näitä kirjoituksia lukiessa ei voi kuin ihmetellä miten rasistia uusnatsirunkkareita nykyajan pullamössöteinit ovat. Istuvat kotona koneella, runkkaavat jonkun helvetin suihkukuvia ja kehtaavat täällä solvata ulkomaalaisia. eikö ole vanhemmat vieneet teitä ikinä ulkomaille niin tulee ihan shokkina että joku onkin tummaihoinen. onhan se aina jännittävää katsella oikeaa elämääkin sieltä saatanan wowien ja lurien vai mitä helvettejä ne nyt onkaan takaa. Hankkikaa elämä tai menkää tappamaan juutalaisia niinkuin esikuvanne!! HYI SAATANA!
Rasistien
määrä....
11811
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
..:::))((((:::(-8_--8(=
(\_/) (\_/)
(o.O)(\_/)
(o.O)
(>
Olen todella ihmetellyt täällä näitä ihmisten mielipiteitä. Ihan kuin he eivät koskaan muuta nää kuin pahaa jossain asukissa. Kaikissa meissä on omat virheemme ja ei kukaan meistä käyttäydy humalassa samanlaisesti kuin selvinpäin. Lopettakaa tuo ainainen parjaaminen, sillä ette voita sillä mitään. Käyn täällä taas joku kerta lukemassa ja toivon, että kaikista puhutaan ainakin jotain hyvää useammin kuin pahaa.
Mäkään en ole rasisti, mutta vihaan Somaleita ja Irani ja Irakilaisia, sattuneista syistä mitkä ovat tapahtuneet Suomessa. Mutta en ihon väriä. Kerran yhdeltä skiniltä kysyin näin " Että diggaatsä Eddie Myrphyn leffoista ? ja se sano -Joo joo ne on ihan sika hyviä, jolloin parin minuutin hiljasuuden jälkeen se tajus et se näyttelijähän on musta ja skininä sen ei pitäs tykätä siitä." Et elämä on. Ja suurin osa Suomessa asuvista ulkomaalaisista on rasisteja Suomalaisia kohtaan, kyseisestä asiasta on julkastu jopa virallinen tutkimus. Ja jos sanot jollekin Kurdille pahasti vaikka että täällä ei saa tupakoida, niin heti se syyttää rasistiks. Vähän kax piippunen juttu tämäkin asia ? ! ?
muistan kyllä lukeneeni hesarista ihan samasta tutkimuksesta. Mutta kirjoituksellani hain lähinnä sitä että, kuinka moni täällä oikeasti tuntee näitä ihmisiä tuolla talossa niin hyvin että heitä on varaa haukkua. Ja valitettavasti ihan suoraan kirjoitusten tasosta päätelleen suurin osa tänne rasistia tekstejä kirjoittavista on vielä hetki sitten imenyt tuttia. Minulla ei ole mitään sitä vastaan jos täällä joku haukkuu ketä tahansa kisaajista (suomalaista tai ulkomaalaista) jos hän on tehnyt kirjoittajalle henkilökohtaisesti jotain pahaa.!!!
Työssäni joudun selostamaan viikottain tämän maan tapoja. Aikuisille ei mene perille se, että täällä ei valvoteta pieniä lapsia klo 23 asti illalla ja sitten aamulla lapsi tuodaan hoitoon klo 7. Lisäksi joissakin kulttuureissa on nuo kovaääniset tummat miehet. Voi kerkele kun joskus ketuttaa kun herättävät koko talon tullessaan kotiin yöllä. Koko rappu kaikuu kun jäädään sinne keskustelemaan toisten yrittäessä nukkua. Silti yritän heitä ymmärtää mahdollisuuden mukaan, jos vaikka he joskus oppivat maamme tavoille.
aika usein herätä koko talon tullessaan yöllä kotiin :D :D vai kuinka? Ja tässäkin tapauksessa yleistäminenhän se luonnistuu aina! kertoo pelkästään yleistäjästä...järkeä päähän helvetti!
Luonteesta se talossaolijoista diggaaminen/dissaaminen on kiinni, ei ihonväristä. Jos siellä nyt on iholtaan tummemmilla ihmisillä huonoa käytöstä, ja sen käytöksen tuomitsee ja kirjoittaa ainoastaan siitä, niin se ei todellakaan ole rasismia.
sanonutkaan että kaikki ovat...vai sanoinko. Tarkoitin vain tiettyä ryhmää tänne kirjoittavista joiden viesteillä ei loppupeleissä ole mitään tarkoitusta. ymmärrätkö pointtini. Dissatkaa ihmeessä...mutta dissatkaa aiheesta ja perustelkaa se!
...sinä aika yleistävästi nuorisoa rasistisiksi. Itse en ole huomannut erityisen rasistisia viestejä, muutaman vain, eivätkä nekään mitenkään erityisen rankasti. Ehkäpä joku siivoaa tätä palstaa?
Itse en pidä kuin muutamaa kirjoitusta rasistisena, ja nekin voivat olla samalta aktiiviselta kirjoittajalta. En koe, että täällä olisi siis paljon rotuun perustuvaa syrjintää. Ja jos sitä onkin, niin ainahan on mahdollista, että he joutuvat siitä vastuuseen. Tehkää niitä rikosilmoituksia, jos koette itseänne tai jotakuta loukatun.
Minusta näillä palstoilla on suurempi ongelma sellaisten kirjoittajien kanssa, jotka postaavat jatkuvasti uusia aloituksia aiheista, joista on jo viestiketjuja, joissa ei ole juuri keskustelua syntynyt. Ihan kuin he eivät ymmärtäisi, että sen oman vähäpätöisen, ei-kovin-omaperäisen lauseen ilman kunnon mielipidettä ja perustelua voisi postata johonkin jo olemassa olevaan aloitukseen. Ihmiset myös käyttävät tosi huonoa kieltä ja huutavat isoin kirjaimin. Inhottavaa. Pahinta on kuitenkin se, kun jostakin sitä keskustelua sitten syntyy, niin joku ottaa kritiikistä tai muusta niin herneen nenään, että alkaa haistatella ja haukkua. Kaikilla ei ole tuo sananvapauslaki ihan hanskassa. Haluaisin muistuttaa joillekin, että sananvapaus on olemassa, mutta se ei ole ihan rajoitukseton.
kansan puhtaana.
" Rasismi pitää kansan puhtaana ".