miten saan

TAJUAAN!!!! että ei käytä kynsiä eikä kiipeä vaatteita eikä paljasta ihos pitkin syliin..äskönki tulin saunasta ja istuin koneella..no tämä tollo otti jalasta kiinni ja kiipes syliin..naarmuja koko iho täynä muutenki..kieltäähän se pitää mutta miten saan sen tajuamaan asian
6408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ajan kanssa. Se on kissanpentujen kanssa semmosta. Meilläkin on ollut. Nyt kun kisut (kaksi poikaa) ovat vähän kasvaneet, se on hellittänyt jo jonkin verran. Toki voi kieltää, mutta se varmasti kuuluu pikku kissojen elämään ja sitä pitää vaan kestää :) Kyllä kisu sen ajallaan oppii.

Äänestä

Ota kisu syliin ennen kuin ehtii kiivetä,sillä on syli-ikävä. Sen kynnet voi myös leikata niin eivät pistele niin kovasti.
Kynsien leikkaus on tarkkaa noin pienillä ja isommillakin,jos et tiedä miten vähän voi leikata kysy joku avuksi. Siis ihan pieni kärki vain pois ettei osu hermoon tai verisuoneen
Meidän kissatkin kiipeili pienenä jalkoja pitkin ja olin ihan verillä mutta nyt eivät kiipeile joskus hyppiessään kyllä raapaisevat vahingossa ja naarmuja tulee vieläkin.
Ei kai se ole kovin vaarallista.

Äänestä
  • Samaa mieltä edellisen kanssa. Kissa kaipaa hellyyttä ja kissan hoitajan tehtäviin kuuluu tarjota sitä. Meillä pennut ovat jopa halunneet nuolla hoitajan naamaa.

    Naarmuilta ei kokonaan voi välttyä enkä lähtisi rankaisemaan kissaa, jos se on tulossa syliin. Tarkoitukselliset kynsimiset ovat eri juttu, mutta hyvin harvoin kissa tarkoituksella satuttaa hoitajaansa.

    Äänestä

  • näkemys: kirjoitti:

    Samaa mieltä edellisen kanssa. Kissa kaipaa hellyyttä ja kissan hoitajan tehtäviin kuuluu tarjota sitä. Meillä pennut ovat jopa halunneet nuolla hoitajan naamaa.

    Naarmuilta ei kokonaan voi välttyä enkä lähtisi rankaisemaan kissaa, jos se on tulossa syliin. Tarkoitukselliset kynsimiset ovat eri juttu, mutta hyvin harvoin kissa tarkoituksella satuttaa hoitajaansa.

    ...jos en heti tajua, että halutaan suliin, nappaa nilkasta kiinni,että saa huomiota ja on jo kohta 6v tyttökissa.
    Miten sitä pieni kissa muuten syliin pääsee, kuin kiipeämällä kun ei vielä jaksa hypätä...

    Äänestä

Kissaperheessä pitää tottua naarmuihin. :) Ja pentu oppii hyppäämään kunnolla kun kasvaa, siihen asti se käyttää kynsiään koska eihän kissaa voi kieltää kiipeilemästäkään, se tekee sitä anyway..

Äänestä

pikkuneiti kiipeilee jalkaa pitkin syliin,taikka jos istun jossain niin silloin se kiipeää selkää pitkin niskaan tai olkapäälle istumaan,ja eihän tuossa tilanteessa voi muutakuin nauraa :).Kyllähän se välillä pikkuisen kirpaisee,mutta siihen tottuu :).Ei tuo nyt mikään kuoleman vakava asia ole :).Monestihan se on niin,että kissanpennun,jopa aikuisen kissan omistaja on ihan naarmuilla leikittyään kissan kanssa,tai muuta vastaavaa,mutta onko se nyt niin kamalaa?Ei minua ainakaan haittaa :).

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pentu kissan kirjoitti:

TAJUAAN!!!! että ei käytä kynsiä eikä kiipeä vaatteita eikä paljasta ihos pitkin syliin..äskönki tulin saunasta ja istuin koneella..no tämä tollo otti jalasta kiinni ja kiipes syliin..naarmuja koko iho täynä muutenki..kieltäähän se pitää mutta miten saan sen tajuamaan asian

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu