JVC AV - 32H5SU..

JVC televisio panoramic mode. Ostettu vajaa 2 v sitten.

Kaikissa muissa kuvasuhteissa paitsi panoramic tai regular, on pystysuorat viivat, kuten ovet ym, kuperia tai koveria. Luulin sen johtuvan digilähetysten alkuvaikeuksista, mutta kun vika on edelleen niin ihmetyttää.

Onko vika televisiossa?
Vai onko se vika ollenkaan, säätömahdollisuutta ei kuitenkaan ole.

En viitsisi turhaan naisimmeisenä alkaa isoa tv:tä raahaamaan tavarataloon, varsinkaan ellei siinä ole vikaa.

Onko vinkkiä?
5472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

..että tv on antenniverkossa ja digiboxi Thomson DTI series 600/1000, Citymarketista.
Televisio Prismasta.

Tv:tä välillä ikävä katsella, kun pilvenpiirtäjät elokuvissa kaarevia jne.

Mikäli yrittää katsella tv:tä ilman mustia reunoja ylhäällä/alhaalla/ympärillä/ tulee ongelma esille.

Sori jos kerronta ontuu, mutta termistö vierasta ;)

Äänestä

Jos takuu on kaksivuotta ?, niin kysy Hedoy:lta missä on lähin valtuutettu huolto.

Äänestä
  • elikäs minun osaltani mennyt umpeen huhtikuussa :(

    Olisinpa hoksannut aiemmin ajatella, että vika on tosiaankin telkkarissa eikä säädöissä taikka digilähetyksen alkukankeudessa tms.

    No, tyhmyydestä sakotetaan....

    Katsellaan sitten vaan edelleenkin kieroja ovia ym...

    Äänestä

Sama vaiva täällä, JVC:n markettimalli (kuvaputkitelkkari siis) ja suuret kontrastierot saa tuon aikaiseksi. Kun kuvassa on paljon kirkasta kamaa ja sivuilla mustat palkit niin kieroon vetää. Ja joskus vaikka kuva täyttääkin koko ruudun niin pystysuorat kuviot vääntyilee kun kontrastiero on riittävä suuri.

Taitaa olla niin, että halpaa ja hyvää ei olekaan, tekniikka ei vaan ole niin laadukasta noissa karvalakkimalleissa...

Mutta jos saat tuon kuntoon (vaikka takuuseen) niin kerro, omakin lähtee sitten samantien hoitoon.

Äänestä
  • enemmän kuin vuoden. Tämän asian olen varmistanut kuluttajaneuvojalta. Ei muuta kun liikkeeseen yhteyksiä ja jos siellä ruvetaan nikotteleen niin ei muuta kun kuluttaneuvoja apuun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


televisio kirjoitti:

JVC televisio panoramic mode. Ostettu vajaa 2 v sitten.

Kaikissa muissa kuvasuhteissa paitsi panoramic tai regular, on pystysuorat viivat, kuten ovet ym, kuperia tai koveria. Luulin sen johtuvan digilähetysten alkuvaikeuksista, mutta kun vika on edelleen niin ihmetyttää.

Onko vika televisiossa?
Vai onko se vika ollenkaan, säätömahdollisuutta ei kuitenkaan ole.

En viitsisi turhaan naisimmeisenä alkaa isoa tv:tä raahaamaan tavarataloon, varsinkaan ellei siinä ole vikaa.

Onko vinkkiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu