Kuinka siirtää vanhasta macista sähköpostit PC:n Outlook Expressiin??
ei tunnu normaalilla backup toiminolla onnistuvan...
ei tunnu normaalilla backup toiminolla onnistuvan...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
postit virusimuriin? Ennemmin tai myöhemmin niille voi siinä käydä hassusti, ja sitten ovat vanhatkin meilit mennyttä. Virusimurilla (troijalaisimurilla, spyware-imurilla) ei kannata surffata, jos ei ole masokisti tai ei paremmasta tiedä.
Viestisi asiasisältö loistaa taas poissaoloillaan!
sinullapa sitä taas asiasisältöä olikin oikein roppakaupalla! Hauskaa varmaan ensin itse kirjoitella täysin päättömistä ongelmista (en tarkoita tätä, tässähän taitaa olla tosi kyseessä vaikken ongelmaa oikein ymmärräkään) ja sitten parin päivän päästä alkaa heittämään älytöntä fleimailua kaikille jotka tosissaan yrittää täällä ratkoa kysymyksiä.
Säälittävää on, todella säälittävää...
tämä voi olla ongelma, siis jos niiden olisi pakko mennä emaileina. Hommaa joku webbipostiloota ja laita sitä kautta?? Tai sitten leikkelet ja liimailet tekstiksi.
Vähän vaikea on kyllä jelpata. En käytä itse Outlook Expressiä nykyään joten vaikea sanoa import optioista. Backupilla tuskin toimii. Mikä ohjelma Macissasi on?
olihan Outlookissa joku namiska kaikenlaisten asetusten ja olamassaolevan milin importoimiseen mutta kun kotona on mail ja duunissa netscape, niin en muista enää... Outlookin käyttö loppui v 98 kun seinään... mutta win puolella avuliaat winukkakäyttäjät varmaan osaa auttaa...
Kerran joskus vuosi sitten jouduin tekemään saman asian toisinpäin, eli PC->Mac ja siihen imutin jostain softan jonka lisenssi makso jotain 50 taalaa. Muistelen, että toimis myös toisinpäin, elikkä PC-versiokin olis olemassa.
En muista softan nimeä jne. mutta homma onnistui erinomaisesti. Googeloimalla sen löysin ja samaa tapaa suosittelen. Jos löydän, niin laitan tietoa uudestaan.
Ensinnäkin: Mitä meiliohjelmaa oot Macissa käyttänyt??
Jos sulla olis Macissa käytössäs esimerkiks Netscape niin sitten siirto olis helppo. Netscape nimittäin käyttää niin standardia formaattia (Unixista tuttu MBOX-formaatti) että sen osaa kaikki hyvät meiliohjelmat lukea. Mikä parasta, Netscapeja löytyy lähes kaikille laitealustoille. Kuten Repe jo tuossa sanoikin niin ei ole kovin suositeltavaa käyttää Outlook Expressiä, se tosiaan on aika turvaton ohjelma. Sitäpaitsi OE käyttää omaa binaaritiedostoformaattiaan eikä sitä kovin moni softa osaa lukea, saati siihen sitten kirjoittaa. MBOX taas on tekstitiedosto.
että tässä taas uutta nimi-erkkiä käyttävä mie olis oikeasti edes ikinä joutunut moisiin ongelmiin. Hän käy kunnankirjastossa Hotmaililla.
Hän odottaa että joku vakavasti Macceihin suhtautuva henkilö toteaa, että joo, mullakin on ollut tuo probleema ja sitten fleimaa Maccien paskuutta sillä perusteella.
Nähty on.
Sorry, nyt oon ihan pihalla...oliko viestis tosiaan tarkoitettu mulle? Nimittäin en ymmärrä miten tuo sanomasi liittyy minuun tai kirjoitukseeni? Voisitko selittää vai kävikö vaan vahinko?
ei ollut sulle, vaikkakin vähän vastauksena. Taisin olla very very drunk :-)