Olen iältäni 56- vuotias ja käyttänyt n. kolmen vuoden ajan Femoston 2/10 korvaushoitoa. Olen ollut hoitoon muuten tyytyväinen (hikoilu ja hermostuneisuus hävisivät), mutta nyt vuoden sisällä on aika usein ilmennyt välivuotoa. Vuoto ei ala mitenkään säännöllisesti, vaan tulee miten sattuu. Mietinkin, että jos menen tablettien ottamisessa sekaisin, niin voisiko tämä aiheuttaa välivuodon? Onko tuo välivuoto yleensäkin normaalia ja kuuluuko se ko. lääkkeeseen ? Itse en todellakaan välittäisi enää mistään vuodoista. Koska olen hyvin kipuherkkä, niin tuo gynegologille meno ja papakokeen otto on tehty viimeksi silloin kolme vuotta sitten. Minulla ei ole ollut seksikumppania pariin vuoteen, joten silläkin saralla on hiljaista. Muuten minulla ei ole mitään vatsakipuja tai mitään muutakaan kipuja alapään seudulla.
Välivuotoa; normaalia vai ei ?
Mikähän vaivaa
11046
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos on keltarauhashormonikuurilla ja tulee välivuotoa, niin yleensä se johtuu siitä, että keltarauhashormonimäärä on liian pieni. Toisaalta tuo 1/10 tarkoittaa kai 10 mg keltarauhashormonia ja kyllä sen pitäisi riittää. Jos on keltarauhashormonikuurilla ja pilleri jää ottamatta, niin siitä alkaa vuoto. Sen pitäis kyllä loppua taas kun muistaa ottaa pillerit, mutta voi se vuoto jäädä päällekin ihan sellaisena pienenä. Sullahan on tuossa säännöllinen keltarauhashormonilääke, kun sulla on tuo hormonikorvaushoito. Eli veikkaan, että olet voinut saada välivuotoja siitä, jos keltarauhashormonipillereitä on jäänyt väliin. Kun uutta pilleriä ei tule, niin se on kohdulle "tyhjennyskäsky".