toisen kirjeen avaaminen

tilanne on seuraava: minun postilaatikkooni oli tullut kirje ja avasin sen siltä istumalta jo matkalla postilaatikolta ulko-ovelle ja kun sisältö alkoi ihmetyttää huomasin, että kirje olikin osoitettu naapurilleni. olen siis avannut toiselle osoitetun kirjeen. tuleeko minun ottaessani postilaatikosta vielä nimenomaan varmistaa että kirjeessä on minun nimeni (tässa tapauksessa kiinnitin huomiota ilmeisesti vain lähettäjän logoon) vai onko tämä posteljoonin virhe?
selitin asian naapurille ja pahoittelin, mutta hän on hyvin näreissään. naapurin laatikko ei edes ole minun postilaatikkoni vieressä vaan kokonaan toisessa paikkaa n. 10 m etäisyydellä.
95976
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

vain polttaa se takassa ja olla hiljaa.ei tule naapurin kanssa ongelmia.Avaaja on aina vastuussa ei posti.

Äänestä

Jos teko tehtäisiin tahallaan, niin kyseessä olisi viestintäsalaisuuden loukkaus -niminen rikos.
Erehdyksen vallassa tehtynä se ei kuitenkaan ole rikos. Korvausvelvollisuus on, jos kirjeen oikealle saajalle aiheutui vahinkoa.

Äänestä
  • Vahingonkorvausvelvollisuutta ei tällaisessa tapauksessa ole (kun kyse ei ole henkilö- tai esinevahingoista), jos vahinkoa ei ole aiheutettu rikollisella teolla. Eli jos kirje avataan erehdyksessä, silloin kyse ei ole rikoksesta eikä siten synny myöskään vahingonkorvausvelvollisuutta.

    Äänestä

Tervehdys ! Mitään rikosta ei ole syntynyt kun avasit postin koska kyseinen henkilö jolle kirje on osoitettu ei asu sinun osoitteessa.
Osoite voi olla puutteellinen jolloin posti ei muutenkaan löydä perille joten postikin avaa kirjeen jos posti ei löydä osoitetta mihin palauttaa taikka lähettää posti polttaa kirjeen.
Jos on käynyt niin että siinä on teidän ovi/talonumero niin posti ei teidän tapauksessa ole tehnyt virhettä etkä sinä.

...!

T:Marko

Äänestä
  • Jos toiselle osoitettu kirje avataan tahallisesti, kyse on viestintäsalaisuuden rikkomisesta, josta voidaan tuomita 1-3 vuodeksi vankeuteen.

    Sillä ei ole mitään merkitystä miten kirje on päätynyt haltuusi, vaikka olisit sen löytänyt kadulta.

    Äänestä

  • Oliisi kirjoitti:

    Jos toiselle osoitettu kirje avataan tahallisesti, kyse on viestintäsalaisuuden rikkomisesta, josta voidaan tuomita 1-3 vuodeksi vankeuteen.

    Sillä ei ole mitään merkitystä miten kirje on päätynyt haltuusi, vaikka olisit sen löytänyt kadulta.

    lue tuo aloitus uudelleen ja uhkaile vasta sen jälkeen, VITUN JÄLKEENJÄÄNYT

    Äänestä

En koskaan käytä silmälaseja, joita tarvitsen lukiessani,
avatessani luukusta tulleen postin (kerrostalo). Melko usein posti on aivan muille tarkoitettua, esim entisille asukkaille, hyvin usein posti jakaa väärään paikkaan.
Olen usein miettinyt, teenkö isonkin synnin avatessani toisten kirjeitä, mutta en voi erehdyksille mitään. Aina olen vienyt väärät lähetykset postiin taikka lähettänyt oikealle vast. ottajalle,
erään entisen asukkaan kanssa on myös sovittu miten toimitaan jos vielä hänen postiaan tulee.

Toisen laatikosta postin ottaminen on kyllä jo hmm epäilyttävää.......

Äänestä

Ilmoita mulkkunaapurillesi, kohteliaasti, että vastaisuuden varalta tarkastaisi oman postilaatikkosi, ennenkuin itse noudat postin.

Ja poimisi omansa pois. Pahoittele sille sialle vielä "vakavaa rikostasi". Sano että sait siitä trauman, näet painajaisia, se tulee uniisi, et uskalla enää edes omaa postiasi avata jne yms..

ps. Olisi naapureillasi hauskaa, kun se mulkku tutkii suurennuslasin kanssa kaiken postisi;)

Äänestä

Toiselle osoitetun kirjeen avaaminen on rikos silloin kun se tehdään oikeudettomasti ja tahallisesti.

Omaan postilaatikkoon tulleita kirjeitä ei tarvitse erikseen tarkastaa ennen avaamista, jos olet postilaatikon ainoa käyttäjä. Jos samassa osoitteessa asuu lisäksesi muita henkilöitä, silloinhan sinun pitää joka tapauksessa tarkistaa että kirje on osoitettu nimenomaan sinulle (olettaen että et ole sopinut kirjeiden avaamisesta muiden asukkaiden kanssa).

Rikos tapahtuu myös siinä vaiheessa, jos jatkat kirjeen lukemista sen jälkeen kun olet huomannut ettei sitä ole osoitettu sinulle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


erehdyksessä kirjoitti:

tilanne on seuraava: minun postilaatikkooni oli tullut kirje ja avasin sen siltä istumalta jo matkalla postilaatikolta ulko-ovelle ja kun sisältö alkoi ihmetyttää huomasin, että kirje olikin osoitettu naapurilleni. olen siis avannut toiselle osoitetun kirjeen. tuleeko minun ottaessani postilaatikosta vielä nimenomaan varmistaa että kirjeessä on minun nimeni (tässa tapauksessa kiinnitin huomiota ilmeisesti vain lähettäjän logoon) vai onko tämä posteljoonin virhe?
selitin asian naapurille ja pahoittelin, mutta hän on hyvin näreissään. naapurin laatikko ei edes ole minun postilaatikkoni vieressä vaan kokonaan toisessa paikkaa n. 10 m etäisyydellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu