Paras tunnari sävellys!

Niin, pistetään gallup siitä että mikä yhtye on säveltänyt maailman parhaan tunnus- tai loppusävelmän? Siis kirjoita yhtye, kappale ja sarja missä kyseinen kappale on.

Omasta mielestäni paras on L'Arc-en-Cielin Blurry Eyes DNA2- animeenj a sit saman yhtyeen Driver's High Great Teacher Onizukaan(surkee anime mut siisti alkutunnari)... Tosin on se Fourth Avenue Cafekin hyvä... Niit on vaikka kuinka paljon! ^_^
Mut parhaat oli noi Blurry Eyes ja Driver's High...
2159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Paha, nimittäin yksittäistä openingia (tunnari) tai endingiä (loppusävel) on paha sanoa, nimittäin monet ovat loistavia omalla tavallaan, jos eivät musiikiltaan niin animaatioltaan. Esim. eX-Dream on loistava kappale, kun taas Jajauma ni Sasenaida (Yappappaa/Don't Make me a Shrew/Don't Make me a Wild like You) sopii hyvin yhteen sarjan tunnelman ja hengen kanssa.

Jos nyt kuitenkin pitäisi ehdottomasti sanoa yksi, niin Megumi Hayashibaran Getl Along, joka on Slayersin opening. Loistava animaatio, musiikki ja lopussa Linan punainen silhuetti taustaa vasten. Jos yksittäistä artistia ei lasketa, vaan haetaan nimenomaan bändiä, niin sitten VisioN:n Love Seeker! Can't Stop It, joka on Ranma ½:n seitsemäs (Ranma Forever) opening. Animaatio on parasta mitä olen opneingissa nähnyt ja se sopii täysin sarjan tunnelmaan ja openingin tapahtumiin.

Endingeissä on sama juttu kuin openingeissa, mutta sanoisin T.M Revolutionin Heart of the Sword, joka on Rurouni Kenshini kolmas ja viides ending. Varsinkin jälkimmäisessä tapauksessa tunnelma on täydellinen kun Kenshin lyö mestariansa Ama Kakeru Ryu no Hiramekilla, ja kappale alkaa tämän kiljuessa mestariaansa. Sen liikuttuneempi en usein ole ollut.

Tämä siis on listani (selvennys)
Megumi Hayashibara: Get Along, Slayers (opening9
VisioN: Love Seeker! Can't Stop It (opening, jos yksittäinen artisti ei käy)
T.M Revolution: Heart of the Sword, Rurouni Kenshin

Alussa mainitsin loistavan Jajauma ni Sasenaidan, joka on siis Ranman ensimmäinen opening, jos halukkaita on niin käväiskää sivulla http://kotisivu.mtv3.fi/Ranmasaitti/multimedia.html , ja sieltä videot osastolle. Sieltä löytyy muutamia Ranman openingeja ja endingejä, joista suurin osa on klassikoita. Kuunnelkaa varsinkin Don't make me wild like you:n jälkeen Little Date.

Äänestä

Siis paras ooppeninki

Mä tykkään D.N.Angelin alkumusas.. Sen nimi olla True Light mut ei haluukaa esittäjäst:P Ja onhan se alku videoki tai se kuitenki ihan huva. Mut mulla ny o koneella noi biisit vaan nii en voi sitä kattoo ^^


Sitte loppu... Hmm.. Ehkäpä toi Get Backersin toka loppu biisi tai oliks se kolmas .. Sori, mulla on aika huono muisti :P
Nii kuitenki sen biisin nimi o Mr. Déjá Vu..
Enkä tiiä senkää laulajan nimee ^^
*Sivistyny ihmine :D*

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaoru kirjoitti:

Niin, pistetään gallup siitä että mikä yhtye on säveltänyt maailman parhaan tunnus- tai loppusävelmän? Siis kirjoita yhtye, kappale ja sarja missä kyseinen kappale on.

Omasta mielestäni paras on L'Arc-en-Cielin Blurry Eyes DNA2- animeenj a sit saman yhtyeen Driver's High Great Teacher Onizukaan(surkee anime mut siisti alkutunnari)... Tosin on se Fourth Avenue Cafekin hyvä... Niit on vaikka kuinka paljon! ^_^
Mut parhaat oli noi Blurry Eyes ja Driver's High...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu