Hellyydenkipeä uros...

patonki-kun

Itselläni on nyt n. 1 vuotias kultaisen noutajan uros. Se on mahdottoman hellyydenkipeä, eikä jätä minua millään rauhaan. Joka kerta, kun lähden kotoa se jää oven taakse vinkumaan ja ulvomaan. Kun tulen kotiin, löydän sen piileksimästä pöydän alta. En saa päivisin rauhaa, kun pörröinen ystäväni kiipeää syliini nukkumaan. En edes voi mennä yksin suihkuun, kun se seuraa minua joka paikkaan. Koirani on myös erittäin mustasukkainen poikaystävästäni.... Joka kerta, kun poikaystäväni tulee luokseni kylään, on koira heti kimpussa. Kiskoo minua hihasta, änkee syliini, hakee minulle omasta vaatekaapistani vaatteita. Sitten päätin hankkia koiralleni oman tyttöystävän joka helpottikin hetkeksi, mutta sitten taas sama meno jatkui... vaikka kuinka yrittäisin lenkittää koiraa tapreeksi, jotta se vaipuisi syvään uneen, se silti tunkee syliini nukkumaan. Koiran laittaminen toiseen huoneeseen ei auta. Apua, kiitos?

2

939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Tuo mustasukkaisuus kielii johtajuusongelmista, tai alkavista sellaisista, kun ikäkin on murkkuiälle sopiva. Yritä kitkeä koiran sopimaton käytös poikaystävääsi kohtaan pois ja pian, ei ole koiran asia päättää kenen kanssa saat ja et saa olla ja aikaa viettää. Koira ei saa tulla väliin, vaan se on komennettava tiukasti pois.

      Itsellä oli aikoinaan sama ongelma (mustasukkaisuus) oman uroksen kanssa, ja alkuun se oli "herttaista" tyylin -voi kun toinen on mustis, mutta siitä se pikkuhiljaa pahenee jos asialle ei tee mitään.
      Nyt oman kanssa ei enää mitään ongelmia, kun paikka on tehty laumassa selväksi. Minä olen pomo joka teen päätökset, ei koira.

      Ja suihkussa saat käydä rauhassa, kun laitat oven kiinni ;)
      Ja kyllä se ajan kanssa auttaa, pysyt vaan tiukkana etkä anna periksi, koska joka krt kun annat periksi jossain, koira yrittää seuraavalla kerralla entistä hanakammin vain.
      Muutenkin koira kuulostaa liian läheisriippuvaiselta, kun kokoajan seuraa ja pyrkii syliin. Siitä johtuu yksinollessa eroahdistuksen tuoma ulvominenkin.

      Tsemppiä koulutukseen!

      • eppulainen

        meillä koira ei ole koskaan saanut päättä koska leikitään, koska tullaan syliin jne.

        jos koira pyrkii viereen kun en halua, samantien pois. saatan pyytää sen hetken kuluttua, pääasia on se että minä päätän koska hetki on hyvä.

        älä huomioi koiran vinkumista, sillä sillon palkitset ei-toivotun käytöksen. kokeile vaikka jos poikaystäväsi hoitaisi ruokkimisen hetken aikaa..koira kun harvoin puree ruokkivaa kättä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3935
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      138
      1404
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      890
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      747
    9. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      726
    10. Mara&Esko gaalassa jälleen

      Onkohan expariskunta taas tulossa yhdessä punaiselle matolle etuilemaan?? Heillähän on omasta mielestään oikeus, ovat He
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      697
    Aihe