Seropin hankkijoita kehoittaisin harkitsemaan tätäkin vaihtoehtoa. Älkää ottako pentua näiltä tehtailijoilta, jotka eivät tunne vastuuta lemmikeistään. Maailma on täynnä tällaisten tehtailijoiden ja piittaamattomuuden seurauksia, Suomessakin hylätään vuosittain satoja koiria, ja ikävä totuus on, että aniharva niistä on rotukoira. Suurin osa on koiria, jotka otetaan hetken mielijohteesta "kun halvalla saadaan", joiden vanhemmissa usein on metsästyskoiraa, eikä tulevasta luonteesta hajuakaan. Halpa ja huonosti käyttäytyvä (=esim. riistaviettinen koira ja osaamaton ihminen ovat surkea yhdistelmä)
Jos oikeasti välität koirista ja sinulla on varmasti tarjota koiralle elinikäinen koti, auta, anna koti kodittomalle, älä rahoita kenenkään tehtailijan elämää, joka ei lemmikistään/pennuistaan välitä.
http://www.miajoki.com/dogfind.htm
Näitä ei mielellään lukisi,
Ihmisen välinpitämättömyyden seuraus.
http://www.pelastetaankoirat.com/galleria_hakevat.htm
http://www.pelastetaankoirat.com/enkelit.htm
Jos oikeasti välität koirista ja sinulla on varmasti tarjota koiralle elinikäinen koti, auta, anna koti kodittomalle, älä rahoita kenenkään tehtailijan elämää, joka ei lemmikistään/pennuistaan välitä.
http://www.miajoki.com/dogfind.htm
Näitä ei mielellään lukisi,
Ihmisen välinpitämättömyyden seuraus.
http://www.pelastetaankoirat.com/galleria_hakevat.htm
http://www.pelastetaankoirat.com/enkelit.htm
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meinasin ottaa löytökoiran, mutten uskaltanut, koska pelkäsin ongelmia. Nyt mulla on tossa selän takana rotupentu, mutta ajattelen löytökoiraa sitten taas parin vuoden päästä. Huomauttisin ettei löytökoiraa kannata ottaa ensimmäiseksi tai harrastuskoiraksi. Kenelläkään ei ole kivaa, kun löytökoira joutuu uudestaan kiertoon erinäisten ongelmien takia, johtuívatpa ne sitten koirasta tai omistajista. Totta on sekin, että koiraa ei saa ottaa tehtailijalta.
Löytökoiria www.hesy.fi ja www.loytoelaintalo.fi
Ei ehkä koviakin kokenut löytökoira ole toki viisain valinta ensimmäiseksi koiraksi.
Omalle kohdalle osui kuitenkin mitä ihanin tapaus. Meille tuli sattumien kautta löytökoira, ensimmäiseksi koiraksi. Suomesta nälkiintyneenä löydetty, pahoin matoinen ja laiha sekarotuinen, keskikokoinen, musta pystykorva-narttu. Koira osoitti heti alkuun suurta kiintymystä meitä kohtaan, miehiä koira kuitenkin pelkäsi, ehkä ikävien kokemusten vuoksi. Jo muutamassa viikossa, koiran kuntoutuessa ja vahvistuessa koiran oikea persoona tuli esiin. Se oli hyvin miellyttämisenhaluinen ja nöyrä, hyvin herkkä, torumiseksi riitti pelkkä vilkaisu. Se suhtautui meihin suojelevasti. Perustottelevaisuutta koiralla ei juuri ollut, mutta hyvin nopeasti pehmeän luonteensa vuoksi se oppi. Kuten arvata saattaa, musta pystykorva, luultavasti jokin ajokoiran, karjalankarhukoiran ja sakemannin sekoitus, oli myös riistaverinen. Kun koiran päästi irti, se pinkoi minkä jaloistaan pääsi, ja muutamassa minuutissa metsästä alkoi raikua iloinen, ajokoiramainen haukku sen löydettyä jäniksen. Tämän koiran ansiosta myös minusta tuli metsästäjä. Mitäpä hyvä metsästyskoira metsästämättömällä perheellä tekisi. ;)
Aivan upea eläin, jota kunnioitin ehkä enemmän kuin yhtäkään muuta, juuri sen elämänkokemuksen ja selviytymisen ansiosta. Sen kiintymys oli aivan omaa luokkaansa, aivan kuin se olisi tuntenut, muistanut yhä menetyksen, eikä halunnut kohdata sitä uudestaan.
Täällä asustaa yksi löytöuros, maailman ihanin tapaus. Suosittelen harkitsemaan tosiaan myös löytökoiran ottoa, Tietysti mukana ongelmatapauksia, mutta monet aivan tavallisia, kilttejä koiria, jotka ovat syystä tai toisesta hylätty. Erittäin harvoin koirasta johtuvasta syystä, ongelma siellä hihnan toisessa päässä.
Pirkanmaan alueelta voin suositella myös kotimaisia paikkoja:
http://www.boondocks.fi/runawaydogs.shtml
http://www.pesu.org/kodittomat/index.htm
Lisää löytökoiria:
http://koti.mbnet.fi/karkurit/index_tiedostot/Page358.html
Kannattaa ehdottomasti ottaa yhteyttä näihin paikkoihin lähellä asuinkuntaasi, sillä monissa paikoissa vielä lopetetaan eäliemt heti kahden viikon kuluttua löytymisestä.