vanhat laulut

tosi etsijä

Etsin kahta vanhaa laulua en tiedä varmaksi oikeita nimiä mutta toinen on helenan ja sepeteuksen häämatka kertoo automatkasta vanhalla foortilla jatoinen vaarin kiljukalja hauska tarina vaarin kiljun teosta ja vaikutuksesta oliko jollai tietoja

11

4086

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • tosi etsijä

        Kiitos tiedosta löysin levyn tiedot mutta en saa soimaan


    • Eikka45

      Vanhalla foortilla

    • Haen vanhaa kappaletta, missä sanat menevät osassa kohtaa näin
      "Elli lupas et pääsen mä saatille jos sille sormuksen ostaisin kultaisen niin, kun Ellin kanssa kotiin sitten kuljettiin me myöskin suudeltiin, nin tottakai. Myöhemmin aattelin että miksipäs ei, ostin sen sormuksen Elli syömmeni vei"

      Kuka kappaleen lauloi, mikä on kappaleen nimi ja löytyisikö se jostakin ?

      Kiitos

    • Miten saan laulun nimen selville kun lapsuudestani muistan vain muutaman sanan eräistä vanhoista lauluista,tunteeko kukaan nimet lauluille joiden sanoista muistan osan ja eräs alkaa sanoilla"mene sinä muijani maalle vaan sanoi Ramberi muijalleen"toinen alkaa sanoilla"syysyönä synkkänä synnyin"ja kolmannesta muistan sellaiset sant kuin"silloin minä itkin ensi kerran kun äiti minut matkalle laittoi ja sen matalan torpan nokiselta parrelta leivän mun käteheni taittoi"ja vielä yksi josta muistan sanat"jonk´on äiti synnyttänyt pettyneissä toiveissaan"
      Isälläni oli krammari -30 luvulla ja hänellä oli noita vanhoja levyjä mutta ne ovat kaikki hävinneet joka minua kovasti harmittaa..

      • Nettiin vaan

        Ainakin "syysyönä synkkänä"... ja "silloin minä itkin"... ovat netissä ja you tubessa.
        Muista en tiedä.


    • Kiitos vinkistä ja Tapsan laulamana se "silloin minä itkin"löytyi mutta millähän nimellä se "syysyönä synkkänä synnyin"löytyy,en ainakaan noilla sanoilla sitä löytänyt.
      Se Ramberi olisi kiva myös jostain löytää ja se viimeisen alkuun muistin vielä sanat "lehtolapsi olen vaan jonk´on"jne.
      On noita vanhoja enemmänkin ja esim.Sonjan löysin juutuubista Slovenian kielellä mutta se on myös Suomalaisena versiona mutta ylen elävässä arkistossa ja sieltä sitä ei voikaan kopsata noin vaan.Lisää vinkkejä odottaen.

      • Nettiin vaan

        Kyllä minä löysin sillä. Laulun nimi on Syksyn lapsi ja sen laulaa Erkki Junkkarinen.
        Pitemmälle en etsinyt, joten en tiedä löytyykö You Tubesta.


    • HJEM

      Hei! Minä olen rallatellut yli 60 vuotta Sepeutuksen ja Helenan häämatkaa. Minulla on laulussa 12 säkeistöä. Sävel on tallessa. Pitäis varmaan laittaa se kaverin kanssa youtubeen. Terv. HM

      • Anonyymi

        Laittakaa ihmeessä. Sille varmaan on kuuntelijoita. On paljon lauluja ja sanoja jotka menee osaajien mukana.


      • Anonyymi

        Huomasin tämän ja laita ihmeessä you tubeen


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1218
    2. 73
      1193
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      97
      957
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      48
      873
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      812
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      781
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      768
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      653
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      113
      614
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      546
    Aihe