TE ostaa

omia osakkeita 45000kpl.
www.tietoenator.fi

.... onkohan jotain johdon optioihin liittyvää arvonnostatusta menossa?
61446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuttipullo!

Äänestä

Nyt olisi aika myydä, koska ne ovat vähän aikaa nousussa. Mutta mitenkäs myyn, kun olen aikoinaan ostanut 87 e/kpl ja nyt saa 16 e/kpl. Taitaa mennä perillisille saakka, kun kunnon nousua ei enää tapahdu.

Sinne meni omakotitalon hinta Naattoriin kuin tuhka tuuleen!

Äänestä
  • "Sinne meni omakotitalon hinta Naattoriin kuin tuhka tuuleen!"

    Suomeksi sanottuna olet siis lyönyt kätesi paskaan. Ei tässä sen ihmeellisemmästä ole kysymys.

    Äänestä

  • Vaihda johonkin osingonmaksajaan, joka ei ole herkkä bisnesssyklille. Niin yksinkertaista se on.

    Tänäkin vuonna paskasta on voinut maksaa 24 euroa.

    Kyllä toki tuo paska voi vielä nousta, kunhan nykyiset hintojen kiristysneuvottelut on käyty läpi maksuhaluttomien asiakkaiden kanssa. Ja tämä paska on toki jälkisyklinen. Mutta kuka tämän kanssa viitsii pelata?

    Nokiaakin on saanut ostaa 64 eurolla aikoinaan. Ja TeliaSoneraakin aika kalliilla.

    Tarinan opetus: Tulevaisuuden lupaukset ovat luusereita.

    Äänestä

  • Hajauttaminen on tärkeä osa riskinhallintaa. Yksittäinen osake voi mennä minne vain, ei ainoastaan ylöspäin. Viestisi perusteella olet ottanut reilun riskin ja kantanut sen seuraukset. Hyvällä tuurilla olisi saanut kolmekin omakotitaloa.

    Minulla tuottoa on vuodessa tullut ainoastaan 10% ja nykyisten sijoitusten eliniän tuotto 133%. Kelpaa minulle, enempää riskiä en tarvitse.

    Äänestä

osakkaiden osuuden arvo nousis - jos ei pystytä maksamaan osinkoa ja osakkaat vinkuu tuottoa.

Eli kun arvo saadaan nostettua johonkin tavoitteeseen niin pistävät myyntiin ja ongelma siirtyy ostajalle.

Paha merkki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joka päivä kirjoitti:

omia osakkeita 45000kpl.
www.tietoenator.fi

.... onkohan jotain johdon optioihin liittyvää arvonnostatusta menossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu