Hakusessa kevyt puolari. Kellään kokemuksia otsiko aseista? Myös Marocchi ATA:aan liittyvät kokemukset kiinnostavat
Marocchi A12 vai Franchi inertia predator
5
3288
Vastaukset
- puolari
Se on parempi..
- supershot
Veljellä sbe2. Ei mikää ihmepyssy. Huom! puhuin kevyistä puoliautomaateista. Toki benelli on hyvä mutta se 500€ lisä hinta tulee nimestä.
- Sopiva haulikko
Saatiin viime talvena Dianan tilalle Marocci ATA. Dianaa eivät saaneet pelaamaan sitten millään ja kävi niinkuin monelle mullekin Dianalle, että piti romuttaa.
Poika on ampunut ATA:lla noin 700 kiekkoa ja joitakin kymmeniä metsästyspaukkuja. On pelannut hyvin. Kaasumäntähaulikko on vain muistettava puhdistaa säännöllisesti, mieluiten joka ammuntakerran jälkeen.
Valmistaja on ottanut huomioon kiekkoaammunan ja 12/76 panoksilla ammunnan.Holkki pitää vaihtaa sen mukaan, mitä ampuu.
Jos huolehdit hyvin asestasi, valitse näistä se, joka käy sinulle parhaiten. Jos et viitsi joka ammuntakerran jälkeen puhdistaa, valitse Benelli (uusi tai vähän käytetty, itse maksoin 5 vuotta käytetystä puolet uuden hinnasta).Itselläni on Benelli,joka käy minulle hyvin, mutta pojalle
se ei käy ollenkaan.- supershot
Miltäs marocchin laatu vaikuttaa benelliin verrattuna? Onko ase herkkä ruostumaan?
- puolari
supershot kirjoitti:
Miltäs marocchin laatu vaikuttaa benelliin verrattuna? Onko ase herkkä ruostumaan?
Jos ase ruostuu, ei syy ole aseessa vaan käyttäjässä. Ja ennenkuin se rupaaa ruostumaan alkaa ilmetä muitakin huolimattoman käytön aiheuttamia harmeja.
Minun on tuohon aseen ruostumisasiaan tosi vaikea samoa mitään, koska minun aseissa ei ole ollut eikä tullut ruostetta.
Yhden ostamani aseen myynti-ilmoituksessa tosin luki, että ruostettakin voi löytyä. Minä tosin en siitä silloin enkä sen jälkeenkään löytänyt. Piipun sinistys vaan oli kulunutruskehtavaksi.
Osta Marocci uutena, jos kehtaat puhdistaa sen joka käyttökerran jälkeen tai ainakin joka toisen . Ei se välttämätöntä ole, mutta minä teen niin, eikä ole ikänä ollut mitään ongelmia kaasumäntätoimisten puolareiden kanssa. Jokaisen toimintahäiriötä kiroilevan metsästyskaverin ase on ollut likainen, vaikka se ei ole kovin likaiselta näyttänyt. Ja ruvennut toimimaan puhdistuksen jälkeen ja niillä, jotka ovat alkaneet asettaan säännöllisesti puhdistaa, on pelannut sen jälkeen moiteettomasti.
Jos et jaksa puhdistaa, osta metsästyskäytössä ollut käytetty benellin 90. Ja ei kun pelittää.
Uuden Maroccin hinnlla saat lähes uuden veroisen, jos vain sattuu jostakin sellainen eteen, koska niille on kysyntää.
Tärkein kriteeri in kuintenkin se, miten ase nousee poskelle ja tuntuu käyvän itsellesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1212332
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4292193Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?981190Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?13995- 45839
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!16807Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34800Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109786Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte167717Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti33715