Unohtumattomia sulosointuja syssylle 2007:
Ai jai jai jai ---> "pakko vihlaista monen asuntovelkaisen lompakossa"
Ai jai jai jai ---> "kuluttajien velkaruuvi alkaakin olla pohjassa"
Ai jai jai jai ---> "kielivät asuntomarkkinoiden vähittäisestä hyytymisestä"
Ai jai jai jai ---> "painaa samalla koko pääkaupunkiseudun keskihinnat laskuun"
http://presso.kauppalehti.fi/p/l/i/digilehti/
Ai jai jai jai ---> "pakko vihlaista monen asuntovelkaisen lompakossa"
Ai jai jai jai ---> "kuluttajien velkaruuvi alkaakin olla pohjassa"
Ai jai jai jai ---> "kielivät asuntomarkkinoiden vähittäisestä hyytymisestä"
Ai jai jai jai ---> "painaa samalla koko pääkaupunkiseudun keskihinnat laskuun"
http://presso.kauppalehti.fi/p/l/i/digilehti/
Vastaukset 12
Vanhimmat
meillä on kuitenkin nokia ja talous on muutenkin vakaalla pohjalla.
ostelen sitten pari kolme asuntoa lisää ja laitan kuplahintaan vuokralle, rahantuloa ei voi estää...taaskaan.
Mikä on sitten vaihtoehto?
Vuokralla asuminenko?
Vuokrat ovat hirmu nousussa.
Alkuvuoden vuokrankorotuksista puhutaan kaksinumeroisista luvuista kasvukeskuksissa.
Tässäpä vuokralaiselle sulosointuja kerrakseen:
-Helsinki: kesässä vuokrat +15%
-Vuokra-asunto pula on tullut puolessa vuodessa esille ja pahenee edelleen samaa vauhtia (ensi vuonna vuokra-asuntotilanne on aivan katastrofi tällä muutosvauhdilla)
-vuokra-asuntokanta on laadullisesti heikkoa ja uusia vuokra-asuntoja ei rakenneta, eli vuokra-asumisen laatu heikkenee yhtä mittaa omistusaumiseen verrattuna
-vuokra-asuntojen tekninen ikä alkaa olemaan niin korkea, että putkiremontit on kohta pakko tehdä ja arvatkaapas ketkä maksaa sen lystin vuokrissaan
Voi olla, että pieni osa omistusasujista on vaikeuksissa, mutta niistä selviää helposti pankin kanssa neuvottelemalla. Osa avusta tulee myös palkkainflaationa. Mutta missään tapauksessa ei kannata luopua omasta asunnosta ja siirtyä vuokralaiseksi!
Mutta suurin osa vuokralaisista jotka maksavat itse vuokransa on muutaman vuoden sisällä aivan kusessa.
Voimassa olevia vuokria ei voi korotella ihan miten vaan. Vuokrasopimuksissa on aina sovittu, miten vuokraa voidaan korottaa. Yleensä se on indeksiin sidottu ja indeksi ei varmuudella nouse kymmeniä prosentteja muutamassa vuodessa. Todellisuudessa nousu on ehkäpä 10-15%/5 vuotta.
Uudet vuokrasopimukset on tietysti asia erikseen. Niihinhän voi laittaa mitä tahansa, jos joku vain suostuu maksamaan.
1. Nyksä lurkki pihalle
-kämppä uudestaan pihalle +40% vuokralla
-uusi lurkki tilalle. (Huutokaupasta vielä 15% lisää)
Ei se ole niin helppoa kuin väität. Lukaseppa hieman lakia asuinhuoneen vuokrauksesta ja sieltä, millä perusteella voit vuokranantajana irtisanoa vuokrasopimuksen. Ja jo irtisanomisaika on vähänkään pitemmissä sopimuksissa 6 kk, joten ihan pikavoittoja ei tehdä.
Ota asioista selvää, ennen kuin kirjoittelet tänne soopaa.
En käytä indeksiä, mutta virallisessa sopimuksessa on kohta, jossa sovitaan muu peruste. Siihen kohtaan voi laittaa esim. kustannusten nousu ja sen mukaan olen nostanut vuokraa. Jos vastiketta ja vesimaksuja nostetaa, en niitä kustannuksia minä maksa vaan vuokralainen. Näin on toiminut ja saa toimia edelleen.
Jos näin ei olisi, niin miten vuokraus kannattais enää. Kaukolämpöyhtiö voi nostella hintojaan parin kuukauden välein. Kustannukset olen siirtänyt heti vuokraan ja jos ei miellytä, niin muuttakoon pois, jos edullisemman löytää.
jaksa enää kukaan!
Alhaiseksi käynyt vuokrataso on käyvä syy irtisanomiselle.
Tuliko asioita joita et ehkä olisi halunnut tietää?
(pidemmän päälle) tilanne on, jos vuokria ei pystyisi millään nostamaan yleistä maerkkinatilannetta vastaavaksi.
Omistajat alkavat myymään omistamiaan vuokra-asuntoja ja realisoimaan tuottoa, jos vuokraamalla ei saa kunnon vastinetta asunnon arvolle.
Sitten vuokra-asuntojen määrä vain vähenee ja vuokralaiset ovat entistä kovemmassa ahdingossa.
Itse asiassa matalaa vuokra-tuottoa on kompensoinut kova asuntojen arvonnousu.
Jos arvonnousu alkaa vähenemään, niin vuokraisäntä nostaa vuokria tai sitten myy vuokra-asunnon kannattamattomana pois. Eli arvonnousu on korvannut osan vuokratuloista ja kun arvonnousu vähenee, niin vuokratuottoa tarvittaisiin lisää.
Sikäli, vaikka pähkähullulta kuullostaakin, niin vuokralaiset ovat hyötyneet asuntojen arvonnoususta.
tahi erota
spekoloivan toimittajan höpökirjoituksia oikeista uutisista.
No tämäkään ei yllätä minua millään tavoin.