ASIANTUNTIJAT:

Olipa elämäni katastrofaalisin matka kokonaisuudessaan - onneksi ensimmäinen sellainen paljon matkustavana.Mutta kysynkin nyt,kenen kuuluisi mielestänne korvata ja mitä?

Lähdin lauantaina 22.09.07 Finnairin aamulennolla Barcelonaan.(HEL-BCN-MAD)Vantaalla kiitotien päässä kapteeni ilmoitti ettei vasemman mnottorin tehot ole riittävät ja palaamme terminaaliin.Selvisi,että joudumme vaihtamaan konetta.Onneksi vastaava A321 löytyi ja lento lähti 1.5 tuntia myöhässä.

Barcelonaan lento saapui 12.02. ja menetin IB jatkoyhteyteni Madridiin.No,se ei mitään sillä BCN-MAD välillä lennetään koko ajan ja pääsin seuraavalle lennolle joka meni tunnin päästä.Sitten alkoi show:Matkalaukkuni ei päätynyt Madridiin,jossa olin klo 15.00.Aloin selvittää asiaa ja IB customer service henkilökunta sanoi ensin,ettei tiedetä missä laukkuni on ja saan sen sitten kun saan,joko myöhään illalla,seuraavana päivänä.....Sitten selvisi,että laukkuni oli lojumassa Barcelonassa,koska ei luonnollisesti ehtinyt suunnitelmanmukaisesti jatkolennolle,koska Finnairin HEL-BCN lento oli myöhässä.Tästä syystä laukku siis vain jäi Barcelonaan jonnekkin.(Laukku oli reititetty suoraan Helsingistä Madridiin.

Muutamia kertoja ajoin Madridin keskustasta lentokentälle kysymään laukkuni kohtalosta ja Iberian naisvirkailija sanoi:Jos et lopeta kyselyä,soitamme poliisit!(Siis luoja mitä porukkaa!)Sanoivat myös,että voin ostaa vaatteita mutta Iberia ehkä maksaa,ehkä ei.Sitten saatiin tieto,että laukkuni tulee Madridiin 19.05 laskeutuvalla lennolla.Soitin hotellista Iberian customer serviceen klo 19.30 ja sanoivat,että nyt laukku oli Madridissa mutta saisin sen vasta jotaan noin klo 23.00.Alkoi pikkuhiljaa verenpaine kohota.Myös hotelli soitti ja kysyi asiaa (todella loistavasti hotelli koittti auttaa).

Sitten otin taksin (taas) ja menin kentälle.Kummaa kun sanoin todella selvästi miten asiat ovat,sain laukkuni klo 21.00.Sitten taksilla takaisin hotelliin ja kas mitä onnea Madridissa juuri taiteidenyö ja taksimatka kesti 2 tuntia (ja maksoi!)

Eli lähdin aamulla Helsingistä 07.35 lennolla joka oli myöhässä ja Madridissa olin klo 15.00 ja laukkuni sisällön sain käyttööni klo 23.00.

Mikä ikävintä,olin menossa parhaan ystäväni häihin BestManiksi Madridiin.Minulla ne aamulla klo 05.00 kotona päälle laitetut farkut,t-paita ja sandaalit ilman sukkia - luonnollisesti kaikki hikoontuneet koko ruljanssin aikana.Eli siinä meni häät sivuun,Bestmanina oleminen peruuntui viimetipassa (olivat tosi vihaisia!) ja minun 1.5 päivän loma Madridissa täysin piloilla.Sitten koko show laukaisi huonovointisuuden ja lpuksi kunnon migreenikohtauksen ja päänsäryn.Tilanne oli lähes madoton ja sunnuntai aamuna ajoin taksilla kentälle,iskin nyrkin Iberian tiskiin ja naamapunaisena muuttivat lentolippuni niin,että saman tien palasin Helsinkiin Finnairin klo 10.10 Madridin lennolla.Varsinainen suunnitelma oli palata Madridista vasta maanantaina iltapäivällä Barcelonaan ja viettää joitakin tunteja siellä ja olla suomessa tiistaina aamuyöllä.

Eli noin 2 päivän Madridin loma,ystävän häät,bestmanina oleminen muuttui totaaliseksi katastrofiksi kuluineen:
Hotelli huone 200 eur (Jossa istuin likaisissa vaatteissa ja odotin laukkua.Kohtuutonta.)Taksimaktkat asian selvittämiseksi yhteensä noin 100 eur.

Oli vähän pitkä kertomus,mutta kerrankin kaikki meni pieleen ja onnistuin pilaamaan myös ihmisten häät - osittain :-( Oli eka kerta tälläinen kaaos ja toivottavasti viimeinen.

Nyt kysymys kuuluukin:Kenen vastuulla on korvaus asiat tässä tapauksessa?Olen ollut yhteydessö Iberiaan/Finnairiin ja hieman alkaa muuttua asiakkaanb pompotteluksi.

Jos minä saisin päättää niin korvaus olisi menetetystä lomasta hää asia:
200.00 eur turhasta hotelli huoneesta
100.00 eur asiaa liittyen ajetuista taksimatkoista
Lentoliput HEL-MAD-HEL
343046
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Sinä maksat lentoyhtiöille kun olet niin saatanan pässi että laitat matkatavaroihin sellaista jota tarvitset perillä heti.

Noin juntteja kun sinä on harvassa tänä päivänä.

Äänestä

on että täällä ei ole ASIANTUNTIJOITA, ja vaikka olisikin joskus, ei se tähän asiaan auta. Sanoisin että omaa vikaa, mikset varautunut asiaan, varsinkin "paljon matkustavana" se pitäisi tietää, miten voi käydä. Miksi muuten niille "paljon matkustaville" aina tapahtuu ne asiat, joihin voisi varautua ja jotka pitäisi jo tietää kovalla kokemuksella. Ja kaikki huono palvelu ja viina loppuu ja ei ole omaa TV:tä ja penkit on kovat ja myöhästelyt vielä päälle. Miten muuten ehdit ajella muutaman kerran kentän ja keskustan väliä siinä klo 15-19 välissä, kun yksi edestakainen reissu kestää nettisivujen mukaan noin tunnin(25-30min suunta taksilla). Oliko järkevää ja miten se asiaa edisti? Korvausta tuskin saat mistään ihan helpolla, koska pääsit perille nopeimmmin mikä mahdollista, tavarasi tulivat aika nopesti(samana iltana jo), taksimatkasi olivat ihan turhaa touhua, hotellia käytit, ja koskaan ei mistään välillisistä asioista ja mielipahasta jne saa mitään korvauksia. Miten muuten ehdit vielä siellä hotellihuoneessa istuskelemaan ja odottelemaan laukkua, kun teit jo neljän tunnin aikana muutaman (mielestäni muutama on enemmän kuin 2-3 kpl) reissun kentälle x 1tunti/reissu äkkiä laskien, jos ehtii siellä tiskilläkin asioimaan(vai raivoamaan jo silloin). Alkaa haiskahtanaan trollilta tämäkin kirjoitus, keksi parempi tarina tai korjaa vanhan tiedot.

Äänestä
  • kun joku ehti kirjoittaessani väliin, niin ajatus oli sama, ilmaisin sen pidemmin ja monipuolisemmin.

