laboratorioanalyytikko vai bioanalyytikko?

labraopiskelija

Opiskelen ekaa vuotta nyt laboratorioanalyytikoksi. Luokkakaverit ja vähän muutkin meinaa, että töitä ei ole ja valmistutaan työttömiksi. Toisaalta taas olen kuullut, että töitä on. Ja se sama vanha virsi, että sitten kun suuret ikäluokat eläköityvät, niin... Onko toivoa työllistymisestä, kun 3,5 vuoden päästä valmistun? Tämä on se ala, jolla haluan leipäni ansaita, mutta ei ole mitään hyötyä valmistua työttömäksi. Asun oulunläänissä.
Entä sitten bioanalyytikot. Jos täytyisi koulua vaihtaa, niin opiskelisin bioanalyytikoksi. Onko tuolla alalla paremmat työllistymismahdollisuudet? Kannattaako mahdollisesti vaihtaa?

12

805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      noh rehellisesti sanottuna laborantti ja labra-analyytikko tekevät samaa työtä samalla palkalla. poikkeuksia tosin on. minäkin mietin tuota muutamia vuosia sitten. päätin mennä lukion jälkeen amikseen labralinjalle. kesto on vaan 2v. bioanalyytikon työllistymisestä en tiedä, mutta palkka on melko huono, aloituspalkka alle 2000e/kk. menin kemiantekniikan linjalle amk:hon. aloituspalkka on jotakin 2300e/kk. vaihtoehtona on myös bio-ja elintarvikealan ko.. tässä jotakin ajatuksia, toivottavasti auttoi.

      • tuleva labra-analyytikko

        Mäkin oon nyt syksyllä alottanu labra-analytiikan opinnot. Edellinen tossa kirjotti, että laborantit ja laboratorioanalyytikot tekevät samaa työtä, no, onneksi työnantajat hitaasti mutta varmasti alkavat ymmärtää labra-analyytikkojen ja laboranttien eroja ja onpahan jo paikkoja, jonne otetaan joihinkin tehtäviin vaan labra-analyytikkoja, eikä laborantteja. Työelämään on syntymässä laboratorioanalyytikoille oma alue, hitaasti tosin.


    • _analyytikko

      Itse valmistuin melkein vuosi sitten laboratorioanalyytikoksi, alan töitä ei ole löytynyt. No teen sitten paremman puutteessa duunarihommia jotka eivät vaadi mitään koulutusta (niistä tienaa saman mitä muutamassa työhaastattelussa olisi luvattu labrahommista.)

      Työtilanne on aika heikko, jokaiseen avoimeen työpaikkaan on aina vähintään 50 hakijaaa. Sitäpaitsi analyytikon tutkinto ei tosiaankaan takaa "parempia" hommia laboranttiin verrattuna. Bioanalyytikoille ilmeisesti töitä riittää.

      Laboratorioanalyytikko = turhin AMK-tutkinto ever

    • JoblessFoolsU

      Ei pääse töihin kaikki laitokset kuten VERIFIN JA Helsingin yliopisto eivät pysty ottamaan ketään kun sanovat palkkaavansa vain irtisanomiaan henkilöitä. Aika huono juttu julkiselta laitokselta. Älä opiskele tähän ammattiin jäät työttömäksi. Terveisin laboratorioanalyytikko jengi.

    • VerifinRacistFIN

      Yliopistoon et ainakaan pääse työkokeiluun omaan ammattiisi sillä sain seuraavanlaisen sähköpostiviestin:

      "Kiitos nopeasta vastauksestasi. Luin lauseen "Irtisanomiset tai lomautukset

      eivät ole esteenä työkokeilun järjestämiselle myöskään silloin, jos

      työkokeilun järjestävällä työnantajalla ei ole velvollisuutta tarjota työtä

      irtisanomalleen tai lomauttamalleen työntekijälle". Koska käsitykseni mukaan

      nyt tällainen on tilanne HY:llä, että jos jossakin yksikössä on joku henkilö

      irtisanottu, meillä on ensisijainen velvollisuus palkata näitä henkilöitä.

      Valitettavasti en voi edistää asiaasi.

      Kiitokset kiinnostuksestasi.

      Terveisin

      Paula Vanninen "

    • LadyErotic
    • LabraLady89
    • Biolady91
    • Kumilady
    • MelissalI
    • MelissaNauttii
    • HeiTyttöniii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moi, nainen

      Tunnustan, olen heikkona sun hymyyn, ja sekään ei auta yhtään, että sulla on täydellinen nenä. Joten ensi kerralla, kun
      Ikävä
      51
      1945
    2. Some räjähti! Joel Harkimo jakoi haikean viestin meriltä tärkeänä merkkipäivänä: "Välillä..."

      Joel Harkimo on lähtenyt yksin purjehdukselle Atlantin yli. Tsemppiä ja voimia, Joel Harkimo! Lue lisää: https://www.s
      Suomalaiset julkkikset
      34
      1588
    3. Sedun opettaja?

      Kukas Sedussa on ahdistellut alaikäisiä opiskelijoita? Tämä kansankynttilä oli saanut monta varoitusta, mutta sama homma
      Seinäjoki
      43
      1175
    4. Suurinta rakkautta

      On päästää irti ja antaa toisen mennä. 😎🌹
      Ikävä
      82
      1173
    5. Bess jakoi hämmentävän kuvan - Anna Puu heittää roisin kommentin: "Onneks ei oo eka synnytys"

      Ohhoh! No nyt on aika provosoiva kuva Bessistä. Kivoja kommentteja julkkisystävät laukoo... Tiesitkö, että Bessin (s.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      1060
    6. Kumpi ihastui teistä ensin

      Sinä vai kaivattusi?
      Ikävä
      56
      1049
    7. Milloin nähdään?

      😕💕 Alan olla ihan loppu.
      Ikävä
      48
      1015
    8. Mitä mun pitää tehdä?

      Mitä me mies tehdään? Mitä sä haluat mun tekevän? Mä en tiedä. Mä luulen tietäväni, että molemmat kärvistelee tunteid
      Ikävä
      40
      968
    9. Keskusta on kovassa nousussa

      Persut ovat jäämässä kauas taakse. Maaseudun ihmiset ovat palaamassa järkiinsä epäonnistuneen persuseikkailun jälkeen.
      Maailman menoa
      129
      945
    10. Näytät paremmalta kuin koskaan ennen

      Aivan jokaisena päivänä. Minä pidän sinusta parhaimman huolen. Lupaan sen, sen voin luvata.
      Ikävä
      38
      916
    Aihe