-Worldwide Charts for Week Ending 16th September 2007-
Konsolimyynti:
Xbox360: 128,012
Konsolimyynti:
Xbox360: 128,012
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
zzzzzzzzzzzz
kyseessä ei suinkaan ole trolli, vaikka aihe nähtävästi onkin kiusallinen sinulle, vaan FAKTA.
on trollaaja, jonka ainoa päämäärä on suoltaa paskaa ympäristöönsä. Koska ylläpitoa ei ole niin alanpas joutessani lisäilemään tuon trollireplyn kaikkiin asiattomiin viesteihin. Tilastot toki ok, niitä on kiva seurata.
sattuu olemaan TÄYTTÄ FAKTAA!!!
sinä teet mitä sinun on tehtävä
Säälisin Sonya ja pleikkaripoikia jos vain voisin, sillä tuo on jo niin noloa ettei sitä oikein osaa edes sanoin kuvailla.
Etenkin Sonyn tärkeimmällä markkina-alueella, USA:ssa, myyntiluvut ovat niin penkin alla että on suoranainen ihme, jollei kohta ala päitä tippumaan. Johtajien jakkarat nimittäin keikkuvat jo toden teolla ja jätemuovikauppiaat yrittävät apinan raivolla pitää niistä kiinni paidat märkinä ja rystyset valkoisina.
tulivat tänä vuonna joten kaikkia joita ne kiinnostaa ostivat boxin 2007.
ensi vuonna vaikka boxille julkaistaisiin forza 3 ja halo 4 niin pelaajat joita ne kiinnostaa omistavat jo sen boxin eivätkä enää osta sitä.
ps3:a myy pelit kuten gran turismo 5, metal gear solid 4, final fantasy xiii jotka ilmestyvät ensi vuonna joten ps3:n ensivuoden myynti tulee olemaan vahavaa kun pelaajat hankkivat ps3:n jotta pääsevät pelaamaan.
ensi vuonna asiat ovat paremmin... ensi vuonna tulee superpelit... ensi vuonna löytyy 10 superkoneen tehot...
parempi huominen koittaa!!!
odottakaahan kun PS3 tulee myyntiin...
odottakaahan kun Mopostorm ilmestyy...
odottakaahan kun Lair ilmestyy...
odottakaahan kun Heavenly Sword ilmestyy...
hohhoijaa...
heavenly swordia.
ja tuskin kukaan ps3:n ostaja edellyttää 10 super tietokoneen tehoa siltä.
10 supertietokoneen tehot on boxi poikien laulu.
peljä xboxin julkaisulistalla on ensi vuodelle ?
Alan Wake
Fable 2
Too Human
Gears of War 2
Halo Wars
Ninja Gaiden 2
Banjo-Kazooie 3
Forza 3?
...ja sen semmoista normaalien ylivertaisten multiplattareiden (mm. GTA4 lisäsisältöineen, Saints Row 2, UT3, RE5, Fallout) lisäksi.
... ja kun PS3:n onnettoman pieni laitekanta ei riitä takaamaan riittävää tuottoa pelille, on todennäköistä että multiplattarilistalle paukahtavat myös:
- MGS4
- FF13
on jo silloin se boxi koska ovat hankkineet sen kun Gears of War, Halo 3 ja Forza 3 tulivat.
uudet nimet kuten Alan Wake ja Too Human
eivät myy lisää boxeja koska eivät ole tunnettuja. kukaan ei edes varmasti tiedä kuinka hyviä ovat.
Fable 2, Ninja Gaiden 2 ja Banjo-Kazooie 3 eivät ole mitään forzan tai halon kaltaisia myynti vetureita.
Metal Gear Solid 4 ja Final Fantasy XIII multiplattareiksi tuleminen on pelkää spekulaatiota.
boxi 360 ei ole myynyt vielä puoltakaan siitä mitä boxi 1 joka oli 24 miljoonaa joten sille tuskin suunnataan metal gear tai final fantasy pelejä.
Halo 3 myyntilukuihin ei moni peli yllä, mutta jo pelkästään laajempi ja parempi GTA4:n Xbox360-versio tulee myymään PS3:n suohon niin laite- kuin softapuolellakin. Kaikki muu on vain plussaa sen päälle.
Sitä paitsi, on varsin epätodennäköistä että FF13 edes ilmestyy ensi vuonna. GT5 tuskin tulee myyntiin ennen joulusesonkia. MGS4 tulee kärsimään todella rajusti PS3:n naurettavan pienestä laitekannasta (tällä hetkellä viimeisen tiedon mukaan n. 4 miljoonaa vs. xbox360:n 12 miljoonaa) ja tulee floppaamaan varsin nolosti ellei n. 50-60% PS3:n omistajista riennä kauppaan ostamaan sitä. Sitä tuskin tulee tapahtumaan.
mutta ps2:n omistaja sen voi tehdäkkin 50-60% ps2:n yli 100 miljoonasta laitekannasta on jo hyvä saavutus.
PS2-pelimyyntitilastot viime kuukausien ajalta tietävät kertoa PS2-pelimyynnin jäävän hittipelienkin osalta (mm. Madden, NCAA) PS3:n tavoin kauas Xbox360-pelimyyntiluvuista, joten tuskinpa PS2-käyttäjien harvenevista riveistä irtoaa paljoakaan lohtua Sonyn ahdinkoon.