    Äänestä

  • Ajoin klo 15-21 välisenä aikana ja matka kestää noin 20-30 minuuttia yleisesti - riippuen tietty kellon ajasta mutta 22.09.07 illalla täysi kaaos koska Madridissa taiteiden yö klo 18-07 välisenä aikana.Netissä taksien ajoajat yleensä yläkanttiin mikä ymmärrettävää,että ihmiset varmasti älyävät ajoissa lähteä kentälle jne....

    Ihan asiallisen kysymyksen esitin ja en tarvitse neuvoja taksilla ajamiseen...lennän noin 2-3 kertaa/kk eurooppaan suomesta ja systeemit kyllä tunnen hyvn.

    Mutta syksyt sulle ja onnea vaan valitsemallasi kyylääjän ja kaikkivoipaisuuden tiellä - sillä ei vaan elämässä vielä leipäänsä ansaitse.

    Äänestä

  • No tietenkin kirjoittaja on trolli. Jos oli häissä best man niin eiköhän hänelle olis puku hankittu jostain. Ainoa juttu mikä vaikuttaa todenperäiseltä ovat nämä edestakaiset taksimatkat kentälle koska se on niin ääliömästä touhua että sopisi tarinan kirjoittajaan.

    Äänestä

  • lukemaan! kirjoitti:

    Ajoin klo 15-21 välisenä aikana ja matka kestää noin 20-30 minuuttia yleisesti - riippuen tietty kellon ajasta mutta 22.09.07 illalla täysi kaaos koska Madridissa taiteiden yö klo 18-07 välisenä aikana.Netissä taksien ajoajat yleensä yläkanttiin mikä ymmärrettävää,että ihmiset varmasti älyävät ajoissa lähteä kentälle jne....

    Ihan asiallisen kysymyksen esitin ja en tarvitse neuvoja taksilla ajamiseen...lennän noin 2-3 kertaa/kk eurooppaan suomesta ja systeemit kyllä tunnen hyvn.

    Mutta syksyt sulle ja onnea vaan valitsemallasi kyylääjän ja kaikkivoipaisuuden tiellä - sillä ei vaan elämässä vielä leipäänsä ansaitse.

    Kuten tuolla edellä on kerrottu, niin lentoyhtiö on kuljettanut sinut ja matkatavarasi perille. Välillisiä kustannuksia ja mielipahaa ei korvata ja mitä ihmeen hyötyä on taksilla sahata kaupungin ja kentän väliä. Ei se laukku yhtään nopeammin sieltä Barcelonasta tule ja varmastikaan sinun laukkusi ei ollut ainoa laukku, joka oli myöhässä.

    Äänestä

  • lukemaan! kirjoitti:

    Ajoin klo 15-21 välisenä aikana ja matka kestää noin 20-30 minuuttia yleisesti - riippuen tietty kellon ajasta mutta 22.09.07 illalla täysi kaaos koska Madridissa taiteiden yö klo 18-07 välisenä aikana.Netissä taksien ajoajat yleensä yläkanttiin mikä ymmärrettävää,että ihmiset varmasti älyävät ajoissa lähteä kentälle jne....

    Ihan asiallisen kysymyksen esitin ja en tarvitse neuvoja taksilla ajamiseen...lennän noin 2-3 kertaa/kk eurooppaan suomesta ja systeemit kyllä tunnen hyvn.

    Mutta syksyt sulle ja onnea vaan valitsemallasi kyylääjän ja kaikkivoipaisuuden tiellä - sillä ei vaan elämässä vielä leipäänsä ansaitse.

    kirjoittamaan ja /tai lukemaan. Seuraavassa suoria lainauksia:

    Muutamia kertoja ajoin Madridin keskustasta lentokentälle kysymään laukkuni kohtalosta

    Sitten otin taksin (taas) ja menin kentälle

    Hotelli huone 200 eur (Jossa istuin likaisissa vaatteissa ja odotin laukkua.


    Ja sitten vastauksestani lainattua:

    Miten muuten ehdit ajella muutaman kerran kentän ja keskustan väliä siinä klo 15-19 välissä, kun yksi edestakainen reissu kestää nettisivujen mukaan noin tunnin(25-30min suunta taksilla).

    Miten muuten ehdit vielä siellä hotellihuoneessa istuskelemaan ja odottelemaan laukkua, kun teit jo neljän tunnin aikana muutaman (mielestäni muutama on enemmän kuin 2-3 kpl) reissun kentälle x 1tunti/reissu äkkiä laskien, jos ehtii siellä tiskilläkin asioimaan(vai raivoamaan jo silloin).



    Ja sitten lainattu Madridin kentän sivuilta:

    Distance from central Madrid: 15km, 9 miles

    There are many taxi ranks in the city and cabs can also be hailed in the street. Journey time from central Madrid is around 25-30 minutes depending on traffic.

    Fare: Around €15-€20 depending on time of day and traffic.

    Kerro nyt missä kohtaa annoin nevoja taksilla ajamiseen viestissäni. En missään. Ainoastaan ihmettelin että mitä järkeä on reissata keskustan ja kentän väliä muutaman kerran 4-4.5 tunnin aikana kysymässä laukkua.

    Ja sitten tähän uuteen viestiin:

    Ajoin klo 15-21 välisenä aikana ja matka kestää noin 20-30 minuuttia yleisesti

    Niinhän se kentän sivulla lukee, 25-30 min.
    Jos teit muutaman reissun, eikö se äkkiä tunnin vie aikaa tiskillä asioimisen kanssa, maalaisjärjellä ajatellen. Vai tehtiinkö U-käännös terminaalin edessä? Vaikea uskoa noin "fiksulta" tyypiltä.

    Netissä taksien ajoajat yleensä yläkanttiin mikä ymmärrettävää,että ihmiset varmasti älyävät ajoissa lähteä kentälle jne

    Eipä tässä paljoa ole yläkanttiin varmaan. 15km/20min =45km/h keskinopeus. Tuskin, kaupunkiajossa ja osa maantiellä, tuo aika paljoa pienempi voi olla.

    Kivat vaan sullekin. Opettele lukemaan vaan ajatuksella äläkä vääristele sanojani. Kyylääjä voin olla mutta en kaikkivoipainen varmasti ole. Leipäni kyllä olen ansainnut 20v ajan ihan töissä käymällä.

    Äänestä

  • lukemaan! kirjoitti:

    Ajoin klo 15-21 välisenä aikana ja matka kestää noin 20-30 minuuttia yleisesti - riippuen tietty kellon ajasta mutta 22.09.07 illalla täysi kaaos koska Madridissa taiteiden yö klo 18-07 välisenä aikana.Netissä taksien ajoajat yleensä yläkanttiin mikä ymmärrettävää,että ihmiset varmasti älyävät ajoissa lähteä kentälle jne....

    Ihan asiallisen kysymyksen esitin ja en tarvitse neuvoja taksilla ajamiseen...lennän noin 2-3 kertaa/kk eurooppaan suomesta ja systeemit kyllä tunnen hyvn.

    Mutta syksyt sulle ja onnea vaan valitsemallasi kyylääjän ja kaikkivoipaisuuden tiellä - sillä ei vaan elämässä vielä leipäänsä ansaitse.

