Elikkä mitäs mieltä olette/onko kokemuksia kumpi olis parempi:SB:n minimagnum (42,5g lataus) vai DAP:N magnum (42g lataus)???
DAP vai Sellier Bellot
zimbis
41167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on ihan paskoja!
DAMB:n supermagnum(365g lataus) pesee molemmat kirkkaasti. En käyttäs mainitsemiasi missään olosuhteissa. Ehkä lapsille harjoituspaukkuina menisivät.
Oletkohan mies vaiko poikanen?
joo mäkin haluaisin noita 365g mistä olet ostanut.. riippuu ihan mikä ase on et käykö miten hyvin. mulla on mossberg ja en enaa ikinä ammu sellier&bellotilla.. mun mielestä ainakin toi dap on parempi.. tää on mun mieli pide.. osta kumpaakin rasiat ja kokeile.. jos ei toinen käy niin voihan niillä ampua sit variksia..
Sellier&Bellot on maailman paras patruuna, varsinkin pahvihylsyssä. Ja vaikkei olisikaan, käytän sitä silti.
Kaikilla patruunoilla saa riistaa.. liikaakin. Ja jos jää raanaan, koira on sitä varten metsästäjällä.
Että molemmat ihan ok kunhan testaat haulikuvion kumpi antaa parhaimman hajonnan..
Nämä on niitä alemman hintaluokan panoksia joten haulien laadussa voi olla sanomisen varaa,eli siellä on joukossa puolikkaita halueja ja epämuotoisiakin halueja mutta jos toimii niin näillä ei ole mitään merkitystä..Sellerillä tosin on ollut itselläni käytettäessä joku ei laukeamatonkin panos joukossa siis 25kpl lootassa =/
suosittelen myös tunet panoksia testaamaan ainakin
12/76 panoksena on todella hyvä