Meillä on kakkosautona Polo 1,4i 16v vm.2003 ajettu noin 90 000km . Viimeisimmän huollosta 7000km ja piti lisätä 1l öljyä. Onko kyseinen tyypillistä koneelle vai liekkö joku vialla. Onko kokemuksia?
Polo 1,4 Öljyn kulutus?
6
3944
Vastaukset
- 12345
Jos käytät Longlaiffeja -> normaalia.
Itse vaihdon tavallisiin öljyihin vaihtoväli 15 tkm, eipä syö enää yhtään öljyä - Polo-ongelmia
Samanlaisen asian kanssa olemme mekin painineet. Tuossa 45 tn kohdalla vaihdoimme öljyt toiseen merkkiin ja nyt ei ole enää kuluttanut öljyä samalla tavalla kuin longlife-öljyaikaan. Nyt vaan pitää vaihdattaa öljyt 15 tn km välein, mutta sekin tulee halvemmaksi kuin longlife öljyn lisääminen.
- Heittiö.
Meidän 1.4 litraisella koneella varustetulla pololla on nyt ajettu n.27000 kilometriä ja öljyä kuluu 8,5 desiä/1000km. Tämä on maahantuojan ja jälleenmyyjän mukaan normaalia kulutusta. Maksimi huoltovälillä lisäysöljyä tarvitaan siis n. 25 litraa.
Ei paljoa naurata. Suosittelen kaikille volkswagen merkkisen auton ostamista.- Tseba
1.8T ennen ekaa huoltoa lisätty 23tkm:n kohdalla 0,5 litraa, ekan huollon jälkeen ei yhtään.
1.2 ei lisäyksiä.
2.0 tdi 18 tkm 0,5 l 27 tkm 0,3, ekan huollon jälkeen ei yhtään.
1.4 tdi 23 tkm:n kohdalla 0,5 l , ekan huollon jälkeen ei yhtään.
En pysty varmasti sanomaan, josko öljyn merkki olisi huollossa vaihtunut; kaikkia on kuitenkin käytetty samassa huollossa - Heittiö.
Polon öljynkulutus sai positiivisen käänteen. Perusteellisen kirjallisen reklamoinnin jälkeen maahantuoja ilmoitti muuttaneensa kantaansa ja ottavansa auton tutkimuksiin, jossa öljynkulutuksen syy selvitetään ja tehdään korjaustoimenpiteet.
Näin tämän asian olisi pitänyt mennä alunperinkin, mutta hyvä näin. - Pololla tähtiin
Heittiö. kirjoitti:
Polon öljynkulutus sai positiivisen käänteen. Perusteellisen kirjallisen reklamoinnin jälkeen maahantuoja ilmoitti muuttaneensa kantaansa ja ottavansa auton tutkimuksiin, jossa öljynkulutuksen syy selvitetään ja tehdään korjaustoimenpiteet.
Näin tämän asian olisi pitänyt mennä alunperinkin, mutta hyvä näin.Moi!
Sama ongelma oli meillä huollon jälkeen, kun tein huollon yhteydessä huolettomasti vastauksen kysymykseen "Laitetaanko autoon longlife öljyt?". Auto alkoi sen jälkeen syömään öljyä kuin mikäkin...
Tutkittiin moottorista yhtä sun toista ja vikoja ei ollut, jolloin lopulta päätettiin kokeilla vaihtaa öljymerkkiä. Kas, ihme ja kumma, öljynsyönti loppui kuin seinään. Se siitä longlifesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282731- 1372526
- 1352134
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162123Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.121834Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161601376Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo951184Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu291182Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891152Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381108