Sairauspäiväraha hakemukseni oli hylätty.Töihin ei pääse, työkkäriin ei pääse ku ei ole kun 100sv päivää täynnä.Vaativat jotain kirurgian erikoislääkärin b lausuntoa.Mulla aika erikoislääkärille vasta 2,5kk päästä.
Mitä nyt voin tehä, mistä rahat lasten elättämiseen?
Mitä nyt voin tehä, mistä rahat lasten elättämiseen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
kir.polille ja sanot, että on kiire ja pitää saada aika pian. Oletan, että polille tulee peruutuksia jopa päivittäin ja voit saada ajan parin päivän sisään. Ja sos.toimeen yhteys arjen tullen. Niilläkin pitäis olla ns kiireellisyysaikoja.
Apua pitää jaksaa hakea. Tsemppiä!
vetoa hoitotakuu lakiin ja ilmoita asia myös oikeusasiamiehelle tutkittavaksi lainrikkomisena niin johan tulee toimintaan vipinää.
nimim. kokemusta on !
Käyköhän sille kelalle yksityisen kirurgian erikoislääkärin b lausunto.Ei se tulis maksamaan ku 130€ ja kelalta saa noin 13€ takasin.Ikävä kun on viikonloppu eikä asialle voi tehdä paljoa mitään,rassaa hermoja.
Voithan toki mennä yksityiselle, mutta kannattaa mennä silloin käsikirurgille ja pyytää se B-lausunto .
Otin kelasta asiasta enemmän selvää.Kelan lääkärin mielestä olen siis työkykyinen ja kuulemma ainoa joka tämän voi ehkä kumota on käsikirurgianerikoislääkäri.Mulla on tenniskyynärpää molemmissa käsissä ja niillä siis pitäisi pystyä varastotyöhön.Kevyempää työtä työnantajan mukaan ei löydy.
Minunkin sairauspäiväraha tuli hylättynä. Kela pyöritti 1v.4kk ilman rahaa. Minun olis pitänyt tehdä työtä mitä ei ollut olemassakaan. Niin myös eduskunnan oikeusasiamiehen mielestä. Minulla työsuhde pysyi, mutta kokeilu lopetettiin. Tästä viisastuneena nyt tiedän, että kunnissa on sosiaaliasiamies, löydät nettisivuilta hänen puhelin numeron. Ota heti häneen yhteyttä Hänen pitää auttaa tälläisissa tilanteissa. (En voi puhua kylläkään kokemuksesta) . Tiedän vain, että suomi on vahvemmanoikeus valtio Ei oikeusvaltio
Hei!
Minulle tuli sama juttu kun olin jonkun aikaa ollut A-todistuksen turvin polvileikkauksen jälkeen sl-lomalla.
Menin leikkaavan lääkärin luo heti, ja hän kirjoitti B-lausunnon, ja rahat nyt tulee, Kela on kuulemma nykyään aika tarkka, tähän asti olen jo joutunut 2 -B lausuntoa toimittamaan kun sl-jatkuu, luulisi että yksi riittää mutta ei näköjään.
Minä olen yksi kohtalotovereistasi eli jouduin hommaamaan uuden B-todistuksen ja vähän muutakin todistusaineistoa, kun Kela hylkäsi spr-hakemukseni. Sain kyllä loppujen lopuksi päivärahani. Väitän kuitenkin, että sairauslomani olisi ollut yli huomattavasti lyhyempi ilman tätä episodia, joka syöksi minut melkein manalan porteille. Vaikka itse jouduin luonnollisesti maksamaan kyseisestä episodista suurimman laskun, niin kyllä se tuli maksamaan myös yhteiskunnalle ja saattaa tulevaisuudessa maksaa todella paljon.
Kela on selvästi ottanut tiettyjen sairauksien osalta tiukemman linjan. Toivottavasti joku tutkii, millaisia seuraamuksia tällaisella (mielestäni mielivaltaisella) tiukemmalla linjalla on. Oma arvaukseni tuloksista on karmaiseva.