Meillä on kakkosautona Polo 1,4i 16v vm.2003 ajettu noin 90 000km . Viimeisimmän huollosta 7000km ja piti lisätä 1l öljyä. Onko kyseinen tyypillistä koneelle vai liekkö joku vialla. Onko kokemuksia?
Polo 1,4 Öljyn kulutus?
6
4022
Vastaukset
- 12345
Jos käytät Longlaiffeja -> normaalia.
Itse vaihdon tavallisiin öljyihin vaihtoväli 15 tkm, eipä syö enää yhtään öljyä - Polo-ongelmia
Samanlaisen asian kanssa olemme mekin painineet. Tuossa 45 tn kohdalla vaihdoimme öljyt toiseen merkkiin ja nyt ei ole enää kuluttanut öljyä samalla tavalla kuin longlife-öljyaikaan. Nyt vaan pitää vaihdattaa öljyt 15 tn km välein, mutta sekin tulee halvemmaksi kuin longlife öljyn lisääminen.
- Heittiö.
Meidän 1.4 litraisella koneella varustetulla pololla on nyt ajettu n.27000 kilometriä ja öljyä kuluu 8,5 desiä/1000km. Tämä on maahantuojan ja jälleenmyyjän mukaan normaalia kulutusta. Maksimi huoltovälillä lisäysöljyä tarvitaan siis n. 25 litraa.
Ei paljoa naurata. Suosittelen kaikille volkswagen merkkisen auton ostamista.- Tseba
1.8T ennen ekaa huoltoa lisätty 23tkm:n kohdalla 0,5 litraa, ekan huollon jälkeen ei yhtään.
1.2 ei lisäyksiä.
2.0 tdi 18 tkm 0,5 l 27 tkm 0,3, ekan huollon jälkeen ei yhtään.
1.4 tdi 23 tkm:n kohdalla 0,5 l , ekan huollon jälkeen ei yhtään.
En pysty varmasti sanomaan, josko öljyn merkki olisi huollossa vaihtunut; kaikkia on kuitenkin käytetty samassa huollossa - Heittiö.
Polon öljynkulutus sai positiivisen käänteen. Perusteellisen kirjallisen reklamoinnin jälkeen maahantuoja ilmoitti muuttaneensa kantaansa ja ottavansa auton tutkimuksiin, jossa öljynkulutuksen syy selvitetään ja tehdään korjaustoimenpiteet.
Näin tämän asian olisi pitänyt mennä alunperinkin, mutta hyvä näin. - Pololla tähtiin
Heittiö. kirjoitti:
Polon öljynkulutus sai positiivisen käänteen. Perusteellisen kirjallisen reklamoinnin jälkeen maahantuoja ilmoitti muuttaneensa kantaansa ja ottavansa auton tutkimuksiin, jossa öljynkulutuksen syy selvitetään ja tehdään korjaustoimenpiteet.
Näin tämän asian olisi pitänyt mennä alunperinkin, mutta hyvä näin.Moi!
Sama ongelma oli meillä huollon jälkeen, kun tein huollon yhteydessä huolettomasti vastauksen kysymykseen "Laitetaanko autoon longlife öljyt?". Auto alkoi sen jälkeen syömään öljyä kuin mikäkin...
Tutkittiin moottorista yhtä sun toista ja vikoja ei ollut, jolloin lopulta päätettiin kokeilla vaihtaa öljymerkkiä. Kas, ihme ja kumma, öljynsyönti loppui kuin seinään. Se siitä longlifesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 985454
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai814761Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404732Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682147- 1041873
- 1001660
- 2571538
- 3691282
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581084- 2001040