Hei, tässä kysymyksiä teille tietäväisille :)
Kirjoitin tänä vuonna ylioppilaaksi, enkä päässyt yliopistoon johon hain. Välivuosi siis edessä, mutta haluan hyödyntää tämän ajan opiskelemalla.
Käyn avoimen yliopiston kursseja ja muutin yksin toiseen kaupunkiin, asunto on vanhempien ja vuokraa en mahdollisesti joudu maksamaan. Työpaikka on myös haussa.
Kysymykseni:
Mitä tukia minun on mahdollista saada, vai onko mitään???
Ja jos saan, niin miten se takaisinmaksu oikein toimii?
Odotan asiallisia vastauksia ihmisiltä jotka todellakin tietävä asiasta, Kiitos =)
aaapuva??
1
555
Vastaukset
- ---
Missään valtion tuissa (lukuunottamatta esim. opintoLAINAA) ei ole mitään takaisinmaksua.
Asumiseen et saa mitään tukea, jos et maksa vuokraa. Elämiseen voit saada työmarkkinatukea, jos täytät työmarkkinatuen kaikki ehdot:
"18 - 24-vuotiaalle hakijalle, jolla ei ole ammatillista koulutusta, voidaan maksaa työmarkkinatukea edellisen lisäksi myös, jos hän ei ole kieltäytynyt työvoimatoimiston tarjoamasta työstä tai koulutuksesta eikä ole jättänyt hakeutumatta hänelle soveltuvaan ammatilliseen koulutukseen."
Toisin sanoen, sinun pitää juosta työkkärin kursseilla ja vastaanottaa heidän sinulle osoittamiaan työmahdollisuuksia, jos sellaisiin sinut määräävät. Sinun täytyy myös hakeutua aktiivisesti koulutukseen eli hakea syksyllä ja keväällä.
Työmarkkinatukea voit saada vasta 5 kuukautta sen jälkeen kun olet ensin ILMOITTAUTUNUT työvoimatoimistoon työttömäksi työnhakijaksi. Jos et ole vielä ilmoittautunut, alkaa työmarkkinatuki aikaisintaan maaliskuusta.
Jos ei mistään muualta rahaa sitten enää tule, niin sossu saattaa auttaa. Vanhempien elatusvelvollisuus kuitenkin on mitä ilmeisemmin päättynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 815340
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai744709Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314650Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3692091- 941708
- 991607
- 2571507
- 3491197
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.571022- 2001011