Haaveilen omatoimimatkasta jenkkeihin tuttavaperheen kanssa. Meillä on 4 muksua ja tuttavaperheellä 3. Onko kukaan harrastanu tällästa, miten löytää kohtuuhintanen majoitus? Olisi kiva tutustua amerikkalaiseen elämäntyylin vähän toisella lailla. Kertoilkaahan kokemuksianne?
Talo kuukaudeksi USAsta!
4
1809
Vastaukset
- perheenisä
Pitempiaikaiseen majoitukseen kävisi hyvin asunnonvaihto. Ei mene rahaa ollenkaan, voi elää ja olla aivan tavallisessa paikallisessa yhteisössä. Ja autonkin voisi samalla vaihtaa.
Suomessa a-lomat edustaa asunnonvaihtojärjestö Intervacia: http://www.a-lomat.fi/index.phtml?s=4 - Nitakas
yritystä nimeltä Destination America, http://www.destinationamerica.co.uk. On brittifirma mutta asiat sujui hyvin meilitse/puhelimitse.
Tämä siis jos Florida sopii suunnitelmiinne. Löysin sattumalta sen ja olemme käyttäneet kahdesti. Ensi talvena ei edes harkita muita.
Vuokrasimme molemmilla kerroilla 3mh talon heidän kauttaan. Toisella kerralla talo oli 4mh ja toisella 5mh, samaan hintaan. Talot oli mukavalla, vartioidulla alueella, omalla uima-altaalla (lämmitettyjä). Hinta oli 299 puntaa/vko sis. altaan lämmityksen.
Heidän kauttaan saa myös auton huomattavan edullisesti. Ja kattavat vakuutukset kuuluvat sopimukseen toisin kuin yleensä.
Jos haluat lisätietoja, laita meiliä [email protected] niin kerrotaan lisää. Tai kurkkaa sivuille www.kolumbus.fi/helen.ojanpera/florida.
http://www.destinationamerica.co.uk.
En tapaa mainostaa, mutta meidän sakki on ollut todella tyytyväisiä palveluun kaikinpuolin. - weryh
Käy katsomassa http://www.floridaan.com. Erilaisia ja kokoisia asuntoja/taloja Palm Beachin lähistöllä. Me käytimme firmaa (suomalainen) viime syksynä ja homma toimi hyvin.
- äippä 82
lapsoset mukana käytiin luxury lomalla malibussa.
loistava reissu vaikka lapset mukana:) helpotti kamalasti kun ei tarvinut erikseen autojakaan vuokrata tai ruoasta huolehtia.
www.sc24.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1167133Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4945271Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1463240Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2152621Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t382307Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431272En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771232Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681168Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111159- 1111133