Onko sinulla kokemusta infrapunasaunasta? Mitkä oli hyvät ja huonot puolet?
Kannattaako laittaa i.p.lämmittimet normaaliin saunaan vai olisko parempi ostaa valmis paketti?
Kannattaako laittaa i.p.lämmittimet normaaliin saunaan vai olisko parempi ostaa valmis paketti?
Vastaukset 3
Vanhimmat
No ainakin veli venäläisen saunacare-sivun mukaan infrapunasaunan ehdoton etu on että kehosta poistuu 20% myrkkyä hien mukana, normaalissa saunassa hiessä on vain 3% myrkkyä.
http://www.saunacare.net/compare.html
http://www.infrapunasauna.fi/
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000000289&posting=22000000013689601
http://209.85.135.104/search?q=cache:56pGpYmjP_sJ:www.infrapunasaun.ee/docs/Katalogi tekst - soome.pdf infrapunasaun&hl=fi&ct=clnk&cd=5&gl=fi
http://www.mitsem.ee/index.php/page,hinnakiri
http://www.sisustusweb.ee/article/63/
http://www.tasolounas.fi/infrasauna.htm
http://trahteeri.com/java/Index?oid=162
http://hoitosauna.fi/infrapunasauna.html
Infrapunasaunat ovat tavallisia kylpylöissä, mutta sielläkin kielletään verenpainetaudista ja ylipainosta kärsiviä menemästä sinne. Jossain kylpylöissä pitää käydä ensin lääkärintarkastuksessa ja saada lääkäriltä lupa mennä sinne.
Puolen tunnin sessio infrapunasaunassa on melkoinen rasitus jälkeenpäinkin. Siellä pitää olla vesipullo mukana, jottei tule nestehukkaa ja jälkeenpäinkin juoda litratolkulla ja levätä. Olo on kyllä muutaman tunnin päästä hyvä ja energinen. Ei kyllä mielestäni ole kotisauna ja tarkoitettu käytettäväksi monta kertaa viikossa.