Asun vuokralla tuttavieni omistamassa asunnossa. Onko mahdollista ostaa asunto itselle ikäänkuin osaomistusasunnon tavoin, mutta ilman pankkilainaa? Tuttavilleni se sopii mainiosti ja ei tarvitsisi ottaa asuntolainaa. Välttyisin näin koroilta. Onko kellään tietoa tai linkkiä jonnekkin?
Osaomistus ilman asuntolainaa?
tonto assistento
3561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Erittäin vaikea ymmärtää mitä nyt ajat takaa? Maksa vaan jatkossakin heille vuokraa kuten tähän asti tai sitten osta heiltä asunto omaksi.
voit ostaa velaksi mitä tahansa mistä tahansa. On kokonaan eri asia vaatiiko myyjä jotain vakuuksia, joista sinulla näyttää olevan puutetta.
Teidän pitää tehdä joka tapauksessa kauppakirja tuosta asunnosta, johon myös merkitään kauppasumma, josta joudut, jos et ole ensiasunnon ostaja, maksamaan varainsiirtoveron.
Ja summa pitää olla ainakin lähellä asunnon käypää arvoa, jottei verottaja katso kauppaa lahjaksi ja peri lahjaveroa. Ja asunto pitää pantata velan vakuudeksi.
En tiedä, miten verottaja suhtautuu korottomuuteen. Viisammat saa vastata.