Tietääkö joku?

Kuinka paljon Oulussa maksetaan sijaivanhemmalle? Millä tavalla palkkion suuruus/vähyys määräytyy? Tai tietääkö joku mistä näihin kysymyksiin voisi saada esim netin kautta vastauksia?
2498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

niitä Oulun kaupungin sosiaalipuolen pöytäkirjoista. Luultavasti löytyvät alkukevään pöytäkirjoista, jolloin summat vahvistetaan.
Löytyvät päätöksenteko (ainakin meillä) alta.

Äänestä

Perhehoitajan saama
hoitopalkkio nousee 1.1.2007

Eduskunta on hyväksynyt perhehoitajalain 2 ja
3 §:ien muutoksen. Laki tulee voimaan 1.1.2007.
Perhehoitajalle maksettavan hoitopalkkion määrä
korotetaan 300 euroon perhehoidossa olevaa henki-
löä kohti kalenterikuukaudessa. Samalla luovutaan
palkkion enimmäismäärän sääntelystä. Hoitopalkki-
on määrä tarkistetaan kalenterivuosittain työnteki
jän eläkelain mukaisella palkkakertoimella. Hoito-
palkkiota ei makseta perhehoitoon sijoitettua omaa
alle 18-vuotiasta lastaan hoitavalle henkilölle. Henkilö voi myös kieltäytyä vastaanottamasta hoito
palkkiota.
Perhehoitajalle maksetaan perhehoidossa ole-
van henkilön hoidosta ja ylläpidosta aiheutuvista
kustannuksista todellisten kustannusten mukainen
kulukorvaus. Kulukorvaus on vähintään 350 euroa
kuukaudessa perhehoidossa olevaa henkilöä koh-
den. Erityisestä syystä kulukorvaus voidaan mak-
saa säädettyä vähimmäismäärää pienempänä. Ku-
lukorvaus korvaa perhehoidossa olevan henkilön
ravinnosta, asumisesta, harrastuksista, henkilökoh
taisista tarpeista ja muusta elatuksesta aiheutuvat tavanomaiset menot. Perhehoitajalle hoidon käynnistämisestä aiheutuvista tarpeellisista kustannuksista maksettava käynnistämiskorvaus on enintään 2 440 euroa.
Kulukorvauksen lisäksi maksetaan korvaus mm.
perhehoidossa olevan henkilön terapian ja tervey-
denhuollon menoista sekä alle 21-vuotiaan henkilön
opinnoista aiheutuvista erityisistä kustannuksista,joita muun lainsäädännön nojalla ei korvata. Lisäksi voidaan korvata perhehoidossa olevan henkilön lomanvietosta johtuvat ja erityisten harrastusten tai harrastusvälineiden aiheuttamat ja muut jatkuvaluontoiset tai kertakaikkiset erityiset kustannukset.
Lisätietoja:
Sami Uotinen p. (09) 771 2623, 050 341 3349
Pirjo Poikonen p. (09) 7712303, 050 342 5939

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elssie kirjoitti:

Kuinka paljon Oulussa maksetaan sijaivanhemmalle? Millä tavalla palkkion suuruus/vähyys määräytyy? Tai tietääkö joku mistä näihin kysymyksiin voisi saada esim netin kautta vastauksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu