Tuossa palomuuri aihetta tutkiessa törmäsin lasten www-surffailua koskeviin vinkkeihin.
Sivuilla on muutama järkevä ohje jotka pistivät miettimään mitä kakrut tekevät internet-yhteyksilä.
http://www.surfinsecurity.com/sisallonsuodatus/Cyberpatrol.htm
Esimerkiksi noinkin yksinkertainen juttu ei ollut itselle pälkähtänyt päähän. Lähti pentujen pelikone toiseen huoneeseen :-) ei auta itku eikä hammasten kiristys.
"Aseta tietokone sellaiseen paikkaan, että näet mitä koneella tehdään. Tietokonetta ei kannata laittaa lastenhuoneeseen vaan ennemmin kaikkien yhteisiin tiloihin. "
Kuri se olla pitää internetissäkin.
Vai mitä?
Sivuilla on muutama järkevä ohje jotka pistivät miettimään mitä kakrut tekevät internet-yhteyksilä.
http://www.surfinsecurity.com/sisallonsuodatus/Cyberpatrol.htm
Esimerkiksi noinkin yksinkertainen juttu ei ollut itselle pälkähtänyt päähän. Lähti pentujen pelikone toiseen huoneeseen :-) ei auta itku eikä hammasten kiristys.
"Aseta tietokone sellaiseen paikkaan, että näet mitä koneella tehdään. Tietokonetta ei kannata laittaa lastenhuoneeseen vaan ennemmin kaikkien yhteisiin tiloihin. "
Kuri se olla pitää internetissäkin.
Vai mitä?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sama kait se on ku viet koko koneen pois jos niin jännittää että lapsoset käy muualla ku pikku kakkosen sivuilla.
On se perkele ku täsä maailmassa pitää vittu kaikkea rajottaa, jos ei valtio niin omat vanhemmat sitte.
Ja tosta sivusta vielä että eiköhän siinä nyt taas vaan oo kyse siitä että otetaan hyvä uskoisilta vanhemmilta rahat parempiin taskuihin.
Toki on totta että netti on pullollaan pedofiilejä kautta muita pervoja chatti paikoissa, mutta eikö tässä kanssa voi ottaa järjen käteen ja kysyä että mitä helvettiä se oma 9v skidi siellä tekee?! Vai eikö nykyajan pennuilla ole enää muuta elämää ku tietokone?
nyt vain on tänäpäivänä monessa kotona ja kotiverkolla sen saa näppärästi joka koneeseen.
Internet oikeinkäytettynä on hyvä työkalua oppia asioita. Tosin kaikkia ei tarvitse oppia heti nuorena. Ja jo nuo verkkopelit vaativat internet-yhteyttä.
Mielestäni alle 16 vuotiaalla ei ole mitään asiaa sado tai pedo sivuille. Tosin niille joutuu haluamattaankin, etsi vaikka jonkun piirroshahmon kuvaa netistä niin kohta putkahtaa pornosaitti joka mainostaa porno piirrettyjä. Jos jollekkin pornosaitille joudut niin kohta on kone täynnä jos jonkilaista kuvaa ja uutta selainikkunaa, todella ärsyttävää.
Eli kyllä tuollaisille ohjelmille on kysyntää ja tarvetta. Jos haluaa säästää niin voi noudattaa noita ilmaisia neuvoja, osa niistä on aika päteviä. Ei se 16 kesäinen poikakaan kehtaa kaikkea katsella kun kone on olohuoneen nurkassa.
Käytännössä vanhemmat eivät vain tiedä mitä kaikkea siltä todellä löytyy.
En ole naivi ja luule, että nuo ohjelmat ovat aukottomia mutta ovat kuitenkin oikeaan suuntaan.
Ainiin ja yksilönsuoja ei koske alaikäisiä, vanhemmat saavat seurata sekä valvoa.
Aika vitun hyvä vitsi! Mun vanhemmat ei tekis tommosta ikinä vaika pyytäisin!
kun eivät pyyntöön edes reagoi. Jos omat pennut pyytää muutakin kuin pelejä niin todella kannattaisi kuunnella asiaa.
Sitten mennään naapuriin kattoon se eläinporno.
Parempi ois opettaa sille tenavalle mikä on oikein ja mikä väärin.
Selvä on että "vittu" sukupolvi älähtää. Tuohan on teinihiplarin painajainen tietokone olohuoneessa.
Helpompi on laittaa kotipalomuuriin tai adsl-routeriin rajoituksia, niin että lasten koneista ei mennä webbiin (estä vain TCP/80 proxyt).
No operaattoreilta tuon varmaan saa tilata jossain vaiheessa palveluna. Samoin kuin virustorjunnan ja palomuuritkin.
http://www.mll.fi/kasvattajan_tietokulma/vastuuta_lapsesta/viisaasti_verkossa/nuorten_internetin_kaytto/
Tuo on varsin yksinkertainen ja tehokas keino. Jos jälkikasvu surffaa sivuilla mitkä ei ole sopimattomia lapsille/nuorille, niin siitä on ihan turha älähtää, että se kone siirtyy vaikka sitten olkkarin puolelle.
Tuossa tosiaan tuli sitten kommenttia vahtimisesta yms. mikä on tyypillistä nuorisolle. Kai se olisi ihan ok jos vanhemmat tekisivät vain lapset maailmaan ja jättäisivät heidät sitten oman onnensa nojaan kasvattamaan itse itsensä. Suomi olisi täynnä tyytyväistä nuorisoa. Kyllä juu. Niin kauan kuin jälkikasvu asuu vanhempiensa katon alla ne on vanhemmat kun sanelee säännöt. Netinkin käytöstä.
turiset, mielenkiintoista on nähdä miten teinit pitävät kaikkia asioita itsestään selvyytenä ja itseään asiantuntijoina. www-rajoituksesta haistattavat ja väittävät, ettei sellaista tarvita. Monella keskustelukanavalla ei voi asiaa heittää tai kritiikkiä kun jo tulee V:tä ja muuta asiantuntijoilta.
Vika on lapsessa eikä vanhemmassa jos se joutuu pedofiilin uhriksi! Vaikka se tietokone ois keskellä olohuonetta tulee jossain vaiheessa aina hetki ku porukat ei oo siinä. Ja eikö pennut tee just sen mikä kiellettyä jos on mahdollisuus?
Toisin sanoen te niin uskomattoman nerokaat ja suojelevaiset vanhemmat oikeen kehotatte lapsosia menemään niille "kielletyille" sivuille.
lapsia varastamastakin, mutta silti jotku tekevät sitä kunnes jäävät kiinni. Eli sinun logiikalla vanhemmat yllyttävät lapsia koska kieltävät. Miten sitten jos kukaan ei koskaan kerro mikä on kiellettyä, kenen on vastuu?
Eli jottei mahdollisuutta olisi niin suodatusta kehiin. Tai webbi pimeeksi kun vanhemmat eivät ole kotona valvomassa.