Muisteloita Maltalta

Kainuulaiset

Kävimme vaimon kanssa viime viikolla Maltalla. Asuimme Sliemassa Hotel Milano Due:ssa. Onnistuimme saamaan huoneen lahdelle päin, hienoa. Matka oli mukava ns "kulttuurimatka", kiertelimme Valletassa, kiersimme saarta, risteilimme merellä ja jopa uimme. Malta on pieni sympaattinen maa, hintataso jokseenkin sama kuin Suomessa. Mukava matka. Mukana meillä oli hyvä opaskirja Lehtipuu: Malta -opas. Oppaassa oli kerrottu kaikki tarpeellinen. Emme käyttäneet matkatoimistojen palveluja, vaan toimimme omatoimisesti. Malta ei ole rantalomakohde, mutta uimaan pääsee monesta kohtaa, koska kalliorannoilla on kaiteita ja portaita. Mutta varokaa siitä huolimatta liukkaita portaita, kaiteesta kaksin käsin kiinni. Itse liukaistuin kaikesta huolimatta ja naarmutin jalkapöytäni. Jos nyt menisimme uudelleen Maltalle, valitsisimme sellaisen hotellin, jossa olisi uima-allas käytettävissä. Olisi ollut retkien jälkeen mukava pulahtaa lämpimään altaaseen virkistäytymään, nyt suihku toki ajoi saman asian, mutta kumminkin. Hieno reissu.
Ps. menimme illalla ajoissa nukkumaan kirja kainalossa, joten iltaelämästä ei ole kokemusta.

3

1703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiiran

      Lähdemme myös ensi kertaa Maltalle runsaan viikon kuluttua. Matkamme on omatoimimatka ja on Qawrassa hotelli Santana. Ainakin menomatkan sinne kentältä teemme taksilla. Onko taksit kalliita ja onko niissä taksamittarit? Mitä olisi viikon loman aikana ainakin nähtävä, jotta loma tuntuisi onnistuneelta. Lämmintä siellä varmaan ainakin on mutta onko iltaisinkin?

      • me kans ens viikolla :)

        Jonkun matkaoppaan mukaan lentokentältä laukkuhihnan jälkeen ennen uloskäyntiä on piste, josta saa kiinteähintaisia taksilippuja siten, että Vallettaan maksaa noin 15 euroa, Sliemaan 20 euroa ja muualle noin 25 euroa. Lisää tietoa kaikesta kannattaa katsoa esim tuolta: http://www.malta.se/osc/main.asp?display=node&id=102


      • hiiran
        me kans ens viikolla :) kirjoitti:

        Jonkun matkaoppaan mukaan lentokentältä laukkuhihnan jälkeen ennen uloskäyntiä on piste, josta saa kiinteähintaisia taksilippuja siten, että Vallettaan maksaa noin 15 euroa, Sliemaan 20 euroa ja muualle noin 25 euroa. Lisää tietoa kaikesta kannattaa katsoa esim tuolta: http://www.malta.se/osc/main.asp?display=node&id=102

        Kiitos vinkistä, tässä sitä jo kovasti tutustutaan matkalehdistä saaren ihmeisiin. Nähdään kentällä ? Qawraan ollaan menossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7625
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4203
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3705
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3190
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2866
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2551
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2398
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2378
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2276
    Aihe