Olen katsonut Opel Zafiraa ja nimen omaan 1.8 elegancea. Nyt olisi tiedossa yksi, vuosimallia 2000. Mitäs Zafiristit sanovat... Kannattaako jos vaan hinta saadaan kohdalleen? eli onko jotain mihin kiinnittää erityisesti huomiota? Kiitokset jo nyt vaivautuneille!
Zafirako?
OPEL?
4857
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Takajarrut, onko jumissa. Ja jakohihna. Milloin tehty (60000km välein)
Jos noi on ainoot mainittavat jutut, niin kiinnostus lisääntyy entisestään!
Jo myydyssä Zafirassani oli siinäkin ongelmia jarrujen kanssa. Itseasiassa niitä ei saatu koskaan oikein hyvään kunton. Osia vaihdettiin, mutta sama laahaus alkoi aina vähän ennen huoltovälin täyttymistä. Ko. juttu vaikutti myös siihe miksi vaihdoin autoa.
Muita vikoja ei paljon ollut. Pientä kitinää siellä täällä ja muutaman muoviosan ja takapenkin verhoilun sitkeä irtoilu / irvistely.
Autona Zafira on fiksu, mutta välitykset ovat aika lyhyet ja vaihteensiirto vähän kampura. 1.8 moottori vetää vauhdissa hyvin, mutta liikkeelle lähtiessä ja aivan tyhjäkäynnin tuntumassa madellessa se on taipuvainen nytkähtelemään. Automaattivaihteisto voisi sopia Zafiraan hienosti.
Olen ajanut 92 000 km 15.11.2000 lähtien. Kyseessä on vm 2001 ja 1.8 Elegance. Auto oli muutama viikko sitten kolmannen kerran huollossa. Huoltojen ulkopuolella olen käynyt 2 kertaa korjaamolla:
1. Edelliskeväänä vaihdettiin kaikki "liikkuvat" osat takajarruihin. Ilmiö on tuttu kaikissa autoissa joissa on levyjarrut takana, ainakin kun ajetaan pääkaupunkiseudun aina suolatuilla teillä, niin että kahden talven jälkeen paikat ovat jumissa. Rumpujarrut menevät 3 talvea.
2. Joulun tienoolla vaihdettiin termostaatti, kun oli niin sikakovat pakkaset ja moottori ei saavuttanut käyntilämpötilaa. Tuttu ilmiö vahatermostaateille että parin vuoden jälkeen aukeavat hiukan ennenaikojaan.
Siis huoltetonta menoa on ollut.
Ruosteesta en tiedä sanoa mitään kun en ole koteloita tarkastuttanut, ja vaihtoon tuo menee marraskuussa kumminkin. Muualla ei ruostetta ole näkyvissä.
Normaalikäytössä olleena vastaa kaikin puolin uutta autoa.
Kulutus on maantiellä 7.3 - 7.5 l/km pitemmillä matkoilla, käyttäen maksiminopeuksia joista ei rankaista. Olin juuri viikonloppuna lapissa ja tuli taas kerran todettua paikkansapitäväksi.