Olen viettänyt pari Joulua Lapissa ja yhden Riikan risteilyllä, mutta eipä siellä muita yksinäisiä juuri ole ollut. Lapissa on ulkomaalaisia ja risteilyllä parit ja lapsiperheet.
Onko jollakin kokemuksia jostakin muusta paikasta? Voisi kuvitella, että meitä yksinäisiä on melkoinen määrä, enkä varmaan ole ainut joka pohtii samaa asiaa.
Onko jollakin kokemuksia jostakin muusta paikasta? Voisi kuvitella, että meitä yksinäisiä on melkoinen määrä, enkä varmaan ole ainut joka pohtii samaa asiaa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ja Juhannukseni viettänyt.
Miksi kantaa kaikki rahansa jonnekin Lapin juottolaan tai porauslautalle, kun siellä on vain juoppoja ja tupakoivia törkiöitä? Mikä sen vastenmielisempää, kuin tuollainen porukka?
Jos parempaa olisi saatavilla, menisin sinne, tottakai!
laitetaan läskit tytisee. terv. maria martan osaamistaidoilla varustettu, ite opetellut.
Sinussa niitä läskejä paljonkin? Minulle riittäisi vähempikin läski, paitsi lautasella.
Miten luoksesi löydän?
viettää "perinteinen" joulu jossain luonnon keskellä hirsikartanossa nyyttikestijouluna: ruokainekset tuotaisiin ja tehtäisin vanha ja uusperinteiset ruuat, leivonnaiset ja koristeaskartelut yhdessä, kuusi haettaisiin, leikittäisiin ja laulettaisiin jouluisesti. Mitä muuta?
Nämä sivut http://eurosinkut.net/
Suosittelen!
tässä on jo yritystä ja meininkiä. sekaan vaan asenteella "eestä pois".
Miksi joulusta pitää tehdä niin suuri numero. Lapset viettävät joulunsa perheineen tai puolisonsa vanhempien kanssa. Järjestely sopii minulle hyvin, en pidä lahjavuorista ja muusta hälystä. Joulu kynttilän valossa ja kauniita lauluja kuunnellen on parasta, mitä tiedän. Tenavia ehdin nähdä muinakin päivinä ja viettää ihan tavallista arkea heidän kanssaan. Lahjoja en paljon laittele, ehkä pienille lapsille, mutta lahja voi olla pehmeä paketti. Aikuisille on mahdoton keksiä mitään annettavaa meikäläisen tuloilla. Minä en myöskään halua, että minulle annetaan lahjoja.
Joulu on kauppiaitten suurin juhla ja siihen en aio osallistua.
on ainut viettämisenaiheinen juhlapyhä aika vuodessa. Pääsiäinen ja juhannus ovat sinällään arvokkaita.
Vappu, Uusivuosi ja muut hillumisjuhlat ovat täyttä rajatonta, stressaavaa humpuukkia jolloin maailmanmenosta haluaa vetäytyä täydelliseen yksinoloon.
joulukin on ovella, taas..:(