    Matkustan 1-2 kertaa viikossa työni puolesta ja voin
    kertoa sinulle, että lentoyhtiöistä, matkatoimistoista ym. matkanvarrella toimivista instansseista riippumatta saattaa todellakin käydä ennalta arvaamattomia tilanteita, joihin ihmiset välttämättä pysty vaikuttamaan millään muotoa.

    Esim. Itselleni kävi kuukausi takaperin seuraavasti:
    Olin matkalla Etelä-Ranskaan St. Paul de Dax:iin.
    Koneen vaihto oli Pariisissa, josta jatkolento Bordeau:hon. Sieltä vuokratulla autolla lopulliseen määränpäähän, eli Dax:iin. Kas kummaa,
    laukkuni ei tullutkaan Bordeauhun, joten jatkoin laukutta matkaa perille. Air Francesta kerrottiin ystävällisesti, että laukka saattaa "seikkailla"
    missäpäin maailmaa tahansa, vaikka siinä olisikin omat yhteystietoni ja määränpääkohde hotelleineen mainittu. Sellaista vain sattuu ystäväiseni. Harmittihan se hieman, mutta en vetäny pultteja
    sinun laillasi. Laukun sain vasta 3 päivän päästä hotelliini, josta olin ihan tyytyväinen. Air francelta sain toki ensihätään pienen toilettilaukun, jossa hygieniaa varten oli pakattu kaikki tykötarpeet t-paita. Virkailijat kiittivät kärsivällisyydestäni ja pahoittelivat toki tilannetta.

    Kun sitten tulin takaisin Suomeen, alkoi sama rulianssi uudestaan.. Laukkuja ei tullutkaan seutulan kentälle, vaikka kuinka oli yhteystiedot
    suomeen päin kirjoitettu laukkuun. Laukku toimitettiin minulle 5pv. matkan jälkeen.

    Tällaista sattuu aina välillä kansainvälisillä kentillä. Mitä lentokoneen moottorivikoihin tulee,
    ei syy suinkaan ole kapteenissa tai lentokenttävirkailijoissa. Odottamattomia vain sattuu ja tapahtuu, ei siitä tarvitse maailmanloppua itselleeen tehdä. Jos olisin ollut Iberian tai paikallisen hotellin virkailija, olisin varmasti vetänyt kuonoosi käytöksesi vuoksi. Ihan oikein, että sinulle kävi loppujenlopuksi niinkuin kävi!

    Häähömpötykset ja kaikki muu ohjelma oli sinulle vapaaehtoista -omia valintojasi, joihin ryhdyit, niinhin ei kukaan ole "korvausvelvollinen. Sitäpaitsi, olipahan idiootteja myöskin sinun hää-humuystäväsi, kun sinulle niin kovin suuttuivat. pitäisihän heidän toki ymmärtää, että
    "onnettomia" tilanteita saattaa sattua kelle vain ja jos oli niin maatajärkyttävä, kuin se nyt sinulla oli, niin ihme ystäviä sinulla... Anna kun arvaan, olivat varmasti Suomalaisia rantasavolaisia.

    Äänestä

Olipa huonoa tuuria häiden suhteen. Ikävä kyllä luulen, että et saa mitään korvauksia matkalaukun hetkellisestä katoamisesta. Lentokentät on nykyään niin ruuhkautuneita, että lyhyen vaihtoajan jatkolennoilla laukut ei välttämättä kerkeä seuraavaan koneeseen. Sait kuitenkin laukkusi kohtuullisen lyhyessä ajassa, jo saman päivän aikana. Taksilla ajaminen keskustan ja lentokentän välillä ei juurikaan edesauta laukun saapumista, joten en usko, että ainakaan kaikkia taksimatkoja korvataan, sillä lentoyhtiöt toimittavat laukut yleensä hotellille eli niitä ei tarvitse lähteä hakemaan. Hotelliakaan et joutunut varaamaan sen takia, että laukkusi olivat myöhässä, joten en usko siitäkään mitään korvauksia tulevan. Jos jompi kumpi yhtiö haluaa kuitenkin korvata asiakkaan pahan mielen pilalle menneestä matkasta, niin pientä korvausta voi olla tiedossa. Mutta selkeää syytä maksaa korvauksia ei tässä tapauksessa mun kokemuksen mukaan ole.

Äänestä

Kun tämä kaverisi menee uusiin naimisiin, niin ota suora lento HEL-MAD-HEL. Olet varmaan kuullut myös pukupussista ja käsimatkatavaroista? Toilettikamat ja vaihtoalusvaatteet käsimatkatavaroihin, samoin pukupussi kabiiniin. Ei mene häät sivu suun, vaikka laukku jäisikin tulematta.

Äänestä
  • Ei tulisi mieleenikään lentää toiseen kaupunkiin häihin niin että olisin perillä 2-3 tuntia ennen tilaisuuden alkua, ja laittaisin vielä juhlavaatteeni matkatavaroihin ruumaan.
    Kyllä sen verran pitää kaverin häitä arvostaa, että järjestää itselleen ylimääräisen vapaapäivän, ja on taatusti ajoissa perillä.
    Ollaan juuri syyslomalla lähdössä tapaamaan ystäviä. Lähdetään jo perjantaina, jotta varmasti voidaan viettää koko viikonloppu aamusta asti yhdessä, aikaa ei kuitenkaan ole liikaa.

    Äänestä

  • että ehtii mukaan heti alus... kirjoitti:

    Ei tulisi mieleenikään lentää toiseen kaupunkiin häihin niin että olisin perillä 2-3 tuntia ennen tilaisuuden alkua, ja laittaisin vielä juhlavaatteeni matkatavaroihin ruumaan.
    Kyllä sen verran pitää kaverin häitä arvostaa, että järjestää itselleen ylimääräisen vapaapäivän, ja on taatusti ajoissa perillä.
    Ollaan juuri syyslomalla lähdössä tapaamaan ystäviä. Lähdetään jo perjantaina, jotta varmasti voidaan viettää koko viikonloppu aamusta asti yhdessä, aikaa ei kuitenkaan ole liikaa.

    Todella surullisen naivi palsta tämä.Ihan tuntemattomat ihmiset luulevat tietävänsä kaiken muiden elämästä.

    1)En mennyt HEL-MAD lentoa,koska siihen ei mahtunut.
    2)Ei ollut vain muutama tunti aikaa häiden alkuun vaan jos kaikki olisi mennyt niinkuin piti niin aikaa olisi ollut 7 tuntia.
    3)Kyseisellä lennolla olin AINOA jonka matkalaukku ei Barcelonasta tullut Madridiin.
    4)Kaverini ei mene uudelleen naimisiin koska meni juuri lauantaina.
    5)Näin vain sattui käymään ajattelimpa kertoa mutta olipa 1 ja viimeinen kerta suomi24 palstoille kun kirjoittan.Mitä hyötyä on kirjoittaa ihmisille joiden tehtävä näyttää olevan päivästä toiseen vain arvostella,moittia,aliarvioida ja ennen muuta luulla tietävänsä kaiken - jopa niiden jotka eivät koskaan ole lentäneet :-)

    Tässähän huomaa itse olevansa psyykkisesti ihan terve :-)))

    Äänestä

  • väärässaä... kirjoitti:

    Todella surullisen naivi palsta tämä.Ihan tuntemattomat ihmiset luulevat tietävänsä kaiken muiden elämästä.

    1)En mennyt HEL-MAD lentoa,koska siihen ei mahtunut.
    2)Ei ollut vain muutama tunti aikaa häiden alkuun vaan jos kaikki olisi mennyt niinkuin piti niin aikaa olisi ollut 7 tuntia.
    3)Kyseisellä lennolla olin AINOA jonka matkalaukku ei Barcelonasta tullut Madridiin.
    4)Kaverini ei mene uudelleen naimisiin koska meni juuri lauantaina.
    5)Näin vain sattui käymään ajattelimpa kertoa mutta olipa 1 ja viimeinen kerta suomi24 palstoille kun kirjoittan.Mitä hyötyä on kirjoittaa ihmisille joiden tehtävä näyttää olevan päivästä toiseen vain arvostella,moittia,aliarvioida ja ennen muuta luulla tietävänsä kaiken - jopa niiden jotka eivät koskaan ole lentäneet :-)

    Tässähän huomaa itse olevansa psyykkisesti ihan terve :-)))

    lopeta jo!

    Äänestä

  • väärässaä... kirjoitti:

    Todella surullisen naivi palsta tämä.Ihan tuntemattomat ihmiset luulevat tietävänsä kaiken muiden elämästä.

    1)En mennyt HEL-MAD lentoa,koska siihen ei mahtunut.
    2)Ei ollut vain muutama tunti aikaa häiden alkuun vaan jos kaikki olisi mennyt niinkuin piti niin aikaa olisi ollut 7 tuntia.
    3)Kyseisellä lennolla olin AINOA jonka matkalaukku ei Barcelonasta tullut Madridiin.
    4)Kaverini ei mene uudelleen naimisiin koska meni juuri lauantaina.
    5)Näin vain sattui käymään ajattelimpa kertoa mutta olipa 1 ja viimeinen kerta suomi24 palstoille kun kirjoittan.Mitä hyötyä on kirjoittaa ihmisille joiden tehtävä näyttää olevan päivästä toiseen vain arvostella,moittia,aliarvioida ja ennen muuta luulla tietävänsä kaiken - jopa niiden jotka eivät koskaan ole lentäneet :-)

    Tässähän huomaa itse olevansa psyykkisesti ihan terve :-)))

    Kaikkihan alkoi siitä, kun Finnairin kone
    taas reistaili.
    Tänne on aivan turha tulla kertomaan mitään
    negatiivista Finnairista, sen olen huomannut.
    Kirjoittajasta tehdään muutamassa päivässä
    tyhmä idiootti, juoppo ja kaikkea muuta.
    Nämä vastaajat harvoin kirjoittavat mitään
    asiaa, vaan keskittyvät haukkumaan aloittajaa.
    Uskon vahvasti, että nämä häiriköt ovat niitä
    kuuluisia kurppanaamoja ja homo-stuertteja.
    Ei suomalainen matkailija niin tyhmä voi olla,
    ettei huomaa Finnairin tason laskua.
    Odotan mielenkiinnolla häiriköitten henkilöäni
    mollaavia kirjoitelmia, joita varmasti tulee
    tämän kirjoitukseni jälkeen.

    Äänestä

  • väärässaä... kirjoitti:

    Todella surullisen naivi palsta tämä.Ihan tuntemattomat ihmiset luulevat tietävänsä kaiken muiden elämästä.

    1)En mennyt HEL-MAD lentoa,koska siihen ei mahtunut.
    2)Ei ollut vain muutama tunti aikaa häiden alkuun vaan jos kaikki olisi mennyt niinkuin piti niin aikaa olisi ollut 7 tuntia.
    3)Kyseisellä lennolla olin AINOA jonka matkalaukku ei Barcelonasta tullut Madridiin.
    4)Kaverini ei mene uudelleen naimisiin koska meni juuri lauantaina.
    5)Näin vain sattui käymään ajattelimpa kertoa mutta olipa 1 ja viimeinen kerta suomi24 palstoille kun kirjoittan.Mitä hyötyä on kirjoittaa ihmisille joiden tehtävä näyttää olevan päivästä toiseen vain arvostella,moittia,aliarvioida ja ennen muuta luulla tietävänsä kaiken - jopa niiden jotka eivät koskaan ole lentäneet :-)

    Tässähän huomaa itse olevansa psyykkisesti ihan terve :-)))

    > jos kaikki olisi mennyt niinkuin piti niin aikaa olisi ollut 7 tuntia.

    Niin, JOS kaikki olisi mennyt niin kuin piti. Koska kerran lennä n. 3 kertaa kuukaudessa Keski-Euroopan ja Suomen väliä, niin pitäisihän sinun jo tässä vaiheessa ymmärtää miten iso riski tuo on! Joka kerta kun reissussa on koneen vaihto mukana, on riski siitä että matkatavarat jäävät jonnekin matkan varrelle, varsinkin jos lennot ovat kahdella eri lentoyhtiöllä. Noin olisi ihan hyvin voinut käydä vaikka Finnairin lento olisi ollut ajoissakin.

    Noin tärkeässä asiassa (ystävän häät joissa on best manina) on todella typerää laittaa aikataulu niin tiukalle että parhaassakin tapauksessa on tapahtuman alkuun vain 7 tuntia.

    Eli joko lento jo edellisenä päivänä, tai sitten juhlavaatteet matkustamoon mukaan.

    En usko että saat korvauksia mistään, etkä niitä mielestäni myöskään ansaitse.

    Ystävällesi olet velkaa todella syvän anteeksipyynnön!

    Äänestä

  • Ei enää Finnairia kirjoitti:

    Kaikkihan alkoi siitä, kun Finnairin kone
    taas reistaili.
    Tänne on aivan turha tulla kertomaan mitään
    negatiivista Finnairista, sen olen huomannut.
    Kirjoittajasta tehdään muutamassa päivässä
    tyhmä idiootti, juoppo ja kaikkea muuta.
    Nämä vastaajat harvoin kirjoittavat mitään
    asiaa, vaan keskittyvät haukkumaan aloittajaa.
    Uskon vahvasti, että nämä häiriköt ovat niitä
    kuuluisia kurppanaamoja ja homo-stuertteja.
    Ei suomalainen matkailija niin tyhmä voi olla,
    ettei huomaa Finnairin tason laskua.
    Odotan mielenkiinnolla häiriköitten henkilöäni
    mollaavia kirjoitelmia, joita varmasti tulee
    tämän kirjoitukseni jälkeen.

    >Ei suomalainen matkailija niin tyhmä voi olla,
    >ettei huomaa Finnairin tason laskua.

    Tyhmimmät näkevät asian näin kapeasti. Tämä pitääkin paikkansa, jos vertailukohtana on pidetään Finnairin lentoa kymmenen vuotta sitten ja tänä päivänä. Monilla matkustaminen on niin vähäistä, että laajempaan vertailuun ei ole edellytyksiä.

    Viisaammat, enemmän matkustavat ja asioista enemmän ymmärtävät ovat havainneet, että Finnairin palvelut ovat huonontuneet vähemmän kuin sen kanssa kilpailevien ns. perinteisten lentoyhtiöiden palvelut keskimäärin. Suhteellinen palvelutaso on siis parantunut.

    On kiistaton tosiasia, että halpalentoyhtiöiden tulo markkinoile on johtanut siihen, että perinteisten lentoyhtiöiden on leikattava kustannuksiaan ja palvelujaan kilpailussa pärjäämiseksi. Samalla ne kuitenkin ovat myös alentaneet hintojaan lähemmäs halpalentoyhtiöitä. Tämä jää monilta huomaamatta.

    Äänestä

  • aidhfidhoidfhidolh kirjoitti:

    >Ei suomalainen matkailija niin tyhmä voi olla,
    >ettei huomaa Finnairin tason laskua.

    Tyhmimmät näkevät asian näin kapeasti. Tämä pitääkin paikkansa, jos vertailukohtana on pidetään Finnairin lentoa kymmenen vuotta sitten ja tänä päivänä. Monilla matkustaminen on niin vähäistä, että laajempaan vertailuun ei ole edellytyksiä.

    Viisaammat, enemmän matkustavat ja asioista enemmän ymmärtävät ovat havainneet, että Finnairin palvelut ovat huonontuneet vähemmän kuin sen kanssa kilpailevien ns. perinteisten lentoyhtiöiden palvelut keskimäärin. Suhteellinen palvelutaso on siis parantunut.

    On kiistaton tosiasia, että halpalentoyhtiöiden tulo markkinoile on johtanut siihen, että perinteisten lentoyhtiöiden on leikattava kustannuksiaan ja palvelujaan kilpailussa pärjäämiseksi. Samalla ne kuitenkin ovat myös alentaneet hintojaan lähemmäs halpalentoyhtiöitä. Tämä jää monilta huomaamatta.

    Hymy ei maksa mitään!

    Äänestä

  • aidhfidhoidfhidolh kirjoitti:

    >Ei suomalainen matkailija niin tyhmä voi olla,
    >ettei huomaa Finnairin tason laskua.

    Tyhmimmät näkevät asian näin kapeasti. Tämä pitääkin paikkansa, jos vertailukohtana on pidetään Finnairin lentoa kymmenen vuotta sitten ja tänä päivänä. Monilla matkustaminen on niin vähäistä, että laajempaan vertailuun ei ole edellytyksiä.

    Viisaammat, enemmän matkustavat ja asioista enemmän ymmärtävät ovat havainneet, että Finnairin palvelut ovat huonontuneet vähemmän kuin sen kanssa kilpailevien ns. perinteisten lentoyhtiöiden palvelut keskimäärin. Suhteellinen palvelutaso on siis parantunut.

    On kiistaton tosiasia, että halpalentoyhtiöiden tulo markkinoile on johtanut siihen, että perinteisten lentoyhtiöiden on leikattava kustannuksiaan ja palvelujaan kilpailussa pärjäämiseksi. Samalla ne kuitenkin ovat myös alentaneet hintojaan lähemmäs halpalentoyhtiöitä. Tämä jää monilta huomaamatta.

    Joka jumalan viikko saa lukea, että jossain
    päin maailmaa Finnairin koneeseen on tullut
    vika ja sitä korjataan sekä matkuastajat
    odottavat kentällä tuntisotalla.
    Olikohan teksti-TV:ssä uutinen, että Finnairin
    kaukolennoista vain reilu 70% läksi ajoissa.
    Syynä oli useimmissa tapauksissa tekninen vika.
    Joku kirjoitti täällä, että MD-11 kone on keski-
    määrin 16 tuntia vuorokaudessa ilmassa. Eli
    loput vuorokauden 8 tuntia jäi koneen purkuun
    ja lastaukseen sekä "pikkuvikojen" korjauksiin
    että myös isompiin huoltoihin, jotka vievät
    rutkasti enemmän aikaa. Tämä 16 tuntia on
    kansainvälisesti erittäin korkea ja hyvä tulos.
    Kuitenkin lennot ovat jatkuvasti myöhässä tek-
    nisten vikojen vuoksi.
    Mikä mättää? Onko huoltojen tasoa laskettu?
    Ennakoiva huolto lopetettu ja viat korjataan
    niiden ilmestyttyä?
    Nyt joku "viisas" vastaa, että on se hyvä, että
    Finnair korjaa koneensa ennen lentoa, ettei
    tarvitse lähteä viallisella koneella ilmaan.
    Totta kait se on hyvä ja niinhän muutkin yhtiöt
    tekevät. Mutta mista se johtuu, että nykyään
    yli 20% kaukolentojen lähdöistä on myöhässä?
    Kertokaapa nyt se Finnairin asioista tietävät.

    Äänestä

  • Ei enää Finnairia kirjoitti:

    Joka jumalan viikko saa lukea, että jossain
    päin maailmaa Finnairin koneeseen on tullut
    vika ja sitä korjataan sekä matkuastajat
    odottavat kentällä tuntisotalla.
    Olikohan teksti-TV:ssä uutinen, että Finnairin
    kaukolennoista vain reilu 70% läksi ajoissa.
    Syynä oli useimmissa tapauksissa tekninen vika.
    Joku kirjoitti täällä, että MD-11 kone on keski-
    määrin 16 tuntia vuorokaudessa ilmassa. Eli
    loput vuorokauden 8 tuntia jäi koneen purkuun
    ja lastaukseen sekä "pikkuvikojen" korjauksiin
    että myös isompiin huoltoihin, jotka vievät
    rutkasti enemmän aikaa. Tämä 16 tuntia on
    kansainvälisesti erittäin korkea ja hyvä tulos.
    Kuitenkin lennot ovat jatkuvasti myöhässä tek-
    nisten vikojen vuoksi.
    Mikä mättää? Onko huoltojen tasoa laskettu?
    Ennakoiva huolto lopetettu ja viat korjataan
    niiden ilmestyttyä?
    Nyt joku "viisas" vastaa, että on se hyvä, että
    Finnair korjaa koneensa ennen lentoa, ettei
    tarvitse lähteä viallisella koneella ilmaan.
    Totta kait se on hyvä ja niinhän muutkin yhtiöt
    tekevät. Mutta mista se johtuu, että nykyään
    yli 20% kaukolentojen lähdöistä on myöhässä?
    Kertokaapa nyt se Finnairin asioista tietävät.

    ...

    Äänestä

  • väärässaä... kirjoitti:

    Todella surullisen naivi palsta tämä.Ihan tuntemattomat ihmiset luulevat tietävänsä kaiken muiden elämästä.

    1)En mennyt HEL-MAD lentoa,koska siihen ei mahtunut.
    2)Ei ollut vain muutama tunti aikaa häiden alkuun vaan jos kaikki olisi mennyt niinkuin piti niin aikaa olisi ollut 7 tuntia.
    3)Kyseisellä lennolla olin AINOA jonka matkalaukku ei Barcelonasta tullut Madridiin.
    4)Kaverini ei mene uudelleen naimisiin koska meni juuri lauantaina.
    5)Näin vain sattui käymään ajattelimpa kertoa mutta olipa 1 ja viimeinen kerta suomi24 palstoille kun kirjoittan.Mitä hyötyä on kirjoittaa ihmisille joiden tehtävä näyttää olevan päivästä toiseen vain arvostella,moittia,aliarvioida ja ennen muuta luulla tietävänsä kaiken - jopa niiden jotka eivät koskaan ole lentäneet :-)

    Tässähän huomaa itse olevansa psyykkisesti ihan terve :-)))

    Finnairin hännystelijät hyväksyvät sen, että
    matkalaukut kulkeutuvat minne sattuu tai jopa
    katoavat kokonaan.
    Kukapa sitä nyt omaa pesäänsä likaamaan, eli
    taitaa hännystelijöillä olla oma lehmä ojassa.
    Lienevät töissä Finnairilla tai sen perustamalla
    huolintafirmalla, joka niitä laukkuja käsittelee
    Vantaan kentällä.

    Äänestä

  • Ei enää Finnairia kirjoitti:

    Joka jumalan viikko saa lukea, että jossain
    päin maailmaa Finnairin koneeseen on tullut
    vika ja sitä korjataan sekä matkuastajat
    odottavat kentällä tuntisotalla.
    Olikohan teksti-TV:ssä uutinen, että Finnairin
    kaukolennoista vain reilu 70% läksi ajoissa.
    Syynä oli useimmissa tapauksissa tekninen vika.
    Joku kirjoitti täällä, että MD-11 kone on keski-
    määrin 16 tuntia vuorokaudessa ilmassa. Eli
    loput vuorokauden 8 tuntia jäi koneen purkuun
    ja lastaukseen sekä "pikkuvikojen" korjauksiin
    että myös isompiin huoltoihin, jotka vievät
    rutkasti enemmän aikaa. Tämä 16 tuntia on
    kansainvälisesti erittäin korkea ja hyvä tulos.
    Kuitenkin lennot ovat jatkuvasti myöhässä tek-
    nisten vikojen vuoksi.
    Mikä mättää? Onko huoltojen tasoa laskettu?
    Ennakoiva huolto lopetettu ja viat korjataan
    niiden ilmestyttyä?
    Nyt joku "viisas" vastaa, että on se hyvä, että
    Finnair korjaa koneensa ennen lentoa, ettei
    tarvitse lähteä viallisella koneella ilmaan.
    Totta kait se on hyvä ja niinhän muutkin yhtiöt
    tekevät. Mutta mista se johtuu, että nykyään
    yli 20% kaukolentojen lähdöistä on myöhässä?
    Kertokaapa nyt se Finnairin asioista tietävät.

    Ja miksiköhän suomalaisessa mediassa ei jatkuvasti kommentoida ulkomaisten yhtiöiden koneiden myöhästelyistä ja viosta (SAS:a lukuunottamatta) vaan AINA, vähintäänkin viikottain, vain Finnairista???? Mietitäänpäs tätä sitten seuraavaksi... Se, ettei muiden yhtiöden ongelmia raportoida suomalaisessa mediassa ei kyllä tarkoita sitä, että ongelmia ei olisi! Suomalaista karvalakkimatkaajaa nyt ei vaan paljon hetkauta aamukahvipöydässä lukea lehdestä, kun muutama tusina kiinalaisturistia on jäänyt jumiin Pariisiin lentokentälle tankkiautojen kuskien lakon vuoksi. Mutta jos sama sattuu Suomi-turistille niin kyllä jo häly nousee ...ja vielä Finnairin lentokone! VOI VOI VOI!

    Ja MD-11 myöhästymistilastot ei kyllä auta sua mitenkään saamaan mitään korvauksia myöhästyneestä matkalaukusta!!! Ja Madridissahan ei varmaankaan ollut kaupoissa tai pukuvuokraamoissa saatavissa vaihtokalsareita ja juhlavaatteita? Et sitten tullut kysyneeksi siihen apua avuliaalta hotellihenkilökunnalta? Kannattavampaa oli toki istuskella hotellihuoneessa ja/tai ajella edestakaisin taksilla lentokentälle?

    Äänestä

  • reppanat kirjoitti:

    Finnairin hännystelijät hyväksyvät sen, että
    matkalaukut kulkeutuvat minne sattuu tai jopa
    katoavat kokonaan.
    Kukapa sitä nyt omaa pesäänsä likaamaan, eli
    taitaa hännystelijöillä olla oma lehmä ojassa.
    Lienevät töissä Finnairilla tai sen perustamalla
    huolintafirmalla, joka niitä laukkuja käsittelee
    Vantaan kentällä.

    Niin, miten niin hännystelen, jos haluan varmasti olla ajoissa ystävien luona ja siksi lennän jo edellisenä päivänä, enkä todellakaan lennä Finnairilla (KLM). Oletko koskaan kuullut yhtiöstä nimeltä Sabena. Sillä lennettiin edellisen kerran kun käytiin Brysselissä, on ollut konkurssissa jo useamman vuoden, ja rikkoivat vielä yhden matkalaukunkin.
    Pointti on se että jos todella haluaa ehtiä johonkin tärkeään tilaisuuteen ja matka on lentomaileissa, ei muutama tunti riitä, aina voi sattua jotakin.

    Äänestä

Jos kerran kaverin häät odottaa niin mitä hittoa sinä taksissa istut hotellin ja lentokentän välillä????

Olisiko kannattanut keskittyä oleelliseen ja hankkia uusi puku tykötarpeineen sieltä Madridista. Olen vakuuttunut että onnistuu neljässä tunnissa (ehtii vielä suihkuunkin).

Ja kuitit talteen että voi jälkeenpäin kiukutella lentoyhtiöiden kanssa (joo, tiedetään; jälkiviisastelua. Mutta kuitenkin.).

Äänestä

>Jos minä saisin päättää niin korvaus olisi menetetystä lomasta hää asia:

>200.00 eur turhasta hotelli huoneesta

Ei perustetta. Hotelli oli varattu käyttöösi ja olisit halutessasi voinut käyttää sitä.

>100.00 eur asiaa liittyen ajetuista taksimatkoista

Ei perustetta. Puhelimella olisit voinut hoitaa asian tehokkaammin ja nopeammin.

>Lentoliput HEL-MAD-HEL

Ei perustetta. Olet käyttänyt ostamasi liput ja jopa saanut ylimääräiastä etua (vaihto-oikeus?) niiden käyttämisessä.

Häiden epäonnistuminen osaltasi on tietysti harmittavaa, mutta tällaisiin sinänsä tavallisiin eikä mitenkään poikkeuksellisen vaikeisiin ongelmiin olisit voinut varautua paremmin.

Äänestä

kaikkien läsnäolioiden matkan. Ei minkäänlaista suunnittelua. Ei minkäänlaista talonpoikaisjärkeä. Ei minkäänlaista todellisuudentajua. Kun jokin asia ei mene just niinkuin aikatauluissa lukee niin menee sormi suuhun ja aivot tukkoon. Kaikenlisäksi niin tyhjätasku ettei saanut ostettua vaatteeiden ylitarjontojen Madridista pukua. Kyllä matkustaminen paranisi kertaheitolla kun tällaiset pysyisivät kotona!

Äänestä
  • ovat syynä siihen, etta parannusta palveluihin
    ei tule. Hyväksytte kaiken ja otatte nöyränä
    vastaan sen, mitä palvelun tarjoaja suvaitsee
    ylemmyydentunnossaan teille suoda.
    Ei haittaa mitään, jos kone on myöhässä, mitään
    väliä ei ole sillä, minne matkalaukut menevät ja
    milloin ne tulevat perille.
    Hyväksytte äksyilevät lentoemännät ja stuertit.
    Kyllä lentomatkailu paranisi hyvin nopeasti, jos
    kaltaisesti perässähiihtäjät siirtyisivät pel-
    kästään maa- tai vesikulkuneuvojen käyttäjiksi.
    Minulle ei ole mitään haittaa, jos VR myöhästelee.
    Eikä laivaliikenteen aikataulutkaan kiinnosta.

    Äänestä

  • Ei enää Finnairia kirjoitti:

    ovat syynä siihen, etta parannusta palveluihin
    ei tule. Hyväksytte kaiken ja otatte nöyränä
    vastaan sen, mitä palvelun tarjoaja suvaitsee
    ylemmyydentunnossaan teille suoda.
    Ei haittaa mitään, jos kone on myöhässä, mitään
    väliä ei ole sillä, minne matkalaukut menevät ja
    milloin ne tulevat perille.
    Hyväksytte äksyilevät lentoemännät ja stuertit.
    Kyllä lentomatkailu paranisi hyvin nopeasti, jos
    kaltaisesti perässähiihtäjät siirtyisivät pel-
    kästään maa- tai vesikulkuneuvojen käyttäjiksi.
    Minulle ei ole mitään haittaa, jos VR myöhästelee.
    Eikä laivaliikenteen aikataulutkaan kiinnosta.

    Heh, aika hauska kirjoitus ja mielikuvitustakaan ei ole säästelty..

    Tositilanteessa normaali matkustaja olisi käyttänyt arvokkaat tunnit asusteiden hankkimiseen (vuokraus/osto), perinyt rahat myöhemmin matkavakuutuksesta ja nauttinut ystävänsä häistä.

    ps. BCN-MAD on n. tunnin lento. Jos lento lähtee klo 13, miten saapua MAD:iin klo 15? Vai oliko tässäkin "teknisiä ongelmia"??? Ja paluulennon vaihtoon ei olisi muuta syytä kuin että lippu on ollut vaihtokelpoinen, miksi sitä pitäisi "naamapunaisena" tehdä, hih

    Äänestä

  • Ei enää Finnairia kirjoitti:

    ovat syynä siihen, etta parannusta palveluihin
    ei tule. Hyväksytte kaiken ja otatte nöyränä
    vastaan sen, mitä palvelun tarjoaja suvaitsee
    ylemmyydentunnossaan teille suoda.
    Ei haittaa mitään, jos kone on myöhässä, mitään
    väliä ei ole sillä, minne matkalaukut menevät ja
    milloin ne tulevat perille.
    Hyväksytte äksyilevät lentoemännät ja stuertit.
    Kyllä lentomatkailu paranisi hyvin nopeasti, jos
    kaltaisesti perässähiihtäjät siirtyisivät pel-
    kästään maa- tai vesikulkuneuvojen käyttäjiksi.
    Minulle ei ole mitään haittaa, jos VR myöhästelee.
    Eikä laivaliikenteen aikataulutkaan kiinnosta.

    Siis eipä voi nauramatta lueskella noita ihmisten kommentteja.Alunperin joku kertoi oman tarinansa mitä oli tapahtunut matkan aikana ja sitten nämä vakio lässyttäjät pääsivät vauhtiin samoine lässytyksineen kuten vastaavat lähes jokaisen viestiin täällä.Hahahah....on suomen maassa varsinaisia lentomatkatietäjiä ja muiden elämän ennustajia varmaan eniten maailmassa - ainakin tällä palstalla.Hahahah!Miten kehtaa aikuiset ihmiset jauhaa ihan tyhjää :-)))

    Kyllä olen onnellinen - olen psyykkisesti itse ainakin terve.Kiitos siitä teille.Toki sen tiesin ennenkin,mutta lukemalla kirjoituksianne taas oikein huomaa miten ihanaa on kun on psyykkisesti terve :-)))

    Äänestä

  • onnellinen! kirjoitti:

    Siis eipä voi nauramatta lueskella noita ihmisten kommentteja.Alunperin joku kertoi oman tarinansa mitä oli tapahtunut matkan aikana ja sitten nämä vakio lässyttäjät pääsivät vauhtiin samoine lässytyksineen kuten vastaavat lähes jokaisen viestiin täällä.Hahahah....on suomen maassa varsinaisia lentomatkatietäjiä ja muiden elämän ennustajia varmaan eniten maailmassa - ainakin tällä palstalla.Hahahah!Miten kehtaa aikuiset ihmiset jauhaa ihan tyhjää :-)))

    Kyllä olen onnellinen - olen psyykkisesti itse ainakin terve.Kiitos siitä teille.Toki sen tiesin ennenkin,mutta lukemalla kirjoituksianne taas oikein huomaa miten ihanaa on kun on psyykkisesti terve :-)))

    Hymyillä täytyy ennen kaikkea alkuperäiselle kirjoitukselle, en tosin hyvällä tahdollakaan sitä aidoksi voi enkä jaksa uskoa..

    Äänestä

  • onnellinen! kirjoitti:

    Siis eipä voi nauramatta lueskella noita ihmisten kommentteja.Alunperin joku kertoi oman tarinansa mitä oli tapahtunut matkan aikana ja sitten nämä vakio lässyttäjät pääsivät vauhtiin samoine lässytyksineen kuten vastaavat lähes jokaisen viestiin täällä.Hahahah....on suomen maassa varsinaisia lentomatkatietäjiä ja muiden elämän ennustajia varmaan eniten maailmassa - ainakin tällä palstalla.Hahahah!Miten kehtaa aikuiset ihmiset jauhaa ihan tyhjää :-)))

    Kyllä olen onnellinen - olen psyykkisesti itse ainakin terve.Kiitos siitä teille.Toki sen tiesin ennenkin,mutta lukemalla kirjoituksianne taas oikein huomaa miten ihanaa on kun on psyykkisesti terve :-)))

    Toistat epäilyttävän usein tuota "olen psyykkisesti terve" -hokemaa...

    Äänestä

  • Psykiatri Epäluulo kirjoitti:

    Toistat epäilyttävän usein tuota "olen psyykkisesti terve" -hokemaa...

    Tätä palstaa aika ajoin seuranneena,mutta en tänne mitään omia matkaruikutuksia kirjoittaneena voinen todeta,että itse tunnut kovin usein pelkästään kyyläävän mitä muut sanovat ja sitten olet valmis kritisoimaan,mollaamaan...heh....tyttöjen hommaa sellanen ja kyllä säälittävimpiä ovat ns. nettiriippuvaiset ja heidän iän ikuinen asiantuntevuus ja tietämys ihan kaikista mahdollisista asioista.Aiempaa kirjoittajaa lainatakseni,olen kyllä itsekkkin onnellinen kun on psyykkisesti terve.Sen tajuaa viimeistään kun lukee tämänkin keskustelun alkuperäiseen kirjoitukseen lähetettyjä vastauksia :-)))))

    Äänestä

  • noin.... kirjoitti:

    Tätä palstaa aika ajoin seuranneena,mutta en tänne mitään omia matkaruikutuksia kirjoittaneena voinen todeta,että itse tunnut kovin usein pelkästään kyyläävän mitä muut sanovat ja sitten olet valmis kritisoimaan,mollaamaan...heh....tyttöjen hommaa sellanen ja kyllä säälittävimpiä ovat ns. nettiriippuvaiset ja heidän iän ikuinen asiantuntevuus ja tietämys ihan kaikista mahdollisista asioista.Aiempaa kirjoittajaa lainatakseni,olen kyllä itsekkkin onnellinen kun on psyykkisesti terve.Sen tajuaa viimeistään kun lukee tämänkin keskustelun alkuperäiseen kirjoitukseen lähetettyjä vastauksia :-)))))

    "Aiempaa kirjoittajaa lainatakseni,olen kyllä itsekkkin onnellinen kun on psyykkisesti terve..."

    Tarkoitit kai sanoa: itseäni (taas) lainatakseni..

    Äänestä

  • elämästä? kirjoitti:

    Heh, aika hauska kirjoitus ja mielikuvitustakaan ei ole säästelty..

    Tositilanteessa normaali matkustaja olisi käyttänyt arvokkaat tunnit asusteiden hankkimiseen (vuokraus/osto), perinyt rahat myöhemmin matkavakuutuksesta ja nauttinut ystävänsä häistä.

    ps. BCN-MAD on n. tunnin lento. Jos lento lähtee klo 13, miten saapua MAD:iin klo 15? Vai oliko tässäkin "teknisiä ongelmia"??? Ja paluulennon vaihtoon ei olisi muuta syytä kuin että lippu on ollut vaihtokelpoinen, miksi sitä pitäisi "naamapunaisena" tehdä, hih

    Olisin kävellyt paikalliseen "prismaan", Carrefouriin ttms ja ehtinyt tuon taksirumban aikana ostaa hyvin tarvittavia kuteita. Ja hyvin olisi ehtinyt perilloe ja olisi vielä riittänyt jutuntynkää aiheesta.

    Äänestä

taksilla siellä kentällä koko ajan? He toimittavat laukun sinulle majapaikkaasi, ei sitä kentältä itse tarvitse hakea! Ja kyllä, laukkuja joskus katoaa tai ne ovat myöhässä. Itselläni lentoyhtiö ilmoitti että jos jotain ostat, 100 euroon asti he korvaavat jälkikäteen kuittia vastaan tehdyt hankinnat. Muutaman päivän tavarat olisivat mahtuneet käsimatkatavaroihinkin... Omasta mielestäni sinulle ei kuuluisi korvata mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuka korvaa? kirjoitti:

Olipa elämäni katastrofaalisin matka kokonaisuudessaan - onneksi ensimmäinen sellainen paljon matkustavana.Mutta kysynkin nyt,kenen kuuluisi mielestänne korvata ja mitä?

Lähdin lauantaina 22.09.07 Finnairin aamulennolla Barcelonaan.(HEL-BCN-MAD)Vantaalla kiitotien päässä kapteeni ilmoitti ettei vasemman mnottorin tehot ole riittävät ja palaamme terminaaliin.Selvisi,että joudumme vaihtamaan konetta.Onneksi vastaava A321 löytyi ja lento lähti 1.5 tuntia myöhässä.

Barcelonaan lento saapui 12.02. ja menetin IB jatkoyhteyteni Madridiin.No,se ei mitään sillä BCN-MAD välillä lennetään koko ajan ja pääsin seuraavalle lennolle joka meni tunnin päästä.Sitten alkoi show:Matkalaukkuni ei päätynyt Madridiin,jossa olin klo 15.00.Aloin selvittää asiaa ja IB customer service henkilökunta sanoi ensin,ettei tiedetä missä laukkuni on ja saan sen sitten kun saan,joko myöhään illalla,seuraavana päivänä.....Sitten selvisi,että laukkuni oli lojumassa Barcelonassa,koska ei luonnollisesti ehtinyt suunnitelmanmukaisesti jatkolennolle,koska Finnairin HEL-BCN lento oli myöhässä.Tästä syystä laukku siis vain jäi Barcelonaan jonnekkin.(Laukku oli reititetty suoraan Helsingistä Madridiin.

Muutamia kertoja ajoin Madridin keskustasta lentokentälle kysymään laukkuni kohtalosta ja Iberian naisvirkailija sanoi:Jos et lopeta kyselyä,soitamme poliisit!(Siis luoja mitä porukkaa!)Sanoivat myös,että voin ostaa vaatteita mutta Iberia ehkä maksaa,ehkä ei.Sitten saatiin tieto,että laukkuni tulee Madridiin 19.05 laskeutuvalla lennolla.Soitin hotellista Iberian customer serviceen klo 19.30 ja sanoivat,että nyt laukku oli Madridissa mutta saisin sen vasta jotaan noin klo 23.00.Alkoi pikkuhiljaa verenpaine kohota.Myös hotelli soitti ja kysyi asiaa (todella loistavasti hotelli koittti auttaa).

Sitten otin taksin (taas) ja menin kentälle.Kummaa kun sanoin todella selvästi miten asiat ovat,sain laukkuni klo 21.00.Sitten taksilla takaisin hotelliin ja kas mitä onnea Madridissa juuri taiteidenyö ja taksimatka kesti 2 tuntia (ja maksoi!)

Eli lähdin aamulla Helsingistä 07.35 lennolla joka oli myöhässä ja Madridissa olin klo 15.00 ja laukkuni sisällön sain käyttööni klo 23.00.

Mikä ikävintä,olin menossa parhaan ystäväni häihin BestManiksi Madridiin.Minulla ne aamulla klo 05.00 kotona päälle laitetut farkut,t-paita ja sandaalit ilman sukkia - luonnollisesti kaikki hikoontuneet koko ruljanssin aikana.Eli siinä meni häät sivuun,Bestmanina oleminen peruuntui viimetipassa (olivat tosi vihaisia!) ja minun 1.5 päivän loma Madridissa täysin piloilla.Sitten koko show laukaisi huonovointisuuden ja lpuksi kunnon migreenikohtauksen ja päänsäryn.Tilanne oli lähes madoton ja sunnuntai aamuna ajoin taksilla kentälle,iskin nyrkin Iberian tiskiin ja naamapunaisena muuttivat lentolippuni niin,että saman tien palasin Helsinkiin Finnairin klo 10.10 Madridin lennolla.Varsinainen suunnitelma oli palata Madridista vasta maanantaina iltapäivällä Barcelonaan ja viettää joitakin tunteja siellä ja olla suomessa tiistaina aamuyöllä.

Eli noin 2 päivän Madridin loma,ystävän häät,bestmanina oleminen muuttui totaaliseksi katastrofiksi kuluineen:
Hotelli huone 200 eur (Jossa istuin likaisissa vaatteissa ja odotin laukkua.Kohtuutonta.)Taksimaktkat asian selvittämiseksi yhteensä noin 100 eur.

Oli vähän pitkä kertomus,mutta kerrankin kaikki meni pieleen ja onnistuin pilaamaan myös ihmisten häät - osittain :-( Oli eka kerta tälläinen kaaos ja toivottavasti viimeinen.

Nyt kysymys kuuluukin:Kenen vastuulla on korvaus asiat tässä tapauksessa?Olen ollut yhteydessö Iberiaan/Finnairiin ja hieman alkaa muuttua asiakkaanb pompotteluksi.

Jos minä saisin päättää niin korvaus olisi menetetystä lomasta hää asia:
200.00 eur turhasta hotelli huoneesta
100.00 eur asiaa liittyen ajetuista taksimatkoista
Lentoliput HEL-MAD-HEL

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu