koskahan

lopetetaan ja "veronmaksajat" alkaa maksaa ruuasta sen hinna joka siitä kuuluukin maksaa, ei meinaan perseauksiset sen jälkeen syö kun kynsiään jöp. jöp.
3551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Juuri näin! Joillakin "veronmaksajilla" ei mene millään jakeluun, että tuilla pidetään ruuan hinta alhaalla, jotta jokaisella olisi vara sitä ostaa. Kertauksen vuoksi: suurempituloiset maksavat enemmän veroja --> pienempituloiset saavat tukien kautta suuremman hyödyn ruuan hinnassa. Simple as that!

Huvittavaa on myös tämä kirjoittelu leivän hinnan noususta, johtuen muka viljeliän saamasta paremmasta hinnasta, hih... Kauppahan ei taas vedä välistä, ei.

Äänestä
  • Nyt on aika korjata tukimäärät kun tuotteiden hinnat tuntuu nousevan niin varmaankin MTK sopii minkä verran tukia puotetaan.Eikö olisi oikeus ja kohtuus kun otetaan ensi askel "oikeaan" tuotehintaan niin myös tukea pudotetaan itsehän olette sitä ajaneet,vai teettekö VÄYRYSET ?????
    ps.Näyttäkää onko teillä selkärankaa ( epäilen että ei ole)

    Äänestä

  • aika kirjoitti:

    Nyt on aika korjata tukimäärät kun tuotteiden hinnat tuntuu nousevan niin varmaankin MTK sopii minkä verran tukia puotetaan.Eikö olisi oikeus ja kohtuus kun otetaan ensi askel "oikeaan" tuotehintaan niin myös tukea pudotetaan itsehän olette sitä ajaneet,vai teettekö VÄYRYSET ?????
    ps.Näyttäkää onko teillä selkärankaa ( epäilen että ei ole)

    sinulla ölvökki ei ole enää vara syödä jos kaikki tuet poistetaan ja ruuasta aletaan maksaa tuotantokustannuksia vastaava hinta.
    Mistäkö näin päättelen,viljan tuottajahinta on noussut noin 40% ja leivän hinnasta 4% on raaka-aineen osuus. Teollisuus ja kauppa on ilmoittanut leivän hinnan nousevan jopa 20% eli äkkiä laskien prosentin korotus raaka-aineen hinassa aiheuttaa 20% korotustarpeen.

    Mikäli tuet poistetaan ja viljan hinta nostetaan samalle tasolle jossa se oli EU-hun liittymisen aikaan se tietää kaupan ja teollisuuden laskentamallin mukaan kaupantiskillä leivälle 200% hinnannousua ja lihalle ja maidolle 500-1000%.

    Ilkeästi ajateltuna voisi tuet tietenkin lopettaa, mutta meidän yhteiskuntamme on siitä outo järjestelmä, ettei se anna edes sinun kaltaisesi täydellisen idiootin pudota tyhjän päälle vaan, pyrkii pitämään huolta ja estää äkillisten toimenpiteiden aiheuttamat häiriöt markkinoilla.

    Viljelijät olisivat riemumielin luopumassa näistä almuista joita meille jaetaan. Tuottajahinnat eivät tule lähiaikoina nousemaan niin paljoa että tukien merkittävä alentaminen on mahdollista. EU-ssa komissio on jo miettimässä päät sinisinä miten saadaan raaka-aineiden hinnat pysymään kurissa mm. ppakkokesannointi ollaan lopettamassa ainakin vuodeksi.
    Sitä ei voi mennä takaamaan etteikö kaupassa hinnat nouse, mutta kaiken sen kaataminen viljelijöiden niskaan ei tule enää onnistumaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


syömistuet kirjoitti:

lopetetaan ja "veronmaksajat" alkaa maksaa ruuasta sen hinna joka siitä kuuluukin maksaa, ei meinaan perseauksiset sen jälkeen syö kun kynsiään jöp. jöp.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu