Finndomo/Puutalo

Kokemusta on

Hyvät talopaketin ostamista harkitsevat!

Älkää ihmeessä koskeko pitkällä tikullakaan Finndomon Puutalo-talopaketteihin; älkää ainakaan luottako edustajien kustannusarvioihin ja myyntipuheisiin.

Tämän firman edustajat tekevät asiakkailleen täysin päättömiä kustannusarvioita ja uskottelevat, että "kyllä tällä hinnalla talo rakennetaan", mutta budjetti pettää jo talopaketin osalta. Kustannusarviosta "unohdetaan pois" keskeisiä elementtejä, kuten takka, perustusmateriaalit. Kun asiakas sitten ihmettelee asiaa, syy onkin asiakkaan "kalliissa sisustusmaussa". Mitään kompensaatiota tai hinnanalennuksia on sopimuksen allekirjoitettua turha odottaa!

Tämän firman edustajat ovat kyllä kovia myymään ja luomaan illuusiota hyvästä kokonaispalvelusta, yhteistyöverkostoista ja edullisuudesta. Mutta kun jokin menee vikaa, edustajia on lähes mahdoton tavoittaa työpaikaltaan ja kaikki vastuu sysätään asiakkaalle.

Omaan kotiin on kiva muuttaa, kun voi olla täysin varma omasta kyvystään maksaa talonsa kustannukset. Kun budjetin ylitys on 20-30 %, on mieli maassa, ja oma koti tuntuukin lähinnä taakalta. Ja kun syy on vielä jonkun muun, olo on vielä masentuneempi.

Hankkikaa siis luotettava, ulkopuolinen kustannusarvio, älkääkä uskoko lipeviä myyntipuheita!

8

3517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maanantaikappale

      Mull on sun kanssa ihan samanlaisii kokemuksii. Mä olen rakentanut pitkäst, pätkäst, pienelementtist, suurelementist, kivest, savest, oljest, sipost, papuharkost ja aina kun olen kertonut kolmella "paketin" hinnan olen joutunut pettymään. On maalämpöö, ilmastointii, takkaa useamlaista, ameriikkailaista kiviseinää, jaappanilaista puutarhaa, kivestassoo ja kylyppärissä kalliit kaakelit. Joo, ja ite en oo tikkuu ristiin laittannu, enkä lapiooon koskennu. Suurin pettymys tuli olkien kanssa, ne kun sain ilmatteeks. Et myyjät ovat pettäneet minnuu.

    • päivänselvää

      ettei myyjät tiedä mitä tontttisi perustukset tulee maksamaan. Sama koskee vaimosi messuilta valitseman takan hintaa.

    • rakentanut -03

      Ei kai kukaan tosissaan usko myyntimiesten puheita. Sitä vartenhan palkataan jo alkuvaiheessa vastaava mestari, jonka kanssa tehdään kustannusarvio.
      Toisaalta onhan K- Raudan myyjilläkin talopeliohjelma, jossa voi saada "karkean" kustannusarvion, mikäli osaa arvioida vaikkapa oman työn osuuden oikein. Meillä tilanne oli täysin päinvastainen. Talopeliohjelma antoi aivan päättömän suuren kustannusarvion ja mietimme jo koko rakennushankkeen hylkäämistä. Onneksi kyseinen unelminen murskaaja ei onnistunut tehtävässään, vaan laskimme vastaavan mestarin kanssa itse tarkan budjetin, jossa pysyttelimme tiukasti. Talo tuli ja huomattavasti halvemmalla, kuin talopelin kustannusarviolla. Finndomon omatalossa on asuttu jo neljä vuotta ja tyytyväisiä ollaan oltu.

      • lamminen

        ...palkataan alkuvaiheessa vastaava mestari...voi jumalauta! Vastaava mestari, saatana, juoppoja "mestareita" ynyämässä rahaa eikä koskaan silloin paikalla kun tärkeitä neuvotellaan. No kun ei älli riitä, ei ummarra mita insinoori ja asiakas keskustelee. Takaisin baariin.


    • SeppoPe

      Ostimme -02 findomon puutalon mallia jennifer 135, paketin myyjä kertoi tasantarkkaan, mikä on elementtien hinta toimitettuna tontille. Ei jäänyt ainakaan minulle epäselväksi mitä mikäkin maksaa. Meillä kävi huono tuuri ikkunoiden kanssa ensin halkesi olohuoneen isokokoinen lasi ja varmaan pari vuotta myöhemmin makuuhuoneen ikkuna molemissa syynä lasin kiinnityslistan naulaus osunut lasiin josta ajanoloon lasin halkeaminen takuu aika oli kuitenkin voimassa silloin 10 vuotta nykyään kait 5 vuotta. Mutta Finndomo toimitti ikkunat ilman vaikeuksia molemmilla kerroilla. Asennuksen olisin kesälomaajasta johtuen saanut viiveellä mutta lupasin ja asensin lasit ja säleverhot itse. Olen todella tyytyväinen hankintaani.

    • kuisonvv

      Onko tätä firmaa enään?

    • alan_mies

      Ei oo tai on - riippuu laskentatavasta. Firma ittessään on loppunut ajat sitten, mutta tehtaista osa on uusissa omistuksissa ja toiminnassa - osa työntekijöistäkin on Finndomon aikaisia.

    • matruush

      Onko tää niitä ikea taloja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      87
      4997
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      177
      4368
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      166
      4274
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3475
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3204
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2922
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      31
      2907
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      2
      2786
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2658
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1854
    Aihe