Olen hankkinut macin, josta puuttuu perus office -paketti.
Osaisiko joku neuvoa, mistä kannattaa hankkia "Microsoft Office 2004 for Mac -paketin" mahdollisimman halvalla? En tarvitse mitään muita ominaisuuksia kuin wordin, excelin ja power pointin.
Minulla on aina aikasemmin ollut pc ja sen takia suurin osa töistäni on tehty em. ohjelmilla - sen takia olen hankkimassa samaa pakettia macille. Olisiko kuitenkin olemassa muitakin vaihtoehtoja, jotka tukisivat aikaisemmin tehtyjen töiden muokkaamista myös macilla?
Viimeisenä kysymyksenä vielä onko väliä mistä ohjelmat hankkii, ts. sisältävätkö suomesta ostetut paketit jotakin erityisen arvokkaita lokaali ominaisuuksia...?
Tiedoista todella kiitollisena,
Mac beginner
Neuvoista
4
437
Vastaukset
- vesku_orig
tuolta ilmainen NeoOffice:
http://www.neooffice.org/neojava/en/index.php
tai OpenOffice:
http://fi.openoffice.org/
Soikolla oikoluku:
http://www.cs.helsinki.fi/u/oarasane/soikko/ - rrr
MS-Officen suolainen hinta on saanut useimmat etsimään toimivaa vaihtoehtoa ohjelmalle.
Toimivia tekstinkäsittelysoftia on tällä hetkellä useampiakin tarjolla, mutta kokonaista officea vastaavaa pakettia taitaa olla vain kaksi varteenotettavaa tarjolla.
Ensimmäisenä tulee mieleen Applen oma tuote iWork, joka sisältää:
Page-ohjelman tekstinkäsittelyyn ja omaa ominaisuuksia vähän enempäänkin. Pages aukoo wordin .doc -filuja ok ja tietenkin RTF-filuja. Osaapa myös tallentaa .doc -muotoon.
Numbers-ohjelman taulukointiin. Aukoo Excel-filuja ja osaa tallentaakin Excelin ymmärtämään muotoon.
Keynote-ohjelman, joka sitten vastaa PowerPointtia. Olen ollut havaitsevinani, että useimmat Keynoten käyttäjät ovat sitä mieltä, että sen ominaisuudet hakkaavat PP:n vastaavat mennentullen.
Applen iWork maksaa Apple-storessa jotakuinkin 79 egee ja 5:n käyttäjän perhelisenssi - tarkoitettu siis samassa taloudessa olevien Maceihin - maksaa vain 20 egee enemmän.
Ilmaisohjelmista olikin jo mainittuna ne kaksi kovinta, tosin tuo OpenOffice vaatii edelleen X11-ikkunoinnin asentelut, kun taas NeoOfficelle riittää ohjelman asennusfilujen lataus ja asennus.
NeoOfficesta täytyy huomioida, että siitä kannattaa ladata 3 tiedostoa.
1. on varsinainen NeoOfficen asennuspaketti.
2. on kielipaketti, jolla saadaan NeoOffice esittämään valikkonsa ym. esim. suomeksi.
3. paketti on sitten ns. patch-paketti, joita saattaa ilmaantua silloin tällöin, johtuen NeoOfficen jatkuvasta kehittämisestä.
Soikko taas on ohjelma, jolla OSX:ään saadaan suomenkielen oikoluku ja NeoOffice ja esim. Mail ja Texturikin tukevat sitä.
En ole kokeillut tukeeko iWork Soikkoa.saa myös suomen tavutuksen pikku operaatiolla:
http://www.omenamehu.org/index.php/topic,12852.msg482594.html
Totta kai iWork käyttää Soikkoa eli systeemin oikolukua, sehän on Applen ohjelma!
- kirjoittaja
Kiitos vastanneille valaisevista neuvoista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703159
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942055- 551962
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61093