postiin ja sieltä hukkuneet?? Onko mitään tehtävissä vai pitääkö ostaa uudet???
apua!!!!!!!!
tilaus vahvistus on tallessa
5617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

On toki tehtävissä: jollet löydä niitä sähköpostin roskiksesta, ota yhteyttä sinne, mistä ne on lähetetty ja selitä tilanne.

Äänestä

Sähköisten lippujen hienous on juuri siinä, että ne eivät voi kadota (ainakaan periaatteessa...).

Sähköpostiisi tullut viesti on lipun kuitti, itse lippu on tallessa lentoyhtiön tietokannassa. Ota yhteyttä siihen paikkaan, josta olet varannut matkan ja pyydä lähettämään uudestaan.

Äänestä

Nykyisenä tietotekniikka-aikana on kummallista, että vielä pitää tulostella lippusia, jotka pitää muistaa ottaa mukaan, kun lähtee lentokentälle.

Suora lainaus "lentolipustamme":
TARKISTAKAA AINA, ETTÄ MATKASUUNNITELMA (LIPPU) VASTAA VARAUSTANNE.
Jos matkustatte sähköisellä lipulla, ottakaa mukaanne lippu, matkasuunnitelma ja mahdollisesti varauksen yhteydessä ilmoittamanne
kortti sähköisen lipun tunnistusta varten.


No joo, matkasuunnitelmassa on varausnumero, mutta matkasuunnitelma ei todista että matka on maksettu. Parempi todistuskappale on luottokorttikuitti maksetusta matkasta. Tai se Visa-kortti, joka on toki lähdössä mukaan. Ne kriittiset varausnumerot voi itse kukin kirjoittaa mihin tahansa muistiin, vaikka kännykän kalenteriin matkapäivän kohdalle.

Äänestä
  • Mistököhän lainauksesi tekasit?...Sähköisen lipun kuitti tulee olla matkalla mukana mahdollisia epäselvyystilanteita varten.Muutoin kohdekohtaisesti vaadittava kuvallinen henkilölisyystodistus riittää.Lipun tunniste ei ole pakollinen.Eri lentoyhtiöillä voi toki olla erilaiset käytännöt sähköisiä lippuja käytettäessä.

    Äänestä

  • Kuitti kirjoitti:

    Mistököhän lainauksesi tekasit?...Sähköisen lipun kuitti tulee olla matkalla mukana mahdollisia epäselvyystilanteita varten.Muutoin kohdekohtaisesti vaadittava kuvallinen henkilölisyystodistus riittää.Lipun tunniste ei ole pakollinen.Eri lentoyhtiöillä voi toki olla erilaiset käytännöt sähköisiä lippuja käytettäessä.

    jonka sain, kun lentolippuja varasin. Ensin tuli tuo suunnitelmavahvistus, jossa luki että mihin mennessä matka on maksettava (sama päivä klo 23) ja sitten maksamisen jälkeen tuli kuitti maksetusta matkasta. Olen toki liittänyt ko. matkan tiedot Visa-korttiini, mutta jos en olisi, mikä noista paperitulosteista todistaa, että olen oikealla asialla, ja miksi mikään niistä pitäisi olla mukana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tindis kirjoitti:

Mitä tehdä kun liput tulleet sähkö postiin ja sieltä hukkuneet?? Onko mitään tehtävissä vai pitääkö ostaa uudet???
apua!!!!!!!!
tilaus vahvistus on tallessa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu