Piekkari hupiammuntaan

Tarkoitus olisi hommata puoliautomaatti piekkari mökille. Äänenvaimentimilla että naapurisopu säilyy. Ammutaan tauluun ja tuhoeläimiä, variksia, räkättirastaita jne.

Saako luvan ko. tarkoitukseen vai pitääkö liittyä johonkin vit*n ampumaseuraan, keksiä kuinka tahtoo vakavissaan alkaa harrastamaan?
71026
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hupiammuntaan tarkoitetulle puoliautomaattipiekkarille ei tarvitse lupaa. Tämä tulee mainita asetta ostettaessa. Vakavampi ammunta onkin sitten täysin luvanvaraista ja kontrolloitua.

Äänestä
  • ??? Ei tarvitse lupaa. Tulee mainita asetta ostaessa? Täh.

    Äänestä

meneppä kysymään lupaa poliisilaitokselta ja mainitset sanat hupiammunta ja vitun ampumaseura?
olen varma ettet kyseiseltä alueelta tule koskaan saamaan aseen ostolupaa.. ja mahdollisten vanhojenkin lupien kanssa voi olla vaikeuksia... toimippa em.tavalla ;)

Äänestä
  • Pitää sitten sanoa että aikoo omistaa elämänsä ampuma-urheilulle. Hölmöä että kansalaisen pitää nöyristellä viranomaisen edessä.

    Äänestä

"Tuhoeläimiä,variksia,räkättirastaita jne"Ajatusmaailmasi on täysin pimeä,ei luonnossa ole muita tuhoeläimiä kuin ihminen.

Äänestä
  • Immeene ilima muuta luomakunna kruunu. Savolaeset tietennii parasta A luokkoo. Riista ammutaa ja vetästää parempii suihi. Tuhoelläämet männöö jookon jatkona.

    Äänestä

mitään lupia mihinkään ritsaa vaarallisempaan,sillä voit harrastaa hupiammuntaasi. mene poliisin juttusille ja sano juuri mitä tuohon kirjoitit niin teet palveluksen kaikille. Kukaan ei pysty sanomaan netissä mihin saat luvat ja milläkin perusteella koska EI niitä täällä myönnetä vaan poliisilaitoksella! Juuri kaltaisesi vaikeuttavat niiden lupien saantia jotka oikeasti harrastavat ammuntaa tai metsästävät, aselupakäytännön yhtenäistämisohjeissa poliisille lukee lopussa " hyväksi tietolähteeksi on osoittautunut internetin erilaiset aseita käsittelevät sivustot", täältä ne sitten kyttäävät vastaavanlaisia kyselyitä miten kiertää lakia ja miten saada lupa perusteetta jollekin ja taas tiukennetaan lakia mikä on itse asiassa todella hyvä asia,nykyään saa luvat aivan liian helposti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Entäs luvat kirjoitti:

Tarkoitus olisi hommata puoliautomaatti piekkari mökille. Äänenvaimentimilla että naapurisopu säilyy. Ammutaan tauluun ja tuhoeläimiä, variksia, räkättirastaita jne.

Saako luvan ko. tarkoitukseen vai pitääkö liittyä johonkin vit*n ampumaseuraan, keksiä kuinka tahtoo vakavissaan alkaa harrastamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu